"Ayşe Aral" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşe Aral" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşe Aral

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar hepinize tek tek teşekkür ederim. Sizleri çok seviyorum. Yetiş Ayşe’den medet uman, sizlerden yardım bekleyen okurlar var. Hadi hep birlikte el uzatalım, ses verelim, umut olalım..

Lütfen yardım edin-Dilek

Ablacım o kadar zor durumdayım ki sana derdimi nasıl anlatsam bilemiyorum. 32 yaşındayım, İzmir’de Kemalpaşa’da yaşıyorum. 3 çocuğum var, biri daha 17 aylık bebek. Eşim bizi başkası için terk etti gitti, boşandık. Bebeğim küçük olduğu için çalışamıyorum, hiçbir yerden gelirim yok. Kaymakamlıktan cüzi bir yardım alıyorum ama yemin ederim size hiçbir şeye yetmiyor. Kiramı faturalarımı ödeyemez durumda kaldım. Çaresizlikten kadın sığınma evine yerleştim ama 12 yaşındaki oğlumu oraya kabul etmediler. Çocuğumu sokağa bırakmak istemedim ve mecburen oradan çıktım. Çocuklarımın benden koparılmasına yüreğim el vermiyor Ayşe ablam. Yokluktan açtıktan Ramazan ayında oruç tutarak geçirdik. Çaresiz bir kadının ayakta kalması çok zor inanın. Bu devirde kimseye güven olmuyor, bir ekmek parası istediğimde mutlaka faydalanmak istiyorlar. Çok zor durumdayım ablam lütfen elimden tutun. Düşenin dostu olmuyor.

Cevap: Dilek’cim umutsuzluk yok asla. Sana yardımcı olacak okurlar olacaktır eminim canım.

Akrostiş Şiir-Erkan

Ablacığım bu şiir benden size kocaman yüreğinize. Akrostiş bu şiirimi umarım beğenirsiniz. Sevgilerimle.

Yetiş Ayşe…
Ellerin uzanabildiği kadar uzansın çaresiz yüreklere

Tutabildiğin kadar siyah tut çevir beyaza maviye

İki damla gözyaşı ateş gibi durur yoksul gözlerde

Şairin de dediği gibi çare kocaman yüreklerde

Ağlayan bir bebek sesi belki bir annenin çığlığı bir babanın çaresizliği düşen satırlara

Yalnız değil hiç kimse kulu var Allah'ı var uzanır elbet Hızır gibi bir el bu darlığa

Şen olur bayram yeri olur düğün olur sabret gün olur her şey olur

El elden üstündür birleşmiş gönüllerin karşısında engel kim durur ne durur...

Cevap: Erkan’cım harikasın sen, ellerine yüreğine sağlık canım çok teşekkür ederim.

Okulumu bırakmak istemiyorum-Ebru

Merhaba ben 19 yaşında üniversite 2. sınıf öğrencisiyim. Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum, İstanbul’da yaşıyoruz. Babam taşeron firmasında şoför, aldığı maaş evimizi geçindirmiyor. Evimiz kira. İki kardeşim daha liseye gidiyor. Annem hasta. Kardeşlerim okula aç gidip geliyor, giyecek kıyafetimiz bile yok. Ailem “seni okutamayız görüyorsun halimizi, okulu bırak işe gir.” diyorlar. Okulumu bırakmaktan başka çarem yok. Sizden yardımınızı istiyorum, lütfen yardım edin.

Cevap: Ebru’cum okulunu bırakmana gerek kalmayacak inanıyorum ben. Sevgiler.


Burs istiyorum- Nur

Bursa'da ailemle birlikte ikamet ediyorum ve bu sene ilk 15.000’e girerek Eskişehir'de Üniversite kazandım. Yaşım ve okul durumum sebebiyle kayda değer bir işe de giremedim ne yazık ki ve yaz bitmek okullar başlamak üzere. Babam ve kardeşim çalışıyor fakat 7 kişi bir evde olunca üniversite masraflarım için endişe duymaya başlamıştım. Ve tesadüfen sizleri buldum. Tek istediğim her genç gibi ben de derslerime yoğunlaşmak ve iyi bir meslek sahibi olmak. Ailemin yeterli yardımı yapabileceğine inanmadığımdan son çare sizlere yazmak istedim. Cüzi bir miktarda olsa burs talebindeyim. Her halükarda teşekkür ederim. Allah razı olsun, iyi ki varsınız.

Cevap: Nur’cum aferin sana canım benim, yardımsever dostları sana ileteceğim.

Okulumu bitirinceye kadar destek istiyorum-Elif

Ayşe abla merhaba. Daha önce sizin sayenizde sadece tek seferliğine yardım alabildim. O süre zarfında çok makbule geçti. Üniversite öğrencisiyim. Hiçbir burs desteği almıyorum. Okuduğum şehirde hafta sonları çalışarak kendi ayaklarımın üzerinde durmaya çalışıyorum. Ailemden destek alamıyorum. Bu sırada çok zorlanıyorum. Özellikle kaldığım yerin aylık ücretini ödemekte güçlük çekiyorum. Ben son sınıfa geçtim. Öğrenci belgemi de yollamıştım. İsterseniz tekrar gönderirim. Sizden ricam şu ablacım, okulumu bitirene kadar burs desteği konusunda bana el uzatmanız. Eğer olabilirse çok mutlu olacağım. Son senemi para düşünerek geçirmek istemiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap: Elif’cim burs vermek isteyen okurları hemen yönlendireceğim canım.

Çaresizim-Mustafa

Saygıdeğer yardımsever Ayşe Aral. Yetiş Ayşe sayfasında yaptıklarınızı görünce size yazmak istedim. Ben Karaman’ın bir ilçesinde Sürücü Kursunda Direksiyon Usta Öğreticisi olarak asgari ücretle çalışmaktayım. Lise Mezunuyum. 46 yaşındayım. Babam rahmetli öğretmen emeklisi idi, 1994 yılında vefat etti. Annem sağ ev hanımı. 3 kız kardeşim var. Ablalarımın sıcak bakmadığı biriyle evlendim. Hiçbirinden yardım almadım. Eşim ev hanımı. İki kızım var. Biri 14 diğeri 5 yaşında. Allaha şükür mutlu bir ailemiz var. Kızlarıma ve eşime çok değer verdiğim için onlara hiçbir şey belli etmiyorum. Babamdan bir ev kalmıştı. Evi babamla ben beraber yardımlaşarak almıştık. Tapusu benim üstüme idi. Küçük 50 m2 bir ev. Bu evde ben oturuyor ve anneme de bakıyordum. Bize yetiyordu. Ev kira derdim yoktu. Bir yıl öncesine kadar geçinip gidiyorduk. Babamın ölüm zamanında babam bayağı bir borç bıraktı. Allaha şükür babamın arkasından kimseye laf ettirmedim. Çalıştım çabaladım hepsini tek başıma ödedim. O zaman kardeşlerime beraber ödeyelim dediğimde bana sen erkeksin borçlar senin diyen ablalarım bundan Bir yıl önce miras derdine düştü. Aldığımızda örene halinde olan eve bir dünya masraf edip ev şekline girince oldu sanırım. Evin tapusunu anneme yapmamı istediler. Bizim de evde hakkımız var dediler. Beni bu eve masraf ettim yarı parasını alırken ben ödedim dediysem de kaç yıldır kiramı ödedin kiraya sayarız dediler. Sonuçta kardeşiz. Ablalarımla kötü olmamak için Tapuyu anneme devrettim. Anneme hala ben bakarım. Sonra ben Ablalarıma evi bana satmalarına hisselerini devretmelerini teklif ettim. Olur dediler. Toplu param yoktu. Bankadan kredi çektim. Hepsinin hakkına düşen paraları ödedim. Ama aldandım. Kardeşiz diye güvendim. Yanılmışım. Tapuyu da alamadım. Borcuda ödemeye çalışıyorum. Ancak tıkandım, bunalımdayım. Evimde ailemde huzur bitmek üzere. Kredimi ödeyemiyorum, piyasaya borçlandım. En büyük varlıklarım ailem üzerine yemin ederim ki hayatını bu şekilde isteyerek geçiren biri değilim. Mecbur kalmasan hayatta yapamayacağım bir şeyi size anlatıyor yalvarıyorum. İlk ve son olarak bu duruma başvuruyorum. Sizde yardım etmezseniz ne yaparım bilemiyorum. Gururlu biri olduğum için ailemin rezil olmasını istemiyor başları dik yaşasınlar diye sadece size anlatmak istedim. Hiçbir zaman açık sözlülükten kaçmadım. En yakın dostumdan bile bir kuruş borç isteyemez iken sizin ocağınıza düştüm iki kızım ve eşim adına İnanın mecbur kalmasam böyle bir yola başvurmak istemezdim. Mümkünse yardım edebilir misiniz?

Cevap: Mustafa Bey Yetiş Ayşe olarak toplu para yardımı yapamıyoruz maalesef ancak talebinize cevap vermek isteyen okurlar olursa size yönlendiririm.

Umarım sesimi duyan olur-Dilara

Merhabalar. Ben Dilara. Üniversite 3.sınıfa başlayacağım. Eğitim fakültesindeyim. Hayırsever insanların, gönlü zengin insanların burs yardımına ihtiyacım var. İlk iki yıl bir şekilde geçip gitti. Fakat maddi problemlerden dolayı çok zorlandığımdan okula gidemediğim zamanlar oldu. Bu sene aynı zor durumlarla başa çıkamayacağım. Çünkü okuldaki derslerim ağırlaşacak. Bir işte çalışabilirim ama bunu iki yıl yaptığım için çok yoruldum ve derslerime zaman ayıramadım. Okulumu bitirmeme iki sene kaldı. Umut ediyorum ki sesim birilerine ulaşacak. Şimdiden çok sağ olun.

Cevap: Dilara’cım sesini duyan olacağına inanıyorum.

Kalacak yerim yok-Erkan

Adresinizi tesadüfen gördüm. Ben aslen Sivaslıyım, annem vefat edip babam evlenince İstanbul’a çalışmaya geldim. Bir akrabamın yanında kalıyordum ancak onlar memlekete dönünce ortada kaldım. Bakırköy’de bir hastanede asgari ücretle çalışıyorum ancak ev tutmaya param yetmiyor çünkü kira ve depozito için istedikleri para 3.000 TL. Ben 750 TL alıyorum, belediyelerden yardım istedim ancak çalıştığım için geri çevirdiler. Gececi olarak çalışıyor, gündüz parklarda sokaklarda kalıyorum. Lütfen bana yardımcı olur musunuz?

Cevap: Sevgili okurlar Erkan sokakta yaşıyor. El uzatırsanız memnun olurum.

Umutsuz-Ebru


Fatih Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği burslu okuyorum. İstanbul’da yaşıyorum. Babam emekli ama maaşına banka el koydu bu yüzden de annemle ben evi geçindirmeye çalışıyoruz. Ben part time işlere gidiyorum ama ancak 1 fatura ödeyebiliyorum diyeyim size ablacım. Bir ağabeyim var askerde, ona da ben bakıyorum. Anlayacağın omuzlarımda çok fazla yük var ablacım. Sizlerden tek isteğim omuzlarımdaki yükü biraz hafifletmeniz, en azından akbil param bittiğinde, okula gidebilecek param olsa keşke. Okurlarınızın yardımını bekliyorum.

Cevap: Ebru’cum gelen yardımları yönlendireceğim.

Burs istiyorum-Ali

Üniversite öğrencisiyim, hiçbir kurumdan burs almıyorum. Ankara'da hem yaşıyorum hem çalışıyorum hem de okuyorum. Yazları çalışıyorum haçlığımı kazanıyorum. Şuan bir huzurevinde yaşlıların alt bakımından tutunda huzurevinin temizliğine kadar bütün işlerini yapıyorum. Babam işsiz, ablam okuyor hem kardeşime hem ona masrafları için yardım ediyorum. Yemek, yol parası epeyce zorlanıyorum. Daha 19 yaşındayım ama hiç güzel bir gün yaşamadım, her gün yaşıtlarım tatildeyken benim yaptığım işler çok zor. Yine de buna da şükür. Sizden kalacağım yerin ücretini ödeyebilmem için okulum bitinceye kadar yardım istiyorum. Sonra çalışıp ödeyeceğim.

Cevap: Ali’cim çalışmak ayıp değil, ne güzel bak ailene de destek oluyorsun. Senin yükünü hafifletecek okurlar olur mutlaka.

Kardeşim için oyuncak-Hasret

Kardeşim oyuncak bebek hastası, televizyonda Barbi bebek ve Zeytinle&limon oyuncaklarını görünce çok ağlıyor istiyor. Ona hiç bu zamana kadar almadık, hayırsever okurlar oyuncak bebek yollarsa çok mutlu oluruz kardeşim için teşekkürler.

Cevap: Hasret’cim umarım kardeşin sevdiği oyuncaklara kavuşur canım.

Okuluma yardım istiyorum-Musa

Öncelikle merhabalar. Ben Erzurum Hınıs Halil Çavuş ilk ve ortaokul müdürü Musa Erdem. Okulumuzda 28 okul öncesi 146 ilkokul ve 103 ortaokul öğrencisi bulunmaktadır. Okulumuz kurulduğu yer itibariyle bölgesel olarak maddi güçsüzlüklerle boğuşmaktadır. Sizden öğrencilerim için oyuncak, kitap, giyecek ve kırtasiye yardımı istiyorum. Teşekkür ederim. Erzurum ili Hınıs ilçesine bağlı Halil Çavuş İlk ve Ortaokulu telefonu 0442 511 5094.

Cevap: Musa Bey gelen yardımları yönlendireceğim.


Kıyafet istiyorum-Evrim

Merhaba Ablacığım. 38 bedenim hatta kiloluyum biraz ve gerçekten maddi sıkıntı çekiyorum bu konuda yardımcı olunursa çok sevinirim.

Cevap: Evrim’cim kıyafet göndermek isteyen okurları ileteceğim sana canım.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI