"Ayçe Dikmen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayçe Dikmen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayçe Dikmen

Parayı farkında olmadan itiyoruz

Meleklerle Yaşamak başlıklı kitapları mutlaka duymuşsunuzdur. Kitabın yazarı Beki İkala Erikli ile daha önce yaptığım röportaj en çok okunan ve tıklananlardan olunca, ilginin büyüklüğünü anladım. Yeni kitabının çıktığını ve bir de İzmir’de bir şube açtığını duyunca yeni bir görüşme şart oldu diye düşündüm. Beki Hanım ile İzmir’de buluştuk, güzel ve olumlu bir hayata dair sohbet ettik…

SEKİZİNCİ KİTABIM ÇIKTI
- Yeni kitabınız çıktı. ‘Meleklerle Bereketi Yaşamınıza Çekin’ kaçıncı kitap?
- Sekizinci. ‘Meleklerle ilgili bu kadar yazacak şey mi var’ diyeceksiniz belki ama, var gerçekten! İlk kitabım Meleklerle Yaşamak’tan sonra fark ettim ki, her ne kadar Meleklerle Yaşamak meleklerle ilgili bilgileri içeren bir özet kaynak olsa da, hayatın farklı alanlarında daha açıklanması gereken pekçok konu var...
- Bayağı bir seriye dönüştü kitaplarınız...
- Öyle oldu... İş Hayatında Melekler ilişkileri, işleri, ofisteki enerjiyi nasıl iyileştirebileceğimizi, başarıyı nasıl kolayca yakalayabileceğimizi anlatıyor. Kısacası çalışma yaşamının her alanında meleklerle işlerin nasıl daha kolay olacağının ipuçlarını verdim. Melek Kartları, “meleklerin cevaplarını kolayca almak istiyorum, ne yapabilirim?” diyenler için muhteşem bir hediye oldu. “Gün içinde enerjimi nasıl yüksek tutabilirim, meleklerin mesajlarını daha rahat almak ve onları hissetmek istiyorum” diyenler için Meleklerle Yaşamak El Kitabı’nın yanındaki CD çalışmasını çıkardım. Meleklerin Gücü, “tekrar tekrar neden ben bunları yaşıyorum?” dediğimiz konuların nedenini, ve nasıl kolayca dönüştürülebileceğini anlatıyor. Meleklerle Geçmişi Şifalandırın! ise bu geçmişten gelen sağlıksız kalıplarımızdan kurtulacağımız bir şifa çalışması. Her sene meleklerden günlük mesajlar içeren bir Melekler Ajandası çıkarıyorum. Bir de Koruyucu Meleğinizle Buluşun! adlı çalışma var, meleğinizi hissetmek ve onun rehberliğini almanız için.

Parayı farkında olmadan itiyoruz

İSTEMEDEN BOLLUĞU ENGELLİYORUZ
- Bereket kitabı hangi konuları kapsıyor?
- Aslında hepimiz bereketi gani gani alabiliriz. İstemeden de olsa çoğumuz bolluğu engelliyoruz. Kitap, para akışını, bereketimizi kısan engellerimizi fark etmemizi ve bu engelleri nasıl aşabileceğimizi anlatıyor.
- Bu engelleme işini nasıl yapıyoruz peki?
- Çoğumuz farkında olmadan parayı itiyoruz. Mesela eskiden bizim evde para ellendiğinde eller yıkanırdı. Bunu yaptığımızda paraya “kirli” diyoruz. ‘Pis köpek’ dediğimiz köpek bize nasıl gelmezse, ‘Pis para!’ dediğimizde para da bize gelmiyor işte... Bu tarz yaklaşımlar, ‘para şöyledir, para böyledir’ şeklindeki düşünceler parayı istemeden bizden uzaklaştırıyor.
Bir de hepimizin bilinçaltında bereketimizi bloke eden, geçmişten gelen sağlıksız kalıplar var. Kitapta bu kalıpları tek tek fark etmenizi sağladığım bir çalışma var. Kitaptaki 2 CD ise bereketle ilgili bu blokajları çözüyor.
- Bunları çözmek şart mı?
- Gerçekten bolluğu istiyorsak şart, evet. Eğer bilinçaltımızda, bereketi engelleyen geçmişten getirdiğimiz kalıplar varsa parayı çekemiyoruz çünkü. Bilmeden itiyoruz onu.

NEYE İNANIRSAK ONU YAŞIYORUZ
- Daha bereketli ve keyifli bir iş hayati sizce nasıl mümkün?
- Öncelikle farkındalık şart. Kendimizi nerelerde sınırlıyoruz, bizi bloke eden ve geçmişten gelen engellerimiz neler, yani neleri tekrar tekrar yaşıyorum hayatımda? Yuvarlanıp gitmektense biraz yaşamımıza ve yaşadıklarımıza dönüp bakmak gerekiyor. İşte nerede tıkanıyorum? İş iliskilerde tekrarlanan kalıplar neler? Kiminle hep aynı kısır döngüyü yaşıyorum? Sonra da bu farkındalığı kullanıp tüm bu pürüzlerimizi tek tek düzeltmek gerek. Bir şeyler bizim başımıza gelmiyor, soruyu değiştirip, ‘ biz onları neden yaşıyoruz?’ sorusunu sormalıyız. Biz bu pürüzlerden arınınca iş hayatı da, hayatımızın tamamı da hakikaten kolaylaşıyor. Tabi ki hepimizin artık bildiği pozitif düşünmek, inanmak da çok önemli. Neye inanırsak onu yaşıyoruz, neye odaklanırsak onu çekiyoruz. Bu noktada meleklerden yardım istemek mucizelerin kapısını açıyor bizlere.
- Peki işe yarıyor mu bu çalışmalar gerçekten?
- Ben bunu o kadar çok insanla denedim ki... Kitap ve CD’deki uygulamaları yapanlar bereketle ilgili pekçok mucize yaşadılar ve yaşamaya devam ediyorlar. Gelen bir sürü teşekkür maili var. Takılanlar, çözemeyenler de var mı, evet var. Kendimizi şifaya bloke edebiliyoruz bazen, insanız sonuçta. Bazen yardım almamız gerekiyor. Çalışmaları gerçekten kendiniz denediyseniz ve hala bir yerlerde takılıyorsanuz, ‘bu konu benim için çok önemli, bunu ben destek alarak çözmek istiyorum’ diyorsanız, bireysel çalışmaları düşünebilirsiniz.

ARTIK İZMİR’DE DE ŞUBEMİZ VAR
- İzmir’de de bir ofis açtınız. Demek İzmirlilerin ilgisi çok...
- İzmir’de şube açmak uzun zamandır yapmak istediğim bir şeydi, Ve sonunda 2011’den beri ekibimizde olan Müzeyyen ile el ele verdik ve bu hayalimizi gerçekleştirdik. Artık sadece İstanbul’da değil, İzmir’de de Meleklerle Yaşamak ofisimiz var ve blokajları, geçmişten gelen konuları dönüştürmek için sizinle el ele çalışmalar yapıyoruz.
- Peki herkes bu anlattıklarınızı uygulayabilir mi?
- Meleklerle Yaşamak’ta söylediklerim o kadar basit ki... Her an yanıbaşımızda olan meleklerimizden Allah’ın izniyle yardım isteyelim diyorum kitapta. Şunu da hatırlatıyorum: Meleklerden yardım istemezsek onlar bize yardım edemezler çünkü bizim özgür irademize müdahale etme hakları yok. Bunu uygulayan yüzbinlerce insan var ve gerçekten işe yaradığı için de kitabı insanlar dostlarına hediye ediyorlar. Kitapta meleklerin sesi, veya bizim iç sesimizi, yani yüreğimizin sesini daha net nasıl duyabileceğimizi de anlatıyorum. Sadece kitaptakiLeri uygulayarak, arınma cd’leriyle çalışarak yaşamı değişen binlerce insan var. ‘Ben Meleklerin rehberliğini daha net almak istiyorum’, ‘Onlarla her an her şekilde çok daha yakın çalışmak istiyorum.’ diyenler için ise iki tam günlük, küçük gruplara verdiğim çok yoğun bir seminer var, Meleklerle İletişim Kurma Semineri.

YAŞAM AMACIMIZI SORGULUYORUZ
- Bir de seminerler veriyorsunuz. Seminerde kitaplarda yazdıklarından mı bahsediyorsunuz?
- Hayır, seminerlerin amacı kitaplardan çok daha ileriye gitmek. İki gün boyunca tek tek insanlarla çalışarak onların meleklerin mesajlarını, rehberliğini her an, her şekilde alabilmelerini sağlamak, geçmişten gelen konuları algılayıp kendileri ve bir başkası için çözebilmelerini öğretmek, melek kartları bile kullanmadan meleklerin rehberliğini alabilmelerini sağlamak ve çok daha fazlası... Bu iki günden sonra katılımcılar, meleklerle her an birlikte yaşamaya başlıyor. Yaşam amaçları ile ilgili bir bölüm var seminerde. Bu dünyaya yapmak üzere geldiğimiz iştir yaşam amacı. Aslında bizi en mutlu eden, bereketin de bize doğal olarak aktığı iştir. Yaşam amacımız yolunda ilerlediğimizde hayat çok daha güzel akıyor ve çok daha mutlu yaşamaya başlıyoruz. Bu seminerin sonunda hem kendi yaşam amacınızda ilgili rehberlik alabiliyorsunuz, hem de hiç tanımadığınız birine yaşam amacıyla ilgili meleklerin rehberliğini verebilecek düzeye geliyorsunuz.

MEĞER HAYAT KOLAYMIŞ, ZORLAŞTIRAN BENMİŞİM
- Sizce bize rehberlik eden iç sesimizi duymamıza engel olan ne?
- Hepimiz çocukken meleklerimizi, iç sesimizi duyabiliyor, onları görebiliyor ya da hissedebiliyorduk. Büyürken maalesef çoğumuz altıncı hissimizi yok sayarak büyüdük. Oysa beş değil, altı hisle doğduk ve melekleri duymamızı sağlayan parçamızı unuttuk. Sadece hatırlamamız, ve bunun için de biraz gayret etmemiz gerekiyor.
- Siz kendi iş hayatınızda bunu nasıl uyguladınız, ne gibi faydalarını gördünüz?
- Hayatım baştan sona değişti, işim, ilişkilerim, her şey, hayat şu anda çok daha kolay, keyifli ve ışık dolu. Çok daha hafif hissediyorum kendimi, her konuda. Mucizeleri ise her gün yaşıyorum, meleklerin mesajlarını her an alıyor, bunları paylaşıyorum. Para ile ilgili blokajlarımı da teker teker temizledikçe bereketim ve paramın bereketi de arttı. İnsanlara da çok daha fazla yardımcı olabiliyorum. Hayat meğer o kadar da zor değilmiş, sadece ben onu zorlaştırıyormuşum!

X