Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yetiş Ayşe

Yetiş Ayşe’ye aaral@hurriyet.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Yetiş Ayşe’yle ilgili 1-2 küçük hatırlatma yapmak istiyorum. Yardım etmek isteyen okur dostlarım hangi tarihte yayınlanan, hangi başlıklı ve rumuzlu eposta ile ilgili bilgi istediklerini detaylı yazarlarsa bizim de cevap vermemiz kolaylaşmış olur. (mümkünse linkini de ekleyerek)

Epostanın konu kısmına da “Yetiş Ayşe” yazılmasında yarar var elbette.

Yardım talep edenler de bana eposta gönderirken taleplerinizi daha detaylı yazarsanız yardım olasılıklarını arttırmış olursunuz. Örneğin kıyafet talep ediyorsanız kaç beden giydiğinizi ve boyunuzun uzun ya da kısa olup olmadığını, ne tür kıyafetleri tercih ettiğinizi (spor, kapalı, abiye, takım elbise vs), eklerseniz herkesin işi kolaylaşmış olur.

İsminizin yayınlanmasını istemiyorsanız kendinize bir rumuz seçmenizde de yarar var, gelen taleplerin kime geldiğinin anlaşılabilmesi açısından.

Hangi şehirde olduğunuzu eklemeniz de o şehirdekilerden yardım alma olasılığınızı arttıracaktır.

Epostalarınızı bana gönderirken Yetiş Ayşe konu başlığını yazmayı ve yazınızın yayınlanacağını düşünerek size uygun dille yazmanızı da rica edeceğim.

Son olarak lütfen “bu epostayı sadece sen oku diye yazdım, yayınlama” diyerek yardım talep etmeyin, okur dostlarımın desteği olmadan benim yardım etmem kolay olmuyor.

Kimliğinizi ortaya çıkarmayacak şekilde de kendinizi anlatabilirsiniz.

Epostalar yayına hazırlanırken zaten soyadları ve bazı kişisel bilgileri sansürlüyoruz.

Merak edenler için epostalar daha kolay okunabilmeleri ve anlaşılabilir olmaları için imla hataları ve sair bakımlardan da düzeltilip yayınlanıyor.

Epostalarınıza en geç bir sonraki Yetiş Ayşe yayın gününe kadar cevap vermeye gayret ediyoruz.

YETİŞ AYŞE- NE OLUR GÖRÜN

Merhabalar Ayşe Hanım;

Ne olur görün başlıklı yazı ile yavrusunu battaniye ile ısıtmaya çalışan Zor durumdaki anneye yardımcı olmak isterim.

İletişim bilgilerini iletebilirseniz memnun olurum.

Sevgiler,

Burcu

CEVAP: Harikasınız. İlgili okurumuzun bilgileri size iletildi. Sevgiler.

TANIMA TENFİZ AVUKATI

Merhaba,

Ben İngiliz bir bayanla Türkiye’de evlendim ve sonra İngiltere’de boşandım.

Elimde mahkeme kararı var ve Türkiye’de boşanamıyorum. Eşimle de 3 yıla yakın görüşmüyoruz bile, lütfen yardım.

Hakan

CEVAP: Hakan Bey, Avukat Merve Gürcan’a durumunuzu danıştım. İngiltere’de boşandığınız için Türkiye’de tekrar boşanmanız gerekmiyor ancak yabancı mahkeme kararının burada geçerli olabilmesi için tanıma ve/veya tenfiz davası açmanız gerekiyormuş.

merve@mervegurcan.av.tr adresinden kendisine ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

LÜTFEN YARDIM EDİN

Ayşe Abla merhaba,

Biz yeni evli bir çiftiz, eşim ve ben çocuk esirgeme kurumu tarafından büyütüldük, geçen sene evlendik, ben iki aydır işsizdim. 12 gün önce işe başladım, aylığımı Şubat 5’te alacağım, inanın dolabımızda zeytin dahi kalmadı hiç akrabamız olmadığı için de kimseden destek alamıyoruz. Her gün işyerime 1,5 saat yürüyerek gidiyorum lütfen bize bu aybaşını çıkarabilmemiz için yardım edin.

Serdar

CEVAP: size yardım etmek isteyen okur dostlarım olursa bilgilerinizi ileteceğim. Sevgiler.

6-12 YAŞ GRUBU ÇOCUKLARIMIZIN KALDIĞI ÇOCUK EVİMİZ

Merhaba Ayşe Hanım,

Sinop'ta Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı bir kuruluşta sosyolog olarak görev yapıyorum. 6-12 yaş grubu çocuklarımızın kaldığı çocuk evimiz için her türlü oyuncak, kitap, eğitici-öğretici yayın ve kırtasiye malzemesine ihtiyacımız var. İlgilenenlere şimdiden duyarlılıkları ve size de aracılığınız için teşekkür ederim.

Sevgiler

Burçak Kara

Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi müdürlüğü/Sinop

BURS TALEPLERİ

Yetiş Ayşe’ye çok fazla burs talebi geldiğinden hepsini tek başlık altında toplayacağız bundan sonra.

Okur dostlarımdan burs vermek isteyen olursa talep edenlerin bilgilerini ona ileteceğim.

Tüm öğrencilerimize başarılar dilerim.

BURS İHTİYACIM VAR YARDIM EDIN

AYŞE abla;

Ben Antalya’da Üniversite öğrencisiyim, ailemin durumu iyi değil ve giderlerimi karşılayamıyorlar, para gönderemiyorlar. Kardeşlerim de okuyor. Çok zor durumda kalıyorum çalışmak zorunda kalıyorum okuyabilmek için ama bu sefer de okulum aksıyor. Çok zor durumdayım, beni bu durumdan kurtaracak burs verebilecek kişilere sesleniyorum, bana yardım edin. Sesimi duyurabildiysem şimdiden çok teşekkür ederim.

Sena

YARDIMCI OLMANIZI RİCA EDİYORUM

Sayın Ayşe Abla üniversite 3. Sınıf öğrencisiyim.

Bu seneye kadar maddi sıkıntım pek olmadı, bu sene kardeşlerimden biri lise son ve dershaneye başladı, diğeri orta son, o da dershaneye yazıldı ve bu sene maddi sıkıntı yaşıyorum. İlk dönem çalıştım ama derslerimi kötü etkiledi, o yüzden ikinci dönem çalışmayı düşünmüyorum ve sizden yardım bekliyorum ilgilenirseniz çok mutlu edersiniz şimdiden teşekkürler

Hüseyin

HÂKİM ADAYLARINA KİTAP

Merhabalar kamu yönetimi okuyan üç başarılı kız arkadaşız. İdari yargı hâkimliği sınavına hazırlanıyoruz. Üçümüzün de maddi durumu kötü olduğu için kitaplarımızı alamıyoruz. Kullanılmışta olur Kpss A grubu kitaplarına ihtiyacımız var.

Şimdiden teşekkürler

Leyla

ANNE OLARAK SİZDEN ÇOCUĞUMA HARÇLIK İSTİYORUM

Merhaba ben Hatice bilgilerimi utandığım için buradan açıkça paylaşamayacağım.

Üniversiteye giden çok başarılı bir kızım var babamız sakat, çalışamıyor. Ben de konfeksiyonda iç çamaşırı dikiyorum, haftasonları da temizliğe gidiyorum.

Evi geçindiriyorum şükür ama üniversiteye giden kızıma bir üst bir giyecek alamadım.

Genç kız özeniyor. Kızım için bir seferlik 100 TL istiyorum en azından beğendiği bir şeyi almak istiyorum ona. Allah hepinizden razı olsun

Hatice

OKULA GİDEMİYORUM

Merhaba ben Aslı … Üniversitesi’nde edebiyat öğrencisiyim. Babam belediyede çöp kamyonunun şoförü ama sözleşmeli işçi. Üç kardeşiz biri ilkokul, biri lise, ben üniversitede.

Ailem İstanbul’da yaşıyor, evimiz kira. Babamın maaşı evimizi geçindirmiyor bile, ailem yarı aç yaşıyor, bir de onlardan okul harçlığı isteyemiyorum, geçinemiyorsan okulu bırak gel kızım diyorlar. Aylık 100 TL okul harçlığı istiyorum, bazen harçlığım olmadığı için yurtta oturup ders çalışıyorum okula gidemiyorum.

Aslı

BURS

Merhaba Ayşe Hanım,

Bu sene yeni kazandım üniversiteyi ama şartlar çok ağır ailemin durumu kötü kardeşim de ilkokula yeni başladı. Babam emekli annem felçli yetişemiyorlar.

Ev kiram da 600TL, 3 kız kalıyoruz evde, hiç olmazsa kendi payıma düşen kirama destek arıyorum.

Yardımcı olur musunuz? Çok zor durumdayım.

Buse

ZOR DURUMDAYIM

Merhaba Ayşe Abla,

Ben bu sene yeni kazandım üniversiteyi bir kız olarak hem çalışmak hem okumak çok zor.

Hiç bir yerden burs desteğim yok, zor durumdayım 2. dönemde ne yapacağım bilmiyorum.

Kimseden de para isteyemiyorum harçlık olarak Ayşe Abla yardım eder misiniz?

Kardelen

SALMAN İLKOKULU-ORTAOKULU SALMAN KÖYÜ MUTKİ/ Bitlis

Selam aleyküm, ben Bitlis Mutki Salman Köyü’nde ana sınıfı öğretmeniyim.

Okulumuz yeni yapıldı. Birçok eksiğimiz var, bize yardımcı olursanız çok sevinirim. Geri dönüş yaparsanız sevinirim. Gerçekten okulun yardıma çok ihtiyacı var.

Ben Murat KOÇAK Anasınıfı Öğretmeniyim.

Okulum Bitlis Mutki Salman İlkokulu- Ortaokulu. Okulumda 129 öğrenci vardır. Bunların 15’i ana sınıfı.

İlkokulda 55 öğrenci, ortaokulda 59 öğrenci vardır. Okulumuz bu sene yeni yapılmıştır. Okulumuz ve öğrencilerimizin yardımlarınıza çok ihtiyacı vardır.

Okul web Adresimiz yok ama Mutki MEB’te gözükmektedir. Yapacağınız yardımlar için şimdiden teşekkür ederiz. Yardımlarınızı … kargo ile göndermenizi rica ediyoruz.

İHTİYAÇLARIMIZ:

1. Okul kütüphanemiz için öğrencilerimizin seviyesine uygun kitaplar

2. TEOG Kaynakları

3. Beden Eğitimi Dersi malzemeleri

4.Kırtasiye malzemeleri

5. Fen ve Teknoloji için laboratuar malzemesi ve modeller.

6. Anasınıfı malzemesi (eğitici oyuncaklar vb.)

Anasınıfı Öğretmeni Murat KOÇAK: 0537 731 19 27 / mrt_kocak_05@example.com

Okul Müdürü: Rukiye Ufacık

Okul Sabit Telefon Numarası: Yok

Okul Açık Adresi: Salman İlkokulu-Ortaokulu Salman Köyü Mutki/Bitlis

Okul web Adresi :http://mutki.meb.gov.tr/vvv/ortaokullar/icerik/15

BURS BEKLİYORUM

Merhaba Ayşe Abla,

Ben çok utanarak yazıyorum bu yazıyı. Ben şu anda üniversite okumaktayım.

Ailemin durumu çok kötü ve bana hiç destek olamıyorlar. Kitap bile Alamıyorum ve çok zor durumdayım. Ben arkadaşlarla evde kalıyorum ama durumum hiç yok. Üniversiteye gidecek yol param bile yok. Çok zor zamanlar geçiriyorum. Ben sizden yardım bekliyorum. Burs vermek isteyen yardımsever insanlarımızdan yardım bekliyorum. Çok teşekkür ederim.

Emrah

CÜZİ BİR MİKTAR BURS

Siyaset bilimi 3. Sınıf, ikinci öğretim öğrencisiyim. İkinci öğretim olmam ve başka Şehirde okumam nedeniyle karşılaştığım maddi zorluklara ailem tek başına yetişemiyor.

Sizden ricam cüzi bir miktar burs.

Geçirdiğim tedavi sürecim ve ameliyatım ailemi de beni de başka şehirde okuduğum ve sürekli tedavi için memleketime gidip geldiğim için biraz zorladı. Ayrıca kpss A grubuna hazırlanıyorum. Maddi desteğe ihtiyacım var. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Yasemin

YARDIMCI OLMANIZI ÜMİT EDİYORUM

Akdeniz üniversitesi 3. Sınıf öğrencisiyim bu seneye kadar maddi sıkıntım yoktu, bu sene iki kardeşim de derslere yazıldı o yüzden maddi sıkıntı çekmeye başladım yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Hüseyin

OKULU BIRAKMAYI BİLE DÜŞÜNÜYORUM

Merhaba Ayşe Abla.

Ben … üniversitesinde elektrik mühendisliği okumaktayım. Maalesef ailemin maddi durumu çok kötü. Ben yazın çalışıp biraz para biriktirdim ama ancak kitap alabildim ve bir aylık ev masraflarını ödedim.

Ailemin de bana yardım edecek durumu yok ve çok zor durumdayım.

Hatta okulu bırakmayı bile düşünüyorum. En son çare size yazmayı düşündüm. Ev kirasını ve ihtiyaçlarımı artık karşılayamıyorum. Lütfen bana yardımcı olun. Çok ihtiyacım var. Selamlar

Yunus

ZORKÖY İLKOKULU -ORTAOKULU ZORKÖY MERKEZ/BATMAN

Merhaba. Okulumuz çok eski bir okul. Okulumuzun boyaları dökülmüş durumda. Okulumuzun kapıları hapishaneyi andırıyor. Bütün sınıf kapıları demir kapı. Kütüphanemiz yok ben kendi çabamla kendi odamın bir bölümünü (Rehberlik servisini) kütüphaneye dönüştürdüm.

Okuldaki öğrencilerin maddi durumu çok kötü.

Teog sınavına hazırlanan öğrencilerimizin durumları iyi olmadığı için yardımcı kaynaklardan faydalanamıyorlar.

8.sınıfta okuyan ve spor lisesine hazırladığımız öğrenciler çok zor şartlarda çalışmalarını sürdürüyorlar çünkü okulda doğru düzgün spor malzemesi yok.

Anasınıfının hemen hemen hiç oyuncağı yok.

İHTİYAÇLARIMIZ

*Okul kütüphanesi için ilkokul ve ortaokul düzeyinde kitaplar

*Anasınıfı oyuncakları

*Her sınıf düzeyine uygun yaprak testler, konu anlatımlı ve soru bankası kitapları (ilkokul-ortaokul düzeyinde)

*Kırtasiye malzemeleri

*Spor malzemeleri

*Fotokopi makinesi

*Projeksiyon

*bilgisayar

Rehber Öğretmen Celalettin Çetiz: 0542 616 65 55 / celalettincetiz@hotmail.com

Okul Müdürü Nasih Sabaz: 0505 627 13 82

Okul Sabit Telefon Numarası: 0488 257 23 51

Okul Açık Adresi: Zorköy İlkokulu-Ortaokulu Zorköy Merkez/Batman

Okul Web Adresi:

*Zorköy İlkokulu: http://zorkoyio.meb.k12.tr/

*Zorköy Ortaokulu: http://zorkoyortaokulu.meb.k12.tr/

BEŞPINAR İLKOKULU BEŞPINAR KÖYÜ BEŞİRİ/Batman

Merhaba.

Ben Batman / Besiri Beşpinar İlkokulu müdürü Serpil Cavlak. Okulumuz 13 öğretmenli bir okul. Kütüphane oluşturmak istiyoruz fakat okulumuz da bir adet bile kitabımız yok. Kütüphane oluşturmamıza yardımcı olmanız hem biz öğretmenleri hem de öğrencilerimiz çok mutlu edecektir.

Bunun yanında spor malzemelerine de ihtiyacımız var. Umarım yardım çağrımızı duyar sessiz çığlıklarımızın sevinç ve mutluluk çığlıklarına dönüşmesine vesile olursunuz.

Eksiklerimiz çok fazla göndereceğiniz tek bir kitap bile bizleri çok mutlu edecektir.

İyi ki sizler gibi eğitim gönüllüsü insanlar var. Yapacağınız yardımlar için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

İHTİYAÇLARIMIZ:

*Kütüphanemiz için hikâye kitapları, eğitsel içerikli kitaplar, masallar, yaprak testler, sözlük, roman

*Beden derslerinde kullanabileceğimiz spor malzemeleri basketbol topu, voleybol topu, voleybol filesi, bahçe zeminine oyun alanları oluşturabilmemiz için boya, düdük, ip, tenis topu, raket

*Anasınıfı için eğitsel oyuncaklar

*Sınıf Panoları

*Fotokopi makinesi

*bilgisayar

Öğretmen,Okul Müdürü Serpil Cavlak: 0541 244 31 72 / serpil.cavlak@gmail.com

Okul Sabit Telefon Numarası: yok

Okul Açık Adresi: Beşpınar İlkokulu Beşpınar Köyü Beşiri/Batman Okul Web Adresi: http://bespinario.meb.k12.tr/

VEYSEL KARANİ ORTAOKULU İDİL/Şırnak

Merhaba, sanırım okullara yardım için grubun öncülüğünü siz yapıyorsunuz. Bize de bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Kütüphanemiz bomboş öğrencilerimiz için okuyacaklar kitaplar istiyoruz.

Bizim okula yeni geçtik, okulumuzun eski adı Anafartalar Ortaokulu olarak geçiyordu bu sene okulumuzun adı Veysel Karani olarak geçiyor.

Bizim okul olarak her şeyimiz eksik her şeyi üstünüze yıkmak gibi bir durumum yok şu anda öğrencilerimin okuması için kitap olması daha önemli bizim için.

Onun için sadece bunu istedim, yoksa ona bakarsanız okulda bir bilgisayar bile yok.

Rehber öğretmeni olduğum için de zaten tüm öğretmenlerin fikrini yansıtıyorum.

Teşekkür ederim ilginiz ve emeğiniz için.

İHTİYAÇLARIMIZ:

*Öğrencilerimizin seviyesine (ortaokul seviyesinde) uygun okuma kitapları

*Projeksiyon

*bilgisayar

Rehber Öğretmen: Fadime Çetin

Okul Sabit Telefon Numarası: 0486 551 22 32

Okul Açık Adresi: Veysel Karani Ortaokulu Atakent Mahallesi Kuva-i Milliye Caddesi İdil/Şırnak

Okul Web Adresi: http://idilveyselkaraniortaokulu.meb.k12.tr/

BURS

Üniversite 3. Sınıf öğrencisiyim, bu yıl iki kardeşim de dershaneye yazıldığı için maddi sıkıntı çekmeye başladım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Hüseyin

RİZE İYİDERE BÜYÜK ÇİFTLİK KÖYÜ’NDE BULUNAN İYİDERE BÜYÜK ÇİFTLİK İLKOKULU

Bu okulumuzun öğrencileri için bol miktarda hikâye kitabı ve Çocukların Zekâ gelişimi için son derece Önemli olan eğitici oyuncaklara ihtiyaç var.

Hocamız okulda Z kütüphane kurmak istiyor. Bu konuda yardım bekliyor. Kütüphanenin kurulumu ve içerisini dolduracak kitaplar konusunda Desteklerinizi bekliyoruz. Ayrıca temizlik malzemeleri de ihtiyaçlar arasında.

Bunların dışında laptop, projeksiyon aleti ve yazıcı isteniyor.

Okul müdürü: Gürsen Vural

Tel no: 05063584841

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI