Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yetiş Ayşe

Sevgili yardımsever dostlar. Yetiş Ayşe’ye gelen e-postalardan bazılarını sizinle paylaşıyoruz. Her gelen talebi ekibimizle birlikte titizlikle inceleyip sizlere sunuyoruz. Bizden umut bekleyen canlar var. Benim kanatsız meleklerim sizler yine harikalar yaratacaksınız bunu biliyorum. İyi ki varsınız.

Yardım isteyen taleplerin aaral@hurriyet.com.tr adresine e-posta göndermesini, yardımcı olmak isteyen okurların da yayınlanma tarihiyle birlikte rumuz/isim belirterek bize başvurmalarını bekliyoruz. Taleplerinizi lütfen sadece e-posta olarak gönderin. Yazının yorumlarına yapılan yardım talepleri ve bana sosyal medyada gönderdiğiniz iletiler takip ve koordinasyon açıcından zorluk yaratmaktadır. Sizlere daha hızlı ulaştığımız yer aaral@hurriyet.com.tr adresidir. Sevgiler.

Lütfen bize yardım edin-Dicle

Merhaba Ayşe Abla. Ben 13 yaşındayım. Annem ve iki kardeşimle yaşıyorum. Babam annemi her gün dövüyordu. Bir gün biz uykudayken yine annemi dövmeye başladı. Annemin saçını ekmek bıçağıyla kesti, yüzü hep kanlar içindeydi annemin. Çok korkmuştum, hatırlıyorum bizi annemden kaçırıp götürdü bir yerde sakladı. Sadece annem gitsin diye ama annem gitmedi mücadele verdi. Dava açtı, bizim velayetimizi aldı. Muğla’ya geldik teyzemin yanına, annem mermer fabrikasına girdi. Silindirde taş kesti bize baktı. Herkesin bakış açısı farklıydı anneme, rahatsız ettiler annemi. Evden attılar bizi, dedeme gittik. Dedem “Çocuklarını bırak bizimle yaşa seni evlendirelim” dedi. Annem çok ağladı kabul etmedi. Ben 5 yaşındaydım, küçük kardeşim 3 yaşındaydı ama ben çok iyi hatırlıyorum. Annem 5 sene mücadele verdi, kimseden destek almadan başımıza gelmeyen kalmadı. Küflü ekmeği suya bandırıp yediğimizi biliyorum. Dedem çok baskı yaptı “kötü yola mı düşeceksin” dedi anneme. “Evlendireceğim seni, adam çocukları da kabul etti” dedi, annem çaresizlikten kabul etti. Annemle beraber başka bir şehre geldik. Üvey babamız vardı artık. Anneme nikah kıymıyordu, meğer ki annem kuma gitmiş. O zaman kuma nedir öğrenmişim. Annem ondan da şiddet görmeye başladı ve hamileydi. Bize de yansıdı bu dayaklar. Üvey babam çok alkol alırdı, erkek çocuk için evlenmiş. 4 tane kızı varmış, karısı “evlen oğlun olsun” demiş. Annem yine kullanıldı ve annem kahır oldu. Bir kız kardeşim doğdu. Erkek olmadı diye perişanlık dayak başladı. Kız kardeşim ateşler içindeyken üvey babam hastaneye bile götürmedi. Anneme gidelim dedim, bu da anneme cesaret oldu. Kadın sığınma evine gittik orada kaldık. Erkek kardeşimi almadılar Ayşe Abla, o yüzden annem ayrılmamıza dayanamadı. Sığınma evindeyken küçük kız kardeşimi yetimhaneye vermek istediler, annem yalvardı ama dinlemediler. Kadın sığınma evinden çıkmak zorunda kaldık. Orada kalsaydık darmadağın olurduk Ayşe Abla. Bunlar hayatımın bir bölümü. 7. sınıfa gidiyorum 6 okul değiştirdim. Annem hep bizi korumak için çırpındı. Şimdi kardeşim küçük diye annem çalışamıyor. Devletten küçük bir yardım alıyoruz ama ev kira yetmiyor, okulların açılmasına az kaldı. Değerli okurlarınızdan yardım istiyorum ablacım.

Annemin yanına yardımcı arıyoruz-Selçuk

Ayşe hanım, annem 72 yaşında bir bayan. Büyük bir evde yalnız yaşıyor. Onun yanına bir ihtiyaç sahibi bir kız öğrenci veya yardımcı bir kadın istiyoruz. İsterse onu sigortalı olarak da çalıştırabiliriz; cebine harçlık koyarak okutabiliriz. Biliyorum ki ihtiyaç sahibi çok kişi var; kalacak yeri olmadığı için okuyamayıp memleketine dönen çok kişi var. Bu konuda aracı/ yardımcı olabilirseniz size müteşekkir oluruz. Saygılar.

Fotoğraf projesine destek istiyoruz

Sayın Ayşe Aral. Siz değerli gazetecimize hitaben yazmış olduğum bu mektubun, benim ve vicdanı olan herkes için çok büyük bir önem taşıdığını belirtmek isterim. Uzun zamandır profesyonel fotoğrafçılık yapmaktayım. Şu ana kadar birçok etkinliğe katılarak binlerce fotoğraf çektim. Fotoğrafçılıktan başka yapabildiğim kısa metrajlı film çalışmalarım var. Ancak son yıllarda ülkemize gelen, Suriyeli mülteciler hakkında çoğu insan önyargılı. İnsanlardaki bu yanlış algının biraz da olsa empatiye dönüşmesini umut ediyorum. Bu nedenle Suriyelilerin acı dolu hayatlarını konu alan fotoğraf sergileri düzenlemek istiyorum. Bu sanatla mültecilerin acılarını dile getirmek istiyorum.Bu amaçla “Kobani’ nin Ağıtları” konulu fotoğraf sergisi düzenlemek istiyorum. Bu serginin hiçbir şekilde politik-ideolojik bir içeriği olmayacak. Amacım Kobani de yaşanan insanlık trajedisini en sanatsal dille insanlara ulaştırmak. Bu konuda bana destek olmanızı umut ediyorum. Sizlerden talep ettiğim bu yardımın yeri ve zamanı olmadığını biliyorum. Ancak bu konuda herkes gibi bana da düşen bir sorumluluk olduğu bilincindeyim. Ve bu konuda duyarlı olduğunu bildiğim siz değerli insana yazma gereği duydum. Bu ve benzeri sosyal sorumluluk projelerinin desteklenmesi bizce çok önemli. Bu projeyle, savaşın insanlarda yaratmış olduğu travmayı azda olsa Dünya’ya anlatmak ve bunun sanatsal bir dille mümkün olduğunu inancındayım. Bu projedeki temel amacımız Suriyelilere sadaka vermek değil. Onların ülkelerine dönebilmeleri için gereken adımları atmak. Sizlerden tekrar rica ediyorum bu projemize destek verin. Sizleri temin ederim bu fotoğraf sergisi apayrı olacak. Tarafınıza yazdığım bu mektubun projemi gerçekleştirmek anlamında tek umudum olduğunu tekrar belirtir ve yapabileceğiniz bir şeylerin olduğuna inanıyorum.
Projemizi gerçekleştirmek anlamında bize çok küçük bir yardım yapmanızı umut ediyoruz. Üç kişilik ekibimizin bir hafta sürecek olan fotoğraf çekimleri için ihtiyaçlarımızın çoğu (ulaşım, konaklama, yeme içme ve diğer) karşılanmış vaziyette. Ancak çekimler esnasında çok acil ihtiyaç duyduğumuz bazı ekipmanlar konusunda bize küçük bir yardım yapmanızı istiyoruz. Bu proje insani olduğu kadar sorumluluk gerektiren bir projedir. O nedenle katkıda bulunacağınız bu sanatsal etkinliğin hiçbir şekilde politikaya malzeme olmayacağını bilmenizi isterim. Bize ayırdığınız değerli zamanınız için sizlere minnettarız. İlginiz için size tekrar gönülden teşekkür ederim. Aşağıda liste halinde isimlerini yazdığımız ekipmanlara çok acil ihtiyacımız var. Bu ekipmanların küçük de olsa bir kısmını karşılamanızı umut ederiz. Projemiz bittikten sonra size iade edeceğimizi belirtmek isteriz.
3 adet 64GB SD kart (600 TL)-1 adet 1 terabayt harddisk (250 TL)-1 adet reflektör 200 (TL)
Sevgi ve saygılarımla, Selam CANAN-Fotoğraf Sanatçısı

Kız kardeşime burs istiyorum

Merhabalar ben evli bir çocuklu bayanım. Durumum pek yok ama şükür geçiniyorum. Kardeşim okuyor ve babam ne anneme ne ona para vermiyor. Şimdi yaz okulunda. Okulu erken bitirmeye çalışıyor çünkü hemen iş hayatına girmek istiyor. Kız kardeşime bir seferlik yardım yapabilir misiniz? Evde kalıyor, bu ay çalışamadı da parası yok, ben de gönderemiyorum sizlerden yardım bekliyorum.

Kalacak yerim yok-Erkan

Adresinizi tesadüfen gördüm. Ben aslen Sivaslıyım, annem vefat edip babam evlenince İstanbul’a çalışmaya geldim. Bir akrabamın yanında kalıyordum ancak onlar memlekete dönünce ortada kaldım. Bakırköy’de bir hastanede asgari ücretle çalışıyorum ancak ev tutmaya param yetmiyor çünkü kira ve depozito için istedikleri para 3.000 TL. Ben 750 TL alıyorum, belediyelerden yardım istedim ancak çalıştığım için geri çevirdiler. Gececi olarak çalışıyor, gündüz parklarda sokaklarda kalıyorum. Lütfen bana yardımcı olur musunuz?

Gıda yardımı istiyorum-Pınar

İki çocuk annesiyim. Maddi sıkıntı çekiyoruz gıda ve yardımı yapan olursa minnettar kalacağım.

Zor durumdaki komşuma yardım istiyorum

Ayşe Hanım komşum olan bayan Behçet Hastası olduğu için iş güç yapacak hiç bir durumu yok. Kocası da ortalıkta yok. Çocuklarının biri 2 yıllık üniversite, diğeri lisede, biri de ilköğretimde okuyor. Biri daha 2 yaşında. Çalışan kimseleri yok. Buradaki komşuların esnafların yardımları ile geçinmekte. Kendisinin bilgilerini size gönderiyorum, arayıp konuşsanız daha uygun olur. Lütfen bu çocukların geleceği için ilginizi eksik etmeyin. Eşi iflas etti, ceza evine düştü. Toplumsal baskılardan, borçlarından dolayı evini gelemez oldu. Emin olun çocukların durumu hiç iyi değil. Kötü yola düşmemeleri için birilerinin yardımcı olması lazım.

Hastayım bir süre çalışamayacağım

Öncelikle burada kızlarımıza burs veren herkesten Allah razı olsun. 50 yaşında bayanım ve okumadım, evlendirildim. Şimdi sürekli eşimden hakaret işitiyorum ve haftada 10 lira zor veriyor elime. Kızıma harçlık yok, bana harçlık yok. “Önünüzde yemeğiniz, daha ne parası diyor” bize. Temizlik, hazır giyim, bebek ve yaşlı bakımı her işi yaptım ama şimdi rahatsızım daha çalışamıyorum, kızıma ve kendime bakamıyorum. Kızımla kendim için bir miktar harçlık talep ediyorum çok özür dileyerek. İnşallah iyileştikten sonra çalışacağım o zaman yine geçiniriz şimdilik sıkıntıdayım yardımlarınızı bekliyorum.

Kira ve Harçlık yardımı

Okullar açılacak ve bu sene ben zor durumdayım. Maddi sıkıntılarım ön planda, ailemin durumu iyi değil. Kardeşim de okuyor. Bana kira ve harçlık konusunda desteği olacak, okumama yardım ederseniz çok memnun olurum.

Burs istiyorum-Elifsena

Merhaba Ayşe Hanım, üniversite öğrencisiyim ve babam asgari ücretle çalıştığı için bana yardım edemiyor. Zar zor yılları geride bıraktım, şu an yaz okulundayım ve okulum bitiyor, Diplomamı almak ve staja başlamak için tek seferlik bir yardıma ihtiyacım var. Umuyorum ki bana da çare olabilirsiniz. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Kışlık kıyafet istiyorum

Ablacığım kış için kaban ve kışlık ayakkabıya ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

Oğlum için yardım istiyorum

Bütün çabam oğlum için. Sizden başka da kimsem yok. Oğlumun gelişim bozukluğu var. Doktor eğitim ve gelişim merkezine yolladı. Masraflarına gücüm yetmiyor. Oğlumun düzelmesi için önemliymiş. Okurlarınızdan ya bir iş ya da destek istiyorum. Oğlumun gözümün önünde erimesi beni diri diri toprağa sokuyor. Lütfen bana bu konuda destek olun.

Mama sandalyesi ve puset istiyorum

Mama sandalyesi ve puset istiyorum. Çok ihtiyacım var gerçekten. Yeni bir şey istemiyorum, kullanılmış da kabulümdür.

Dershane ücretime destek

Annem babam ayrı. Üniversite son sınıf öğrencisiyim. Babamdan aldığım 300 TL nafaka ve annemin tekstilde çalışıp kazandığı 500 TL dışında hiçbir gelirimiz yok. Annemin çalıştığı yer dün kapatıldı. Annem işsiz kaldı. Yaşadığımız yer küçük bir ilçe olduğu için hiçbir iş alanı yok. Hemen iş bulunmuyor. Durumumuz çok acil. Annem o aldığı parayla dershane taksitimi ödüyordu. Şu an çok zor durumdayım Ayşe Abla. Lütfen bir an önce bize yardımcı ol. Çok çaresizim.

Kardeşimle bana burs istiyorum-Aylin

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim. Kız kardeşim de bu sene Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesini kazandı. Babamızı 7 yıl önce kaybettik, annemizin durumu bizi Ankara’da okutmak için müsait değil. Kardeşimle ne yapacağımızı bilemiyoruz. Sizden acil yardım bekliyoruz. Şimdiden çok teşekkür ederiz.

Burs istiyorum-Minik serçe

Bu sene Balıkesir Üniversitesini kazandım. Ailemin maddi durumu iyi olmadığı için lisede okurken de hep çalıştım, garsonluk yaptım. Ailem beni okutmak istemiyor. Okumama yardım edecek, bana burs verecek yardımsever olur mu?

Burs istiyorum-Meltem

Üniversite 3.sınıfa geçtim. Mekatronik mühendisliği okuyorum. İnşaat mühendisliğinde çift anadal yapacağım bu sene. Annem babam artık yaşlandılar. Babam çalışmıyor. Annem de temizlik, çocuk bakıcılığı gibi işler yapıyor. Benim çalışıp bu yaşta onlara bakmam lazımdı. Ama okul bitmeden çalışamam. Karamsarlığa düşmek istemiyorum. İnanın depresyona gireceğim bu maddi sıkıntılar yüzünden. 1. öğretim olduğum için çalışamıyorum. Ve yemin ederim ki daha farklı sorunlarım problemlerim de var ama sadece eğitimim için yardım istiyorum. Annem de çalışmasın artık. Zoruma gidiyor. Ne olur burs bulun benim için. Söz veriyorum mesleği elime alınca geri öderim. Veya ben de bir öğrenci okuturum.

Tesettür kıyafete ihtiyacım var

Kapalı bir bayanım. Bana tesettür kıyafeti gönderecek okurlar olursa çok sevinirim.

Destek istiyorum-Pınar

Merhaba Ayşe abla gerçekten nasıl söyleyeceğimi bilemiyorum ama yardımcı olursanız size hep duacı olurum. Babamızı kanserden kaybettik. Hep yokluktan, iyi bakılamadı. Maddi yokluk çok zor. Şu an annem hasta, kardeşlerim var. Ben tek çalışıyorum ama yetişemiyorum. Akşam bazen yemek bile yemeden yatıyoruz. Bir hayırseverden destek ve yardım bekliyorum. Allah razı olsun herkesten.

Umutsuz-Ebru

Fatih Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği burslu okuyorum. İstanbul’da yaşıyorum. Babam emekli ama maaşına banka el koydu bu yüzden de annemle ben evi geçindirmeye çalışıyoruz. Ben part time işlere gidiyorum ama ancak 1 fatura ödeyebiliyorum diyeyim size ablacım. Bir ağabeyim var askerde, ona da ben bakıyorum. Anlayacağın omuzlarımda çok fazla yük var ablacım. Sizlerden tek isteğim omuzlarımdaki yükü biraz hafifletmeniz, en azından akbil param bittiğinde, okula gidebilecek param olsa keşke. Okurlarınızın yardımını bekliyorum.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI