"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

İnsanlardan çoğunun mutluluğu sadece kendi görüş ve düşüncelerine bağlıdır

Herkese güzel bir günaydın. Hem yavaş yavaş haftayı bitiriyoruz hem de haziran ayının sonuna doğru geliyoruz. Perşembe günü Ay Başak burcunda ilerlemeye devam edecek.

Titiz ve hassas bir gün geneli içerisindeyiz diyebiliriz. Hayatımızı düzene sokmak isterken bazı problemler veya engeller ile karşılaşıyormuş gibi hissedebiliriz. Başınıza gelen zorlayıcı olaylara karşı korkak ve motivasyonu düşük davranmanız sizin cesaretinizi kırabilir. Çevreniz deki insanlar hakkında bugün fikir oluşturmamanızda fayda var. Kendinize olan güveninizden asla şüphe duymayın. Şüphe duyacağınızı düşündüğünüz ortamlar içerisinde olmayın. Aşk ve ilişkilerden yana kendinizi kandırmaya meyilli birkaç gün. Bilinçaltınız oldukça güçlü çalışabilir. İçinizde bir huzursuzluk ve bir kuruntu varmış gibi gelebilir. Bunu yaratıcılık ve Hayal gücünüze yöneltmeniz, olumlu bir şekilde kullanmanız daha iyi olacaktır. Dalgınlık ve unutkanlık sizin için bir sorun haline gelebilir. Daha özenli olmanızda fayda var. Günün en güzel alanı Ay-Venüs üçgeni oluşmasıdır. Bu da bugün karşınıza çıkan insanların güvenilir ve huzur verici olabilirliğine işaret eder. Hayata daha umut dolu bakmanız için bakış açınızı güçlendirir. Hakikati kabul etmek ve ondan yapıcı bir şekilde faydalana kabiliyetinizi ortaya koyar. Sizde elinizden geldikçe bu tarzda davranın.

Gelelim günün Tavsiyeli Hikâyesine;

Adamın biri durumundan çok şikâyetçiymiş. 'Çalışıyorum, didiniyorum ama bir türlü zengin olamıyorum, evlenemiyorum' dermiş. Sonunda durumuna bir çare bulmak için uzak bir köydeki Bilge'ye gitmeye karar vermiş. Başlamış yolculuğa: Dağda ilerlerken bir kurda rastlamış. Kurt, bir deri bir kemik zar zor duruyormuş ayakta. Adamın yanına yaklaşmış nereye gittiğini sormuş? Adam da kendi durumunu anlatmış ve çare bulmak için uzak bir köydeki Bilge Adama doğru yol aldığını söylemiş. Kurt bunun üzerine kendi derdine de bir çare bulmasını istemiş. Adam da tamam diyerek yoluna devam etmiş. Bir süre sonra karşısına bir kız çıkmış. Kız buna su ikram etmiş ve sormuş nereye gidiyorsun diye? Adam da anlatmış kıza bir bir durumunu. Kız bunları duyunca adamın ellerine sarılarak 'ne olur benim için de sor, gencim güzelim param var ama evli değilim, mutsuzum' demiş. Adam bunun üzerine tamam diyerek yola devam etmiş. Yol kenarında bir ağaç gölgesinde istirahat ederken ağaç dile gelmiş. Sormuş nereye gidiyorsun diye. Adam ağaca da durumu anlatmış. Bunun üzerine ağaç 'Ben verimli topraklar üzerinde olmama rağmen yapraklarım canlı değil, kök salamıyorum, meyve veremiyorum, ne olur benim için çare var mı sor' demiş. Adam, ağacın isteğine de tamam demiş ve yola devam etmiş. Sonunda Bilge Adam'ın köyüne varmış. Bilge Adam'a durumunu tek tek anlatmış. 'Gece gündüz demeden çalışıyorum ama ne biriktirdiğim para var, ne geçimimi sağlayabiliyorum ne de evlenebiliyorum. Çok mutsuzum. Benden daha az çalışıp daha az kazandığı halde mutlu olan onca insan var. Bana bir çare...' demiş. Bilge Adam, tamam sana bir şans veriyorum. Geldiğin yoldan geri dön. Karşına fırsatlar çıkacak. Gerisi sana kalmış, der. Adam, yolda karşılaştığı kurt, kız ve ağacın da hikâyesini anlatır. Bilge Adam, onlar için de bir şeyler söyler. Dönüş yolculuğunda önce ağacın yanına uğrar adamcağız ve der ki: -Senin köklerinin altında bir sandık altın varmış. O nedenle köklerin yayılamıyor. Onları çıkarırsan köklerin genişleyecek ve meyve vereceğin gibi gür bir ağaç olacakmışsın, der. Ağaçta, iyi o zaman sandığı çıkar altınlar senin olsun bende genişleyeyim der.

Adam: -Olmaz, bana bir şans verildi ve ben o şansın peşine gidiyorum der ve ağacın altındaki sandığı çıkarmadan yoluna devam eder. Dönüş yolunda kızın köyüne uğrar ve ona der ki: -Seninle dert ortağı olacak fakir de olsa bir gençle evlenirse mutlu olacağını söyledi.

Kız da adama, iyi o vakit hadi evlenelim, benim paramla geçinir gideriz.

Adam: -Olmaz, der. Bana bir şans verildi ve ben o şansın arkasından gideceğim der. Kız ne kadar ısrar etti ise de fayda sağlamaz ve adam yola devam eder. Sonunda kurdun olduğu yerden geçer. Kurda dönüş yolunda başından geçenleri bir bir anlatır.

Kurt sorar benim için ne dedi diye?

Adam: -Senin için ne dediğini ben de anlamadım ama o kurt akılsız ve kör birini bulamazsa açlıktan ölecek dedi.

Kurt, bunun üzerine 'Ben gayet iyi anladım ne demek istediğini. Senden ala kör ve akılsız biri olmaz' der ve adamı yer.

Dememiz o ki; Kurda kuşa yem olmayın. Farkındalık önemli bir nitelik. Hayatta her zaman her şey istediğiniz gibi gitmeyebilir. Allah tüm kullarını eşit sever. Ve bu dünyaya gelirken de hepimize eşit kaderler ve güzellikler vermiştir. Biz kullar sadece aklımızla ve fikrimizle, irademizin gücüyle ve dualarımızla bu kadere ulaşma biçimimizle ayrılırız. Bir kadere ulaşırken Neden talihsizim, her işim mi rast gitmez diye şikâyetçi olur durursak çözümden uzaklaşırız. Aslında gerçek olan ana tema akıldır ve iradedir. Seçim gücünüzü geliştirmek sizi farklılaştırır. İnsanın içindeki içgüdüsel düşmanca enerjiyi, yaratıcı ve yapıcı maksatlarla kullanmayı başaranların, vermenin almaktan daha yüce bir duygu olduğunu keşfedenlerin zaferle bitirdiği bir yolculuktur hayat.

KOÇ

Yeni fikirleri ile hayatınıza yeni bir oluşum katmak isteyebilirler. Farklı fikirlere kulak verin.

BOĞA

Sevgi odaklı iletişimler ve ebeveynlerinizin destekleri ile kendinizi güvende hissedebileceksiniz. Otoriter figürler ile ilişkilerinize biraz dikkat etmek gerekmektedir

İKİZLER

Sabır ve güç gerektiren önemli iş projeleri hayatınızın gündemini oluşturabilir. Kulağınıza çalınan her haber doğruluk payı taşımayabilir.

YENGEÇ

Çalışma şartlarınız gündeme gelerek yeni bir arayışa girmek isteyebilirsiniz. Dostluk ilişkileriniz deki yanlış anlaşılmalar gündeminizi yoğun tutabilir.

ASLAN

Yeni tanışmalar ve aşkta heyecan vaktidir. Eski yaraların üzerini silme kararınızı uygulama vakti geldi.

BAŞAK

Arkanızdan dönen bazı konuları ruhunuz hissedebilir. Hemcinsleriniz üzerinde oluşan şüphelerde gerçeklik payı aramanın vakti geldi

TERAZİ

Yakın çevrenizle iletişim yoğun ve olumlu bir şekilde gündemde. Alacağınız haberler ve destekler kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır

AKREP

Bugün izlenimlerinizi oluşturmak için acele hareket etmeyin. Negatif eleştirileri çok fazla ciddiye almayın.

YAY

Tutarsız veya mantıksız davranışlar içerisinde olmamaya özen gösterin.Sıradan olmanın dışına çıkmak isterken tahammülsüz davranışlar gösterebilirsiniz.

OĞLAK

Sevgi anlamında kendinizi güvensiz hissedebilirsiniz.Finansal konularda önemli bir düzenleme içerisinde olabilirsiniz.

KOVA

Boğaz ve boyun ağrılarınıza karşı daha dikkatli ve koruyucu olmalısınız.Kariyer hayatınızdaki beklentiler sizi yetersizmiş duygusuna sevk edebilir

BALIK

Arka planda gizli kalmış konular hakkında bazı gerçekleri öğrenebilirsiniz.Finansal anlamda streslere dikkat etmelisiniz.

X