Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yetiş Ayşe

BURS DESTEĞİ İSTİYORUM

Merhaba ben Kardelen. İstanbul … Üniversitesin’de okuyorum. Annem babam ayrı ve babam hiçbir şekilde maddi manevi destekte bulunmuyor.
Annem ve kardeşim de zar zor geçiniyor ve ben yurtta kalıyorum. Kendi yurt ücretimi karşılamak için part time çalışıyorum. Hiçbir yerden burs desteği alamadım. Sizin yardımcı olacağınıza inanaraktan bu mesajı yazıyorum. Umarım bana güzel haberlerle dönersiniz.
Her şey için şimdiden çok teşekkürler.
Kardelen

CEVAP: Sevgili Kardelen, okur dostlarımdan sana burs vermek isteyen olursa senin bilgilerini ona ileteceğim. Kolaylıklar dilerim.

YARDIM EDİN ÖĞRENCİYİM

Sevgili Ayşe Ablam,
Öncelikle herkese hayırlı günler diliyorum. Üniversitede okuyorum ve ailem de zor durumda olduğu için onlardan da destek göremiyorum.
Aldığım geri ödemeli burs yurt ücretimi karşılamaya anca yetiyor. İş bulamıyorum, öğrenci olduğum için kimse iş vermiyor. Çok çaresiz kaldım. Bu şekilde artık maddi zorluklar yüzünden bu yıl kaydımı dondurmak zorunda kalacağım.
Yardım etmek isteyenlerden makul miktarda bir burs talep ediyorum. Okuluma devam etmek istiyorum. Lütfen yardımlarınızı esirgemeyiniz çok zor durumdayım.
Şimdiden çok teşekkürler Ayşe Ablam’a ve siz hayırseverlere
Büşra
CEVAP: Sevgili Büşra, okur dostlarımdan sana burs vermek isteyen olursa senin bilgilerini ona ileteceğim. Başarılar dilerim.

BABAM GİBİ OLMAKTI HAYALİM

Merhaba ablacım.
Isparta’da öğretmenlik okuyorum, ikinci sınıfa geçtim.
Babam gibi olmaktı hayalim. Mükemmel bir öğretmendi o. Biliyorum onun da en çok istediği şey bu.
Biz annemle 5 yıla yakın zamandır görüşmüyoruz. Daha doğrusu o istemiyor. Sinir hastasıydı ve aileyi çok yıpratacak zamanlar geçirdik. Annemse kaçıp kurtulmayı seçti. Allah başımdan eksik etmesin babamı, benim hep yanımda oldu gözümün içine baktı, içi titrerdi hep hissederdim. Kardeşleri için bir kefil oldu. İşte olan o zaman oldu.
Maaşının yarıdan fazlası gidiyor. Daha iki yılı var. Yurt çıkmadığı için özel yurtta kalmak zorunda kaldım ve bu bizi o kadar zorladı ki. Bu yıl bir cafede çalışarak bir yere kadar hallettim sayılır ama derslerim mahvoldu diyebilirim. Bölümüm bilgisayar, odaklanmam gereken çok şey var fakat olmadı bu yıl. Benim talebim iki yıllık bir burs. Borcu iki yıl içerisinde bitecek inşallah. Şimdi işe girmeyi düşünüyor ama altmış yaşında nasıl yapabilir bunu, istemiyorum okulu bırakırım daha iyi. İçim acıyor düşündükçe. Ben zaten broşür dağıtma gibi işler yapıyorum ama pek çıkmıyor o işler de bu ara. Sizden ricam miktarı önemli değil ne kadar olursa burs yardımı istiyorum. Çok utanıyorum şu an ama babam için gözümü bile kırpmam, dinlemem gurur falan. Teşekkür ederim şimdiden ablacım. Ve gerçekten tebrik ediyorum seni yardımlarından dolayı.
Gülnur

CEVAP: Sevgili Gülnur, okur dostlarımdan sana burs vermek isteyen olursa senin bilgilerini ona ileteceğim. Başarılar dilerim


36-38 BEDEN ARASI GELİNLİK

Sevgili Ayşe Hanım merhaba,
Yeğenimin 36-38 beden arası gelinliği var, giymek isteyen olursa irtibata geçebiliriz.
Teşekkürler
İnci

CEVAP: İnci Hanım, harikasınız. Talep eden okur dostum olursa bilgilerini size ileteceğim. Öpüyorum.


36 NUMARA AYAKKABILAR

Sy hanımın 36 numara ayakkabıları iyi durumda ve kimseye vermediyse bana yönlendirir misiniz?

İyi çalışmalar

Rumuz Gül

CEVAP: Sevgili Gül, senin bilgilerini ona ileteceğim. Kolaylıklar dilerim.

BABAM APARTMAN GÖREVLİSİ

Merhaba Ayşe Abla,

18 yaşındayım bu sene üniversite sınavına girdim ve KTÜ’ni kazandım. Ankara’da yaşıyoruz, babam apartman görevlisi benden hariç 2 kardeşim daha okuyor yeme içme giyim yetmiyor haliyle üniversiteye başvurabilmem için harç parası 400 liraya ihtiyacım var. Yurt parasını falan hiç katmıyorum bile. Babam seni oraya kadar göndermem, durumum yok diyor bana yardım eli uzatacak okurlarınıza sesleniyorum.

Lütfen duyum sesimi

Rumuz sesimi duyun
CEVAP: okur dostlarımdan sana burs vermek isteyen olursa senin bilgilerini ona ileteceğim. Başarılar dilerim.


BURS

Merhaba Ayşe Abla.
Türk dili ve edebiyatı bölümünden yeni mezun oldum.
Şimdi Hacettepe 'de yüksek lisansa başladım. Babam yeni emekli olduğu için bana fazla yardımcı olamıyor.
cüzi miktarda bana maddi destek olabilecek birileri varsa minnettar kalırım.
Teşekkür ederim
Gamze

CEVAP: Sevgili Gamze, okur dostlarımdan sana burs vermek isteyen olursa senin bilgilerini ona ileteceğim. Başarılar dilerim


Yetiş Ayşe’ye aaral@hurriyet.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Yetiş Ayşe’yle ilgili 1-2 küçük hatırlatma yapmak istiyorum. Yardım etmek isteyen okur dostlarım hangi tarihte yayınlanan, hangi başlıklı ve rumuzlu eposta ile ilgili bilgi istediklerini detaylı yazarlarsa bizim de cevap vermemiz kolaylaşmış olur. (mümkünse linkini de ekleyerek)
Epostanın konu kısmına da “YETİŞ AYŞE” yazılmasında yarar var elbette.

Yardım talep edenler de bana eposta gönderirken taleplerinizi daha detaylı yazarsanız yardım olasılıklarını arttırmış olursunuz. Örneğin kıyafet talep ediyorsanız kaç beden giydiğinizi ve boyunuzun uzun ya da kısa olup olmadığını, ne tür kıyafetleri tercih ettiğinizi (spor, kapalı, abiye, takım elbise vs), eklerseniz herkesin işi kolaylaşmış olur.

İsminizin yayınlanmasını istemiyorsanız kendinize bir rumuz seçmenizde de yarar var, gelen taleplerin kime geldiğinin anlaşılabilmesi açısından.

Hangi şehirde olduğunuzu eklemeniz de o şehirdekilerden yardım alma olasılığınızı arttıracaktır.
Epostalarınızı bana gönderirken Yetiş Ayşe konu başlığını yazmayı ve yazınızın yayınlanacağını düşünerek size uygun dille yazmanızı da rica edeceğim.

Son olarak lütfen “bu epostayı sadece sen oku diye yazdım, yayınlama” diyerek yardım talep etmeyin, okur dostlarımın desteği olmadan benim yardım etmem kolay olmuyor.
Kimliğinizi ortaya çıkarmayacak şekilde de kendinizi anlatabilirsiniz.

Epostalar yayına hazırlanırken zaten soyadları ve bazı kişisel bilgileri sansürlüyoruz.

Merak edenler için epostalar daha kolay okunabilmeleri ve anlaşılabilir olmaları için imla hataları ve sair bakımlardan da düzeltilip yayınlanıyor.
Epostalarınıza en geç bir sonraki Yetiş Ayşe yayın gününe kadar cevap vermeye gayret ediyoruz.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI