"Ayşe Aral" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşe Aral" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşe Aral

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar... Okulların açılmasıyla birlikte burs talepleri arttı.

Geçen haftaki Yetiş Ayşe’de burs isteyen öğrencilerimize geniş yer ayırmıştık. Burs vermenin önemini ve durumun ciddiyetini detaylıca anlatmıştık. Yardım isteyen öğrenciye sadece bir defa mı yoksa okulu bitinceye kadar mı burs vermek istiyorsunuz, aylık ne kadar bütçe ayırabiliyorsunuz lütfen netleştirin. Çeşitli sebeplerden dolayı yardım etmekten vazgeçebilirsiniz elbette ancak bunu lütfen bize ve burs verdiğiniz öğrenciye bildirin. Sizden gelecek parayı harçlık yapan, kitap alan, yurt ücretini ödeyen çocuklarımızı sebepsizce zor durumda bırakmaya kimsenin hakkı yok…

Başta ben ve asistanım Aslı, tüm Yetiş Ayşe ekibi olarak gelen tüm talepleri büyük bir titizlikle inceliyoruz, araştırıyoruz, bizzat görüşüyoruz. Her gelen talebi yayınlamıyoruz elbette. Doğruluğundan emin olduğumuz kişilerin taleplerini yayınlıyoruz. Yetiş Ayşe karşılıklı güven odaklı yardımseverlerin buluştuğu bir platform. Kimsenin buna gölge düşürmesine asla müsaade etmeyiz. Hal böyle iken, yayınlanan taleplerle ilgili kuşku duymak, burs isteyen çocuklarımızdan gereksiz evrak istemek, onları sorgulamak hem zaman kaybı oluyor hem de bize karşı güvensizlik duygusu oluşturuyor! Dostlar, biz zaten gerekeni fazlasıyla araştırıyoruz rahat olun lütfen! Burs isteyen öğrencilere, gıda yardımı isteyen yoksul ailelere, kıyafet isteyen kişilere böyle kuşkucu yaklaşılınca, o insanlar kırılıyor, rencide oluyorlar. Yapılacak burs yardımı en fazla 150-200 TL için ya da gönderilecek bir koli erzak için, değer mi kalp kırmaya a dostlar…

Okulların açılmasıyla birlikte Anadolu’da özellikle köy okullarında çok fazla yardım talebi geliyor. Hepsine yer vermeye çalışıyoruz. Orada görev yapan cefakâr öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Hepsi canla başla zor koşullarda çalışıp, öğrencilerine daha iyi eğitim vermeyi amaçlıyorlar. Sizlerden ricam evinizde bir köşede duran, kullanmadığınız kitaplar, ansiklopediler varsa lütfen gönderin. Hatta buradan kırtasiye malzemeleri toptancılarına, iş adamlarına, tekstil sanayicilerine sesleniyorum… Kalem, kâğıt, defter, harita, okul sıraları için masa örtüsü vs vs… Gönderebilirseniz çok mutlu olurum…

Talepleri lütfen aaral@hurriyet.com.tr adresine e-posta olarak ulaştırın. Yardım etmek istediğiniz okura, yazının tarihini ya da linkini belirterek bize ulaşabilirsiniz. Ve sizlerden önemli bir ricam şudur; lütfen her Yetiş Ayşe’yi okuyun ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Siz yardımcı olamasanız bile belki çevrenizde yardım edecek birileri olur, bir çocuğumuza daha burs verilir, bir annenin mutfağına daha erzak gider, birinin sırtına mont ayağına ayakkabı, okullara kitap, kırtasiye malzemesi gider…

Burs istiyorum-Esra
Ayşe abla Manisa’da üniversitede okuyorum. İki kardeşiz. Annem vefat edince babam evlendi. Babamdan pek destek alamıyorum, hayatta tek başıma kaldım. Kimseye muhtaç olmadan okumak istiyorum, zor durumda kaldım abla. Bana her ay az da olsa burs gönderecek okurlarınızdan yardım istiyorum.

Burs istiyorum-Aliye
Karatekin Üniversitesi’nde felsefe öğrencisiyim. 8 kardeşiz, 7 kardeş öğrenciyiz. Kız kardeşim ve ben şehir dışında öğrenciyiz. Annemiz vefat etti, babamdan sadece yurt ücretimi alabiliyorum. Part time çalışıyorum ama maalesef yine de yetmiyor. Eğer bir burs desteği alırsam Erzurum’da ekonomi okuyan kız kardeşimle paylaşacağız. Teşekkür ederim.

