"Ayşe Arman" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşe Arman" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşe Arman

Bu artık iğrençliğin daniskası

ŞU keşmekeş içinde bir tek Oy ve Ötesi gençleri var insana güven veren, içine sular seller serpen.

Defalarca yazdım, yine yazıyorum: Oy ve Ötesi, irademizin sandıklara yüzde 100 yansıdığından emin olmak için kurulmuş bir bilinçlendirme hareketi.  

Ve tarafsız.
Bütün partilere eşit
mesafede duruyor.
Gerçekten pırıl pırıl gençler.
Ama işte, onları da
kirletmeye çalıştılar!
Önce Cemaat tarafından yönlendirildiklerini yazdılar, sonra hızlarını alamayarak PKK, DHKP-C ve Doğan Grubu ‘ittifakının’ Oy ve Ötesi üzerinden “karanlık bir planı” devreye soktuğunu ileri sürdüler.
Artık çüş!
Bu deli saçmasına inanan
var mıdır?
Ayıptır ya.
İnsanların zekâsına hakaret bu.
Bitmedi, Oy ve Ötesi’nin, AKP’nin güçlü olduğu illerde
oy çalmayı hedeflediklerini de ileri sürdüler.
Ben anladım ki, AK Parti iktidarı, kime çok saldırıyorlarsa en çok ona güveneceksin!
Neden bu kadar kızgınlar?
Çünkü Oy ve Ötesi güçleniyor.
Ve gerçekten işe yarıyor.
Oy ve Ötesi varken, katakulli yapmak çok da mümkün değil.
SON DURUM
-60 bin gönüllüyü aşmış durumdalar. Müthiş bir sayı bu! Şu anda 7 Haziran’daki gönüllü sayısını çoktaaaan geçmiş haldeler. Ve önlerinde daha 2 gün var. Herhalde 70 bin gönüllüyle kapatacaklar.
-43 il ve 168 ilçede faaliyet gösteriyorlar. Çalışmalarına son sürat devam ediyorlar.
-Gönüllü sayılarının daha az olduğu iller var. Sivas, Kayseri, Malatya, Elazığ, Mardin, Adıyaman, Şanlıurfa, Zonguldak, Çorum, Amasya, Trabzon, Isparta, Kahramanmaraş, Kütahya, Afyonkarahisar... Bu illere de çağrı yapıyorlar.

 

AMAN DİYEYİM!

 

Bu artık iğrençliğin daniskası


BU iş, bir görev ve haktır.
Kesinlikle engellenemez.
Siz, “Bunları sandık başına almayın!” diyenlere sakın kulak asmayın.
Müşahitlik yasal bir hak.
Gönüllüler seçim günü, yasal hakları olan müşahitliği, Oy ve Ötesi aracılığıyla, kendilerine müşahit kartını vermeyi kabul etmiş siyasi parti ve adayların müşahit kartlarıyla yapıyorlar.
Ayrıca “müşahit”in hazır bulunacağını bildiren yasal düzenlemeler de var.
298 sayılı “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun”unun 72’nci maddesinde yer alan “siyasi partilerin müşahitleri ile adayları ve bağımsız adaylarla müşahitleri, sandık başı işlemlerini takip etmek üzere hazır bulunabilirler.”
Madde 82’ye göre de “Müşahitler, sandık çevresinde bulunmaya yetkilidir.”
135 sayılı “Sandık Kurullarının Oluşumu ile Görev Ve Yetkileri” başlıklı genelge uyarınca ise... 
Müşahitin yasal pozisyonu ve çalışması için gerekli hareket alanı, yoruma yer bırakmayacak kadar açık yasa ve genelge hükümleri eliyle koruma altındadır. Bu korumanın ihlali suçtur.
İşte bu kadar!
Siz kimseye aldırmayın seçim günü müşahit kartlarınızla sandık başında olun!

 


HAMİŞ:

 

Hâlâ gönüllü olmak için geç değil! 30 Ekim son gün. Kayıt olmak çok basit. Sadece 20 saniyenizi alıyor. Gözetmenlik yapmak istediğiniz yeri seçiyorsunuz. Daha sonra aranarak sandığınıza atanıyorsunuz.

 

HAMİŞ 2:

 


Bu arada Oy ve Ötesi gençleri yeni bir rapor yayınladı. İlgilenenler internet sitelerinde bu raporu bulabilir. Bu raporda 7 Haziran’da görev almış 55 bin gönüllünün 10 bin 600’ün yarattığı fark değerlendiriliyor. Rapor sonucuna göre 2 önemli veri var. Her iki veri de sivil toplumun, sandık başında bulunmasının etkisini ve değerini gösteriyor:
1- Gönüllülerin yüzde 48’i usul/uygulama hatalarına itiraz edebildi. Ve bu itirazların yüzde 90’ı kabul edildi.
2- Rapora göre göze en çok çarpan usul hatası, usule uygun olmayan şekilde, kabine refakatçiyle girilmesi. Sadece fiziksel engellilere refakat edilebilecekken, refakat durumu başka koşullara da uygulanıyor, ki bu yasa ve yönetmeliğe aykırı.

X