"Aynur Tartan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aynur Tartan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aynur Tartan

Yazın gelişi festivalden belli olur

31’inci Uluslararası İzmir Festivali hoş geldi, sefa geldi. İKSEV’in (İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı) gözbebeği etkinlik, 4 Temmuz’a kadar tam yol devam. Dumanı üstünde festival notlarımı meraklısına hemen aktarıyorum...

1- Festival bu yıl İzmirli sanatseverlerle 31’inci yaşını kutluyor. Bizden hep destek, tam destek! Avrupa Festivaller Birliği üyesi festivalin bu sene de destekçileri çok renkli, çoksesli... Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı, Eczacıbaşı Holding, İspanya Büyükelçiliği, İzmir İtalya Konsolosluğu, Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu, PETKİM, Arkas... Sanat ve sanatçı dostu kimi ararsanız burada!

2- Tarihi mekânlarla sanatı buluşturmaya devam! Bugüne kadar pek çok tarihi mekân; festivale, sanata, sanatçıya ev sahipliği yaptı. Bu seneki ev sahipleri az ama öz! Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesi, Çeşme Kalesi ve Efes Antik Tiyatro... İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper; “Tarihi mekânlara can olan, hayat olan festivalimize sanat dostlarını tüm kalbimizle ve misafirperverliğimizle bekliyoruz!” diyor.

Yazın gelişi festivalden belli olur

Giora Feidman, Gershwin Quartet ile birlikte 29 Haziran’da Çeşme Kalesi’nde...

3- Sayılarla festival: Bu sene festivale 284 sanatçı konuk olacak, 4 farklı mekân ev sahipliği yapacak. Ve 10 konser hayat bulacak. 4 Temmuz son! Yazın Çeşme-Alaçatı sokaklarında mekik dokurken unutulmasın, hemen ajandalara not alınsın! Ama oldu da unuttunuz diyelim, İstanbul’dan tatile, Çeşme’ye-Alaçatı’ya vakit bulamadınız diyelim... Çare İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 45’inci İstanbul Müzik Festivali’nde... 29 konser, 15 farklı mekân... Son tarih 21 Haziran!

4- Müjde dostlar, 10 konserden ikisi halka açık! İzmir Devlet Tiyatrosu’nun oyunu ile Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Klasik Türk Müziği Korosu’nun konseri ücretsiz. Davetiyeler gişeden! Diğer sekiz konsere gelince... Onların biletleri için adres Biletix.

5- Duyanlar duymayanlara, görenler görmeyenlere anlatsın! 1 Haziran festivalin açılış gecesiydi. Bundan 31 yıl önce 1’inci Uluslararası İzmir Festivali’nin açılış konserinde Ahmed Adnan Saygun’un huzurunda seslendirilen Yunus Emre Oratoryosu 31 yıl sonra şef Aytuğ Ülgen yönetiminde İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Korosu tarafından tekrar seslendirildi. Türkiye’nin müzik tarihinde bir dönüm noktası kabul edilen ‘Yunus Emre Oratoryosu’, büyük ustanın 110’uncu doğum yılında ustaya selam oldu.

O ZAMAN DANS!

6- Çağdaş dansın büyük isimlerinden Dani Pannullo Dans Tiyatrosu, ‘Hareketin Saf Şiiri’ ile festivalde, 5 Haziran’da Ahmed Adnan Saygun’da sahnede. Topluluğun 4 Haziran Pazar günü İKSEV’de genç dansçılar için atölyesi var, sonra demedi demeyin! Bu yıl 60’ıncı sanat yılını kutlayan İzmir Devlet Tiyatrosu, Necati Cumalı’nın ‘Gömü – Bir Küp Altın’ oyunuyla 7 Haziran’da İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesi’nde. Ve tabii ki Çeşme! 9 Haziran’da Çeşme Kalesi’nde dünyanın sayılı ‘A cappella’ topluluklarından ‘Alti & Bassi’ var. Klasikten geleneksele, cazdan popa çok renkli, çoksesli bir müzik seçkisine hazır olun! Tüm zamanların en çok satan klasik keman sanatçısı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren efsane virtüoz Nigel Kennedy, ‘Nigel Kennedy Hendrix Çalıyor’ ile 15 Haziran’da Ahmed Adnan Saygun’da. Dört gözle beklenen Fazıl Say ve Viyana Oda Orkestrası 20 Haziran’da Efes Antik Tiyatro’da. Giora Feidman, Gershwin Quartet ile birlikte 29 Haziran’da Çeşme Kalesi’nde. Ve kapanış... L’orchestre de Contrebasses Konseri, 4 Temmuz’da şahane bir kapanış yapacak. Ahmed Adnan Saygun’da başlayan festival yine aynı mekânda son bulacak.

X