Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yetiş Ayşe!

Sevgili dostlar mübarek Ramazan ayının yaklaştığı şu günlerde sizleri biraz daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Gıda, burs, kıyafet ve diğer taleplere maksimum ilgi gösterirseniz mutlu olurum.

Tüm talepler için adresimiz aaral@hurriyet.com.tr

Mayıs ve Haziran'ı geçiremeyeceğim
Sadece 2 aylık cüzi miktar burs istiyorum. Erzurum'da okuyorum, iş arıyorum kimse okuldan dolayı iş vermiyor çok ihtiyacım var. Ailem yurt paramı ödeyip aylık 150 TL yolluyor, masraflarıma yetiştiremiyorum. Bu seneyi bitireyim yazın çalışıp biriktirip okula başlayacağım 2 aylık yardım bekliyorum.  

 

Canım Annem için
Babamın bizi terk etmesiyle, 5 kadın birlikte yaşam mücadelesi verdiğimiz hayatımıza destek ricasında bulunmak için yazıyorum. Biz 4 kız kardeşiz, 2 yıl önce babam bizi terk etti. Küçük kardeşim 2 yaşında, ikiz kardeşlerim ise lise 3. sınıfa gidiyor. Annemin destek alabileceği ve tutunabileceği tek dal biziz. Ailem İstanbul'da yaşıyor, ben Ankara Hacettepe Üniversitesi'nde okuyorum. İlk yılım okulda sürekli cafelerde çalışarak kendimi geçindirmeye aileme destek olmaya çalıştım. Evimiz kira, annem tekstil fabrikasında asgari ücretle çalışıp 4 kızına bakmaya çalışıyor. En ufak bir desteğin bile anneme hayat olacağını düşünüyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Çaresizliğime çare ol
Sevgili Ayşe Aral, bu yazıyı kararsızlığımı yenerek yazıyorum.  Ben kanser hastasıyım sağ akciğerimin %60 i  zorlu bir ameliyatla alındı. Çoğu zaman nefes sorunu yaşıyorum.  Doktorlar oksijen tüpü önerdiler, şu an her gece oksijen tüpü kullanıyorum.  Kemoterapi görüyorum  bu da beni fazlasıyla yıpratıyor, haftada en az 2 kilo zayıflıyorum, ek gıda takviyesi uyguluyorlar. Her hafta hastaneye gidiyorum, her gidişim 100 lirayı buluyor ayda 4 sefer gidiyorum. Taksi ile gitmek zorunda kalıyorum. Arkadaşlar dönüşümlü olarak benim bakımımı üstlendiler sağ olsunlar, tabi ki gıda da çok önemli protein ağırlıklı beslenme gerekli. Evim kira ve de rutubetli. Bu sağlığımı daha çok olumsuz etkiliyor. Ekonomik durumdan dolayı taşınamıyorum. Emekliyim maaşımız malum bu masrafları karşılamak mümkün değil bu nedenle borçlandım. Bu sıkıntılar yetmiyormuş gibi beni en çok üzen de oğlumun yurtdışında cezaevinde olması. 19 aydır çocuğumu göremiyorum, mahkemesi 22 Eylül’e ertelendi, ekonomik durumumuz iyi olmadığı için avukat da tutamadık. Gidip çocuğuma sarılıp hasret giderememem beni kahrediyor, ne kadar yaşarım bilemem ama şunu çok iyi biliyorum oğlumun hasreti gözlerimin açık gitmesine neden olur.

Sevgili Ayşe Hanım, ben bunları yazarken hayatımın bir kesitini dile getirdim, bu Türk filmi değil hepsi gerçek, hastane raporlarım mevcut dilerseniz birer kopyasını size gönderebilirim.  Benim ricam bu ekonomik sıkıntılarımı gidermeye yardımcı olacaklara aracı olmanız. Ayrıca kemoterapiden kaynaklı saçlarım azar azar dökülüyor.  Tamamen döküldüğünde kullanmam için kısa ve beyaz renkli bir peruk kullanmam icap edebilir yaşlı olduğum için, 63 yaşındayım. Beyazı tercih ediyorum. Bana peruk tedarik edebilecek bir okurunuz bulunur mu acaba? Şimdiden teşekkür ediyorum. Saygılar.

Gıda yardımı istiyorum
Sevgili ablacığım İstanbul’dan yazıyorum, gıda yardımına çok ihtiyacım var. 15 ve 13 yaşlarında çocuklarım var, sırf onlar için mücadele ediyorum. Çoğu zaman “akşama ne yemek var” diyen çocuklarıma ne cevap versem diye düşünüyorum “yumurta kıracağım” demeye artık mecalim yok. Bu konuda yardım istiyorum.

Kursa gitmek için yardım
Ben Ziraat Fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim bu sene dil kusursuza gitmek istedim ama ailemin maddi durumu olmadığından gidemedim. Bir meslekte en önemli şey dil hepimizin bildiği gibi. Bölümüm çizim ağırlıklı bir bölüm, dil kursunun yanı sıra çizim kurslarına gitmem de gerekiyor mezun olduğumda iyi bir yerde çalışa bilmem için bu kurslara ihtiyacım var. Maalesef babam serbest meslekle uğraştığı için maddi durumu bu iki kursa beni göndermeye yetmiyor aynı zamanda devlet yurdunda kalıyor ve yemekleri artık yiyemez hale geldim her zaman aynı yemekler çıkıyor. Çok iyi bir ders çalışma ortamına sahip değilim. Bunların hepsinin yanı sıra kaynak kitaplara ihtiyaç duyuyorum ama maddi durumum el vermediğinden alamıyorum. Sizlerden yardım bekliyorum.

Mutfağıma bir şey alamadım
Merhabalar Ayşe Hanım ben Amasya’da oturmaktayım. 3 çocuğum var, küçük oğlum için bez ve mama yardımı istiyorum. İşsizim, kaç aydır evimin ve çocuklarımın masraflarını karşılayamıyorum. Ramazan geldi, mutfağıma bir şey alamadım, yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim Allah razı olsun.

Lütfen bize el uzatın
Van’dan yazıyorum. 35 yaşındayım, evliyim. 10 ve 8 yaşlarında 2 kız çocuğu annesiyim. 2 çocuğumu da okutmaya çalışıyorum. Bundan 3 sene önce annemi kanserden kaybettik, doktorlar ben ve kız kardeşlerimden test istedi biz de yaptırdık testi. Kardeşlerimin testleri negatif çıktı, benim ise pozitif. Rahim kanseri olduğumu söylediler. Yaklaşık 3 senedir kanser tedavisi görmekteyim. Kirada kalıyoruz, eşim de inşaatlarda çalışıyor ve çok zor durumdayız, stresiz bir günümüz geçmiyor. Çaresiz durumdayız, hayırsever kişilerden gıda yardımı istiyoruz lütfen bize el uzatın.


Burs istiyorum
Üniversite öğrencisiyim. Beş kardeşiz ve kardeşlerimin hepsi okuyor. Babamın işi yok. Çok zorlanıyoruz. Burs talep ediyorum.

KÜÇÜK BİR DOKUNUŞ HEDİYE EDER MİSİNİZ? ADİLCEVAZ/BİTLİS
Ben Bitlis ilindeki Süphan Dağının eteklerindeki Aşağı Süphan isimli bir köy okulunda fen bilimleri öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Öğrencilerimin % 95 inin köy imkânları dışına çıkıp herhangi bir bilgiye erişimi bırakın kitap okuma imkânları dahi kısıtlı. Bende naçizane köy okuluma ufakta olsa bir imkân sağlayıp kitaplarla onlara yeni dünyalar açmak istiyorum. Okuma yazma öğrenmekte, ana dillerinin Türkçe olmamasından ötürü eğitimlerinin ilk yıllarında çok fazla güçlük çekiyorlar ve kısıtlı imkanlarla yaşadıkları 1 göz odayı paylaştıkları 7 kardeşleri ile birlikte hayata inat okumak, meslek sahibi olmak istiyorlar.

Onları batı illerinde yaşayan akranları ile aynı seviyeye getirecek ve aynı şartlarda yarışmalarını fırsat verecek takibinde meslek sahibi olup vatana millete hayırlı birer evlat olarak yetişmelerine faydası dokunabilecek her türden materyale ihtiyacımız var.
Okulumuz yeni bir binaya sahip olmasına rağmen iç donanımı yetersizdir.
Özellikle ilkokul sınıflarımızda kitap ve materyallerimiz çok yetirsiz durumda. Okulumuzun bir kütüphanesi var ancak daha birkaç eski ansiklopedi ve az miktarda ki romandan ibarettir.
Sizlerden ricamız bize yardım etmeniz.300 minik yüreğime yardımcı olacağınızı umut ediyoruz. Yaptıklarınız takdir ediyor ve şimdiden teşekkür ediyoruz.
İHTİYAÇLARIMIZ
*İlk okuma-yazma setleri
*Ağırlıklı okarak İlkokul  ve ortaokul seviyesinde her türden okuma-hikaye kitapları
*Teog hazırlık kaynakları
*Türk ve Dünya Klasikleri
*100 Temel Eser
((Not: Gönderim yaparken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yasaklanan yayınların gönderilmemesini rica ediyoruz. Yasaklı yayınlar internetten bir arama motorunda arama yaptırarak öğrenilebilir.)
*Yazım Kılavuzları
*Sözlükleri
*Kırtasiye malzemeleri (kalem,silgi,kalem açacagı, sulu boya, pastel boya, kuru boya, güzel yazı def., matematik def., çizgili defter, resim defteri vb...)
*A4 kağıtları
*Anasınıfı öğrencilerimiz için resimli masal kitapları
*İlkokulda ve ortaokulda gerekli olan Matematik ve Fen Bilimleri ile ilgili herhangi bir doküman, materyal
*Projeksiyon
*Bilgisayar
*Fotokopi Makinesi
İletişim Numarası :0434 326 10 01 - 0434 326 10 01-0434 324 10 23
 Açık Adres : Aşağısüphan Köyü Adilcevaz/BİTLİS

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI