"Ayşe Baykal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşe Baykal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşe Baykal

Mesaj terörüne dur diyebilecek kurum yok mu bu ülkede?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun dikkatine…

Cep telefonlarımıza kontrolsüz bir biçimde gelen tanıtım, ticari veya reklam amaçlı mesajlarla ilgili 1 Mayıs 2015 tarihinde bir düzenleme yapıldı. Vatandaş olarak hepimiz sevindik  ama sevincimizin kursağımızda kalması çok zaman almadı.

Cep telefonlarımıza gelen mesajlarda değişen tek şey; “SMS listemizden çıkmak istiyorsanız …….. tıklayın veya …….numaraya RED mesajı gönderin” oldu.

Elbette; RED mesajları ücretli, tıklama linki  ise anamızdan emdiğiniz sütü burnumuzdan getirecek şekilde karmaşık.

GSM operatörümü aradığımda kanunun izin vermesi sebebiyle tanıtım, reklam mesajlarını tamamen engelleyemediklerini söylediler.

Telefonuma gelen mesajlarda açık numara olmadığı için numarayı engelleme imkanım da yok.

Beni istemediğim mesajlardan korumak adına (!) adına çıkarılan bu kanunda dahi ticari kurumların menfaatinin düşünülmesini vatandaş olarak kınıyorum ve yetkililere soruyorum.

NEDEN;

- “Lütfen reklamlarınızı bana bildirin” diyerek onay vermediğim ve telefonuma gelen mesajlar için RED onayı vermem gerekiyor?

- “Kanunla reklam mesajları vatandaşın tercihine bırakılıyor.” ibaresi ile benimle neden dalga geçiliyor?

Not : Siyasetçilerin de seçmene / partili vatandaşlara  isim etiketli mesaj göndermesini hiç şık bulmuyorum. Telefon numarasını karşısındakiyle paylaşmaya cesareti olmayan mesaj da atmasın.

 

X