Rumuz: Çimen
Merhabalar ben üniversite öğrencisiyim. Babam sakat, annem ev hanımı. Aslında devletten çok güzel burs desteği ve yardımları alıyorum fakat babam bana kağıt imzalattı noterde, para benim adıma yatıyor ama o çekebiliyor. Bütün burslarımı elimden aldı. Bana hiç para vermiyor. Tesadüfen görür diye buradan kendi bilgilerimi açıklayamıyorum. Eğer buradan da bir yardım çıkar elimden alır diye korkuyorum. Tek seferlik de olsa maddi yardım istiyorum, zaten iş arıyorum bir iki haftaya iş sahibi olurum inşallah kendimi geçindiririm. İş bulana kadar ufak bir destek istiyorum, yardımcı olacak kişiyle bütün bilgilerimi açıkça paylaşacağım

Sadece Akbil parası istiyorum
15 yaşındayım. Anadolu Lisesi’nde birinci sınıf öğrencisiyim. TEOG sınavından çok yüksek bir puanla bu liseye yerleştim. Annem çalışmıyor, babam çalışıyor. Bir kardeşim var ilkokulda. Babam maalesef evi zor geçindiriyor. Beykoz’da oturuyorum ve okula gitmek için Akbil parası bile daha şimdiden ilk ayda problem olmaya başladı. 77 TL aylık Akbil dolduruluyor, 30 TL de harçlık istiyorum. Ayda 100 TL desteğe ihtiyacım var. Daha okul açılalı iki gün oldu gidemedim babamın para vermesini bekliyorum Akbil doldurmak için. Lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

Aylık 150 TL Burs İstiyorum-Öznur
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Türkçe Öğretmenliği 2. Sınıf öğrencisiyim. Babam rahatsızlığından dolayı çalışamıyor. Aileden yardım alamıyorum. Devletten aldığım parayla yurdumu ödüyorum ve geri kalan bana zor yetiyor. Kitaplarımı doğru düzgün alamadım.
Aylık 150 lira burs verebilen olursa çok sevinirim. Allah şimdiden razı olsun.

Çok müşkül durumdaki bir aile için yardım talebi
Ben kendi imkânlarıyla ve bilgisiyle yardım talebinde bile bulunamayacak kadar muhtaç ve düşkün insanların olduğunu aslında çevremizde araştırmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle de çok yakından tanıdığım bir aile için yardım talebince bulunmak istiyorum. Bu aile 3 kardeş annesiyle yaşıyor. Babaları vefat etti. Annesi mide kanseri tedavisi oluyor. Kızı eşinden boşanma aşamasında 6 aylık bebeğiyle annesinin yanında. Eşi bebeğini bile görmeyen bir şuursuzluk içinde. Maddiyatı zaten yok. Diğer 2 erkek kardeşten biri temizlik işinde çalışıyor. Diğeri annesiyle ilgileniyor. Babalarından bir maaşları yok. Bu duruma çok üzüldüğüm için ben ve kardeşimle bebek için maddi anlamda destek olmaya çalıştım Fakat Benim de durumum parlak değil. Bu yüzden sizin yazınızı okuduğumda bu konuda bilgilendirmek istedim. Bu arada belediyeden yardım talebinde bulunmalarını söyledim. Bebeğin annesi başvuru yaptı fakat herhangi bir sonuç gelmedi. Aradıklarında uzun zamandan beri sıranızı bekleyin diyorlar. Ailenin adresini isteyen okurla paylaşırım. İlginize ve Emeğinize teşekkür ederim. Siz ve sizin gibiler hep olsun dileklerimle.

Burs talebi-Emine
Biz üniversite okuyan iki arkadaşız. Bir ay önce buraya harç paramız için başvurduk, yardımsever insanlar sağ olsun harç ücretimizi kendileri bizzat yatırdılar. İkimiz de son sınıf öğrencisiyiz. Ayda 200 TL burs istiyoruz, yarı yarıya paylaşacağız. İkimizin de babası emekli annelerimiz ev hanımı, şehir dışında üniversite öğrencisiyiz. Yardımsever insanlara sonsuz teşekkürler.

Kazandım ama galiba okuyamayacağım
Çanakkale üniversitesini kazandım ama ailemin maddi durumu yok galiba okuyamayacağım. Babam çok duygusuz biri, sürekli sigara içiyor ve kahvede oyun oynuyor. Annemin zar zor kazandığı parayı zorla alıyor, ben de yazın çalışmak zorunda kalıyorum. Belki burs alırım diye sigortalı işe de giremiyorum. Bursların hiçbiri gelmedi, anlamadım bir türlü. Lütfen yardım et ablam çok duacı olurum senden.

38-40 beden kışlık kıyafet istiyorum
Benim sizden bir ricam olacaktı. Malum önümüz kış, benim kışlık kıyafete ihtiyacım var. 38-40 beden giyiyorum, özellikle pantolonum ve kazağım hiç yok. Giymediği fazla kıyafeti olan varsa bana gönderebilir mi acaba?

Tez araştırmam için küçük bir destek istiyorum-Fatih
Balıkesir Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisiyim. Annem ev hanımı, babam işçi. Kız kardeşim üniversiteye gidiyor. Ben tezli yüksek lisans öğrencisiyim. Babam evi geçindiriyor ve kız kardeşimin masraflarını karşılıyor. Ben çalışıp ev masraflarımı, kitaplarımı hallediyorum. Fakat tez için masraflar o kadar çok ki… Hocalarımız hiç maddi durumumuzu düşünmeden araştırmalar veriyorlar. Cunda Adasında araştırma konumuz var ve Cunda Adasına yol paramız bile yok daha. Araştırma masrafları için bir kez de olsa destek istiyorum.

Laptopa ihtiyacım var-Emine
Üniversite de ilk yılım bu sene. Bilecik'te okuyorum. Aileme yurt parası, okul parası derken çok yük olduğum için zaten maddi olarak kıt kanaat geçinen bir aileyiz üstüne bir de laptop isteyemiyorum ailemden. Derslerim başladı ve yurtta oda arkadaşlarımın hiçbirisinde laptop olmadığı için ödevlerimizi yapamıyoruz. Bir tane laptop yollayabilirseniz inanın burada 7 kişinin birden ihtiyacını karşılamış olacaksınız çok teşekkür ediyorum şimdiden.

Burs istiyorum-Nesrin
Üniversiteyi yeni kazandım. Karadeniz Teknik Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliğini kazandım ancak kazandığıma sevineyim mi üzüleyim mi bilmiyorum. Çünkü maddi imkânsızlıklardan dolayı gidemeyeceğim. Zaten yurt da çıkmadı. Her gece dua ediyorum feraha çıkmak için. Hem kardeşim hem ben üniversiteyi aynı anda kazandık. Bu yüzden babam çok zor durumda, bir de biz yük olacağız. Eğer yardımcı olursanız gidip okumak istiyorum.

Burs istiyorum-Gülnur
Üniversite de sosyoloji bölümü 2. Sınıf öğrencisiyim. Maddi durumumuz iyi değil. Zorluklarla okuyorum. Dört kardeşiz. Bütün kardeşlerim okuyor. Babam şoför. Asgari ücret alıyor. Evimiz kira. Bütün kardeşlerim okuduğu için zor şartlarda okuyorum. Okulu dondurup çalışmayı çok düşündüm ama yapamadım çünkü bu bölüme çok isteyerek geldim. Arkadaşlarından burs verdiğinizi duydum. Lütfen bana yardımcı olur musunuz?

Burs istiyorum-Önder
Dokuz eylül üniversitesinde 1. Sınıf öğrencisiyim. Babamı 6 yaşında kaybettim, o günden sonra annemle omuz omuza mücadele ettik. İlkokul 3.sınıfın sonunda sınavına girdiğim özel Darüşşafaka okulunu kazandım ama maddi yetersizliklerden dolayı 7.sınıfın sonunda annemin yanına dönmek zorunda kaldım ve kazanmış olduğum okuldan ayrıldım. Liseyi Anadolu lisesinde okudum, maddi yetersizliklere rağmen İzmir’de bir üniversiteyi kazandım ve bugün burslar ilgili köşe yazınızı gördüm çok sevindim, bir umut dedim belki bir umut e-posta yazdım. Benim de sesimi duyan olursa çok mutlu olurum.

KPSS Seti İstiyorum-Fatma
Merhaba Ayse abla. Ben Fatma Bu yıl mezun oldum. Maddi imkânımız iyi olmadığı için KPSS kitaplarımı alamıyorum. Sizden ricam bana yardımcı olabilir misiniz? Bu sene çok iyi hazırlanıp atanmak istiyorum. Fakat elimde kaynak kitaplarım yok. Bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Burs istiyorum-Beril
Kocaeli üniversitesinde öğrenciyim. Hiçbir burs desteğim yok. Genelde çalışarak harçlık çıkarmaya çalışıyorum ama hem çalışarak hem dersler çok zor oluyor. Çalıştığım için çoğu zaman antrenmanlara gidemiyorum, derslerden geri kalıyorum. Bu yıl artık derslerime ağırlık vermek istiyorum ufak bir destek istiyorum sizlerden. Ailemden çok destek göremiyorum ve onları sıkmak zorlamakta istemiyorum. Sadece bir miktar burs istiyorum teşekkür ederim

Burs Talebi-Merve
Merhaba. Ben Merve. Sizden birkaç defa daha burs talebinde bulunmuştum. Bir kez talebim yayınlandı fakat geri dönüş olmadı. Birçok yere burs başvurusunda bulundum fakat maalesef geri dönüş alamadım. Bu yüzden size bir kez daha yazmak istedim. Bu sene Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünü kazandım. Hazırlık sınıfı dâhil 5 sene Bursa'da okuyacağım. İkiz kardeşim de Karabük Üniversitesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği’ni kazandı. İkimizin de bu sene üniversiteye başlaması nedeniyle ailemize olan yükümüz iki kat arttı. Evde sadece babamın geliri var, annem ev hanımı. Bu yüzden bursa çok ihtiyacımız var. Bu yaşımıza kadar ailemize destek olmak ve kendi ihtiyaçlarımızı alabilmek adına yaz tatillerinde çalıştık. İkimiz de yurda yazıldık. Giderlerimiz çok fazla. Babam her ikimize de yetişemiyor. İkimizden birine burs verebilecek olursa çok mutlu oluruz. Şimdiden çok teşekkür ediyoruz.

Burs almak istiyorum-Ezgi
Marmara Üniversitesinde okuyorum. Bir abim ve bir erkek kardeşim var. Abim üniversite öğrencisi, kardeşim de ilkokul 6. Sınıf öğrencisi. Annem 45 yaşında ev hanımı ve o da açık öğretim lise öğrencisi. Evde dört tane öğrenci olunca masraflarda fazla oluyor tabi. Yaz tatillerinde çalışıp para biriktirdim fakat hazıra dağ dayanmıyor. Sağlık bölümünde okuduğum için kitabından beyaz önlüğüne kadar her şeyin alınması gerekiyor. Yol parası, yemek kartı falan derken epey zorluyor. Umarım bursumu karşılamak isteyen birileri çıkar.

TEOG kitapları istiyorum
Merhaba Ayşe Ablacım. Ben 8. Sınıf öğrencisiyim. Ben 1 aylıkken kanser hastalığından dolayı babam vefat etmiş. Şu an annemle beraber yaşıyoruz. Evimiz kira. Annem ihtiyaçlarımı karşılayamadığı için çok üzülüyor. TEOG sınavı için okulda kurslar açıldı ama kurs kitaplarını devlet vermediği için kendimiz parayla almak zorundaymışız. Ben kitapları alamadığım için kursa gidemiyorum. Okula servis ile gidiyorum. Geçen seneden de servisçimize borcum var. Okul uzak olduğu için servisle gitmek zorundayım. Yakınlarımızdan yardım eden de yok. Yazın ben birazda olsa çalışıp eve katkıda bulundum. Yardım eden olursa kışlık kıyafete de ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Okumam için destek istiyorum
Merhaba Ayşe Abla. Ben 19 yaşındayım. Ailemin durumu kötü olduğu için liseden sonra inşaatlarda çalışmaya başladım. Babam uzun yol şoförü. Biz 3 kardeşiz. Diğerleri de okuyor. Ben inşaatlarda çalışırken çok zorlandım. Bu sene okumaya karar verdim ve Konya Üniversitesi'nde okumaya başladım. Evimiz kira. Ailem zor geçiniyor. Ben Konya’dan kendime ev tuttum. Önden peşinat istiyorlar. Bunu karşılayacak durumum yok. Ben okumayı çok istiyorum. Çalışmayı düşündüm ama kötü yola düşmekten korkuyorum. Her şeyimi yalnız yaptım. Sizden burs istiyorum. Bu sayfanızı da tesadüf gördüm. Böyle bir kutsal görev yaptığınız için sizinle gurur duyuyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Köy Öğretmeni Olarak Sizlere Sesleniyorum
Merhaba Ayşe hanım. Ben Batman ilinin Kozluk ilçesine bağlı Kahveci Köyü’nde görev yapmaktayım. Köy okullarının çektiği sıkıntıları az çok biliyorsunuzdur. Öğrencilerimle daha iyi ders işleyebilmek için, daha kaliteli eğitim verebilmek için sizden spor malzemeleri için yardım talebinde bulunmak istiyorum.

Mehmet-Asiye Eğitman İlkokulu-Akalan Köyü/Orhaneli-Bursa
Okulumuz Bursa'nın dağ köylerinden Akalan köyünde 1-4 birleştirilmiş sınıf ve anasınıfı mevcut olan 35 öğrencinin öğrenim gördüğü bir ilkokuldur. Okulumuz sobalıdır. Köy halkının maddi durumu çok kötü olduğu için öğrencilerimizin her türlü okul eşyasına ihtiyacı vardır. Kalem, silgi, defter gibi kırtasiye malzemeleri, derslere yardımcı kaynaklar, öğrencilerimizin seviyesine uygun hikâye/okuma kitapları, ana sınıfımız için oyuncaklar gibi her türlü yardım malzemesine ihtiyaç vardır. Ben sınıf öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.


İHTİYAÇLARIMIZ :

*İlkokul öğrencilerimizin düzeyine uygun hikaye kitapları
*Kırtasiye malzemeleri
*Anasınıfımız için oyuncaklar
*İlkokul için derslere yardımcı kaynaklar
*Her türlü eğitim araç ve gereçleri
Okul Sabit Telefon Numarası: 0224 824 30 09
Okul Açık Adresi: Mehmet Asiye Eğitman İlkokulu Akalan Köyü Orhaneli/Bursa
Okul Web Adresi :
Mehmet Asiye Eğitman İlkokulu :http://akalan16.meb.k12.tr/tema/index.php

Kavakbaşı İlkokulu-Mutki/Bitlis
Okulumuz için sizlerden yardım istiyorum. İhtiyaçlarımız şunlardır:


1-KÜTÜPHANE İÇİN KİTAP
2-A4 KAĞITI
3-SINIF PERDELERİ
4-RENKLİ YAZICI
8-BİLGİSAYAR
6-KIRTASİYE YARDIMI
Kavakbaşı Köyü, Mutki Merkez, Bitlis. Telefon: 0434 713 2024
Ilıcasu İlkokulu/Ortaokulu-Ilıcasu Köyü Köprüçay/Erzurum
Öncelikle okullara yaptığınız yardımlardan dolayı tebrik ediyorum. Bizim okulumuzda ülkemizdeki birçok okul gibi ihtiyacı fazla olan bir köy okuludur. Şu an öncelikli ihtiyacımız kitap ve projeksiyon aletidir. Eğer yardım edebilirseniz okulumuz size minnettar olacaktır. Şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.


İHTİYAÇLARIMIZ :
*İlkokul ve ortaokul öğrencilerimizin seviyesine uygun okuma kitapları,hikayeler,dergiler
*100 Temel Eser
*Soru bankaları,Teog hazırlık kaynakları,derslere yardımcı kaynaklar
*Kitaplık
*Projeksiyon
Sabit Telefon Numarası 0442 758 21 16
Okul Açık Adresi :Ilıcasu İlkokulu/Ortaokulu Ilıcasu Köyü Köprüköy /Erzurum
Okul Web Adresi :http://ilicasuortaokulu.meb.k12.tr/tema/

Yavuz Sultan Selim Fen Lisesi Şereflikoçhisar/Ankara
Okulumuz bugüne kadar, kütüphane için alanı bile olmayan küçük bir ilköğretim binasında eğitim öğretim hizmetine devam etmiştir. Bu sene ise okulumuz için yapılan yeni binamız tamamlanmıştır. Ekim ayının son haftasında da yeni okul binamıza taşınma işlemimiz gerçekleşecektir. Sizden ricamız, Fen Lisesi olduğu halde küçük binada olmamız sebebiyle maalesef kütüphanesi bile olmayan okulumuzun, yeni binasındaki kütüphanesinin oluşumuna kitap katkısında bulunmanızdır. Lise seviyesine uygun her branştan kitap, roman, hikâye, test kitabı, bilimsel dergi... Okulumuz için uygundur. Destek verebilirseniz okul olarak çok seviniriz. Teşekkürler.


İHTİYAÇLARIMIZ :
*Lise seviyesine uygun her branştan kitaplar,romanlar,hikayeler,bilimsel dergiler,Lys-Ygs hazırlık test kitapları
Okul Sabit Telefon Numarası :0312 687 96 21
Okul Açık Adresi: Yavuz Sultan Selim Fen Lisesi Mustafacık Mahallesi Metin Şanal Caddesi No:72 Şereflikoçhisar/Ankara
Okul Web Adresi :http://yavuzsultanselimfenlisesi.meb.k12.tr/tema/index.php

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI