"Ayşe Baykal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşe Baykal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşe Baykal

Ülkemin sevgili yazarlarına…

Biliyorum gündem çok yoğun ama kamuoyu oluşturmak için siz değerli yazarların desteğine ihtiyacım var. Dünya görüşünüz, beni tanıyıp tanımamanız veya sevip sevmemeniz önemli değil.  (Gerçi sevilmeyecek biri değilim ama yine de şerh düşeyim…)

Yarın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Engelli vatandaşlarımızın hepinizin gönlünde özel bir yeri olduğundan şüphem yok. İşte bu özel insanlarımız için köşelerinizde onların sorunlarına küçük bir yer ayırın istiyorum.

Olayı kısa ve net olarak şöyle özetleyeyim;  

Ülkemizde  %40 ve üzeri orana sahip engelli raporu olan vatandaşlar engelli maaşı alıyor. Fakat “2022 maaşı” olarak bilinen engelli maaşlarıyla ilgili kanunda yapılan değişiklik sonucu bazı engelliler bu maaşı alamıyor. 

Engelli bireyin ailesini, o kişiye bakmakla yükümlü gören kanun çerçevesinde; engelli kişinin yaşadığı evde anne-baba-kardeş-eş vs. gelir durumunu temel alınıyor ve eğer hanede yaşayan bireylerin kişi başı geliri, asgari ücretin üçte birinden bir fazla olursa devlet maaşı kesiyor. Kesmekle de kalmıyor geriye dönük olarak alınmış maaşların da tam yüzde 50 fazlası ile bu parayı geri istiyor. Maaşı kesilen engelli eğer erkekse babasının SSK’sından faydalanamıyor ve bu durumda GSS ödemesi yapması gerekiyor.

EKPSS ile devlette memur olma şansları var ama özel sektör bazı engel gruplarını çalıştırmak istemiyor.

Kısacası; şu an maaşı kesilmiş, işe giremeyen ve devlete borçlu engelli ve yakınları var. Ve bu insanlar için devlete borçlu olmak büyük bir yük.

Sorunun çözülmesi için ilgili bakanlarımıza kendi lisanımca daha önce seslenmiştim. Eminim onlar da bu durumdan rahatsızdırlar. Sizler de köşelerinizde bu konuya yer verirseniz yetkililerimizin dikkatini bu olaya çekebilir ve sorunun daha hızlı çözülmesini sağlayabiliriz.

Gönüllerinizde verdiğiniz yeri, köşenizde de vermeniz dileğiyle…

Sevgiler…

 

 

X