"Aynur Tartan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aynur Tartan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aynur Tartan

Türkiye’nin ilk kostümlü bisiklet partisi

23 Nisan’ı pedala kuvvet kutlamaya ne dersiniz? İster Süpermen olun, ister Pamuk Prenses... Kostümlerinizi kuşanın, bisikletleri, çocukları kapın, soluğu İzmir Saat Kulesi’nde alın!

'İzmir Bike Party’, sponsorsuz, desteksiz, sivil hareket. İzmirli bisiklet blog yazarı Pınar Pinzuti’nin başının altından çıktı. İyi ki de çıktı! Pinzuti’yi Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ndan tanıyoruz aslında. Turun organizatörlerinden. Ama bu parti başka parti! 7’den 70’e herkes davetli. En çok da çocuklar ve her daim çocuk olanlar... Partiye 4 binin üzerinde katılım bekleniyor. Üstelik sadece İzmir’den değil! İstanbul, Ankara, Marmaris...

 

* Ne zaman, nerede?

 

Parti, bugün saat 14.00’te İzmir Saat Kulesi’nin önünde başlayacak. Çok yavaş bir tempoyla Saat Kulesi’nden Kültür Park’a pedallanacak.

 

* Amacını söyle bana!

 

Bisiklet bu partinin hareket aracı. Amaç İzmir’de ‘başka bir bayram’ yaşamak.

 

* Bu bir bisiklet turu mu?

 

Hayır, bu bir performans sürüşü değil. Bisiklette ne kadar iyi olup, olmadığınızın önemi yok!

 

* Otomobilsiz ve güvenli!

 

Trafik gözünüzü korkutmasın! Bugün parti için caddeler trafiğe kapatılacak, hayat şenlik olacak!

 

* Kostümlü parti ne demek?

 

“Kostümünü giy de gel!” demek.Kostüm ve aksesuarlarınızı kendiniz de hazırlayabilirsiniz, yok, üşenirseniz kiralayabilirsiniz. İlham vermesi açısından yazıyorum; bir palyaço burnu, bir peruk iş tamam. 

 

* Kostüm ve maskem yok!

 

Tamam, canım sizde bisikletinize balon falan asın. Önemli olan niyet!

 

* Başka hangi ülkelerde yapılıyor?

 

Amerika’da ve Avrupa’da. Türkiye’de ilk.

 

* Kimler katılmalı?

 

İçinden bisiklet geçen 7’den 70’e herkes ama özellikle de çocuklar!

 

* Kiminle katılmalı?

 

Bir şirkette çalışıyorsanız toplanın, gidin! Bir okulunuz var, hemen öğretmenleri, velileri organize edin. Bir dernekteyseniz hiç kaçırmayın! Hem derneğinizi tanıtın hem bisikletle takılın. Bir kulübe üyeyseniz mesela bir dalış kulübü balık adam kostümlerinizi çekip gidin. Fotoğrafçılar, siz bu partiyi hiç kaçırmayın! Ama özellikle de engelli dostlarımız! Pinzuti’den özel davet var! Kostümlerinizle birlikte bekleniyorsunuz.

 

* Kültür Park’ta neler olacak?

 

Bu yıl ikincisi yapılan #kültürparktayız etkinliği ve şehir pikniği sizi bekliyor. Bir taşla iki kuş! Mimarlar, tasarımcılar, sanatçılar herkes orada olacak.

 

* Hedef ne?

 

Gelecek yıl sadece İzmir’de değil, bir çok kentte eş zamanlı Bisiklet Parti düzenlemek!

 

* Daha fazlası için: Facebook etkinlik sayfası Bisikletizm - İzmir Bike Party’e göz atabilirsiniz.

 

BİSİKLETİ SEVİYORUM ÇÜNKÜ...

 

“A noktasından B’ye gitmenin en keyifli yolu. Kimseye ve hiçbir şeye bağımlı olmadan kendi tempomda hareket etmeyi seviyorum” diyor Pinzuti.

 

X