"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

Dünya üzerindeki en güçlü insan tek başına ayakta durabilendir

Günaydın haftanın son gününe gelmiş bulunmaktayız. Zaman hızlıca akıp gidiyor. Sabah saatlerinde Ay ikizler burcunda hareket edecek. Ve 11.15’ten sonra Ay Yengeç burcuna bayrağı devredecek.

Kendimizi duygusal anlamda oldukça kontrol etmekte zorlanabiliriz. Bunları korku, kırılganlık veya yüksek doz endişe olarak yüreğimizde taşıyabiliriz. Başkalarının da duygularını bir sünger gibi üzerinize çekebilir daha enerjinizi düşürebilirsiniz. Kendinizi bu konuda korumaya bugün özen gösterin. Bugün ev ortamınızdan ayrılmak size zor gelmiş olabilir. Hatta biran önce işinizi gücünüzü bitirip evinize dönmek isteyebilirsiniz. Eskiye dair özlemler artabilir. Duygu ve düşünceleriniz arasında çelişkide kalmanız ve kafa karışıklığı yaşamanız söz konusu olabilir. Anne ve babanız arasındaki problemlerle de yüzleşmek durumunda kalabilirsiniz. Onlarla ilgili gerilimler arasında kalmamanızı önerebiliriz. Mars gezegenin puanın düşük olması hayatımıza dair güvenlik önlemlerimizi arttırmamız gerektiğini söylüyor. Tabularımızla yüzleşebiliriz. Bu yasak ve tabular cinsel, dini, etik, ailevi ve sosyal olabileceği gibi bu yaşam alanlarının bazısının veya tamamının birleşimi de olabilir. Bu olaylara ilk tepkiniz bu duyguyu bastırmak olacaktır. Doğa kanuna aykırı olan her şey sert bir rüzgârla yönünü bulmak zorunda kalacağa benziyor. Yeraltı gücünü nasıl bir şey olduğunu hissedeceğimiz zaman dilimi içerisindeyiz. Yani bir kaybolma sonrası yeniden ortaya çıkan konuların hızlı gelişimi gündeme baya hızlı düşeceğe benziyor. Kendini bilen kendi varlığının modeline hâkim olan herkes daha da özgürleşecektir. Korkması gerekenler kendini bilmeyenlerdir… Ay-Neptün olumlu açısı akşam ve gece saatlerinde güzel yazışmalara, yemek davetlerine, sevgi dolu ilişkilere kendimizi yönlendirmemiz gerektiğinin mesajını veriyor. Hafta sonu gerçekleşecek Aslan burcunda bir yeniay söz konusu olacak. Oldukça önemli ve yepyeni bir dönem oluşturacak bir yeniay olacak bizler için. Umarım hepimizin hayrına gelişir. Detayları Akşam 17:30 ‘da Hürriyet.com.tr facebook sayfasından ve Hürriyet Kelebek facebook sayfasından canlı olarak izleyebilir, sorularınızı sorabilirsiniz.

Biliyorsunuz ki, Güneş tutulmaları, dolunaylar, yeni aylar bizlerin hayatında önemli sıçramalara sebep olabilecek olaylardır. Doğru zamanda, doğru yerde yapılan hareket başarı getirir.

Astroloji bu tür dönemlerde ne tür bir irade sergilerseniz yolunuza ve hedeflerinizi daha zamanınızı kaliteli bir şekilde yaşarsınız bunun için rehberlik yapar. Her seferinde bunu not olarak düşmekten ve yılmadan bunu tekrar tekrar hatırlatmaktan vazgeçmeyeceğim. Gaybı Allah bilir. Astroloji gelecekten haber vermez. Gelecekten kimse haber veremez. Astroloji sadece taktik verir ve sizin kendi fıtratınıza göre yön belirler. Bu bir seçimdir. Ben daha iyi neler yapabilirim. Bu dönem de kendimi nasıl idare etmem doğru, zamanımı kaliteli nasıl kullanırım diyorsanız akşam 17.30 da bekleriz. Şayet beklentileriniz oturduğu yerden bana bir şeyler desinler bakim bana ne olacak tarzı ise hiç zaman kaybetmeyin. Benden söylemesi…

Gelelim günün Tavsiyeli Hikâyesine; Hikâyemiz biraz uzun ama değer :)

Vakti-i zamanında padişahın biri 40 yaşlarına gelmesine rağmen henüz evlenememiş ve çok mutsuzdur. Bütün ülke halkı ve ülke zenginliği emrinde olmasına rağmen, hiçbir şeyden zevk alamaz hale gelmiştir ve dünyasına küsmüştür. Sarayda emrinde olan herkes ve ülke halkı padişahın bu durumuna çok üzülmekte ama ellerinden bir şey gelmemektedir. Padişahın evlenebilmesi için ne yapılırsa yapılsın padişah hiç bir kız veya kadında karar kılmaz, beğenmez ve bir türlü evlenemez. Bir gün canı çok sıkılır ve vezirini yanına çağırarak kendisinin atını ve yanında kendisine yetecek kadar da azık hazırlanmasını emreder. Vezir sorar; Padişahım hayrola nereye gideceksiniz, nedir bu hazırlıklar böyle?

Padişah der ki; bir müddet kendimi dağa taşa vurup yalnız kalmak istiyorum, artık bu duruma katlanamıyorum. Biraz kendimle baş başa kalmak istiyorum, bir müddet beni aramayın der. Vezir ‘in padişaha itiraz edecek hali yoktur, hemen hazırlıkları yaptırır ve padişahı yolcular. Padişah artık atı ile baş başadır, nereye gittiğini dahi bilmeden kendisini yollara vurur. Epey gün dağlarda ormanlarda dolanıp durur. Bu gezintisinin dördüncü gününde dağlarda dolaşırken; Bir manzara ile karşılaşır. Hemen az ileride çok yaşlı, nur yüzlü bir ihtiyar görür, bu ihtiyar kişi yerde oturmuş ve hayvan derisi üzerine bir şeyler karalamaktadır. Yaşlı adam padişahı görür görmez hemen yazdığı şeyleri saklamaya çalışır. Yaşlı adamın bu telaşı padişahın dikkatini çeker ve hemen adamın yanına yanaşır. Padişah at üstünde, adam yerde çömelmiş vaziyette... Padişah seslenir adama. Hey sen ne yazıyordun bakayım diye sorar.

Fakat yaşlı adam kendinden emin bir tavır ve cesaretle padişahın kim olduğunu bilmeden cevap verir... Sana ne be adam, seni ilgilendirmez. Padişah hiddetlenir ve yaşlı adama tekrar seslenir; Ben padişahım, sorduğum soruyu cevapla hemen, ne yazıyordun söyle hemen der. Yaşlı adam yine takmaz padişahı... Söyleyemem sırdır der. Padişah kılıcını çekip atından iner ve yaşlı adamın tepesinde durur. Son kez soruyorum, eğer beni cevaplamazsan boynunu uçururum der. Yaşlı adam bakar durum vahim, etme eyleme oğul, ben ne yazdığımı söylersem zaten yaşayamaz ölürüm diye cevaplar. Padişah üsteler... Eğer sen söylemezsen yine öleceksin ver şu yazdığın şeyleri bana okuyacağım der. Yaşlı adam bakar çare kalmamıştır. Padişaha sırrını açıklamaya karar verir, dur oğul anlatayım der. Padişah bekliyorum hadi çabuk anlat. Diye bağırır.Yaşlı adam cevap verir... Oğul ben kaderleri yazmakla görevlendirilmiştim onları yazıyordum. Padişah bu cevaba hem şaşırır hem kızar. Sen benimle dalgamı geçiyorsun bre gafil diye yaşlı adama bağırır. Kaderleri yazmak ne ola ki; bu işle nasıl sen görevlendirilirsin diye sitem eder. Yaşlı adam cevaplar... Yemin ederim ki ben bu işle görevlendirilmiştim der.Ancak kimin kaderini önceden açıklayacak olursam ardından ölürüm, bu sebeple fazla soru sorma bana diye yalvarır. Padişah daha da meraklanarak bağırır. Hadi bakalım o zaman söyle de öğreneyim, ben hala bekârım kaderimde hangi kadın var, kiminle evleneceğim ben diye sorar adama.

Yaşlı adam der ki; ama bu sırrı açıklarsam yaşayamam... Padişah, ben onu bunu bilmem söylemezsen ben kelleni uçuracağım zaten der. Yaşlı adam naçar bir durumdadır... Ve sırrı açıklamaya karar verir. Padişaha der ki; dur bakalım senin için bana ne emredilmişti ve ne yazmıştım birlikte bakalım. Padişah tamam hadi söyle de bir an önce kaderimin kim olduğunu öğreneyim der. Yaşlı adam önceden yazmış olduğu deri parçalarını karıştırır ve padişaha ait olanı bulur ve okumaya başlar... Senin kaderin filan obada çobanlık yapan falan kişinin yeni doğmuş kırk günlük kızıdır der. Padişah daha da gür bir sesle. Sen deli misin be adam, benim gibi kırk yaşında birinin kaderi nasıl yeni doğmuş bir bebek olabilir der. Yaşlı adam... Valla bana emredilen ne ise ben onu yazmakla mükellefim, kaderinde ne varsa onu göreceksin der. Padişah iyice zıvanadan çıkar ve ben böyle bir kadere razı gelemem, kırk günlük bir kız benim kaderim olamaz diye bağırır ve ardından ekler. Ben şimdi gidip benim kaderim olarak yazılan o kızı ellerimle öldüreyim de gör bakalım kader nasıl engellenirmiş der. Ve padişah atına atladığı gibi tozu dumana katarak yaşlı adamın yanından uzaklaşır. Yaşlı adam ise vermemesi gereken bir sırrı açıkladığı için padişahın ardından yere yığılıp ölür. Padişah kendisine tarif edilen obaya gelir... Yüksek bir tepeden obayı inceler ve sonunda obaya iner. Tarif edilen adamın çadırının hangisi olduğunu sorar etraftan birine. Verilen tarife uyan çadırı bulur ve içeri girer, çadırda kimse yoktur. Aile reis olan adam çobanlık yapmak için yayladadır, karısı ise dere kenarında çamaşır yıkamaya gitmiştir. Çadırın içinde bir beşik vardır ve içinde yeni doğmuş bir kız çocuğu uyumaktadır. Padişah; bana kader olarak yazılan kız çocuğu bu olmalı herhalde deyip, kaderinden kurtulmak için kızı öldürmeye karar verir.

Kuşağından kamasını çıkardığı gibi uyuyan kızın göğsünden başlayıp, göbeğine kadar olan bölümü keser ve hemen çadırı terk edip gider. Kızın bağırsakları bile dışarıya çıkmıştır, aradan fazla bir süre geçmeden kızın annesi çadıra döner ve gördüğü manzara karşısında kanı tutulur. Çadırdan fırlayıp yardım ister etraftan koşarlar birileri yardımına hemen zamanlar doktor hastane filan olmadığından, kızın bağırsaklarını tekrar karnının içine toplayıp çuvaldız ile eğreti olarak dikerler.

Öldürmeyen Allah öldürmemiştir, Kızın kaderine varması için yaşaması gerekmektedir ve kız kurtulur. Padişahta artık sarayına dönmüştür... Epey zaman geçer padişah artık neredeyse 60 yaşlarına varmıştır ve henüz bekârdır. Bir gün dere kenarına inen padişahın, gördüğü manzara karşısında dili tutulmuştur. Aman yarabbi dere kenarında bir kız var, yaşı 18-20 arası.

Padişah kızın güzelliğini görür görmez onunla evlenmeyi düşünür ve kafasına koyar. (Kader olacak ya, Allah güzel göstermiştir gözüne)Padişah kıza yanaşır ve benimle evlenmeni istiyorum, ben padişahım der. Kız boyun eğer padişaha, karşı durması mümkün değildir, nasıl emrederseniz padişahım der. Padişah kızın, 20 yıla yakın önce elleriyle öldürmeye çalıştığı kız olduğunu bilemez haliyle. Padişah kıza der ki; hemen anneni, babanı bilgilendir seni onlardan isteyeceğim ve karım olacaksın.

Neyse söz uzamadan, kızın ailesinden ister kızı padişah ve evlenmeleri için hazırlıklar yapılır. Bütün ülke bayram yerine dönmüştür, artık padişahları evlenecektir. Düğün dernek kurulur ve sonunda padişah evlenir. Gerdek gecesi gece karanlığında hanımına yanaşır ve ona sarılır. Fakat bir şey padişahın dikkatini çekmiştir... Kızın vücudunda göğsünden göbeğine kadar bazı topluklar ve büzülmeler vardır. Hemen sorar; nedir senin vücudundaki bu izler der hanımına. Hanımı cevaplar; sorma padişahım. Ben daha kırk günlük bir bebek iken, zalimin biri çadırımıza girip benim beni bıçakla öldürmeye çalışmış, ama Rabbim öldürmemiş der. Padişah bunu duyar duymaz yatağından fırlayıp, hemen seccadesini serip namaza durur.

Ve namaza başlamadan, şu sözleri mırıldanır YARATICI ‘sına...

Ey Rabbim; senin yazmış olduğun kaderden kaçılamayacağını bilemedim, beni affet diye yalvarır ve sabaha kadar kendisini affetmesi için Allah'ına secde eder padişah.

Mutlu Hafta sonları dilerim…

İnsatgram :Astromatik

Twitter:Astromatikk

 

X