"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

Hayal ettiğiniz her şey gerçektir.

Cuma günü boyunca Ay İkizler burcunda ilerliyor olacak. Dün gece gerçekleşen yeniay sonrası artık kendimizi daha fazla kişisel konularımız üzerinde harekete geçme duygusu içerisinde hissedeceğiz.

Zihinsel kontrolünüzü ve konsantrasyonunuzu sağlamak sizi zorlayabilir. Gerginlik, sinirlilik ve stres sizin için bir problem haline gelmesin. Böyle dönemlerde bunlarla baş etmeyi artık öğrendiğimizi düşünüyorum. Hislerimizi eğitmeliyiz ve duygusal farkındalığımızı inançlarımızla desteklemeliyiz. Ruh halimizi açık ve net ortaya koyarken kırıcı olmamalıyız. Bu dönemde yeni bilgiler araştırın ve eğitim fırsatlarını değerlendirin. Tartışmalardan kaçının. Bugün girişimlerde bulunmak adına acele etmeyin. Şartların oluşması zaten ilerleyen günlerde mevcut olabilir. Bu dönemi araştırarak, bol bol okuyarak ve kendi gelişiminize katkıda olabilecek eğitimlerle destekleyin. Siz bu kadar farkındalık sahibi olduğunuz için çevrenizde birileri bu kurallara elbet ki uymayacak ve sizi gerebilecek noktaya getirecek. İşte tam o nokta sizin sınavı geçmeyi başardığınız yer olacak. Sadece öfkenizi kontrol etmeyi başaracaksınız. Gün içindeki Ay-Venüs olumlu etkileşimi ise olayları güzel yönde gelişeceğine dair bir umut ışığı size verebilecek. Daha iyimser bir bakış acısı içerisinde olacağız bu da bizi huzurlu kılacak. Bu iyimserlik duygumuzu geleceğe yönelik hedeflerimizi planlamak adına değerlendirebiliriz.

GELELİM GÜNÜN TAVSİYELİ HİKÂYESİNE;

Çiftlikten çiftliğe, yarıştan yarışa koşarak atları terbiye etmeye çalışan gezgin bir at terbiyecisinin genç bir oğlu vardı. Babasının işi nedeniyle çocuğun eğitimi kesintilere uğramıştı. Bir gün öğretmeni, büyüdüğü zaman ne olmak ve yapmak istedikleri konusunda bir kompozisyon yazmasını istedi. Çocuk bütün gece oturup günün birinde at çiftliğine sahip olmayı hedeflediğini anlatan 7 sayfalık bir kompozisyon yazdı. Hayalini en ince ayrıntılarıyla anlattı. Hatta hayalindeki 200 dönümlük çiftliğin krokisini de çizdi. Binaların, ahırların ve koşu yollarının yerlerini gösterdi. Krokiye, 200 dönümlük arazinin üzerine oturacak 1000 metrekarelik evin ayrıntılı planını da ekledi. Ertesi gün hocasına sunduğu 7 sayfalık ödev, tam kalbinin sesiydi.

İki gün sonra ödevi geri aldı. Kâğıdın üzerinde kırmızı kalemle yazılmış kocaman bir “0″ ve “Dersten sonra beni gör” uyarısı vardı. Çocuk

- Neden “0″ aldım?” diye öğretmenine merakla sordu.

Öğretmeni

- Bu senin yaşında bir çocuk için gerçekçi olmayan bir hayal. Paran yok. Gezginci bir aileden geliyorsun. Kaynağınız yok. At çiftliği kurmak büyük para gerektirir. Önce araziyi satın alman lazım. Damızlık hayvanlar da alman gerekiyor. Bunu başarman imkânsız. Eğer ödevini gerçekçi hedefler belirledikten sonra yeniden yazarsan, o zaman notunu yeniden gözden geçiririm.

Çocuk evine döndü ve uzun uzun düşündü. Babasına danıştı.

- Oğlum, bu konuda kararını kendin vermelisin. Bu senin hayatın için oldukça önemli bir seçim!

Çocuk bir hafta kadar düşündükten sonra ödevini hiçbir değişiklik yapmadan geri götürdü.

- Siz verdiğiniz notu değiştirmeyin Ben de hayallerimi…

O öğrenci, bugün 200 dönümlük arazi üzerindeki 1000 metrekarelik çiftlik evinde oturuyor. Yıllar önce yazdığı ödev şöminenin üzerinde çerçevelenmiş olarak asılı. Hikâyenin en can alıcı yanı şu: Aynı öğretmen, geçen yaz 30 öğrencisini bu çiftliğe kamp kurmaya getirdi. Çiftlikten ayrılırken eski öğrencisine;

- Bak, sana simdi söyleyebilirim. Ben senin öğretmeninken, hayal hırsızıydım. O yıllarda öğrencilerimden pek çok hayal çaldım. Allah’ tan ki, sen, hayalinden vazgeçmeyecek kadar inatçıydın..

Sizlerde hayallerinizde vazgeçmeyin. Kendinizi hayatınızı, potansiyellerinizi her zaman araştırın ve keşfedin. Biliyorsunuz ki elimden geldikçe sizler için imkânlar oluşturmaya çalışıyorum. Nasıl yapacağız bunu diye soracaksınız. Bu cumartesi Hürriyet gazetesindeki okuyucu buluşmamız da bunlardan doğum haritalarınıza göre bahsedeceğiz. Arzu edenleri beklerim. Katılım ücretsizdir ve sınırlıdır. Detaylar Mahmure com instagram sayfamızdadır. Unutmayın her karanlığın bir sabahı, her sorunun bir çözümü mutlaka vardır… Mutlu günler dilerim.

X