"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

İnsanoğlunun kendi kendini fethetmesi zaferlerin en büyüğüdür

Günaydın güzel bir gün olması dileğiyle güne başlarken; Gözümüzün nuru, 11 Ay’ın sultanını da artık yolcu ediyoruz. Zamanımız kıymetli en güzel şekilde yönetebilmemiz gerekli. Gürültüsüz, patırtısız sevgi dolu geçen günlerin güzelliği hiç bir şeye değişilmez. En azından elimizden gelen çabayı göstermeliyiz.

Gün genelinde Ay ikizler burcunda hareket edecek. Yeni olan ve farklı duran ne varsa ilginizi çekecektir. Zihinsel uyarılma adına merak ettiğiniz birçok soruya cevap aramak isteyeceksiniz. Bence aramalısınız da.  Önce düşünerek tepki vermeli; düşüncelerinizin değerlendirmesini yaptıktan sonra ise ona göre hareket etmelisiniz. Duygularınızla temasa geçmemek için daha aklı başında hareketler içinde olacaksınız. Çevrenizdeki insanların duyguları hakkında analiz yapıp onlar hakkında konuşmayı tercih edebilirsiniz. Bu bazı yanlış anlaşılmalara sebep verebilir. Bazı dedikodusal olaylarla yüzleşmek durumunda kalabilirsiniz. Bugün entelektüel girişimler içerisinde olabilirsiniz. Çevrenizdeki insanlar hakkında ya da yeni tanıdığın insanlar üzerinde sağlıklı bir sağduyuya sahip olup durumları ve insanları değerlendirmede sağlam bir içgüdüye sahip olabilirsiniz. Ay ikizlerdeyken kontrol etmemiz gereken duygumuz gerçekleri olduğu gibi değil de, kendi hoşumuza gittiği gibi algılama yönünde olduğu için sorunlara karşı çözüm bulma noktasında tehlikeli bir eğilim verir. Bunun dışında yüzeysel ve önemsiz konularda sürekli gevezelik yapabiliriz. Karşınızdaki insana konuşma fırsatı vermeyip, birilerinin yerine düşünerek sabırsızca hareket etmemek gerekiyor. Birçok konuda genel bilgiler edinme ve kestirmecilik yerine bir konuda derinleşmeye karşı sabırlı olmalısınız. Bu birkaç gün içerisinde araştırmacı yönünüz ile bir konunun her iki yönünü görerek, dinleyerek, sabırla, hedefe yönelik bilgi toplayıp bunları geleceğe doğru şekillendirip, çevrenizdeki insanlara faydalı olabilirsiniz. Şu günlerde çevrenizden aldığınız haberlerden de pek fazla emin olmayın. Olayların derinine inin.

Günün Tavsiyeli hikâyesine gelecek olursak;

   Yaşlı Kızılderili reisi torunuyla birlikte kulübesinin önünde oturmakta ve az ötede birbiriyle boğuşup duran iki kurt köpeğini izlemektedir. Köpeklerden biri beyaz, biri siyahtır. On iki yaşındaki çocuk kendini bildi bileli o köpekler dedesinin kulübesi önünde boğuşup dururlar. Bunlar dedesinin sürekli göz önünde tuttuğu, yanından ayırmadığı iki iri kurt köpeğidir. Çocuk, kulübeyi korumak için bir köpeğin yeterli olduğunu düşünmektedir. Dedesinin ikinci köpeğe neden ihtiyacı olduğunu ve renklerinin neden özellikle siyah ve beyaz olduğunu anlamak ister. Bir gün dedesine bunun sebebini sorar;

Yaşlı reis, bilgece bir gülümsemeyle torununun sırtını sıvazlar ve “Onlar benim için iki simgedir evlat.” der.

“Neyin simgesi?” diye sorar çocuk.

Dedesi: “İyilik ile kötülüğün simgesi.

Aynen şu gördüğün köpekler gibi, iyilik ve kötülük içimizde sürekli mücadele eder durur. Onları seyrettikçe ben hep bunu düşünürüm. Onun için yanımda tutarım onları.” Çocuk, sözün burasında; ‘mücadele varsa, kazananı da olmalı’ diye düşünür ve her çocuğa has, bitmeyen sorulara bir yenisini daha ekler:

“Peki, sence hangisi kazanır bu mücadeleyi?

Bilge reis, derin bir gülümsemeyle torununa bakar ve “Hangisi mi evlat? Ben, hangisini daha iyi beslersem!” der.

Dememiz o ki; İlim ilim bilmektir, İlim kendin bilmektir...

Kâinatın küçük bir misali olan insan, kendini tanıdığı ölçüde içinde yaşadığı evreni de tanıyacak; nereden geldiğini, niçin yaşadığını, nereye gittiğini ancak bu yolla idrak edebilecektir. Dünyaya bir anlam biçmek için öncelikle kendi anlamımızı keşfetmeliyiz. Hayatın neresinde durup, neresinden baktığımızı anlamalıyız. Güçlü bir gözlem yeteneğine sahip olmak, güçlü bir iradeye sahip olmak demektir. Bu da, kişisel farkındalığın anahtarıdır. "Kibir nedir? Kendinden habersizliktir! Güneşten haberi olmayışı gibi buzun..." der Mevlana. Kendisiyle barışı yakalamış insan, başkalarıyla da barışı yakalar. Kendisiyle çatışan insan, başkalarıyla da çatışır. Heybenizde ne varsa onu veririsiniz.

Sonuç olarak: İçinizdeki iyiliği besleyin.

Kendinizi tanımaya, cesaretiniz ve sabrınız olsun…

Mutlu günler dilerim…

 

 

 

 

 

 

 

X