Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yetiş Ayşe

Yetiş Ayşe

ANILARIMIZ YANDI

Merhaba Ayşe Hanım,
20/09/2104 tarihinde kirada oturduğumuz evimiz elektrik kontağı nedeniyle yandı, üç çocuk annesiyim eşim yatalak hasta 6 aylık bir oğlum 4 ve 6 yaşlarındaki kızım var elbiselerimiz eşyalarımız anılarımız hepsi yok oldu, çocuklarım ve biz şu anda kendi çabalarımla yaptığım çadırda açık alanda yaşıyoruz çocuğumun biri bu sene okula başladı. Yanan evimizin resimlerini size mail yoluyla gönderiyorum. Sizden ricam sesimi hayırsever insanlara duyurmanız. Sizden ve cümlenizden Allah razı olsun

Saygılarımla
Fatma

Cevap: Sevgili Fatma, geçmiş olsun. Okur dostlarımdan sana destek vermek isteyen olursa senin bilgilerini ona ileteceğim. Kolaylıklar dilerim.

….

YARDIM ETMEK İSTERİM

Merhabalar,
Aşağıdaki kişilere ait irtibat bilgilerini sağlayabilirseniz kendilerine yardım etmek isterim.
Teşekkürler,
Erdinç
22 Eylül tarihli yazıdan:4 Kardeşiz Dördümüz de Okuyoruz Burs Başvurusu Burs Talebi Okumak İstiyorum10 Kilo Fıtıkla İnşaat Tepesinde Burs Yardımına İhtiyacım Var Burs Yardımı

CEVAP: Sevgili Erdinç, bilgilerini sana ileteceğiz. Harikasın.

ÇOCUKLARIMA KIŞLIK ELBİSE

Merhaba Ayşe Hanım.
Ben sizlere Bursa’dan yazıyorum. Aylardır düşündüm ve sonunda yazmaya karar verdim. Benim iki oğlum var 6 ve 4 yaşlarında. Maddi sıkıntılar yüzünden oğlumu okula veremedim ablacım. Sizin değerli okurlarınızdan ve senin de yardımlarınla sizlerden bir isteğim var. Ablacım çocuklarıma kışlık elbise yardımı istiyorum. Çocuklarım kalıplı 6 yaşında olan 30 kg 4 yaşında olan 27 kilo. Sizlerin hayır severlerinizden kışlık elbise mont ayakkabı tüm giysiye ihtiyacım var. Destek olursanız çok çok mutlu olurum ablacım. Saygılarımla
TUBA.

Cevap: Sevgili Tuba, okur dostlarımdan sana destek vermek isteyen olursa senin bilgilerini ona ileteceğim. Kolaylıklar dilerim.

….


TELEVİZYON

Ayşe Abla Merhaba,
Ben Tuba benim sizden bir isteğim var belki burada yazan abi ve ablaların dertlerinin yanında hiç bir şey ama benim için çok önemli.
Ablacım yıllardır evimizde televizyonumuz yok aslında vardı ama siyah beyaz, o da elektrik gidip gelince bozulmuştu.
Ablacım ben ve kardeşlerim izlemek istediğimiz bir şey olunca komşumuza gidiyoruz haftada bir kere ama komşumuzun kızları beni ve kardeşlerimi incitici sözler söylemeye başladılar, ablacım eğer dileğimi yerine getirirsen beni ve kardeşimi çok sevindirirsiniz,
Tuba

Cevap: Sevgili Tuba, okur dostlarımdan sana televizyon vermek isteyen olursa senin bilgilerini ona ileteceğim. Kolaylıklar dilerim.

OKUL FORMASI VE GÖZLÜK

Ayşe Hanım,
Ben 40 yaşında elektrik çarpması nedeniyle vücut uzuvlarını kaybetmiş çalışamaz durumda 2 çocuk babasıyım, adresinizi daha önce size yazmış ve yardım almış bir komşumuzdan aldım. Size oğlum için yazıyorum oğlum liseye başladı ve okulun üniformasını temin edemediğimiz için okuluna sivil gitmek zorunda kalıyor ve arkadaşlarına mahcup oluyor sizden ricam oğluma yardımcı olmanız okul üniforması takım elbise tutarı ise 210 tl dir.
İkinci sıkıntımız ise oğlumun gözleri ileri derece bozuk yakını göremiyor bu sebeple gözlük kullanıyor.
2 ay önce gözlüğünün çerçevesi ve camı bisikletten düşünce kırdı ssk ikinci gözlük için 3 sene süre tanıyor ve yenisini ücrete tabi tutuyor gözlükçünün bize verdiği fiyat 280 lira
Önceliğimiz oğlumun gururu için okul üniformasıdır. Teşekkürler
Hasan
Cevap: Sevgili Hasan, okur dostlarımdan oğluna gözlük ve forma vermek isteyen olursa senin bilgilerini ona ileteceğim. Kolaylıklar dilerim.

GELİNLİK İHTİYACI

Ayşe Hanım merhaba
Yetiş Ayşe’de herkese yardım eli uzattığınızı okuyorum benim gelinliğim mevcut sizin de bildiğiniz gibi sadece bir kaç saat giyildi ve dolap üstü bekliyor ben bunu ihtiyacı olan birine sizin aracılığınız ile yollamak isterim gelinliğim … gelinliğin tasarımıdır.
Boyum 1.55 civarı kilom da tabi 3,5 yıl önce 48 kg idi, eğer ihtiyacı olan birisi olursa seve seve gönderirim. Şimdiden teşekkürler, sevgiler.
Derya

CEVAP: Sevgili Derya, talep eden olursa bilgilerini sana ileteceğiz. Harikasın, öpüyorum sarılarak.

OKUL FORMASI VE AYAKKABI YARDIMI

Ayşe Hanım Merhabalar,
22.09.2014 tarihli yazınızda yer vermiş olduğunuz Hanım Anne rumuzlu kişinin çocukları için talepte bulunduğu okul forması ve ayakkabı için yardımda bulunmak isterim. İletişim bilgilerini gönderebilirseniz çok sevinirim.

Burcu
CEVAP: Sevgili Burcu, bilgilerini sana ileteceğiz. Harikasın, öpüyorum sarılarak.
….

AKÜ İHTİYACI

Ayşe Abla Merhaba,
Kardeşinin sizden bir dileği var, yardımcı olur ve sesimi hayır sahiplerine ulaştırırsanız çok mutlu olacağım. Ablacım çocuk felci geçirdiğim için tekerlekli sandalye ile yaşamımı idame ettiriyorum, yalnız 3 ay önce sandalyemin aküleri tükendi ve şarj almıyorlar eve hapis kaldım çok ağır olduğu için itilmiyor da bana iki adet akü gerekli maddi değeri çok değil ama annemle beraber yaşıyorum ve maddi gücü yok denecek kadar az. Eskiden suyun kenarına gidip zaman geçiriyordum balık tutuyordum piknik yapanları izliyordum ama artık hiç bir yere çıkamıyorum lütfen sesimi duyurun.

CEVAP: akü göndermek isteyen olursa bilgilerini ona ileteceğiz. Kolaylıklar dilerim.

….

BURS

Merhaba Ayşe Abla
Ben çok utanarak yazıyorum bu yazıyı. Ben şu anda üniversite okumaktayım.
Ailemin durumu çok kötü ve bana hiç destek olamıyorlar. Kitap bile alamıyorum ve çok zor durumdayım. Ben arkadaşlarla evde kalıyorum ama durumum hiç yok. Üniversiteye gidecek yol param bile yok. Çok zor zamanlar geçiriyorum. Ben sizden yardım bekliyorum. Burs vermek isteyen yardımsever insanlarımızdan yardım bekliyorum.
Çok teşekkür ederim.
Emrah
Cevap: Sevgili Emrah, okur dostlarımdan sana burs vermek isteyen olursa senin bilgilerini ona ileteceğim. Başarılar dilerim.

Yardım

Yetiş Ayşe Selam!
Yaptığınız tüm yardım çabalarını takdirle karşılıyoruz ve sizi destekliyoruz,

Babamla ve beraber tüm giymediğimiz / kalın / giyilebilecek olan kıyafetleri toparladık,

Göndermek için sizden adres rica ediyoruz, bize bir adres verebilir misiniz?
Sizi seviyoruz!

Teşekkürler,

Başak


CEVAP: Sevgili Başak, talep eden olursa bilgilerini sana ileteceğiz. Harikasınız, öpüyorum sarılarak.

….

OTOBÜS PARAM BİLE YOK

Üç çocuklu ailenin üniversite okuyan kızıyım diğer iki kardeşim de okuyor, babam işçi annem çalışmıyor o kadar zor durumdayım ki
Kurban bayramından sonra okula gideceğim ama daha otobüs param bile yok bütün paramı okul harcına yatırdım, 50 tl bilet param ve 100 tl cep harçlığına ihtiyacım var. Lütfen geri ödeme koşulu ile de alabilirim.
Sümeyra

Cevap: Sevgili Sümeyra, okur dostlarımdan sana burs vermek isteyen olursa senin bilgilerini ona ileteceğim. Başarılar dilerim

….


YETİŞ AYŞE KÖŞESİ İÇİN YARDIM

Merhaba Ayşe Hanım,
Yetiş Ayşe köşesinde burs ihtiyacı olan öğrencilerden bahsetmiştiniz. Bursa katkıda bulunmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?
Pınar

CEVAP: Sevgili Pınar, burs isteyenlerin bilgilerini sana ileteceğiz. Harikasın, öpüyorum sarılarak.

VATKALI TAKIMLAR

Ayşe Hanım merhaba
Sizin yazılarınızda çok yardımsever bir kişi olduğunuzu okuyorum.
Size yazmamdaki sebep benim 4-5 adet bayanlar için 10 beden pantolon ceket takımlarım var, bunları işine yarayacak bir genç bayana vermek istiyorum.
Ceketler 6-7 senelik olup kumaşları çok güzel ancak vatkalı biraz eski model olabilir ama biraz terzi eli değerse kumaşlarından dolayı değerlendirilebilir.
Bilemiyorum değer mi ama bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Şimdiden çok teşekkürler, iyi çalışmalar.
Sevgiler
Aydeniz

CEVAP: Sevgili Aydeniz, talep eden olursa bilgilerini sana ileteceğiz. Belki elinden terzilik gelen biri ilgilenir. Harikasın, öpüyorum sarılarak.
….

YARDIM EDİN LÜTFEN

Ayşe Hanım merhabalar.
Henüz birkaç saat önce gördüm yazdıklarınızı.
Derdime derman ararken siz çıktınız karşımıza. İyi ki çıktınız Allah’a şükür
Ayşe Hanım ben 20 aylık bir evlat sahibiyim, atanamadım o yüzden çalışmıyorum, eşim çalışıyor çok şükür ancak çalıştığının neredeyse hepsi böbrek hastası olduğu için tedavisinde kullanılıyor, bu yüzden çok yüklü
Bir borcumuz var, artık ödeyemiyoruz, hacizle burun burunayız, lütfen yardımcı olun bize, en azından haczi def edecek kadar bir miktara ihtiyacım var.
3500 lira kadar, kpss den yüksek puan aldım kasımda
Atanacağım inşallah ama şu haczi bir defetsek ben daha Çok güçleneceğim!
Sesimi duyun lütfen lütfen!
Saniye
CEVAP: Sevgili Saniye, okur dostlarımdan yardım etmek isteyen olursa senin bilgilerini ona ileteceğim. Başarılar dilerim.

….

BAYRAM ÖNCESİ BİR YARDIM

Sayın Ayşe Hanım,
Yardımın benden önce yapıldığını yazmışsınız. Yine de Serdar beyin kızına bayram öncesi bir yardım yapmak istiyorum. İletişim bilgisini rica ederim.

Saygılarımla,
Gökhan

CEVAP: Sevgili Gökhan, bilgilerini sana ileteceğiz. Harikasın, sevgiler.

ÇOCUK VE YETİŞKİN KIYAFETLERİ

Ayşe Hanım selamlar,
Evimde ihtiyacı olanlara verilmek üzere çocuk ve yetişkin kıyafetleri var ancak nereye göndermem gerektiğini bana iletirseniz çok sevinirim
ASLI

CEVAP: Sevgili Aslı, talep edenlerin bilgilerini sana ileteceğiz. Harikasın, öpüyorum sarılarak.

ERZAK YARDIMI İSTİYORUM

Ayşe abla merhaba, üniversiteye hazırlanan bir kardeşinizim maalesef, maalesef diyorum çünkü çalışıp para kazanmak istiyorum
Nedeni babama yardımcı olmak istiyorum, babam okumam için elinden geleni yapıyor ama elinden gelen maalesef yetmiyor son ineğini beni dershaneye yazdırmak için sattı elinde avucunda kalmadı. 2 aydır kahvaltıda yoğurt yiyoruz babam çiftçiydi ama ne elinde hayvan ne de tarla kaldı. 3 çocuk okutuyor, kardeşlerim küçük olduğu için babamı anlamıyorlar hep bir şeyler istiyorlar. Buzdolabımız bomboş erzak yok denecek kadar az annemizi kanserden kaybettik, sizden isteğim artık babam için mi, yoksa kardeşlerim için mi desem bilmiyorum ama erzak yardımı istiyorum.

Sağlıcakla kalın.
Hasan

CEVAP: Sevgili Hasan, okur dostlarımdan size erzak göndermek isteyen olursa senin bilgilerini ona ileteceğim. Başarılar dilerim.

...

Yetiş Ayşe’ye aaral@hurriyet.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Yetiş Ayşe’yle ilgili 1-2 küçük hatırlatma yapmak istiyorum. Yardım etmek isteyen okur dostlarım hangi tarihte yayınlanan, hangi başlıklı ve rumuzlu eposta ile ilgili bilgi istediklerini detaylı yazarlarsa bizim de cevap vermemiz kolaylaşmış olur. (mümkünse linkini de ekleyerek)
Epostanın konu kısmına da “YETİŞ AYŞE” yazılmasında yarar var elbette.

Yardım talep edenler de bana eposta gönderirken taleplerinizi daha detaylı yazarsanız yardım olasılıklarını arttırmış olursunuz. Örneğin kıyafet talep ediyorsanız kaç beden giydiğinizi ve boyunuzun uzun ya da kısa olup olmadığını, ne tür kıyafetleri tercih ettiğinizi (spor, kapalı, abiye, takım elbise vs), eklerseniz herkesin işi kolaylaşmış olur.

İsminizin yayınlanmasını istemiyorsanız kendinize bir rumuz seçmenizde de yarar var, gelen taleplerin kime geldiğinin anlaşılabilmesi açısından.

Hangi şehirde olduğunuzu eklemeniz de o şehirdekilerden yardım alma olasılığınızı arttıracaktır.
Epostalarınızı bana gönderirken Yetiş Ayşe konu başlığını yazmayı ve yazınızın yayınlanacağını düşünerek size uygun dille yazmanızı da rica edeceğim.

Son olarak lütfen “bu epostayı sadece sen oku diye yazdım, yayınlama” diyerek yardım talep etmeyin, okur dostlarımın desteği olmadan benim yardım etmem kolay olmuyor.
Kimliğinizi ortaya çıkarmayacak şekilde de kendinizi anlatabilirsiniz.

Epostalar yayına hazırlanırken zaten soyadları ve bazı kişisel bilgileri sansürlüyoruz.

Merak edenler için epostalar daha kolay okunabilmeleri ve anlaşılabilir olmaları için imla hataları ve sair bakımlardan da düzeltilip yayınlanıyor.
Epostalarınıza en geç bir sonraki Yetiş Ayşe yayın gününe kadar cevap vermeye gayret ediyoruz.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI