Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar geçen hafta Yetiş Ayşe için gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederiz.

Bir anneyi ve kızını sevindiren Ayşen Hanım harikasınız…

Bir öğrencimize el uzatan Elif Ece Hanım süpersiniz…

Başka bir annemizi ve çocuklarını sevindiren Ebru Hanım ne tatlısınız… Yaptığınız yardımları Allah kabul etsin, rahmetli babanızın mekânı cennet olsun…
İki güzel yavrumuzu ve annesini sevindiren Semra Hanım sağ olun var olun…

Sevgili dostlar sizlerden ricam bu hafta özellikle burs isteyen öğrencilerimize destek olmanız. Bir çok talep haftalardır yayınlanıyor ancak maalesef henüz bu çocuklarımıza yardım ulaşmadı. “Benim göndereceğim 50 liradan ne olur” demeyin lütfen, damlaya damlaya göl olur derler. Bütçeniz doğrultusunda bu çocuklarımıza yardım ederseniz çok mutlu oluruz.

Ayrıca “Diğer yardım talepleri” ve “Kıyafet talepleri” kısmında yayınlanan isteklere de dikkat etmenizi dilerim, belki evinizde kullanmadığınız fazladan bir eşya vardır ya da giymediğiniz kıyafetler. Bunları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmanız ne büyük iyilik olur. Ya da gıda, mama, bez isteyen taleplere el uzatırsanız bir anneyi nasıl sevindireceğinizi düşünün…

Hepinize şimdiden sonsuz teşekkürler…

MomTalks…
Geçen gün bir okurum olan Ebru Gazioğulları’ndan bir e-posta geldi. Yazdıkları içimi ısıttı, sizlerle de paylaşmak istedim.
“Merhaba Ayşe Hanım. Nasılsınız? Keyifsiz hava ve memleket durumlarına rağmen iyisinizdir umarım. İyi olmalıyız. Bakın, iyi şeyler de oluyor… Çok yakın arkadaşım Bahar Eriş büyük bir etkinlik organize ediyor. Adı "MomTalks". TedTalks gibi.
MomTalks için "Gelecek anneden başlar" diyen anneler ve uzmanlar, 4 Mayıs'ta Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü'nde buluşacak.
MomTalks'ta müthiş paneller, sürpriz sunumlar var. Kahve reklamı gibi olacak ama Doğan Cüceloğlu, Özgür Bolat ve Mümin Sekman ilk defa üçü bir arada olacak. Kafa açacakları kesin!
Dayanamayıp sürprizi de söyleyeceğim; Nil Karaibrahimgil Momtalks'ta acaip bir şeyler yapacak.
Diğer konuşmacılar kimler mi? Yankı Yazgan, Ümmiye Koçak, sosyal medyanın çok değerli, bol takipli annelerinden Uyku Meleği Anne, Güncel Anne, Hassas Anne... Otizmli bir evladı olan ödüllü anne Naciye Torunlar Aksu, üstün yetenekli çocukları olan TAÇVED kurucusu Aysegul Anıl, Dr. Sevda Sarıkaya, anneysen.com kurucusu Aylin Çakır, sunucu ve yazar Ayşen Aksakal... Bu değerli insanlar karşılık beklemeden, annelerin eğitimdeki önemini vurgulamak ve güzel bir amaca destek olmak için MomTalks'talar.
Organizasyonun geliri Ümmiye Koçak'ın kurduğu Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu'na bağışlanacak..Biletler Biletix'te…”
Vaktiniz olursa bu güzel etkinliğe gidin derim.


BURS İSTEYENLER

Burs istiyorum- Türk Dili ve Edebiyatı
Sakarya üniversitesi 2.sınıf 2.dönem öğrencisiyim. Ödev ve ders yoğunluğumdan çalışamıyorum.Bir kardeşim var o da okuyor.Anne baba emekli fakat maaşları üzerine krediler var borç ödüyorlar.Sadece okumam gereken kitaplar dünyanın parası tutuyor.Bu nedenle burs istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

Burs istiyorum- Biyosistem Mühendisliği
Ziraat Fakültesi 2.sınıf Biyosistem Mühendisliği bölümü okuyorum. Ailem İstanbul'da yaşıyor, babam serbest meslekle uğraştığı için kış ayları iş olmuyor. Benden başka 2 kardeşim daha var ve biri okuyor, önünde kursları falan olunca babam çok zorlanıyor. Derslerim çok zor ve yardımcı kitap almak zorunda kalıyorum ki kitapların en ucuzu 50 TL, o yüzden sizlerden yardım bekliyorum.

Burs istiyorum-Tarım Ekonomisi
2. Sınıf Tarım Ekonomisi bölümü öğrencisiyim. Sadece devletin verdiği krediyi alıyorum ve bu kredi ile yurt paramı kendim ödüyorum ancak yetiştiremiyorum ve çok zorlanıyorum. Yeri geldiği zaman kitaplarımı alamıyorum, o yüzden sizlerden yardım bekliyorum.

Burs istiyorum-Tarla Bitkileri
Tarla Bitkileri bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim. Annem ve babam işten çıkarıldı. 3 kardeşiz ve üçümüz de okuyoruz. Ailem para yetiştirmekte zorlanıyor. Kış döneminde çiftçilik de yapamadığımız için zor durumdayım, sizlerden yardım bekliyorum.

Burs istiyorum-Gıda Mühendisi
Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği birinci sınıf öğrencisiyim. Geçen yıl hazırlık okudum. Dört kardeşiz, anne-babam ayrı onlardan destek görmüyorum, biz normalde büyükannemle yaşıyoruz. Şu an şehir dışında okuduğum için özel bir öğrenci yurdunda kalıyorum. Dedem bize maddi destek oluyor ancak bu yeterli gelmiyor. Bu nedenle bana eğitimim için destek bursu verebilecek birileri olursa çok sevinirim.

Burs istiyorum-Hemşirelik
Üsküdar Üniversitesi 3. sınıf hemşirelik bölümü öğrencisiyim.Okulumu %50 burslu okuyorum.Babam emekli, çalışıyordu fakat işten çıkarıldı. Annem çalışıyor. 2 kardeşiz ve kardeşiminde okul masrafları var. Kendi ihtiyaçlarımı yaz tatilinde çalıştığım işlerle sağlamaya çalışıyorum ama bu sürekli mümkün olmuyor. Burs desteğine ihtiyacım var yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Burs istiyorum-Genetik
Üniversite öğrenciyim ve aynı zamanda da Tip1 şeker hastasıyım. Ailemin gönderdiği parayı yetiştiremiyorum ve çalışmayı da düşündüm ama hastalığımdan dolayı iş bulmak biraz zor oluyor. Aslında yaşam benim için biraz zor geçiyor. Ve burs istiyorum.

Burs istiyorum-elektrik mühendisliği
Karabük Üniversitesi elektrik-elektronik mühendisliğini 3.sınıfı okumaktayım. Okulda çok maddi sıkıntılar çekiyorum ve okumakta zorlanıyorum. Ev kirasını ve okul masraflarını karşılayamıyorum. Ailemin bana yardım edecek durumu yok, son çare olarak size yazdım. Lütfen bana yardımcı olun. Çok ihtiyacım var.

Burs istiyorum- fen bilgisi öğretmenliği
Üniversite öğrencisiyim. Ablamla ikimiz üniversitede okuyoruz, 4 kardeşiz. Babam çalışmıyor, günlük iş bulursa ancak öyle kazanabiliyor. Biz ablamla baya zor durumdayız, şehir dışındayız devlet yurdu da çıkmadı. Bursa çok ihtiyacım var. Teşekkür ederim şimdiden.

Burs istiyorum- Ekonometri
Uludağ Üniversitesi Ekonometri bölümü üçüncü sınıf öğrencisiyim. Ailem İstanbul'da yaşıyor, ben ise eğitimimden dolayı Bursa'da yaşıyorum. Okuyan bir kardeşim daha var. Annem çalışmıyor, babam ise emekli şoför. Onların üstündeki yükü hafifletmek, okul masraflarımı ve kişisel ihtiyaçlarımı karşılamama yardımcı olması için okulum bitene kadar sürekli bir destek bursu alabilirsem gerçekten çok mutlu olurum.

Kardeşimin servis ücreti için yardım
Ayşe hanim merhaba, bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine yazıyorum. Çünkü çok çaresiz olduğumu gördü bir yol araştırdı ve sizi buldu Allah razı olsun ondan da sizden de.19 yaşındayım. 4 kişilik bir aileyiz, bilinçsiz değiliz, hiçbir şey yapmadan bize yardım gelsin diye beklemiyoruz elbette. Eğitime önem veriyoruz kardeşim okuyor, ben sınavlara hazırlanıyorum, annem kurslara gidiyor bir şeyler öğrenmek meslek edinmek için. Babam da aslında çalışıyordu ve güzel geçiniyorduk. Ama çalıştığı şirket battı ve babamın da üstüne pek çok borç bırakıp kaçtılar. Şimdilik yeni bir iş bulmaya çalışıyor. Bizim için en önemlisi kardeşimin okuluna devam edebilmesi. Babamın üzerine kalan borçlardan ve ev kirası ve diğer faturalardan dolayı sömestr tatilinden önceki 2 aylık servis ücretini ödeyemedik. Yeni dönem başlarken ödeyemezsek yeni ayın ücretini de veremezsek okula gidemeyecek. Otobüsle gidilebilecek uzaklıkta değil ve maalesef, otobüs ücretini bile verecek durumda değiliz. Gerisi hallolur ama sadece bu konuda utanarak yardım istiyorum. Sevgiler gönderiyorum.

Burs istiyorum- Türk Dili ve Edebiyatı
Niğde’de yaşıyoruz. Beş kardeşiz. Hepimiz okuyoruz. Babamın belli bir işi yok. Bulursa gündeliğe gidiyor ama genellikle bulamıyor. Ben bu yıl üniversiteye başladım. Maddi yönden çok zorlanıyoruz. Kitaplarımı alamıyorum.

Bir defaya mahsus yardım
Çankırı Karatekin üniversitesinde coğrafya bölümü okuyorum, ikinci sınıfım. Daha önce yurtta kalıyordum ama yazın ödemesini yapamayınca kaydım silindi, ben de mecburen eve geçtim ve bu ayki kirayı ödeyebilecek kadar param yok. Bursum kitap, otobüs ve yemek kartıma yetebildi, ailemden yardım istemiyorum çünkü annem çalışmıyor babamı 7 yıl önce kaybettim. 5 kardeşiz ve hepimiz de okuyoruz abla. Bu ayki kiramı ödememde bana yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden Allah razı olsun.

Yurt ücretime destek istiyorum-Uluslararası İlişkiler
Çankırı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 2.sınıfım. Biz 10 kardeşiz. 7 kardeşim ilkokul öğrencisi. Babam bir çiftçi maaşıyla bize bakamıyor. Ben bağırsak hastasıyım çalışamıyorum. Bir ablam da engelli çalışamıyor. Sizlere kaç kezdir yazma mecburiyetinde bulunuyorum. Her defasında yazarken bile bir mahcubiyetle yazıyorum. Desteğinize çok ihtiyacım var. Her ay yurt ücretim için burs desteğinizi istiyorum.

KPSS başvurusu yapabilmem için yardım istiyorum
Benim yetim maaşım kesildi kpss başvurusu yapmam gerekiyor ama çok maddi sıkıntı yaşıyoruz şu an. Bulmak için çok uğraştım ama tamamlayamadım. Bana sadece kpss başvurusu yapabilmem için yardım edin lütfen, zor durumdayız şu sınava girsem yeter ve çok az zamanım kaldı bana yardımcı olur musunuz sadece bu sınava girmek istiyorum.

Burs istiyorum-Rus Dili ve Edebiyatı
Erzurum’da Rus dili ve Edebiyatı bölümü hazırlık üstü 3. Sınıf öğrencisiyim. Hiç yıl veya dönem uzatmadım. Seneye son sınıf oluyorum. Devletin KYK yurtlarında kalıyorum, aylık 255 tl ücret ödüyorum. Devlet bursu (400 tl) alıyorum, aldığım paradan 255 tl yurda yatırıyorum, geri kalanı ise okuldan yurda olan yol param. Hafta sonları bir kafede 25 tl ye çalışıyorum fakat derslerim ağır olduğu için her hafta çalışamıyorum, dersler Rusça işlendiği için ekstra çalışma gerektiriyor. Ailem İstanbul’da yaşıyor. 6 kardeşiz. Erzurum aşırı derecede soğuk ve doğru düzgün giysi bile alamıyorum. Zor durumdayım, kaç yere, kaç defa başvurdum kimseden ses seda çıkmıyor maalesef. Yardımseverlerin yardımlarını bekliyorum, teşekkür ederim.


DİĞER YARDIM TALEPLERİ

Bez ve mama
Ben bel fıtığı oldum, sağ ayağımda uyuşma ve his-güç kaybı oldu. Tedavi olamadım, yataktan kalkamıyorum, çalışamaz durumdayım. 2 tane çocuğum var, oğlum 4 yaşında kızım 1,5 yaşında. İhtiyaçları çok ama alamıyorum. Hiç bir gelirim yok, 1,5 yaşındaki kızımın bezi ve maması yok, alamıyorum. Zor durumdayız, bize yardımcı olan olursa çok memnun olurum.

Annem ameliyat olacak
20 yaşındayım, çalışıp aileme bakıyordum ama bir süredir annemin rahatsızlığından dolayı çalışamıyorum, belinden ameliyat olacak yol paramız bile yok hastaneye gitmek için. İlaçlarını nasıl alacağım nasıl gideceğiz bilmiyorum. Bir yardım eden olursa ömür boyu dua ederim. Allah razı olsun yardımlara vesile olduğunuz için.

Kullanılmış ev eşyası istiyorum
Ablacım merhaba daha önce size yazmıştım bilmiyorum hatırlar mısınız, kendime yeni bir hayat kurdum zor şartlarla ve yardımlarla ancak geçen hafta evimde talihsiz bir kaza oldu ve tüm eşyalarım gitti. Şu an evimde sadece iki tane bir komşudan eski kanepe var ve başka hiçbir şey yok. Bu konuda yardım istiyorum güzel yürekli okuyucularımızdan şimdiden her şey için teşekkür ederim.

Gıda yardımı
Ben Kayseri’de yaşıyorum evli 2 çocuk annesiyim, sizden gıda yardımı istiyorum yardım edin Allah rızası için.

Dershaneye gitmek için yardım istiyorum
Merhaba Ayşe Abla benim hayallerime de umut olursanız çok sevinirim. Liseden sonra bir kaç yıl ailevi sağlık durumlardan sınavlara hazırlanamadım. Geçen yılın yaz aylarından bu yana kuaförde çalışıyorum, dershaneye gitmek için para biriktirmeye çabalıyorum. Ailemin ödeyecek durumu yok. Bu dönem sonundan itibaren dershaneye gidip sınavlara hazırlanmam gerekiyor. Damlaya damlaya bir şeyler yapmaya çabalıyorum. Hayallerim için destek istiyorum. Büyük yardımlara gözüm yok sadece sınavlara hazırlanabilmek istiyorum. Sevgiler.

KIYAFET TALEPLERİ

Oğullarım için kıyafet ve ayakkabı
3.5 ve 2 yaşında iki oğlum var. Ben babamın yanında manavda çalışıyorum, eşim ise ev hanımı. Çocuklarım için kıyafet ve çocuk bezi istiyorum. Maddi durumum sıkıntılı olduğu için çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekiyorum.Yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürlerimi sunuyorum.

S beden kıyafet
Merhaba Ayşe Hanım ben 18 yaşındayım. S beden kıyafete ihtiyacım var. Yardımcı olursanız memnun olurum.

38-40 beden arası kıyafet
Ablacım ben 38-40 beden arası kıyafet ve 36 numara ayakkabı talep edecektim okurlarınızdan. İşe giderken hep aynı kıyafetleri giyiyorum. Teşekkür ederim.

 

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI