"Aygül Aydın" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aygül Aydın" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Aygül Aydın

Başarı kendiliğinden gerçekleşen bir patlama değildir. kendini ateşe vermek gerekir

Günaydın haftanın en yoğun gününe geldik. Bugün Ay oğlak burcunda hareket ediyor. İş Projelerimiz ve Kariyerimiz ile ilgili konuların gündeme gelmesiyle güne hızlı bir başlangıç yapabiliriz.

Gün genelinde Ay-Plüton kavuşumu hayatımıza dair istek ve bağlılıklarımızı yüzeye çıkartarak davranışlarımızın gerçek nedeniyle yüzleşilmesi gerektiğini farkındalığını bize hissettirebilir.

Duygularını göstermek ve ihtiyaçlarınızı dile getirmek sizler için biraz zor olabilir. Aile ile iş, ev ile sosyal yaşam, çevrenizdeki insanlarla aranızda kurmak istediğiniz içsel dünyanızda mesafe ile ilgili çelişkiler yaşanabilir. Kendi duygularınızı gereğinden fazla ciddiye alarak, kızgınlığa yol açan bastırma duygusundan kurtulmalısınız. Bu birkaç gün sağlıklı bir oto kontrole sahip olmak zorundasınız. İçinizdeki kontrolsüz güven ihtiyacını çok çalışarak ve insanları eleştirmekten uzak durarak kontrol etmeye çalışın. Aşırı duygu girdapları içerisine girmeyin. Melankolik davranışlar, karamsarlık, olumsuz düşünce ile kendi kendinize yaşam alanınızı, nefes aldığınız yeri daraltmayın.

Ülkemiz adına da, Devlet ile ilgili istifalar, görevden alınmalar ve operasyonlar ile ilgili şaşırtıcı haberlere ise şahitlik edebiliriz. Bu gün genelinde kariyer, iş dünyası adına önemli haberlerin gündem olması da öngörülebilir. Eğer kendinize karşı sorumluluklarınızla uyumlu yaşamıyorsanız, bu transitler size karar verilmesi gereken şeyleri gösterecektir. Size düşen farkındalıklı olmak ve dönüşüme hazır bir sistem içerisinde durmanızdır. Bunlar hayatınızda gelişirken; sizler ise hayatın size sınırlandırma ve büyük bir hüsran getirdiğini düşünürsünüz. Aslında kendinize güveni ve içsel kuvvetinizin artmasını sağlayacak sebepler oluşuyordur. Böylelikle, Yeteneklerinizi daha gerçekçi olarak bilmeniz durumunda kendi hayatınız için daha fazla sorumluluk almaya başlayabilir, olaylar karşısında daha ölçülü davranışlar belirleyebilirsiniz.

Gelelim günün Tavsiyesine;

Epiktetos yirmi asır önce demiştir ki:

"Kader önünde sonunda şöyle veya böyle günahlarımızın bedelini önümüze koyar. Görünen ya da görünmeyen zaman içinde herkes günahlarının bedelini öder. Ektiğini biçer.

Bunu bilen adam kimseye kızmaz, gücenmez, kimseyi aşağılamaz, kimseyi itham etmez, kimseden nefret etmez, kimseye kin tutmaz. Bunu bilen adam karşılaştığı aksiliklere şaşmaz. Önüne çıkan maddi manevi engellerin kendi günahlarından başka bir şey olmadığını bilir." Düşmanlarınızı düşünmek için ayıracağınız bir dakika bile düşmanlarınızdan daha değerlidir. Nefret ve intikam hissi size büyük zararlar verir.

Aristo şöyle diyor: "İdeal insan iyilik yapmaktan zevk alır. Kendisine iyilik yapılırsa mahcubiyet duyar. Çünkü iyilik yapmak üstünlük işareti, bir iyiliğe muhtaç duruma düşmek zaaf işaretidir."

Karşılaşacağımız nankörlükten dolayı üzülmemek için hazırlıklı olalım. Karşılık beklemeden iyilik yapalım. Mutluluk minnet beklemekte değil, minnet gösterilmesinden rahatsızlık duyulacak olgunluğa erişmektir.

Güzel bir gün dilerim…

X