"Aynur Tartan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aynur Tartan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aynur Tartan

Eller senin gibi like etmiyor annem!

Biz anne babalardan korkun! Facebook, Twitter, Instagram’ı bitirdik. Şimdi ‘Periscope’ için kampa girdik! Yakında yayındayız

Tüm hikâye “Bana da göstersene şunu” ile başladı aslında… Gerisi çorap söküğü. “Eline yapıştı o telefon” derken; elimizden, dilimizden düşmez oldu telefonlar, tabletler, bilgisayarlar. Başta uzaktan uzaktan kesiyor, ne işler döndüğünü anlamaya çalışıyorduk. Ama sonra çocukları o kadar bunalttık ki neyin ne olduğunu, nasıl kullanıldığını öğretmek zorunda kaldılar. Yakın gözlüklerimizi taktık, sosyal medyaya daldık… Başta hor gördüler, “Anlamaz” dediler. Ama biz işin kurdu olduk.

Çocukluk arkadaşlarımızı, okul arkadaşlarımızı, ilk aşkımızı, herkesi bulduk. Altın günlerini bıraktık, Facebook’a dadandık… İşe profil fotoğraflarıyla başladık… Yorum üstüne yorum yazdık, like üstüne like yaptık. Çocuklara sardık. “Allah nazarlardan saklasın yavrum… Canım oğlum benim… Fatma Teyzen öpüyor seni… Kızım yarın okul yok mu? Niye o dudakları öyle yaptın? Bu fotoğraftaki kim?” Yazdıkça yazdık, yazdıkça açıldık… ‘İlişki durumu’ işine bayıldık… “‘İlişkisi var’ yapmışsın… Kim bu şanslı kız? ‘İlişkisi yok’ yapmışsın… Ayrıldınız mı yoksa?”

Sonra özlü sözler işine girdik; en çok kedi, köpek, bebek videosunu biz paylaştık… Tam çözdük bu işleri diyorduk ki, başımıza ‘Twitter’ çıktı. Hadiii, tekrar başa döndük. Tweet, retweet, mention, hashtag derken biraz zorlandık ama bu işi de kıvırdık. Üstelik Twitter’a bayıldık. Deyimler, atasözleri, aforizmalar… 140 karakterin altından girip üstünden çıktık. Belki Twitter’da TT olamadık ama biz gönüllerin TT’si olduk. Son bombayı ‘Instagram’ patlattı… Elimizde telefonlar, tabletler bu defa fotoğraf peşine düştük. Kah yamuk çektik, kah yarım çektik… Bazen eksik yazdık, bazen yanlış yazdık… En çok da çiçekleri, yemekleri çektik. Sözde sanat yaptık. Filtre işinde kafalar biraz karıştı ama zamanla onu da hallettik. Ve tabi ki ‘Selfie’… En çok bu işe bayıldık. Hele o Selfie çubuğu yok mu, o bir mutluluk çubuğu. Gerçi çoğumuzun aklından “Şu çubuğun ucuna bir fırça taksam, camları köşe bucak silsem…” düşüncesi de geçmedi değil ama… Fotoğraf işi daha cazip geldi. Kısırlı gün masaları, serpme kahvaltılı sabahlar konu komşu, eş dost buluştuk ufacık, tefecik bir kareye sığıştık. Çubuklar elimizde, Instagram önümüzde derken ilerden ‘Vine’ gözüktü. Hadi, bu sefer video işine giriştik. Biz ki üç saniyede evi, işi, eşi, çocukları toplayan toparlayan kadınlar altı saniyeye dünyaları sığdırdık. Dublaj yapma işine pek bayıldık. Şimdi ‘Periscope’ çıkmış… Öğrendik ki işin içinde Twitter’ın parmağı varmış. Eksik kalır mıyız? Asla… Bu sıralar tüm anne-babalar Periscope kampındayız. Canlı yayın yapma telaşındayız. Artık neyi, nasıl çekeriz… Rezil mi ederiz, vezir mi ederiz orası bize kalmış.
Öyle ya da böyle zamanın ve teknolojinin hiç gerisinde kalmadık. Sadece çocukları değil, sosyal medyayı da hizaya getirdik. Sosyal medya kurdu tüm anne babalara selam olsun, ‘like’larınıza sağlık!

X