Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yetiş Ayşe

Yaptığınız her şey için teşekkürler dostlar… Her iyilik geri dönecektir. Bir ceket, bir ayakkabı, öğrenciye bir burs, belki bir aileye bir akşam yiyecekleri yemek parası, aç bebeklere mama, meyve yiyemeyen çocuklara meyve… Kış geliyor yakında belki yakacak yardımı, mont, kazak… Yetiş Ayşe’nin eski bölümlerini okumanızı tavsiye ederim. Zira yüzlerce kitaptan daha gerçektir orada yazılanlar, ülkenin en açık hali…Yardım eden de sağ ola etmeyen de...

Yardım için koş


Doktor ve eczacılar bu yıl da hem kendi sağlıkları için hem de Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) yararına koşmanın mutluluğunu yaşayacak. Sizi de bu önemli sosyal sorumluluk projesine davet ediyoruz. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) adına bağış yapılacak olan bu proje kapsamında doktor ve eczacılar 15 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşecek olan İstanbul Maratonu’na hazırlanıyor. 9 hafta boyunca sürecek koşu antrenmanlarının ilki 12 Eylül 2015 Cumartesi günü Belgrad Ormanı Neşet Suyu Parkuru’nda yapılacak. “Yardım İçin Koş” ekibi hafta içi Bebek Parkı, hafta sonu da Belgrad Ormanları’nda yapılacak antrenmanların yarı sıra çeşitli workshoplar görecekler. Yoğun iş temposunun içinde kendisine biraz mola vermek, bilinçli bir şekilde hareket etmek ve aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesinin içinde yer almak için antrenmanlara katılmayı arzulayan doktor ve eczacılar detaylı bilgi için; Üçgen İletişim 212 276 36 77. Katılımınız bizleri çok mutlu edecektir.

Çocuklarıma bayramlık kıyafet istiyorum12 yaşında kızım, 10 yaşında erkek çocuğum ve 2 yaşında kız bebeğim var. Maddi durumum hiç yok. Kiramı ödeyemiyorum, pazar alışverişimi yapamıyorum, çocuklarıma gıda niyetine ekmek yediyorum. Et süt meyve zaten gördükleri yok. Bayram geliyor belki et getiren olur diye seviniyoruz ama çocuklarımın bayramda bile giyecek güzel kıyafetleri yok. Kullanmadığınız fazla kıyafetiniz varsa gönderirseniz çok mutlu olurum.

Burs istiyorum-Nesrin


Üniversiteyi yeni kazandım. Karadeniz Teknik Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliğini kazandım ancak kazandığıma sevineyim mi üzüleyim mi bilmiyorum. Çünkü maddi imkânsızlıklardan dolayı gidemeyeceğim. Zaten yurt da çıkmadı. Her gece dua ediyorum feraha çıkmak için. Hem kardeşim hem ben üniversiteyi aynı anda kazandık. Bu yüzden babam çok zor durumda, bir de biz yük olacağız. Eğer yardımcı olursanız gidip okumak istiyorum.

Dershaneye gitmek istiyorum-MelekLisede okuyorum. Hedefim tıp ancak tek başıma yeterli olmuyor. Dershaneye gitmeme yardımcı olur musunuz?


Ailem için yardım istiyorum lütfen-Nihal

Ben çok zor durumdayım. Ne yapacağımı şaşırdım inanın. Çok zor durumdayım, eşimin durumu kötüye gidiyor ve kimse bize yardım etmiyor. Evin alışverişi, elektrik, su borcu, taksitlerimiz hiç birine yetişemiyorum. Bir el uzatın ne olur iyice batmış bir durumdayım Allah rızası için yardım edin.


Kıyafet istiyorum-Ece


Ücretli öğretmenliğe başlayacağım. 300 öğrenim kredisi borcum var, yol parası, yemek parası, kira derken bana bir şey kalmıyor. Bana elden çıkarmak istedikleri eski kıyafetlerini göndermek isteyen olur mu? M-38 beden giyiyorum.


Askerim benden yardımlarınızı esirgemeyin-Emre


Herkese iyi günler. Ablacım ben askerim. Yardımınıza ihtiyacım var. Kantine 200 TL borcum oldu, ödeyemiyorum. Durumumuz o kadar iyi değil, evliyim bir çocuğum var. Babamı işten çıkarttılar, para gönderemiyor. Burada arkadaşlarım yardım ediyor Allah razı olsun. Sizden isteğim biraz harçlık başka bir şey değil lütfen benden yardımınızı esirgemeyin.

Burs yardımı-Zeynep


20 yaşındayım. Akdeniz Üniversitesi’nde okuyorum. Okullar başlamadan önce burs bulmama yardımcı olabilir misiniz? Okulun tatil olmasıyla bir mağazada tezgâhtarlık yapmaya başladım, para biriktirdim fakat kardeşim de üniversite sınavına hazırlandığından dolayı onun yaz için kursu masraflarında aileme destek oldum. O da gidince her şey daha da zor olacak. Okulla birlikte çalışmayı denedim ama bu derslerimi etkiledi. Her ay kiramı ödedikten sonra cebimde 20-30 lira para kalmasını istiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Çocuklarım için yardım edin lütfen-SibelÇok çaresizim acil yardıma ihtiyacım var. Bir kızım bir de oğlum var. Kızım 10 yaşında, oğlum 5 yaşında. Eşimden ayrıldım, bize bakmıyor doğru düzgün çalışmıyordu. Sürekli yalan söylüyordu ve boşandık. Çocuklarımı çocuk esirgeme kurumuna bıraktı, ben de aldım. Kızımın ayağı kesik, protez takılı. 300 TL kiram var, elektrik, faturalar… Yetmiyor… Kızım için her ay Ankara’ya protez ayak için kontrole gidiyorum. Her sene ameliyat oluyor kızım. Evimde bir lokma ekmeğim yok, tüpüm bitti, markete 3 aydır borcumu ödeyemedim o da artık veresiye vermiyor. Babalarından bir hayır yok, çocukları istemedi. Ne olur bana maddi manevi yardım destek verin, sesimi duyun.

Bebeğime bez istiyorum-Perihan


Ne olur bebeğim için biraz çocuk bezi yardımı yapar mısınız? Bebeğime eski kıyafetlerden bez yapıp bağlıyorum, hep yara oldu altı. Çok üzülüyorum ama yapacak bir şey yok biraz toparlanana kadar yardımcı olursanız çok duacı olurum.

Biri Elimden Tutsun-Asena


Bu yıl liseyi bitirip üniversite kazandım. Annemin tek başına çok zorluk çekmesiyle liseyi zar zor bitirebildim. Tek istediğim okuyabilmek ve annemin emeklerini karşılıksız bırakmamak. Babamla ayrılalı uzun yıllar oldu ve bir ekmek parası kadar yardımı yok. Nafaka vermiyor, benim gibi bir kız kardeşim daha var o da üniversite okumak istiyor. Hiçbir şekilde yurt parası verecek durumumuz yok. Annem çalışıyor ama ev kira, ancak yetişiyor. Lütfen yardımlarınızı bekliyorum. Ne olursa razıyım.

KPSS kitap seti istiyorum-Fatma


Bu yıl mezun oldum. Maddi imkânımız iyi olmadığı için KPSS kitaplarımı alamıyorum. Sizden ricam bana yardımcı olabilir misiniz? Bu sene çok iyi hazırlanıp atanmak istiyorum. Fakat elimde kaynak kitaplarım yok. Bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Kazandığıma sevinemedim-Esma

Ablacım biz 9 kardeşiz babam vefat etti. Abim evli ve anca kendilerine yetebiliyorlar. Annemin tek bir maaşıyla geçiniyoruz. Ablam engelli. Annem yetişemiyor çünkü 5 kişi okuyoruz. Ben de bu yıl dershanesiz kendi imkânlarımla üniversite kazandım. Ama ailem için uzak yere tercih veremedim kendi şehrimde yük olmamak için burayı tercih verdim. Ve kazandım. Şükürler olsun. Ama yine de eksiklerim var kıyafet ayakkabı yardımı bile olursa o kadar mutlu edersiniz ki beni. Burs bile ocak ayında başlayacak daha hiçbir şey alamadım. Kazandığıma bile mutlu olamıyorum. Annemi öyle çaresiz görmek beni o kadar üzüyor ki bunu size tarif edemem. Burada o kadar karşılıksız yardımların yapıldığını görünce ben bile mutlu oluyorum benim gibi yardıma ihtiyacı olan insanları düşünemiyorum böyle koca yürekli insanların olduğunu görmek kadar güzel bir şey olamaz. Lütfen bana da yardım edin.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI