"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

Sen Yine de Doğrusunu Yap

Haftanın son gününden hepinize sıcacık bir günaydın diyorum.

 

Hayat ne kadar zor değil mi? Kavgalar, tartışmalar, küskünlükler, anlaşmazlıklar, ölümler, hastalıklar, krizler ve daha neler neler. Tam işleri yoluna koyduk diyoruz, ani bir sürpriz ve yeniden zorluklar karşımızda. Bir büyük düşünür bu gerçeği şöyle ifade ediyor: “Dünya bir üzüm verir, kırk tokat vurur.” İşte yaşam bunların arasında ayağa kalkabilmek demek değil miydi?

Dünden beri çok zorlandığınızı ve moral olarak çok keyifli olmadığınızı biliyorum. Bu konuda sizleri anlıyorum. Beni de en üzen şeylerden biri kendini bilmeyen, ölçüsüz konuşmalar yapmaya açık insanlarla muhatap olmak zorunda kalıyor olmamdır. Âmâ olaya hep şöyle bakarım. Derim ki öğrenmem gereken bir şey var. Burada bu zor insan benim karakterimi şekillendirmek için yardımcı olan bir birey. Ya da bu olay benim daha iyi bir noktada olmamı sağlayacak bir olay. Dünya acıyla mutluluğun, elemle neşenin bir arada bulunduğu bir yer. Acısız ve elemsiz bir hayat düşüncesi hastalıklı bir düşünce. Hayatımda elem olmasın diye çırpınanlar daha çok eleme giriftar oluyor. Şu gerçeği hep akılda tutmak gerekiyor: “Hayat, acı ve tatlısıyla güzel.”

Bu girişi yapma sebebim geçtiğimiz iki günün zorlayıcı ve yorucu enerjisiyle bir hafta sonuna giriş yapmamanızdır. Biraz daha sakinleşin ve olayları akışı içinde değerlendirin. Hayat bana hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı hep göstermiştir. Sizde bunu benimseyin ve zaman verin. O Zaman dönelim bakalım bugün havamız nasıl?

Ay sabah erken saatlerde aslan burcunda boşlukta ilerlerken saat 10:00’dan sonra başak burcuna geçiş yapıyor. Sorumluluklarımızı harfi harfine yerine getirmek isterken kendimizi gereğinden fazla yıpratabiliriz. Bugün şikayetçi ve eleştirel yönümüz çevrenizdekileri fazlasıyla bunaltabilir. Etrafınızdaki kişilerin de sorunlarını özenle ele alıp onların problemlerine, mantıklı çözümler üretmeye çalışın. Aynı şeyleri tekrar tekrar konuşmaktan bugün fazla hoşlanmayabilirsiniz. Kusursuzluğu aramak bugün ana konunuz haline gelse de bu arayışta kendinize ve çevrenize karşı daha iyimser olmanız gerektiğini unutmayın.

Gelelim günün tavsiyesine;

YAŞAMAK GÜZELDİR!

Kenneth M. Keith'in hayat felsefesi:

- İnsanlar çoğu kez makul değildir, mantıksız ve bencildirler. Onları yine de sevin.

 - İyilik yaparsanız insanlar sizi bencillikle, gizli amaçlara sahip olmakla suçlayabilir. Yine de iyilik yapın.

- Başarılıysanız, sahte arkadaşlar ve gerçek düşmanlar edinebilirsiniz. Yine de başarılı olun. Yine de iyilik yapın.

- Dürüstlük ve açık sözlülük sizi kırılgan yapabilir. Yine de dürüst ve açık sözlü olun.

- En büyükler, "büyük düşünen kadın ve erkekler", en küçükler, "küçük düşünen kadın ve erkekler" tarafından alaşağı edilebilirler. Yine de büyük düşünün.

- İnsanlar güçsüz insanları tercih eder, ama yalnız güçlüleri izlerler. Siz yine de gerektiğinde birkaç güçsüz adına savaşın.

- İnşa etmek için yıllarınızı verdiğiniz bir şey bir gecede yıkılabilir. Yine de inşa edin.

- Yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım ettiğinizde, onların saldırısına maruz kalabilirsiniz. Yine de yardım edin.

- Dünyayı daha iyi bir yer yapmak için elinizden geleni yaptığınızda, tekmeyi yiyebilirsiniz. Yine de dünya için elinizden geleni yapın.

 

X