"Ayşegül Domaniç Yelçe" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşegül Domaniç Yelçe" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşegül Domaniç Yelçe

ALS hastalarının malulen emeklilik hakları yok…

Merhabalar sevgili okurlar.

ALS'ye farkındalık ve destek için başlatılan ve orjinal adı Ice Bucket Challenge olan Bir Kova Buz Kampanyası ülkemizde de gün geçtikçe büyüyor.

Ice Bucket Challenge Kampanyası ABD'li Corey Griffin tarafından, çok yakın bir arkadaşı ALS hastası olunca başlatıldı. Trajik olan şu ki: Bill Gates'ten Bush'a kadar dünyanın en önemli isimlerinin de katıldığı kampanyanın mimarı olan 27 yaşındaki Corey Griffin bir deniz kazasında öldü; Griffin'in başlattığı Bir Kova Buz Kampanyası ise dünyayı sardı.

ALS (amyotrofik lateral skleroz), aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak da anılan, merkezî sinir sisteminde omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından ileri gelen bir hastalık. Bu hücrelerin kaybı kaslarda güçsüzlük ve erimeye (atrofi) yol açıyor ve kişiyi kısa süre içinde yatağa bağımlı hale getiriyor. Bir kova buzlu su dökülmesinin sebebi de bu: şok soğukla birlikte kişi bir anlık kısmı felç yaşamış gibi oluyor. Haliyle, Ice Bucket Challenge Kampanyası’na katılan ve bir kova buzlu suyu başından aşağı boca edenler ALS hastaları ile bir anlık da olsa empati yapmış, onları anlamış oluyorlar.

Çok ses getiren Ice Bucket Challenge Kampanyası ALS hastalığı ile ilgili farkındalığı epeyce arttırmış bulunuyor. Ancak, ne yazık ki, Devletimiz ALS hastalarına malulen emeklilik hakkı tanımıyor. Bu hakkın hastalık sahiplerinin iş göremezlik raporlarına rağmen verilmiyor oluşu esasında büyük bir haksızlık. ALS, kas hastalıklarının en ağır olanlarından biri. Çok hızlı ilerliyor ve genellikle üç-beş yıl içinde öldürüyor.

Çalışma olanakları bulunmayan ve malulen emeklilik hakkından yoksun bırakılan ALS hastaları hastane masraflarını ve tüm diğer ihtiyaçlarını kendi imkânları ile karşılamak zorunda kalıyorlar. Bir çok ALS hastası bu yüzden hastalığının yanı sıra ciddi borçlarla boğuşuyor.

Şimdiye kadar gözden kaçmış olduğunu düşündüğüm bu önemli konunun artık yetkililerce göz ardı edilmeyeceğini ve en kısa süre içinde ALS hastalarına malulen emeklilik hakkı tanınacağını umuyorum.

Yazımızı güncel bir haberle sonlandıralım: Engelli Memur Kadrolarına Yerleştirme İşlemleri’ne 27 Ağustos’ta başlanıyor. Devlet Personel Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 2014 Yılı içerisinde engelli memur alımlarına ilişkin ilkokul/ortaokul/ilköğretim, ortaöğretim(lise), önlisans ve lisans eğitim seviyesinden olmak üzere toplam 4.151 adet kadroya yerleştirme yapılacak. Söz konusu kadrolara tercih işlemleri, 27 Ağustos-5 Eylül 2014 tarihleri arasında, ÖSYM Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecek.

Engellerimizi hissettirmeyecek engelsiz bir yaşam dileği ile…

X