"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

SABIR: genişliğin anahtarıdır.

Güzel bir sabahtan hepinize günaydınlar. Hızlı başladığımız haftaya oldukça hızlı devam etmeye başlıyoruz. Bugün Ay Terazi burcunda ilerliyor ve sabah saatlerinde Satürn ile bir kare açı gerçekleşiyor. Bugün İlişkilerinizde kurmak istediğiniz dengelerde birtakım aksilikler yaşayabilir, algılama ve eylemlerinizi değiştirerek yaşamınızdaki herhangi bir şeyi istediğiniz yönde değiştirebilirsiniz.

Güneş-Jüpiter arasındaki uyumlu açısı sizleri oldukça başarılı işlere yönlendirebilecek. Bugünü ticaret veya eğitimsel konularınızda değerlendirebilirsiniz. Şunu aklınızdan çıkarmayın: Yaşamınızı tersine çevirmede ilk adım, bir şey yapamayacağınız ya da çaresiz olduğunuza ilişkin inancınızdan kurtulmaktır.

Mars’ın Kova burcuna tekrar dönmesi ve Venüs’ün Akrep burcuna geçiş yapmasıyla geçmişte denediğiniz fakat başaramadığınız bir konuyla ilgili önemli bir yüzleşme yaşayabilirsiniz. Amaçlarınızın peşinde giderken, sabırla ve esneklik duygusunu kaybetmeden, yoğun ve sürekli eylemde bulunur ve çözüm yoktur duygusunu bir kenara bırakırsanız; eninde sonunda istediğinizi elde edersiniz. Derhal, küçük bile olsalar, bugün yapabileceğiniz eylemler üzerinde yoğunlaşmalısınız.

Gelelim günün Tavsiyeli hikayesine;

-Senin Allah’ın adil mi? diye sordu kadın, Hazreti Davud'a

-Ne diyorsun sen kadın, o asla zulüm etmez. Ne oldu ki?

Kadın: Üç tane küçük kızı olan ve kocası ölmüş birisiyim. Üç gün önce bir tane ceylan yavrusu vardı elimizde onu büyük bir deriye sararak satıp pazardan evlatlarıma yiyecek alacaktım ki yolda büyük bir kuş gelip onu alıp gitti. Şimdi ben ne yapacağım. Çocuklarım aç. Hem ceylan hem de o büyük deri elimden gitti.

Onlar konuşurken kapı çaldı ve içeriye on tane tüccar girerek 1000 dinar verip Al bunu hak eden birisine ver, dediler. Hayrola diye sorunca

-Denizde bir kayıkla yolculuk yapıyorduk ki ansızın fırtınaya tutulduk ve kayığımız hasar gördü. Günlerce aç ve çaresiz gezerken şöyle dedik. Eğer bu zulümden kurtulursak adam başı 100 dinar ile bir fakire yardım etmek için dua ettik. Bu sırada bir kuş tepeden denize bir şey bırakıp gitti. Baktık ki deri parçası ve içinde de ceylan. Hem kayığın hasarlı kısmını deri ile kapattık hem de ceylanı yiyerek ölmekten kurtulduk.

Hazreti Davud 1000 dinarı alarak o kadına verdi ve buyurdu ki: Rabbin senin için hem karada hem de denizde ticaret yapıyor ve sen ona zalim mi diyorsun. Al bu paraları ve kızların için harca.

Unutma! Allah bazen bize sıkıntı veriyormuş gibi gelse de daha sonra büyük bir hayır verir. Bu yüzdendir ki bize hep sabredin demiştir. Kalbinizi ferah tutun. Eğer Yusuf imtihana tutulmasaydı babasının yanı başında kalacaktı. Sınavdan başarılı çıkınca Mısır’ın azizi oldu.
Bu her zaman akılınızda olsun. Sabırdan sonra seni bekleyen bir güzellik var. Öyle ki bütün dert ve sıkıntılarını unutturacaktır.

“Kalbinde çözülmeden kalan her şey için sabırlı ol. Soruların kendisini sevmeye çalış; kilitli odalar veya yabancı lisanlarda yazılmış kitaplar gibi. Cevapları şimdi arama. Şu anda cevaplar sana verilemez; çünkü sen henüz onlarla yaşayamazsın. Bu, her şeyi yaşama meselesidir. Şu anda soruyu yaşaman gerekiyor. Belki daha ileride, farkına bile varmadan, günün birinde kendini cevabı yaşarken bulacaksın.”

Çünkü SABIR: genişliğin anahtarıdır.

 

Mutlu günler dilerim.

X