"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

İçinizde hiçbir şeyin imkânsız olmadığı bir yer bulmalısınız.

Ay bugün akrep burcunda ilerliyor olacak. Duygusal anlamda kıskanç ve baskıcı bir yön içinde hareket edebiliriz. Kişiler arası fikir ayrılıkları yaşanabilir ve düşüncelerimizi kabul ettirme noktasında ısrarcı davranabiliriz. Ancak Neptün’ün etkisi bu havayı biraz yumuşatmaya yetiyor olacak. Ay-Neptün arasındaki olumlu etkileşim sayesinde aşırı giden duygularımızı bir nebze olsun frenleyebilir ve düşüncelerimizin doğru olup olmadığı konusunda biraz geri çekilebiliriz.

Kafamızdaki şüphe ve kuruntular bugün bizleri daha fazla rahatsız edebilir. Bunları ispatlama noktasında daha aceleci davranabilir ve hislerimize yenik düşebiliriz.

 Ay’ın Jüpiter ile kavuşum halinde olması ve Ay’ın pek rahat etmediği konumda olması içimizdeki kuruntuları gereksiz yere arttırabileceğimizin de sinyallerini veriyor. Aslında gökyüzündeki bu olumlu kavuşumu içinizdeki huzuru bulmak adına vesvese ve kuruntulardan uzak bir tarz ile geçirmeniz sizin önünüzü açacak yeni fırsatlar getirebilir.

Aynı zamanda bugün yıllar önce yaşadığımız 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin

yıl dönümü. Duygularımız ve acımız ilk günkü gibi taze ve üzüntülü.

 Birçoğumuz sevdiklerimizi kaybettik. Hepsine Allahtan rahmet diliyorum.

Öncelikle O dönemin çocuklarına, şimdinin yetişkinlerine ve tüm ülkeme tekrar tekrar çok geçmiş olsun diyorum. Allah bir daha bizleri böyle bir doğal afetle imtihan etmesin.

 Biliyorum hepiniz artık astrolojiyi çok yakından takip ediyorsunuz. Bir benzer döngülerde bu tutulmanın yaşandığını biliyorsunuz. Bu hepimizi ve en çokta bu işin içinde olmayanları aynısı olacak mı duygusuyla korkutuyor. İçiniz ferah olsun. Bunun bir benzeri olma ihtimali şu an için öngörülemez. Ama her zaman dikkatli ve tedbirli olmakta fayda vardır. Bunun huzursuzluğu ile kalbinizi kirletmeyin. Neticede tedbir bizden, takdir Allah’tan…

 Gelelim günün tavsiyeli hikayesine;

 Hayatı boyunca mutlu olmadığını fark eden bir adam, artık mutlu olmak istiyorum demiş ve aramaya koyulmuş. Ne yaptıysa da mutluluğu yakalayamamış. Kimden yardım istesem diye düşünürken, uzak bir diyarda, zengin bir bilgeyi önermişler. Bu bilge aklı, bilgisi ve malı ile ün salmış zengin birisiymiş. Kim yardımına gelse sorularına cevap verip derdine derman bulmadan geri göndermezmiş.

Bu bilgeden yardım istemeye, mutluluğu nasıl yakalarım diye sormaya karar vermiş. Uzun bir yolculuktan sonra bilgeyi bulmuş, ancak kapısında derdine derman arayanlardan oluşan çok uzun bir kuyruk varmış. Bilgenin gerçekten sorusuna doğru cevap vereceğine inanmış, beklemeye başlamış.

Sonunda sıra ona da gelmiş ve bilgeye mutluluğu nasıl yakalarım diye sormuş. Bilge bu soruyu cevaplarsa sıradaki diğer insanların beklemekten sıkılacağını düşünmüş, adamlarından bir kaşık istemiş ve içine iki damla yağ damlatmış sonra demiş ki:

– Sarayımın her yerini gez ve sonra tekrar gel ama sarayımı gezerken yağı dökmeden bu kaşığı ağzında taşıyacaksın.

Adam sorusuna hemen cevap alamadığı için biraz şaşkın tamam demiş, sarayı gezmiş gelmiş bilge bakmış yağ hala kaşıkta, demiş ki:

– Aferin yağı dökmemişsin güzel, peki sarayımın güzelliklerini anlat bakalım, sarayımda neler gördün.

Adam yağı dökmeyeceğim diye uğraşmaktan pek dikkat edememiş, bir şey diyememiş.

 Sonra bilge:

 – Olmadı, yağı dökmeden, kaşığı tekrar ağzında taşı, bu sefer sarayımdaki güzelliklere dikkat et, sonra tekrar gel.

Adam ne yapalım diyip tekrar kabul etmiş. Her yeri gezmiş, bu sefer sarayın güzelliklerinden çok etkilenmiş. Sonra ağzında kaşıkla gene bilgenin yanına gelmiş. Bilge sormuş:

– Sarayımın güzellikleri gördün mü, anlat bakalım.

Adam bu sefer hayran kaldığı güzellikleri anlatırken bilge onun sözünü kesmiş ve demiş ki:

– Güzel, peki ama yağ nerede?

Adam sarayı hayran hayran dolaşırken yağı tamamen unutmuş, utana sıkıla bilgeye demiş ki:

– Şey… yağı dökmüşüm.

Bilge bizimkine anlamlı bir bakış atmış ve demiş ki:

– Mutluluk hayatın bütün güzelliklerini yaşamak, tadını çıkarmak ve sorumluluklarına, kaşıktaki yağ gibi sahip çıkmaktır.

Adam mutluluğun sırrına ulaştığı için sevinmiş, bilgeye teşekkür etmiş ve bilgenin huzurundan ayrılmış.

 

Hayat Akarken, iş yerinde başarılı olmak ama hayatın sadece işten ibaret olmadığını bilmek, sevdiklerinle gülüp oynamak vakit geçirmek ama geçim sorumluluğunu ihmal etmemek. Mutlu insan, daha nice güzellikler ve sorumluluklar içinde hayat cambazı olarak dengeyi bulandır. 

 

Mutlu hafta sonları dilerim…

 

X