"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

Büyük bir tepeyi aştığında insanın bulacağı şey, daha aşılacak çok tepelerin olduğudur

Ay balık burcunda ilerliyor ve gün içinde Neptün ve Mars ile kavuşum sergiliyor. Sonunu düşünmeden yapmış olduğunuz harcamalar ya da bitirdiğiniz ilişkilerin bugün biraz pişmanlığını yaşayabilirsiniz.

Parasal konularda, partnerinize karşı benmerkezci davranmaktan vazgeçmelisiniz. Ortak ve hisseli kaynaklarınızdan yararlanırken daha esnek olmalı, fikirlere karşı düşünce beyan ederken sözlerinizde daha seçici olmalısınız. 

 Üstleriniz tarafından sözlerinizin yanlış anlaşılma ihtimaline karşı bugün daha temkinli davranmalısınız. Gün boyunca yaşayacağınız stresli durumlar sizin tavrınız sayesinde yön değiştirebilir. Arkadaşlarınızdan samimi destekler görmek adına nitelikli bir gün. Sadece bugün özellikle sonradan pişman olabileceğiniz durumlar içinde kendinizi bırakmamanızdır. Kendinize değer verin ve zaman ayırın.

 Hafta sonu Astroloji ile ilgili daha fazla sohbet etmek isterseniz

-15 ARALIK CUMARTESİ 16:30’da İstanbul Kanyon Avm D&R’da ve

-16 ARALIK PAZAR CADDEBOSTAN KÜLTÜR MERKEZİNDE sohbetimize devam edebiliriz. Doğum saatlerinizi gelirken mutlaka annelerinizden öğrenmiş olun 

Büyük bir tepeyi aştığında insanın bulacağı şey, daha aşılacak çok tepelerin olduğudur

 Gelelim günün Tavsiyeli hikayesine;

 Genç Macar Sanatçı Arpad Sebesy multi milyoner Elmer Kelen in portresini yapmak için görevlendirilmişti. Görev özellikle zordu, çünkü Kelen sadece üç kısa poz vermeye razı olmuştu.

 Sonuçta, Sebesy portrenin çoğunu ezberden yapmak zorunda kalmıştı. Kısıtlamalara rağmen, Sebesy portrenin Kelene yeterince benzediği görüşündeydi. Ancak, Kelen ayni fikirde değildi. Kibirli milyoner resmin kendisine benzemediğini öne sürerek portrenin parasını ödemeyi reddetti. Genç ressam resmini yapabilmek için saatlerce titizlikle çalışmıştı ve birdenbire bunu gösterecek hiçbir şeyi olmadığını fark etti. Milyoner stüdyodan ayrılırken, sanatçı bir ricada bulundu, “Portreyi size benzemediği için reddettiğiniz belirten bir mektup yazabilir misiniz?"

 Kelen bu kadar kolay kurtulduğuna sevinerek razı oldu. Aylar sonra, Macar Sanatçıları Derneği, Budapeşte Güzel Sanatlar Galerisinde sergi açtı.

Kelen in telefonu çalmaya başladı. Biraz sonra galeriye geldiğinde Sebesy’nin yaptığı portresinin, üzerinde "Bir Hırsızın Portresi" etiketiyle teshir edildiğini gördü.

 Mağrur milyoner resmin indirilmesini istedi. Müdür reddedince, Kelen resim kendisini topluma alay konusu edeceği için dava açmakla tehdit etti. Bunun üzerine müdür Kelen in resmin kendisine benzemediği için almayı reddettiğini belirten imzalı mektubunu çıkardı. Milyoner artık resmin parasını ödeyip almaktan başka çare kalmadığını anlamıştı. Genç sanatçı sadece son gülen olmakla kalmamış, aynı zamanda güçlüğü karlı bir alışverişe dönüşmüştü. Çünkü milyoner resmi almağa kalktığında fiyatının eskisinden on kat daha fazla olduğunu görmüştü.

Gördüğünüz gibi, güçlüklere teslim olmayı kabul etmemişti. Bunun yerine öfke ve acıya teslim olmaktansa yaratıcı ve yararlı bir kapı açacak bir yol düşündü.

 Kısaca ressam değerli bir prensip keşfetmişti: Yeni fırsatlar bizi genellikle sıkıntılı anlarda ziyaret eder, çünkü bir kapı kapanırsa, başka bir kapı açılır.

 

X