Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yetiş Ayşe

Ayşe’nin Notu: Lütfen Yetiş Ayşe’nin eski bölümlerini okuyunuz!!!

Yardım isteyen okurlar lütfen yayınlanan Yetiş Ayşe’yi takip ediniz. “Yazım yayınlandı mı?” diye bize e-posta göndermek yerine, www.hurriyet.com.tr den Yetiş Ayşe’yi okumanız yeterli olacaktır. “Talebim yayınlandı ama geri dönüş olmadı… Ne zaman yardım gelir?...” gibi sorular çok geliyor. Her yardım talebine cevap geldikçe, biz hemen sahibine yönlendiriyoruz. Talebinizi lütfen sadece bir kez gönderin, e-posta kutumuz bazen aynı kişinin aynı talepleriyle dolabiliyor. Hassasiyet gösterirseniz memnun oluruz.

Okullardan yardım talepleri fazlaca geliyor ve hepsine yer vermeye çalışıyoruz. Sizlerden ricam burs, gıda ve kıyafet destekleriniz kadar okullara da el uzatmanız… Bir top A4 kâğıt, kalem, silgi, defter, okuduğunuz romanlar, belki masa örtüsü, perde göndermek çok zor değil. Zor koşullara rağmen canla başla görev yapan öğretmenlerimizin ellerinden öperim. Bu okullar bizim, burada okumaya çalışan çocuklar hepimizin…

Kıyafet isteyen okurlar lütfen beden ve ayakkabı numarasıyla birlikte ne istediğinizi (mont, kazak, pantolon vs vs), kaç yaşında olduğunuzu ve hangi şehirde yaşadığınızı mutlaka belirtin. Bu şekilde yazarsanız geri dönüşler daha sağlıklı ve hızlı olur.

Yardım isteyen tüm okurlardan en önemli ricamız şudur; talebiniz yayınlandıktan sonra lütfen e-posta adresinizi sık sık kontrol edin. Çünkü yardım etmek isteyen okurlarla en önemli iletişim kaynağı e-postadır.

Bizler Yetiş Ayşe olarak yardıma muhtaç inanlara el uzatmaya çalışıyoruz senelerdir ve gücümüz yettiği kadar da yapmaya devam edeceğiz. Yardım isteyenleri küçümsemek, alay etmek hatta benim ve ekibimin emeklerini hor görmek gerçekten vicdansızlık… Yaptıklarımız da ortada. Bilen bilir, bilmeyene de diyecek bir şey yok artık…

İyilikler insanın içinden gelerek ve karşılık beklemeden yapılırsa anlamlı olur. Allah rızası için yapanlara saygım hürmetim sonsuz…

ESTETİK-PLASTİK CERRAH ARIYORUZ!!!
Yetiş Ayşe olarak cesaretli, vicdan sahibi, yardımsever bir estetik plastik cerrah arıyoruz. Sizin “evet” demenizle bir genç kızın hayatı kurtulacak. Bedenen ve ruhen yaralarını sarmak isteyen aslan yürekli bir doktora ihtiyacımız var. Özellikle İzmir ve çevresinden olan doktorlar lütfen bize ulaşın…


Bebeği için yardım istiyorum-Pınar
Kız bebeğim için bebek eşyaları istiyorum. Doğum günü yaklaşıyor, hep çocuklarım için doğum günü yapmak istemişim ama nasip olmuyor maalesef. Kızıma yapmak istiyorum, kullanmadığınız bebek süsleri, oyuncak olan varsa verebiliri mi? Mamaya da ihtiyacım var ama utanıyorum söylemeye. Yardımcı olan olursa çok memnun olurum.

Burs ve kıyafet yardımı-Şule
Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde okuyorum. Babam emekli. Kardeşim ve beni okutmak için köydeki hayvanlarımızı satıp ve kredi çekerek burada ev aldı. Maaşının çoğu oraya gidiyor. Ben de babamdan para isteyemiyorum, hatta ev ihtiyaçları için ben destek olmaya çalışıyorum. Bana burs veya kıyafet yardımı yapabilir misiniz?

Burs istiyorum-Songül
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Uluslararası İlişkiler 2.sınıf öğrencisiyim. Devletten burs almıyorum, maddi desteğe ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

Yurt ücretim için yardım istiyorum-Büşra
Karatekin Üniversitesi’nde Edebiyat öğrencisiyim, ikinci sınıfa gidiyorum. Ailem İstanbul’da yaşıyor. Babaannemin evinde kalıyoruz. Üç kardeşiz, üçümüz de okuyoruz. Part time çalışarak geçimimi sağlamaya çalışıyorum. Hiçbir burs desteğim yok. En azından her ay yurt ücretim ödensin istiyorum sadece. Şimdiden teşekkür ederim.

Yol ve yemek ücretime destek istiyorum-Elmas
Ankara Üniversitesinde okuyorum. Dikey geçiş sınavıyla bu üniversiteyi kazandım. Yüksek okuldan mezun olduktan sonra lisans mezunu olabilmek için bu sınava girmemiz gerekiyor. İlk senemde sınavı kazanamadım yani eğitim hayatıma bir yıl ara verdim. Eğitime ara verdiğim için burs alamıyorum. 2 kardeşim daha var, onlar da üniversitede okuyorlar. Babam inşaat işçisi ve üçümüzü okutmakta maddi sıkıntı çekiyor. Bu sene son yılım ve staja gidiyorum. Staja gittiğim okul biraz uzak ve yol parası yemek ihtiyacım arttı. Bunları karşılamakta biraz zorlanıyorum. Bana burs bulmam konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Her ay 170 TL yurt param ödensin yeter-Bedia
Karatekin Üniversitesi’nde Sosyoloji son sınıf öğrencisiyim, ders ortalamam iyi şükür bu yıl KPSS' ye hazırlanıyorum. Devletten bursum yok. Okulun kantininde saati 3 TL'ye çalışıyorum. Okul, dershane, iş çok yoğunum. En azından yurt ücretim ödense, işi bırakıp ders ve KPSS sınavına yoğunlaşmak istiyorum. Lütfen yurt ücretim için yardım bekliyorum, devlet yurdunda 170 TL ücretle kalıyorum.

İkimizle birlikte üniversitede okuyoruz-Merve
Ben ve ikizim bu sene üniversiteyi kazandık. Ben Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği, ikizim Karabük Üniversitesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği’nde okuyoruz. Yardıma çok ihtiyacımız var. Evde sadece babam çalışıyor ve masraflarımızı karşılamakta çok zorlanıyor. Hala kitaplarımın tamamını alamamış durumdayım. Sizin sayenizde bir arkadaşıma burs imkânı sağlandı. Umarım kısa sürede bize de yardımda bulunabilecek birisi olur.

100 TL yol parası istiyorum
Bu sene üniversiteyi yeni kazandım ama zorlanıyorum. Ailemden maddi destek pek gelemiyor, okula giderken yol paramı denkleştiremiyorum. Bana aylık 100 TL yol parası harçlığı yardımı yapan olursa çok sevinirim.

Aylık 100 TL benim için büyük para
İnsanlar zor durumda olunca çareyi yazmakta buluyor. Çok zor günler geçiriyorum. Çukurova Üniversitesi’nde okuyorum. Devletten burs ya da kredi alamıyorum. Babam emekli, annem çalışmıyor, evimiz kira. Gerçekten beni anlayan büyüklerime sesleniyorum, yalvarıyorum yardımlarınıza ihtiyacım var. Aylık 100 TL bile benim için çok büyük para, yeri geliyor parasızlıktan okula gidemiyorum.

