"Ayşe Arman" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşe Arman" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşe Arman

İlk cinsel ilişki yaşı 21

Buyurun okurların katılımıyla gerçekleşen cinsellik anketinin sonucu...

İlk cinsel ilişki yaşı 21

Yine birlikte bir şey yapmanın heyecanını, keyfini, mutluluğunu yaşattınız bana.
Teşekkür ediyorum.
Bugün, geçen hafta yayınladığım 42 soruya verdiğiniz yanıtlardan çıkardığım sonuçları sizinle paylaşmak istiyorum.
Bir kere, eski klişelerin çoğu gümbür gümbür yıkılmış!
Böyle düşünmek için haklı sebeplerim var.
Madde madde özetliyorum:


-Anketime katılanların yüzde 80’i kadın.
-Neredeyse tamamı yüksek eğitimli.
-Yaş ortalaması 34.
-Çoğunluğun cinsellik tanımı “ihtiyaç”, “hediye” “eğlenceli.” Çok daha yaratıcı yanıtlar da var.
-Herkese göre değişmekle birlikte, genellersek, 12-13 yaş arasında ya arkadaşlardan ya kendi kendine ya da internetten öğrenip düzenli olarak mastürbasyon yapmaya başlamışlar.
-Hiç yapmayanların oranı yüzde 0.2. Gerekçeleri de cinsel ilişkilerinin yeteri kadar tatmin edici olması ve gerek duymamaları.
-Kadınların çoğunluğu mastürbasyon yapıyor. Eşlerinin yanında hatta birlikte yapanlar da var ama sayıları az. Ezici çoğunluk yalnızken yapmayı tercih ediyor.
bekareti bir ‘yük’ olarak görenler çoğunlukta
-İlk cinsel ilişki yaşı ortalaması 21. İlk cinsel ilişkisini 15-19 yaş aralığında yaşayanların oranı yüzde 43. Bu ilişkiyi 20-25’te yaşayanların oranı da aynı. Yüzde 43. İlk cinsel ilişkiyle 26-30 yaş aralığında tanışanların oranı ise epey düşük: Yüzde 14.
-İlk ilişkisini eşleriyle yaşayanların oranı bir hayli düşük, yüzde 7. Büyük çoğunluk evlenmeden önce cinsel ilişki yaşamış oluyor. Bu, beni şaşırtan bir sonuç oldu.
-Bu anketten anlaşılıyor ki, bekâreti taşımak kadınlar için gerginlik ve stres yaratan bir “yük”. İlk cinsel ilişkisini tanımlayanların çok büyük bir çoğunluğunun ya canı çok acımış ya hiçbir şey anlamamış. Neticede zevk alamamışlar, yine içlerinden bir kısmı “yük” olarak taşıdıkları bekâretten kurtuldukları için rahatlamışlar. Yüzde 50’si suçluluk duymamış. Diğer yüzde 50, epey suçluluk yaşamış. Baş sebebi de, aile-çevre ne der korkusu.
-Erkekler için ilk cinsel ilişkinin genel olarak tek sonucu var: Erken boşalma. Hiçbir şey anlamamışlar ama başarabildikleri için kendilerine güvenleri gelmiş, gurur duymuşlar. İlk cinsel ilişki endişesi, korkusu sadece kadınlara özgü değil yani.
-Hayatları boyunca 1 ile 5 arasında partneri olanların oranı yüzde 46. Onların arasında da, tek partnerle yaşayanların oranı yüzde 11. Yüzde 35’inin partneri 1’den fazla. Yüzde 54’ün partnerleriyse 6’dan başlıyor, Allah ne verdiyse gidiyor. “Hatırlayamayacağım kadar çok diyenler!” de var.
-Bir haftadaki cinsel ilişki sıklığı da epeyce yüksek. Yüzde 57 gibi bir çoğunluğun tercihi haftada 4-5 defa. Maşallah diyorum başka bir şey diyemiyorum! Haftada 2’yi az buluyorlar. “Yaşları ilerleyenlerde cinsel ilişki kurma sıklığı düşüyordur!” diyorlar.
-Gelelim kadınların cinsel ilişkide aktif olabilmesi meselesine. Bu konuda da epey mesafe alınmış. Yüzde 27 aktif olamıyor ama yüzde 73 gibi şaşırtıcı büyüklükteki bir orandaki kadın, cinsel ilişkide aktif rol üstlenebiliyor.
-Ama seks oyuncakları konusunda ve sevişme sırasında başka birini hayal etme konusunda o kadar da rahat değiller. Genellikle eşlerinden çekiniyorlar.
-Ya kadınların orgazm olabilme sorunu? Ne yazık ki, kadınların yüzde 27’si, ne yapsa orgazm olamıyor. Yüzde 13.5 orgazm olabiliyor ama her zaman değil, bazen. Yüzde 59.5 kadın, orgazm mutluluğunu yaşayabiliyor ki küçük bir oran değil.
-Bir de şu meşhur orgazm taklidi meselesi var. O durumda ne âlemdeyiz, bir bakalım. Yüzde 43 yapmıyor çünkü gerek kalmıyormuş. Yüzde 57 gibi bir oran yapıyor. Çoğunlukla eşin onca çabasına saygı duydukları için. “Eşi gaza getirmek için” tercih ettiğini söyleyenler de var.


Yüzde 40 için seks ilişkinin çimentosu
İlk cinsel ilişki yaşı 21

-Geldik “iyi sevişememe gerekçesiyle partnerinizden ayrılır mısınız?” sorusuna. İlginç bir durum ortaya çıktı. “Evet” diyenlerle, “hayır” diyenler neredeyse eşit gibi. “Evet”çiler yüzde 40, “hayır”cılar yüzde 43. Yüzde 17 kendinden emin değil, onlar “belki”ci. Duruma bakıp karar vereceklerini söylüyorlar. Sevgi ağır basarsa ayrılmayabilirlermiş ama cinsellik çok kötüyse, temel bir ihtiyaç olduğu için ayrılmak zorunda kalabilirlermiş.
-“Seks ilişkinin çimentosu mu?” Yüzde 40 için öyle.
-Ve nihayet iyi yemek mi, iyi seks mi? “İyi seks”i tercih edenler yüzde 70, iyi yemeği tercih edenler yüzde 20. Yüzde 10 uyanık, “Hem iyi seksi, hem iyi yemeği” ikisini birlikte istiyorlar!
Hepinize mutlu cinsel yaşamlar ve neşeli günler diliyorum!

Sana güveniyoruz!

Cinsellik de çalışılması gereken bir şey mi?
-Aynen öyle. Kendimizi bu konuda da geliştirmemiz gerekiyor. “Ben çok biliyorum, çok okudum” diyorlar, harika da pratiğini yapmadığın zaman ne işi yarıyor? Arabalar hakkında da oku, oku, ama alana çıkmadığın zaman acemisin!
İyi de herkesin pratik yapma şansı olmuyor, olamıyor...
-Doğrudur ama “Ben çok serbest büyüdüm. Ailem şahanedir. Hiç baskı altında yetiştirilmedim. Sıkmadılar beni. Çok şaşırıyorum niçin ben vajinismus oldum?” diyorlar mesela. “Hiç pratiğiniz oldu mu?” diyorum. “Hayır” diyor. Sıkmamışlar ama hani o meşhur laf var ya, “Sana güveniyoruz!” Öyle demişler. Onlar da o sevgiyi yitirmemek adına, kimseye bakmamış ya da dokunmamışlar. Sonunda da vajinismus olmuşlar!

Çocuğunuzun yanında dudaktan öpüşebilirsiniz

Çocukların, cinsel bilgileri kendi kendilerine keşfetmeleri ya da arkadaşlarından duymaları sağlıklı mı?
- Çocuklar, birçok şeyi arkadaşlarından öğreniyor. Bunda bir sakınca yok. Ama esas olarak, evdeki anneyi-babayı model alıyorlar. Onlar gibi olmak istiyorlar. Anne-babalar, cinselliği, çocuklara mutluluk veren, eğlenceli bir şey olarak anlatmalılar. Anlatmak kadar hareketler ve davranışlarla göstermek de önemlidir. Mesela yanaktan öpmek yerine, dudaktan öpüşmeliler çocuklarının yanında. Hararetli sevişme yaşasınlar demiyorum ama “Bizim özel bir ilişkimiz var. İnsanlar büyüdükçe özel ilişkileri olur” mesajı versinler. Yatak odalarını da kapalı tutsunlar. Kapıyı vurmadan girmemesi gerektiğini bilsin çocuklar. Ondan sonra da, o anneler babalar, çocuklarına aynı hakkı tanısınlar. Onların da özeline saygı göstersinler...

ÇEK ELİNİ ORDAN YOK!

Kız çocuğunuza mastürbasyon yaparken, “Çek elini oradan!” derseniz, farkında olmadan onun ileride kendine dokunmasını ya da bir başkasının ona dokunmasını ve haz almasını engelliyor olabilirsiniz. Aynı şey erkek çocuğunuz için de geçerli...

X