Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Mini etek ve dahası

Mini etek...


Yaşı benden büyükçe bir erkek arkadaşım vardı. O gece kutluyorduk ilk ayımızı.
Ben genel de spor giyinirim, rahat şeyleri tercih ederim.
Nedeni, neredeyse doğdum zamandan beri olan uzun boyum!
Taşıyamam mini eteği asaletiyle.
Topukluyu da aynen öyle!
Yakışmaz bana, ördek gibi yürürüm topuklu ayakkabıyla, beni mini etekle görenin canı istemez bir daha mini giymeyi.
Bozarım insanların göz zevkini.
Dedim ya o gece kutluyorduk ilk ayımızı özendim haliyle, giydim mini bir elbise, ayağımda topuklular.
İnşallah dedim düşmem, inşallah bu topuklu ayakkabıların da hakkını teslim ederim!
Şöyle kadın kadın kuğu gibi yürümeyi beceririm üstlerinde!
Sevgili şaşırdı.
Aaa sen ve mini!..
Evet dedim, seni biraz tahrik etmek istedim. Gelen cevap ders gibiydi, aslında benim de hemfikir olduğum bir şeydi.
Hah, dedi. Eteğin minisini giyiyorsan kendin için giymelisin.
Normal erkek asla tahrik falan olmaz mini etekten.
Tam tersi erkeği cezbeden görünmeyendir. Altında ne olduğunu bilmediğindir. Erkekleri mini etekle tavlamak falan, yalanın kendisidir.
Boşa acı çekmişsin aşkım! Beni etkileyen senin güzel suratın ve beynin!
Gizemli her zaman daha ilgi çeker. Mini eteğe bok atanlar da Allah ne verdiyse onu...

Ve dahası

Kaç sene yatacak bu caniler...
Hepimiz beklemedeyiz elbette. Beklentimiz ağırlaştırılmış müebbet!
Ben idamı isteyenlerden değilim. Allah’ın verdiği canı Allah’ın alması taraftarıyım.
Ayrıca idam geri gelirse korkularım var, o da başka!
Normalde ağırlaştırılmış müebbet idamla eşit.
Eski kanuna göre böyleydi ve hali hazırdaki kanunlar der ki ağır müebbetten yatan, iyi halden yararlanamaz aynı aftan da yararlanamayacağı gibi...
Sordum bilen kişilere, okuyun...
Özgecan Aslan’ın katil zanlısı Suphi Altındöken’in Türk Ceza Kanunun 82. Maddesi kapsamında, kasten adam öldürme suçunun nitelikli hallerinden sayılan canavarca hisle kasten öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alması gerekmektedir.
Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası hükümlünün hayatı boyunca devam eder ve aftan yararlanamaz.
Katil zanlısının ve ona yardım edenlerin en ağır cezayı almasını elbette çok istesek de mahkemenin tüm delilleri toplamadan yargılama aşamasında ortaya çıkacak deliller değerlendirilmeden şimdiden kesin bir dille konuşmak yanlış olur.
Eğer mahkeme toplanan deliller katil zanlısının ifadesi, ona yardım edenlerin ifadesi ve diğer bulgu ve kanıtlarla bir insanı acı çektirerek öldürdüğü kanısına varırsa haksız tahrikten indirim yapmayacaktır.
5275 sayılı ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında kanunun 107. Maddesinin 2. Fıkrası, “Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkûm edilmiş olanlar 30 yılını, müebbet hapis cezasına mahkûm edilmiş olanlar 24 yılını, diğer süreli hapis cezalarına mahkûm edilmiş olanlar cezalarının 3/2’sini infaz kurumunda çektikleri takdirde, koşullu salıverilmeden yararlanabilirler” der.
Özgecan’ın katil zanlısı, alacağı ağırlaştırılmış müebbet cezası şekline, süresine göre, 40 yıl sonra serbest kalabilir.
Kamuoyunda, yargılama sürerken iyi hal indirimi uygulanırsa ve katil zanlısı müebbet hapis cezası alma olasılığı üstünde durulmaktadır.
Müebbet hapis cezası alması halinde katil zanlısı 24 yıl cezaevinde kaldıktan sonra veya af çıkması halinde salıverilebilmesi söz konusu olacaktır.
Uygulamaya göre, 36 – 40 yılını iyi halli olarak geçirirse şartlı tahliyeden (koşullu salıverilme) yararlanır. Bundan yararlanabilmek için mahkûmun kurumdaki infaz süresini iyi hâlli olarak geçirmesi gerekir.
Kadın şiddetine yönelik pek çok davada sanıklar hakkında Türk Ceza Kanunun iyi hal indirim hükümlerinin uygulanması hususunda kamuoyunda büyük tepki oluşmuştur.
Fail yararına cezayı hafifletecek takdiri nedenlerin varlığı hâlinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine müebbet hapis, müebbet hapis cezası yerine, 25 yıl hapis cezası verilir.
Takdir indirim nedeni olarak, failin geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları, cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkileri gibi hususlar göz önünde bulundurulabilir.


X