Okulum bitene kadar destek istiyorum-Elif
Çankırı Karatekin Üniversitesi Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Maddi sıkıntılar yaşıyorum. Babam Anevrizma hastası, çalışamıyor. Ömür boyu kullandığı bir hapla hayata tutunmaya çalışıyor, 5 kardeşiz. Ailede çalışan hiç kimse yok, çoğumuz okuyoruz. Çoğu eksiğimi karşılayamıyorum. Aldığım devlet bursu ancak yol param ve yurt paramı karşılıyor, en azından okulum bitene kadar bir destek alırsam bana yetecek. Çok zor durumdayım çünkü şu an. Yazımın dikkate alınıp, geri dönüş yapılmasını büyük bir önemle bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Genel kültür ve genel yetenek KPSS seti istiyorum-Fatma
Lisans mezunuyum. Bu sene inşallah sınava gireceğim. Fakat elimde çalışabileceğim KPSS kitaplarım yok. Buraya ikinci kez yazışım. Bir ablamız yardımcı olacağını söylemişti fakat onunda elinde olmayan sebeplerden dolayı kitapları yollayamadı. Kitaplara gerçekten ihtiyacım olmasaydı yazmazdım. Çünkü sizi de çok uğraştırdığımın farkındayım hakkınızı helal edin lütfen. Sınavım iki yılda bir olduğu için bu sene çok iyi hazırlanmak istiyorum. İnşallah yardımcı olursunuz bana. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Kaban, Mont- Öznur
36-38 beden mont, kaban istiyorum. İhtiyacım var gerçekten. Teşekkür ederim şimdiden.

Burs istiyorum-Buse
Kocaeli üniversitesinde antrenörlük öğrencisiyim. Babam üç yaşındayken vefat etti. Ben ananemle İstanbul'da yaşıyorum. Okula servisle gidip geliyorum. Hiç bir kurumdan burs almıyorum. Miniklere voleybol antrenörlüğü yaparak servis ücretimi çıkartıyorum şükür. Okul harçlığım, kitap param, ihtiyaçlarımı karşılayamıyorum. Ananem evi geçindiriyor. Haziran ayına kadar burs yardımı talep ediyorum çok teşekkür ederim.

Burs istiyorum-Gülsüm
Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi 3. Sınıf öğrencisiyim. Gazetedeki yazınızı okudum ve burs talebinde bulunmak için size yazıyorum. Annem ve babam ayrı, annem asgari ücretle çalışmakta. Evimiz Antalya’nın Manavgat ilçesinde ve kira. Ben ise Antalya merkezde yine kirada kalmaktayım. Annem hem lise 3’e giden kardeşime hem de bana bakmakta. Bana destek olursanız çok mutlu olurum.

Burs istiyorum-Seçil
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. Devletten hiç bir şekilde burs almıyorum, bursa ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.

Okumak istiyorum… Eğitimimi devam ettirmek istiyorum
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine bu sene girmeye hak kazandım. 9 kardeşiz. Beşi lisede okuyor, üçü üniversite öğrencisi. Babamı 17 sene önce kaybettim. En büyüğümüzü de 9 sene önce inşaat kazasında kaybettik. Ailemin tüm kardeşleri bir arada okutması imkânsız. Ailemin tek geliri vefat eden babamdan kalan ölüm aylığı. Ayrıca bir askerimiz var şu an. Lütfen Yardım edin bu hafta yurt ücretimi yatırmalıyım ama cebimde param yok. Yardımsever okurlara sesleniyorum.

Burs istiyorum-Ayşegül
Akdeniz Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisiyim. Okuduğum bölüm itibariyle kitaplara çok para harcamaktayım. Devletten burs almıyorum. Babam çiftçi, annem ev hanımı. Ailem köyde yaşıyorlar. 1 erkek kardeşim daha var ve okuyor. Ailemin başka hiçbir geliri yok. Sizlerin sayesinde öğrencilerin burs imkânı olduğunu öğrendim ve şansımı denemek istedim. Geri dönerseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

Kışlık kıyafet ve ayakkabı istiyorum-Kübra
Ben mevsimlik kazak ve bot rica edecektim, kış geliyor ve benim doğru düzgün giyecek hiçbir şeyim yok. 38-40 beden arası giyiyorum, yaşım 22, 36-37 numara ayakkabı giyiyorum. Ankara’da yaşıyorum. Her şey için çok teşekkür ederim.


