Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yetiş Ayşe

Dostlar kış kapıya dayandı.

 Yakacak odun kömür, kışlık kıyafet talepleri haliyle fazlalaştı. Keşke mümkün olsa da herkese yardımcı olabilsek… Sizden ricam lütfen Yetiş Ayşe’nin daha önceki bölümlerini okuyun ve çevrenizdekilere de okutun. Belki sizin belki de çevrenizdekilerin muhtaç birine yardımı olur. “Benim göndereceğim bir kazaktan ne olur…” ya da “50 TL az olur göndermeyeyim…” demeyin… Emin olun ki bir derde derman olmuş olursunuz…

ESTETİK-PLASTİK CERRAH ARIYORUZ!!!


Yetiş Ayşe olarak cesaretli, vicdan sahibi, yardımsever bir estetik plastik cerrah arıyoruz. Sizin “evet” demenizle bir genç kızın hayatı kurtulacak. Bedenen ve ruhen yaralarını sarmak isteyen aslan yürekli bir doktora ihtiyacımız var. Özellikle İzmir ve çevresinden olan doktorlar lütfen bize ulaşın…

 

70-80 lira borç istiyorum


Ben Ankara’dan yazıyorum ablam. Ne diyeyim nasıl anlatayım bilemedim. Çekinerek yazıyorum kusuruma bakma abla. Burada bir kahve evinin şubesinin bir seneye yakındır şef garsonuydum. Bayramdan hemen önce işletmeciler bir anda kapatma kararını aldılar, işler biraz düşüktü kira da yüksek olunca dayanamadılar. Cuma günü söylediler bize, pazartesi günü kapattık alelacele dükkânı abla. Biraz mağdur olduk. O ara babam vefat etti. Kan kanseriymiş babam, parasızlıktan tedavi olamadı. Her şey üst üste geldi abla. Hanımın da geçen hafta hamile olduğunu öğrendik, ilk çocuğumuzdu abla nasip olsaydı eğer. Gece yarısı sancılandı ve hastaneye gittik. Düşük olmuş Ayşe Abla, dış gebelik dediler. Doktor ilaç yazdı, kan uyuşmazlığı varmış bizde o yüzden iğne verdi. Eczaneye gittim iğneyi almaya, devlet reçetenin %60’ını karşılıyormuş. Cebimde çok yoktu, ne var ne yok iğneye verdim. Ayşe abla yemin ederim ki ekmek parasını dahi zor ayarladık bir iki gündür. Elimde avucumda kalmadı… Mümkünse eğer şöyle bir ricam olacak abla, önceki çalıştığım yerden kalan maaşlarımızı ayın sonuna kadar hesabımıza yatıracaklarmış. Maaşım yatıncaya kadar bana 7080 lira borç verecek biri olur mu abla? İnan ki ihtiyacım olmasa yazmadım sana. Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin güzel ablam çaresizlik çok zor. Hayırlı haberlerini bekliyorum ablam.

 

Çocuklarım için yardıma ihtiyacım var


Gerçekten zor durumdayım. Evimin ve çocuklarımın resmini bile gösterebilirim ya da yardımcı olmak isteyen gelip görebilir. Kış geliyor yine, bu ev su almaya başladı. Duvarlar çok rutubetli, soba çekmiyor. Çocuklarım çok küçük. Bu evin suyu bile içilmiyor, kum geliyor pas kokuyor musluklar. Çocuklarım şu an çok hasta ve onların daha fazla hasta olmalarını istemiyorum. Eşyalar bile rutubet tutuyor. Çoğu eşyam kışın çürüdü, eşya vermek isteyen de olursa talibim, eski falan fark etmez kabulümdür. Ya kiralık ev yardımında ya da depozit konusunda yardımcı olursalar çok mutlu olurum. İsteyenlere söylediklerimi ispatlayabilirim, araştırıp öyle yardım etsinler. Kandım için bir şey istemiyorum sadece çocuklar için yardımınıza ihtiyacım var teşekkürler.

 

Çok çaresizim hiç kimsem yok


Ayşe abla ben çok çekinerek son çare olarak size yazmaya karar verdim. Ben 2,5 senelik evliyim, severek evlendik ama ailelerimizin maddi durumu iyi olmadığından bütün düğün ve altın borcu bize kaldı. Biz de Çorlu’ya eşimle çalışmaya geldik. Çok şükür her şey yoluna girdi derken 50 gün arayla kayınvalidemle kayınpederimi kaybettik. Eşim psikolojik olarak çok dağıldı. Kayınpederim vefat etmeden önce yatalak oldu, ben mecbur işten ayrıldım sonra tekrar hayatın yakasından tutalım dedik. Krediyle ev aldık ama bu sefer de hamile olduğumu öğrendik. Şu an kızım 4 aylık ve kızıma bakacak kimsem olmadığı için çalışamıyorum. Eşim asgari ücretle borçların içinde çabalayıp durdukça daha da dibe vuruyor. Kızım için çok üzülüyorum ona ne kıyafet alabiliyorum ne de mama. Sütüm yetersiz geliyor, pirinç unundan mama yapıyorum ama inanın 1ekmek alacak kadar bile durumumuz yok. Kızıma bez dahi alamıyorum, kendi kıyafetlerimden kesip bez yapıyorum. Çok çaresizim ne olur Allah rızası için Ayşe abla bizim elimizden de tut…

Rumuz: Canım Kızım


Size bunları yazmak çok zor. 3 yıl önce eşimi kaybettim. Tek başıma kızıma bakmaya çalışıyorum. İş yerinden hastalığım yüzünden ayrıldım. Çok zor durumdayım. Kızımın okul masrafını halen karşılayamadım. Elektrik, su da cabası. Kış geldi, ısınma parası... Çok zor durumda olmasam bunları yazmazdım. Bize yardım edecek birine ihtiyacımız var. Lütfen yardım edin.

 

Engelli Bakıcısı olarak iş arıyorum


Çok acil işe ihtiyacım var. Babam hasta, maddi durumumuz kötü. Engelli bakıcısı olarak bir iş arıyorum. Lütfen sesimi duyurun.

 

Burs istiyorum-Fatma


Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde ekonometri öğrencisiyim. 8 kardeşiz,7 kardeş öğrenciyiz. Annemiz vefat etti. Kız kardeşim ve ben şehir dışında öğrenciyiz. Babamız sadece yurt ücretimizi gönderebiliyor. Benim harçlığımı Karatekin üniversitesinde okuyan ablam gönderiyor fakat kazandığı para kendine bile yetmiyor. Eğer burs desteği alırsam felsefe okuyan ablamla paylaşacağım. Teşekkürler.

 

50 TL bile yetecek


Osmaniye’de Gıda Mühendisliği okuyorum. Babam dokuz aydır işsiz, bir kaza geçirdi. Bir kız kardeşim var, üniversiteyi kazandı ama gidemedi çünkü gerçekten çok maddi imkânsızlıklar içindeyiz. Kaç aydır telefonuma kontör atmadığım için kapanacak uyarısı geldi. Ailem zor şartlar altında, evimiz kira. Yazın çalışıp geçmiş kira borçlarını ödedim ama yine iki aylık kira birikti. Nasıl söylenir bilemiyorum ama annem sofranın başında bir ekmeği katıksız 4 kişi paylaştığımız için ağladı. O kadar kötü durumumuz… Ailem için kaymakamlığa başvurdum kömür ve gıda yardımı sağlandı. Okula da sebze kamyonu arkasında geldim param olmadığı için. Daha hiç okul kitaplarımı alamadım fotokopisini bile çektiremedim. En azından bir iş buluncaya kadar aylık okula gidecek yol ve fotokopi paramı çıkartacak burs istiyorum. İnanınki 50 TL bile yetecek. Çok teşekkürler.

 

Burs istiyorum- Merve


Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisiyim. Şehir dışında okuyorum. Üç kardeşiz, üçümüz de öğrenciyiz. Benden bir küçük kardeşim Erciyes Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesinde okuyor. Üç kardeş olduğumuz için ailem yeterli maddi destekte bulunamıyor. Kardeşimin de benim de hiçbir kurum ve kuruluşlardan bursumuz yok. Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı (DUS)’a hazırlandığım için partime işte çalışamıyorum. Yardımseverlerin yardımlarını bekliyorum. Teşekkür ederim.

 

Servis ücreti için destek istiyorum-Çiğdem


Merhabalar. Liseye yeni başlayan bir kardeşim var. Babam asgari ücretle çalışıyor. Aldığı maaşın yarısı kiraya gittiği için kardeşime her konuda imkân sağlayamıyoruz. Çaresizlikle yazıyorum. En azından bir-iki aylık okul servisi ücreti için bile yardımcı olursanız çok mutlu oluruz.

 

Burs istiyorum-Şahin


Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği öğrencisiyim. Dört kardeşiz, dördümüz de okumaktayız. Babam iflas etti, annem ev hanımı. Ailemden maddi destek alamıyorum. Bu yıl devletten aldığım bursum da kesildi. Derslerin ve stajların yoğunluğundan çalışamıyorum. Burs istiyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

 

Burs istiyorum-Ayşegül


Akdeniz Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisiyim. Okuduğum bölüm itibariyle kitaplara çok para harcamaktayım. Ekstra ihtiyaçlar ve harcamalarım da oluyor. Evde kalıyorum ve masraflarımı karşılayamıyorum. Devletten burs almıyorum. Babam çiftçi, annem ev hanımı. Ailem köyde yaşıyorlar.1 erkek kardeşim daha var ve okuyor. Ailemin başka hiçbir geliri yok. Böyle bir burs imkânı olduğunu öğrendim ve şansımı denemek istedim. Geri dönerseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

 

Burs istiyorum-Zafer


Sinop Üniversitesi Ayancık MYO Lojistik Bölümü 1.sınıf öğrencisiyim. Ailemin maddi durumu beni zor idare ediyor. Ailem İstanbul’da yaşıyor, okuyan kardeşim var. 3 sene önce kanser tedavisi gördüm. Lise 2’de okulumu açığa almak zorunda kaldım, liseyi açıktan tamamladım. Sizden destek istiyorum geri dönüş yaparsanız sevinirim.

 

160 TL yurt ücretime yardım istiyorum- Songül


Rus dili ve edebiyatı okuyorum. Devlet bursu alıyorum ama tek bursla geçinemiyorum. Yurt param 160 TL, onu da yatırınca elimde bir şey kalmıyor. Partime iş yaptım ama yetmiyor. Bu stresin içinde bir de kalp rahatsızlığı başladı. Babam kalp hastası ve çalışıp asgari ücretle evi zor geçindiriyor. Annem çalışmıyor. O yüzden bana para gönderen de yok. Her ay sadece yurt param yatırılsa o bile yeter bana, inanın ki.. Zor durumdayım bir yardımseverin bursiyeri olmak istiyorum, geleceğim için buna ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

 

Okumak istiyorum… Eğitimimi devam ettirmek istiyorum


İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine bu sene girmeye hak kazandım. 9 kardeşiz. Beşi lisede okuyor, üçü üniversite öğrencisi. Babamı 17 sene önce kaybettim. En büyüğümüzü de 9 sene önce inşaat kazasında kaybettik. Ailemin tüm kardeşleri bir arada okutması imkânsız. Ailemin tek geliri vefat eden babamdan kalan ölüm aylığı. Ayrıca bir askerimiz var şu an. Lütfen Yardım edin bu hafta yurt ücretimi yatırmalıyım ama cebimde param yok. Yardımsever okurlara sesleniyorum.

 

Burs istiyorum-Kübra


Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde Felsefe Öğretmenliği 1. Sınıf öğrencisiyim. Benimle birlikte 5 kardeşiz. Babam vefat etti. Annem yaşlı, çalışmıyor. Ben de yaz boyu çalıştım ama okul açılınca okula geldim. Biriktirdiğim parayı da anneme vermek zorunda kaldım. 1. Sınıf olduğumdan dolayı daha burs da çıkmadı ve ben burs bulamazsam tekrar dönmek zorunda kalacağım. Çünkü yurtta kalıyorum ve aylık yurt param da geliyor. Sizlerden yardım bekliyorum zor durumdayım. Şimdiden teşekkürler.

 

Laptopa ihtiyacım var-Ayça


Bilgisayar programcılığı okuyorum, üniversiteye bu sene başladım. Benim babam yok, var fakat kendisi bize bakmıyor biz de 3 yıldır görüşmüyoruz. Annem, kız kardeşim ve ben yaşıyoruz. Dersler için laptop almam gerekiyor ama alacak durumum yok. Okurken aynı zamanda çalışıyorum fakat aldığım maaşla evin eksiklerini alıyorum, borçlarımız var onları ödüyorum ve dolayısıyla da laptop alamaya param kalmıyor. Dersleri geçmek çok zor olur laptopsuz. Bütün ödevlerim bilgisayarla yapılacak şeyler, okula gidip orada çalışmaya vaktim olmuyor. Sabah çalışıp, aksam okula gidiyorum çok zorlanıyorum. Tek istediğim bir laptop. Yardım bekliyorum, şimdiden Allah razı olsun.

 

Burs istiyorum-Beril


Kocaeli Üniversitesinde öğrenciyim. Hiç bir burs desteğim yok. Genelde çalışarak harçlık çıkarmaya çalışıyorum ama hem çalışarak hem dersler çok zor oluyor. Çalıştığım için çoğu zaman antrenmanlara gidemiyorum, derslerden geri kalıyorum. Bu yıl artık derslerime ağırlık vermek istiyorum ufak bir destek istiyorum sizlerden.

 

Laptopa ihtiyacım var-Öznur


Muğla Üniversitesi'nde okuyorum ve derslerimde laptopla çok ilgileniyorum. Öğretmenlik okuyorum ve sunumlarımız çok fazla oluyor. Geçen sene laptopum patladı ve tekrardan yaptırdım lakin çok kötü durumda... Bana bu konuda yardım edebilecek birileri varsa çok memnun olurum... Bunu size yazdığım için çok utanıyorum... Ailevi sorunlarından dolayı değiştirmeye gücüm yetmedi... Lütfen, yardımlarınızı bekliyorum...

 

KÜREKLİ İLKOKULU KÜREKLİ KÖYÜ-PATNOS/ AĞRI


Okulumuz köy okulu olduğu için eksiklerimiz çok fazla ve köylüler de bunu karşılayacak durumda değiller. Eğitim malzemelerinin yanında, buradaki zorlu kış şartları içinde okulumuzun boya gibi fiziki şartları da sıkıntılı durumdadır. Okulumuza yapacağınız yardımlar için şimdiden teşekkürler.
İHTİYAÇLARIMIZ :
*İlkokul öğrencilerimizin seviyesinde okuma kitapları,hikaye kitapları
*Kırtasiye Malzemeleri
*Bilgisayar
*Projeksiyon
*Okul öncesi sınıfımız için oyuncaklar
*Beden Eğitimi derslerinde kullanılmak üzere futbol ve voleybol topları,file.
*Okulumuzun fiziki yapısında bakım yapabilmek için boya
*Okul zili için Hoperlor seti
Okul Sabit Telefon Numarası :0472 626 70 35
Okul Açık Adresi :Kürekli İlkokulu Kürekli Köyü Patnos /Ağrı
Okul Web Adresi :http://kurekliilkokulu.meb.k12.tr/tema/index.php

KALE KÖYÜ İLKOKULU KALE KÖYÜ-ÇOBANLAR/AFYON
Okulumuz, imkânlar açısından çok fakir bir okuldur. Köyün sosyo-ekonomik yapısı, kültürel düzeyi oldukça düşüktür. İlçenin en uç noktadaki, ulaşımı da güç olan bir köydür. Okulumuzun fiziki olarak birçok gereksinimi bulunmaktadır. Örneğin okul kütüphanemiz bile bulunmamaktadır. Okuma kitabı ihtiyacımız çok büyük. Okulumuzda, anasınıfından 8. sınıfa kadar öğrenci bulunmaktadır. İhtiyaçlarımızın çeşidi çok fazladır. Şayet bizlere yardımcı olmak isterseniz, sizinle ihtiyaç listemizi paylaşmak isteriz. Ne kadarına yardımcı olursanız olun kabulümüzdür. Öğrencilerim adına şimdiden teşekkür ederim.

AZİZİYE ŞEHİT ORHAN AYAN ORTAOKULU AZİZİYE KÖYÜ MERKEZ /BURDUR
Okulumuza destek olan,olacak herkese ilgileri,duyarlıkları için çok teşekkür ederim.
İHTİYAÇLARIMIZ :
*Ortaokul öğrencilerimizin düzeyinde hikaye kitapları,okuma kitapları
*Teog hazırlık kaynakları(Soru bankaları,testler)
*Kırtasiye Malzemesi
*Basketbol Potası
*Fotokopi Makinesi
*Projeksiyon
*Laptop(Bilgisayar)
*Yazıcı
*Akıllı tahtalarda kullanılmak üzere kablosuz mouse ve klavye
Okul Sabit Telefon Numarası : 0 248 272 61 45
Okul Açık Adresi :Aziziye Şehit Orhan Ayan Ortaokulu Aziziye Köyü Merkez/Burdur
Okul Web Adresi :http://sehitorhanayanortaokulu.meb.k12.tr/tema/index.php

KUMÇATI ŞEHİT ER BURHAN YALÇIN ORTAOKULU ŞIRNAK
Şırnak merkezine bağlı Kumçatı köyündeki Şehit Er Burhan Yalçın Ortaokulunda rehber öğretmeni ve müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Bölgede yaşanan terör olayları nedeniyle okulumuz maddi yönden, öğrencilerimiz, velilerimiz ve öğretmenlerimiz psikolojik yönden zarar görmüş durumdadır. Bunlara rağmen eğitim öğretime devam etmeye çalışmaktayız. Okulumuz çevrede meydana gelen istenmedik olaylar nedeni ile hasar görmüş durumdadır. Biz öğretmen arkadaşlarla velilerle toplu olarak bir tamir, temizlik çalışması yaptık. Ama temizlik devamlı yapılan bir şey olduğu için malzeme konusunda çok sıkıntı çekiyoruz. Bunun için sizlere ihtiyaçlarımızı listeledik. Yardımcı olursanız memnun oluruz.
İHTİYAÇLARIMIZ:
Yüzey temizleyici, sıvı sabun, peçete, fırça, paspas, çekpas,
A4 kağıdı
Konica Bizhub 164 fotokopi makinası toneri
Oyun hamuru, lego, eva, prit, renkli karton, okuma seti
Kütüphane için kitap, dolap veya duvara monte edebileceğimiz raf
7. ve 8. sınıf öğrencilerimiz liseye giriş sınavı olan TEOG kitapları, soru bankaları
Ayrıca öğrencilerimiz için ayakkabı ve mont (öyle öğrenciler var ki yağmurda bile ayaklarında terlikle, tişörtle-kazakla geliyorlar. Biz öğretmen arkadaşlar kendi aramızda kıyafet ayakkabı yardımı yapmaya çalışıyoruz ama yeterli olamıyoruz.)

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN ORTAOKULU YUNUS EMRE/MANİSA
Anıl Hocam iyi akşamlar. Ben Yunusemre/MANİSA Kanuni Sultan Süleyman Ortaokulu Matematik öğretmeniyim. Bizim ortaokul seviyesine uygun hikaye kitaplarına, test kitaplarına, romanlara,kırtasiye malzemelerine ihtiyacımız var . Yardımcı olabilecekseniz daha detaylı bilgi de verebilirim. Okulum kenar mahalle okulu ve öğrencilerin durumları çok iyi değil.Okulumuzun kütüphanesi de bulunmamaktadır. Kaynak kitabımız yok. Şimdiden teşekkürler.
İHTİYAÇLARIMIZ :
*Ortaokul öğrencilerimizin seviyesine uygun hikaye kitapları,romanlar
*Teog hazırlık kaynakları,test kitapları
*Kırtasiye Malzemeleri
Matematik Öğretmeni Dilara Işık : isikfatihdilara@gmail.com
Okul Sabit Telefon Numarası :0 236 233 68 66
Okul Açık Adresi :Kanuni Sultan Süleyman Ortaokulu Fevzi Çakmak Mahallesi Yunus Emre/Manisa
Okul Web Adresi :http://kanunisultansuleymanortaokulu.meb.k12.tr/tema/index.php


TEŞEKKÜRLER…

Ayşe Abla ve Aslı abla merhaba. Bana Hilal Hanım yardımcı oldu çok mutlu oldum, gönderdiği eşyaları çok beğendim. Allah razı olsun sizlerden, iyi ki varsınız.
Güneş…


Merhabalar, 19 Ekim tarihli e-postanızda bana ilettiğiniz burs ve yardım talepleri ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Postanızda yer alan Perihan parasını aldı, Öznur mont, kaban ve hırka gibi kışlık giysilerini aldı, Elif adlı öğrencimizle de iletişim kurduk banka hesap bilgilerini gönderdi 2 Kasım başlangıç olmak üzere her ayın ilk işgünü bursunu alması için gerekli işlemleri yaptım. Aracılığınız için size tekrar teşekkür ediyorum, bu vesileyle sizi tanıdığım için mutluyum. Yardımlarımıza köprü olduğunuz için sizi ve emeği geçen çalışma arkadaşlarınızı kutluyor ve teşekkür ediyorum.
Nuray…


Serap Hanım yeni kıyafet göndermek istedi. Ben kimseyi maddi anlamda zora sokmak istemem, o yüzden kabul etmedim. Elinde kullanışmış kıyafet olan başka okurunuz tarafından gönderim olursa sevinirim. Çok teşekkürler her şey için.
Kübra…


İyilik dolu vesileleriniz için ben teşekkür ederim. Saygılar.
Figen…


Ablalarım selamlar. Yardımsever okurunuzun kargosu bugün elime geçti. Ve çok mutlu oldum. Çoğu da bana uydu. Nuray Hanım’ın notunda yazdığınız kelimelere layık bir öğretmen olmak için elimden geleni yapıyorum. Bu notunuzu hep saklayacağım... Notun içindeki şey için de çok teşekkür ederim.
Öznur…

 

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI