"Ayçe Dikmen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayçe Dikmen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayçe Dikmen

Haydi büyükler, oy vermeye

Çarkçıydı, nankördü (politik kültürümüzün zarafetine! bakın, bir de çocuklarımıza düzgün konuşmayı tembihliyoruz) derken geldik seçim haftasına. Adayların yanısıra, oy kullanma-kullanmama polemiği de hakim bu seçim atmosferine. Bilinçsizlikten değil, bir tepki olarak oy kullanmamayı tercih edenler çoğunlukta bu kez. Ben, politikadaki birçok sorunun aslında psikolojik olduğuna inanıyorum. Tıpkı 70’lerde Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat’ın söylediği gibi (Sedat, sorunların %70’i demiş).
O zaman seçimlerde oy kullanmamanın da psikolojik bir anlamı olmalı. Derin analizi psikologlara bırakalım ama yüzeysel bakarsak kendisine uygun aday olmadığı için oy vermeyenlerin aday beklentileri nasıl diye düşünüyor insan?
Acaba sadece tıpatıp kendileri gibi düşünen adaylara mı oy vermeyi uygun görüyorlar?
Yani kendilerinden biraz da olsa farklı olanı kabullenmeleri bu kadar mı zor?
Ya da acaba oy kullansam da kullanmasam da farketmeyecek, olan olmuş mu diyorlar?
O zaman da Oy ve Ötesi röportajım üzerine mesaj atan değerli büyüğüm, yazar Şadan Gökovalı’nın ‘Kendi safında mücadele etmeyen, karşı safta mücadele etmiş olur’ sözünü hatırlatmak isterim. Zaten içiniz rahat değilse www.oyveotesi.org adresinden, bu konuda çalışan müthiş gençlerden kurulu Oy ve Ötesi’ne katılabilirsiniz. Evet, belki bazıları birşeyin değişmeyeceğini, oyununun beklediği etkiyi yaratmayacağını, sonucun istediği gibi olmayacağını bu yüzden de yenildiğini düşünecek ama emin olun, mücadele devam ettiği sürece asla yenilmiş değilsiniz. Çünkü mutlak yenilgi, sadece mücadeleden vazgeçmekle mümkün.

Haydi büyükler, oy vermeye
O zaman, ‘Haydi Büyükler, Oy Vermeye...’

BU KEZ ÇEŞME’DE İMZADAYIM
Kitap yazmanın en iyi yönlerinden biri okuyanlarla biraraya gelip sohbet etmek. Müthiş keyif alıyorum bundan...
Son dönemde çok etkinlik oldu katıldığım. Şimdi yine bir imza etkinliğine katılıyorum. Bu kez Çeşme’de. Çeşme Belediyesi’nin, Ozan Yayıncılık organizasyonuyla düzenlediği “9. Çeşme Kitap ve Kültür Sanat Günleri” kapsamında bu akşam saat 21.30’da Aya Haralambos Kilisesi’nde söyleşi ve imza etkinliğim var. Müsaitseniz beklerim...

X