"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

Dürüstlüğün, kurala ihtiyacı yoktur…

Ay gün boyunca boğa burcunda hareket ediyor olacak.

Duygularımızla başa çıkarken ve belli etmek istemezken oldukça güçlük çekebiliriz. Sevgi ve güven duygusunu bugün çok daha fazla arayacağız. Yüzleşmelerden ve kavgalardan kaçmak isteyeceğiz ama ikizler yeniayının yaklaşmasıyla artık bu çokta mümkün olmayabilecek. Sabrınızın zorlandığını hissedebilirsiniz. Özellikle sabah saatlerin de Ay-Merkür kavuşumunun etkisi sizleri önemli konuşmalar yapmaya itebilir. Ya da yazarak ifade etmeyi tercih edebilirsiniz. Finansal anlamda kazanç sağlamak adına projeleriniz var ise mutlaka girişimsel anlamda kararlı davranın. Beklediğiniz ödemeleriniz ile ilgili sabah saatlerinde sonuçlar almanız sizi biraz daha rahatlatabilir. Uzun ömürlü ve kalıcı fikirler üretebileceğiniz bir gün. Bugün yeni girişimleriniz adına motivasyonunuzu yükseltin ve ilk adımı siz atın. Gün genelinde güven anlayışınız maddesel olmak yerine manevi olmalıdır. Akşam saatlerine doğru yapacağınız yardımlar ya da karşılaşacağınız yardımlar hayata karşı bakış açınızı iyileştirecektir. Yeniay öncesi naçizane tavsiyem, değişim cesareti içerisine girmeniz ve kararlılığınızın adını inatçılık olarak isimlendirmemenizdir. Var olan koşulların bozulmasından korktuğunuz için fazla sabırlı davranmanız sizi sadece öfkeli kılar. Dişçiye gitmek için dişin çürümesini beklemeyin. Baktınız biraz sızlıyor hemen çözüm bulun. Ne değişmesi gerekiyorsa bu yeniay ile birlikte zaten değişecektir. Yeter ki düzenim bozulur diye direnmeyin.

25 Mayıs İkizler burcundaki Yeniay yazımız ise yayında.Hürriyet.com Ana sayfadan ve mahmure.com aracılığı ile takip edebilirsiniz.

Günün Tavsiyeli hikâyesine gelecek olursak;

Bir Zamanlar Uzak Doğu'da, artık yaşlandığını ve yerine geçecek birini seçmesi gerektiğini düşünen bir imparator varmış. Yardımcılarından ya da çocuklarından birini seçmek yerine; kendi yerine geçecek kişiyi değişik bir yolla seçmeye karar vermiş. Bir gün, ülkesindeki bütün gençleri çağırmış ve;

"Artık tahttan inip yeni bir imparator seçme vakti geldi. Sizlerden birini seçmeye karar verdim." demiş. Gençler şaşırmışlar. Ancak o sürdürmüş konuşmasını;

"Bugün hepinize birer tohum vereceğim. Bir tek tohum... Ama bu çok özel bir tohum. Evlerinize gidip onu ekmenizi, sulayıp büyütmenizi istiyorum. Tam bir yıl sonra, büyüttüğünüz o tohumla buraya geleceksiniz. Sizi, yetiştirdiğiniz o tohuma göre değerlendirip, birinizi imparator seçeceğim."

Gençlerin arasında Ling adında biri varmış. O da diğerleri gibi tohumunu almış ve evinin yolunu tutmuş. Eve gidip heyecanla olayı annesine anlatmış. Annesi bir saksı ve biraz toprak bulup, onun tohumu ekmesine yardım etmiş. Sonra birlikte dikkatlice sulamışlar. Her gün sulayıp büyümesini bekliyorlarmış. Yaklaşık üç hafta sonra diğer gençler tohumlarının ne kadar büyüdüğünü anlatırken, Ling hayretle kendi tohumunda hiçbir değişiklik olmadığını görüyormuş. Üç hafta, dört hafta, beş hafta geçmiş... Hala hiçbir şey yokmuş. Diğerleri yetişen bitkilerinden söz ederken Ling çok üzülüyormuş. İmparatorun onu beceriksiz sanmasından çok endişeleniyormuş. Ancak, arkadaşlarına hiç bir şey demiyor sabırla bekliyormuş.

Sonunda bir yıl bitmiş ve tüm gençler bitkilerini imparatorun huzuruna getirmişler. Ling, annesine boş saksıyı götüremeyeceğini söyleyince, annesi ona cesaret verip; saksısını götürüp dürüst bir şekilde olanları imparatora anlatmasını istemiş. Ling, annesinin sözünü tutmuş ve boş saksıyla saraya gitmiş. Saraya varınca; gördüğü bitkilerin güzellikleri karşısında şaşırmış. Sonra imparator gelmiş ve bütün gençleri selamlamış.

Ling, arkalarda bir yerlere saklanmaya çalışıyormuş. "Ne büyük bitkiler, çiçekler ve ağaçlar yetiştirmişsiniz. Bugün biriniz imparator olacak." demiş imparator.

Aniden arkada elinde boş saksısıyla Ling'i fark etmiş. Hemen muhafızlarına onu öne getirmelerini emretmiş. Ling çok korkmuş. "Sanırım beceriksizliğimden dolayı beni öldürtecek," demiş.

Ling öne geldiğinde imparator adını sormuş. "Adım Ling." demiş. Tüm gençler gülüşüp onunla alay etmeye başlamışlar. İmparator onları susturmuş. Ling'e bakıp kalabalığa doğru dönmüş. "Yeni imparatorunuzu selamlayın. Adı Ling'" demiş. Ling inanamamış. Çünkü tohumunu bile yetiştirememiş, nasıl imparator olurmuş?

İmparator devam etmiş:"Bir yıl önce burada herkese bir tohum verdim. Siz ekip, sulayıp bir yıl sonra getirecektiniz. Ama hepinize kaynamış tohum vermiştim. Asla büyümeyecek olan... Ancak Ling'in dışında herkes ağaçlar, bitkiler ve çiçekler getirdi; çünkü tohumun büyümediğini fark edince hepiniz onu bir başka tohumla değiştirdiniz. Oysa sadece Ling, içinde benim verdiğim tohum olan boş saksıyı getirme cesaret ve dürüstlüğünü gösterdi. Onun için yeni imparatorunuz o olacak!”

Kısaca; Tarih cesurları her zaman hatırlar.

Mutlu günler dilerim.

X