Servis ücretim için yardım istiyorum-Dilek
Ankara Yakacık Anadolu Lisesi’nde okuyorum. Babam inşaat isçisi ve şu an hasta olduğu için çalışamıyor. Okula servisle gidip geliyorum. Servis paramı ödemekte biraz zorlanıyoruz. Burs bulmam konusunda yardımcı olur musunuz? Teşekkür ederim.

Ev tutmam için yardım istiyorum
Merhaba ablacım. Aylardır sokakta kalıyordum. Akşamları çalışıp, gündüzleri parklarda yatıyordum. Sen benim elimden tuttun Allah razı olsun. Eşyalı bir ev buldum, mağduriyetimi emlakçıya anlattım. Sağ olsun depozito almayacak, 800 TL bir eksiğim var evi tutmak için. Bana yardımcı olan hayırsever olursa mutlu olurum.

Burs istiyorum-Semra
Bolu'da Üniversite 3. sınıf öğrencisiyim ve Resim İş Öğretmenliği bölümünde okuyorum. Bu benim 2. üniversitem, bu sebepten dolayı ailemden uzakta yaşıyorum. Kardeşim Fatih Turhan'ın da Ahi Evran Üniversitesinde; Bilgisayar Programcılığı bölümünü kazanmasıyla birlikte maddi durumda çok sıkıntılar yaşıyoruz. Eğitimimin yanı sıra çalışıyorum fakat kendi ihtiyaçlarımı karşılamakta güçlük çekiyorum. Babamın aldığı maaş kiraya, ev ihtiyaçlarına ve kardeşimin masraflarına anca yetiyor. Yarı zamanlı çalışmak ders notlarımı etkiliyor fakat başka çarem yok. Tek amacım okulumu bir an önce bitirip, mesleğimin başına geçmek. Görevimi layığıyla yapıp, aileme destek olmak istiyorum. Sizden ricam lütfen bana yardımcı olun. Şimdiden teşekkür ederim.

Burs istiyorum-Fatma
Cidden çok zor durumdayım. Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde Sosyal Bilgiler Öğretmenliği okuyorum. Babam çalışamadığı için ondan para isteme gibi bir lüksüm yok, diğer kardeşim de Bülent Ecevit Üniversitesi’nde Biyomedikal Mühendisliği okuyor. İkimizin birden okuması babamı daha da zor bir duruma düşürdü, o yüzden bursa çok ihtiyacım var, lütfen bana yardımcı olun.

YUVALI İLKOKULU-ORTAOKULU YUVALI KÖYÜ HASSA/HATAY


Çalıştığım okulum köy okuludur..Bir çok eksiğimiz var, inşallah yardımlarınızla bir şeyler yapabiliriz.


İHTİYAÇLARIMIZ :


*İlkokul ve ortaokul öğrencilerimizin seviyesine uygun hikâye kitapları, romanlar
*Teog hazırlık kaynakları
*Kırtasiye malzemeleri
*Matematik Materyalleri
*Bilgisayar
*Yazıcı
*Fotokopi Makinesi
Okul Sabit Telefon Numarası :0326 785 70 77
Okul Açık Adresi :Yuvalı İlkokulu-Ortaokulu Yuvalı Köyü Aktepe Hassa/Hatay
Okul Web Adresi :
*Yuvalı İlkokulu :http://yuvaliilkokulu.meb.k12.tr/tema/index.php
*Yuvalı Ortaokulu :http://yuvaliortaokulu.meb.k12.tr/tema/index.php

AYDOĞDU İLKOKULU /ORTAOKULU AYDOĞDU KÖYÜ CEYLANPINAR/ŞANLIURFA


Merhabalar. Öncelikle ilgi alakanız için teşekkür ederim. Okulumuzda kütüphane bulunmuyor. Oluşturmaya çalışıyoruz. Her türlü kitaba ihtiyacımız var. Öğrencilerimiz 1-8. sınıf arası öğrencilerdir. Anadilleri Arapça olduğu için Türkçe okuma anlamada çok güçlük çekiyorlar. Bunu aşmak birinci amacımızdır. Okulumuz Şanlıurfa Ceylanpınar'a bağlı Aydoğdu Köyü'nün okulu. Köyümüzün genelinde Arap kökenli vatandaşlarımız yaşıyorlar. Çocuklarımız Türkçe konuşabiliyor fakat okuma, anlama, anlatma ve yazmaları çok zayıf. Okulumuzun şu an kullanılan binası iki yıl önce faaliyete geçmiş. Bundan önce bir kısım öğrencilerimiz eski küçük bir binada birleştirilmiş sınıflarda eğitim alıyor bir kısım öğrencilerimiz ise taşımalı olarak farklı köylere gidip geliyorlarmış. Köyümüz bina olarak okula kavuşmuş ama maalesef içi hala boş. Okulumuz öğretmenleri yeni atanmış çoğu bir senelik öğretmenler. El ele verip eksiklerimizi gidermeye çalışıyoruz. Başta kütüphanemiz kitaplar olmak üzere birçok eksiğimiz var. Tekrar ilginiz için teşekkür ederim.. İnşallah güzel haberler alırız. Sağ olun desteğiniz için.


İHTİYAÇLARIMIZ :


*Öğrencilerimizin seviyesine uygun hikâye kitapları, okuma kitapları
*Ansiklopediler, dergiler
*Teog sınavına hazırlık için yardımcı kitaplar.
*Kırtasiye Malzemeleri
*Spor/Beden Eğitimi Malzemeleri(Futbol, basketbol, voleybol topları)
*Laboratuvar malzemeleri.
Okul Sabit Telefon Numarası :0545 940 32 72
Okul Açık Adresi :Aydoğdu İlkokulu-Ortaokulu Aydoğdu Köyü Ceylanpınar/Şanlıurfa
Okul Web Adresi :http://aydogduilkokul.meb.k12.tr/tema/index.php

TURGUT REİS İLKOKULU-ORTAOKULU İPEKYOLU/VAN


Ben Van' da 4. sınıf öğretmeniyim. Okulumuzda hikâye kitapları eksiği çok fazla. Ayrıca çocukların çoğu bilim çocuk dergilerinden bile bihaber durumdadır. Okulumuz Van'ın İpekyolu ilçesine bağlı bir mahallede. Genelde göç alan bir bölge ve öğrencilerin maddi durumları çok kötü durumdadır. Okuma yapacak kaynak kitaplarında çok sıkıntı yaşıyoruz. Sizden bu konuda bize yardımcı olmanızı istiyoruz. Bize de yardımcı olursanız çok seviniriz.Şimdiden teşekkürler.


İHTİYAÇLARIMIZ :


*Öğrencilerimizin seviyesine uygun yani İlkokul ve Ortaokul seviyesinde hikâye kitapları
*Çocuk bilim dergileri
*Yardımcı kaynak kitaplar
*Teog Hazırlık Kaynakları
Okul Sabit Telefon Numarası :0432 213 18 96
Okul Açık Adresi :Turgut Reis İlkokulu-Ortaokulu Bostaniçi Esendere Mahallesi Çağrı Sokak No :24 İpekyolu /Van
Okul Web Adresi :
*Turgut Reis İlkokulu :http://vanturgutreisio.meb.k12.tr/tema/index.php
*Turgut Reis Ortaokulu :http://turgutreisoo.meb.k12.tr/tema/index.php


TEŞEKKÜRLER….


Sizlere çok teşekkür ediyorum, çoğu insan sizin sayenizde sıkıntılarından kurtuluyor. Çok sağ olun…
Pınar…

Merhaba Ayşe Hanım ve Aslı Hanım, yardıma muhtaç aile için sizin aracılığınızla Gökçe Hanım bebek bezi ve kıyafetleri vs gönderdi. Çok mutlu oldular, önemli ihtiyaçları karşılanmış oldu. Siz ve Gökçe Hanım hiç ummadığım bir çabuklukla yetiştiniz. Tamamen güvenerek gönderilen bu yardım için ben de gelen yardım kolileriyle beraber ailenin fotoğrafını gönderdim Gökçe Hanım'a. Gerçekten ihtiyacı olan birilerine ulaştığı için çok mutlu oldu.
Ben bu aile için bir yol düşündüğüm anda yazınızla karşılaştım. Benim için de hayatta her zaman bir umut olduğunu bir kez daha hatırlattınız. Maddi manevi çok güzel şeylere vesile oldunuz eminim olmaya devam edeceksiniz. Bu aile, vesile olan herkes için duacı olduğunu söyledi. Ben de öyle tabi ki. Sizlerin de her şey gönlünüzce olsun. Sevgi ve Saygılarımla,


İlknur…

Merhabalar Ayşe Ablam ve Aslı Ablam, Elmas Hanım benim kışlık mont ihtiyacımı giderdiği için ona teşekkürlerimi ilettim ayrıca sizlerin yardımlarınız sayesinde sizlere çok teşekkür ederim.


Derya…

Duanın en makbulü başka ağızdan, başkası için yapılandır demişler. Kalbimde ve dualarımdasınız. Rabbim niyetiniz ve işiniz her neyse hiçbir sekteye uğratmadan hayırla neticelendirir inşallah. Her şey gönlünüzce olsun tüm kalbimle amin. Saygılarımla.


Erkan…

Yardıma aracılık eden yardımı yapan kadardır hadisi şerifince bizi ihtiyaç sahipleriyle buluşturup hayır yapmamıza vesile olduğunuz için size teşekkür. Allah binlerce razı olsun. Hep mutlu olun emi…


Ebru…

Ayşe Ablam bir hafta önce kimsem yok diyordum. Senin ve Aslı ablanın sayesinde kocaman bir ailem oldu. Mutluluğumu tarifi yok şu an ablacım. Hapsı tek yürek olup benim oğlumun sünnetini yaptılar ve benim ayaklarımın üstünde durmam için yardımcı oldular. Bütün okurlarınızın huzurunda onlara teşekkür etmek istiyorum. Ayşe Aral ablam, Aslı ablam, Ebru ablam, Burcu ablalarım, Ayça ablam, Emel ablam Rabbim sizi iki cihanda da utandırmasın. Allah razı olsun hepinizden, hepiniz hakkınız helal edin bana ve çocuklarıma.
Dilek…

Ablacım merhaba. Senin sayende rahatladım çok şükür. Alpay Bey bana burs gönderdi. Çok çok teşekkür ederim Allah razı olsun senden de tüm okurlardan da…
Öznur…

Merhabalar. Sizin aracılığınızla iletişime geçtiğim Esra'ya harçlık gönderdim. Kendisiyle irtibatım devam edecek. Bu platformu oluşturduğunuz için Ayşe Hanım’ı ve asistanınız Aslı Hanım’ı kutluyorum. Sonsuz teşekkürler.
Selen…

Ayşe ve Aslı ablalarım sizin sayenizde Alpay abi bana yardımcı oldu. Çok teşekkür ederim. Hatta ilk sefer okul masrafım çok diye ihtiyacımdan fazla miktarda harçlık göndermiş, annem çok mahcup oldu. Allah razı olsun Alpay abi iyi ki varsın. Sizleri çok seviyorum.
Şevval...

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI