"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

Bu haftamıza bahar geldi diyoruz

Hayat önümüze öyle güzellikler serer ki, yeter ki o güzellikleri görmeye göz, çözmeye sabrın ve gayretin olsun…

Herkese keyifli bir hafta diliyorum… Bu haftamıza bahar geldi diyoruz. Güneş’in Koç burcuna geçişiyle haftaya başlıyoruz. Koç enerjisini üzerinizde hissetmeye başlayacağımız bir aylık süreç başladı. Bir hedefe doğru ilerlerken, küçük değil büyük adımlar atma cesaretinde bulunacağız. Bunu ayrı bir yazıyla sizlerle paylaşacağım. Şimdi gelelim günün kalitesine. Ruh halimiz gün genelinde nasıl olabilir ve biz nasıl bir tavır içinde olmalıyız?

Gün genelinde Ay oğlak burcunda hareket edecek. Duygularınızı göstermek ve ihtiyaçlarınızı dile getirmek oldukça zor olabilir. Kendi duygularınızı fazla ciddiye alarak, kızgınlığa yol açan bazı durumları içinizde bastırmak isterken kendi kontrolünüzü sağlayabilmekte zorluk çekebilirsiniz. Bugün her şey size olumsuz gibi görünebilir. Oysaki olumsuz düşünüp olumsuz davranırsanız her şey size bu şekilde gelecektir. Bugün bu ruh durumuna karşın her şeye inat olumlu olmayı tercih edip her şeyin yolunda gittiğine dair düşünceler içerisinde olursanız günü keyifli sonlandırabilirsiniz. Başkalarına güvenmekte aşırı temkinli davranırken bazı fırsatları kaçırabiliriz. Sevgimizi ve duygularımızı karşı tarafa hissettirmemek adına kendimi işimize kariyerimize odaklamak isteyebiliriz. Yaşamdan derin bir endişe duyabilir, Kariyerimize ya da yaptığımız iş her ne ise yalnızlığımızı onunla örtmeye çalışabiliriz. Saygın olmak duygusu içimizde abartılı bir şekilde artabilir. Bu duygu yüzünden insanlara mesafeli ve suratsız davranmakla bunu sağlayabileceğimizi düşünebiliriz. Olgunlaşmamış bir otorite size sadece zarar verir. Asık suratlı olmak saygınlık getirmez. Onun adı suratsızlıktır. Bu ilişki kurduğunuz insanları sizden gereksiz yere uzaklaştırır.

Günün Tavsiyesine gelecek olursak;

Kendinizi bugün her şeye geç kalmış gibi hissedebilir ve bu saatten sonra cümlesini içerisinden geçirebilirsiniz. Ama ben dünyanın akışını değiştirdiğine inandığımız pek çok insanın en aktif başarılarının 40 yaş sonrasında olduğunu gözlemledim.

- Meşhur hemşire Floranca Nightingale, hemşirelik okulunu kurup beyaz kelebeklerini yetiştirmeye başladığında 43 yaşındaymış. Yaşlanmayı o yaşında kabul etseymiş bugün adı tarihte olmazdı.

- Kristof Kolomb,1492 yılında Amerika’yı 42 yaşında keşfetti(Yaşlandığını düşünseydi Amerika belki yine keşfedilirdi, ama keşfeden kişinin adı Kristof Kolomb olmazdı.

- Meşhur yazar shakespeare 1606 yılında ünlü eseri Macbeth’i yazarken 43 yaşındaymış. Artık yaşlandım deseydi Macbeth bugün olmayacaktı.

- Henry Ford, ilk otomobilini dünyaya tanıtırken 47 yaşındaymış.(1908)

- Alexander Fleming 47 yaşında keşfettiği Penisilini ile ekonomik koşullarını oluşturamadığı için 64 yaşına kadar sabredip Nobel Tıp ödülünü kazanabilmiş.

- Amerikanın kurucusu George Washington, İngiliz kuvvetlerini mağlup ederek ABD Devletini 50 yaşında kurdu(1781)

- Ve son olarak; Mimar Koca Sinan ‘’En iyi eserim’’ dediği Selimiye camiini 83 Yaşındayken yapmış.

Yani demem o ki; Öğrenmek ve başarmak her yaşa yakışan ideal bir duygudur. Hayatı doğru ve nitelikli yaşamak hiçbir zaman geç değildir. Önemli olan inanmak ve vazgeçmemektir. Bunlar benden yolunuza umut olması için yazıldı. Haydi, yeni şeyler konuşalım! Bugüne kadar bir şeyler çabalayıp ta olmadıysa yeni yöntemler deneyelim. Umut ve gayretinizi yitirmeyin. Onlar bize lazım olan önemli ihtiyaçlar. Hele ki, Hiç kimsenin umudunuzu çalmasına müsaade etmeyin, Onun yerine kahve için… Afiyetler olsun J

Mutlu Haftalar diliyorum.

X