"Ayçe Bükülmeyen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayçe Bükülmeyen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayçe Bükülmeyen

Görmeyenlerin kültür kaynağı

TÜRKİYE ve yurt dışında yaşayan görme özürlülere kitap, dergi, sesli yayınlar gibi birçok eğitim ve kültür kaynağı sunan Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı TÜRGÖK, her yıl daha fazla kişiye hizmet veriyor.

2004 yılında Gültekin Yazgan liderliğinde kurulan TÜRGÖK, bugün gönüllüleri, bağışçıları ve Gültekin Bey’in hayat arkadaşı, sağ kolu ve tüm bu özel çalışmaların görünmez kahramanı Tülay Yazgan sayesinde hızlanarak büyüyor. 10 Nisan 2017’de Gültekin Yazgan anısına İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile bir konser düzenleyecek olan TÜRGÖK, tüm bağışçıları bu özel geceye davet ediyor.

Görmeyenlerin kültür kaynağı

- TÜRGÖK bugün geldiği noktada kaç görme özürlüye ulaşıyor?
- Türkiye ve yurt dışında 6 bin civarında görme engelliye hizmet veriyoruz. Fakat sadece Türkiye’de 400 bin civarında görme engelli vatandaşımız var. Ama tabii daha fazla ihtiyaç sahibi de var mutlaka. Onlara da ulaşmak istiyoruz ama hala bizi duymayan çok büyük bir kesim olduğunu düşünüyoruz. Başka dernekler ve kuruluşlar da onlara hizmet veriyor ama biz sadece görme özürlülere düzenli yayın hizmeti veriyoruz. Sadece Türkçe değil İngilizce kitapları da kabartmalı çeviriyoruz.
- Nasıl bağlantı kuruyorsunuz görme özürlülerimizle?
- En zorlandığımız konu bu. Kendimizi daha çok duyurmaya ihtiyacımız var. Bize ulaşan her görme engelliye kitap ve yayın göndermeye çalışıyoruz. Bize üye oluyorlar, hiçbir ücret talep etmiyoruz. Sadece Türkiye’den değil Avrupa ve Amerika’dan da bağışçılarımız var. Yayınlarımızı basıyor, hazırlıyor, koliliyor, kitaplarımızı seslendiriyor her görme engelliye tek tek postalıyoruz. 12 yıldır her ay çıkardığımız sesli ‘Arkadaş Dergisi’ var mesela. Şiirler, öyküler var. Ekonomi, psikoloji, cinsel sağlık, felsefe yazıları var. Genel kültürleri için çok önemli bir kaynak.

Görmeyenlerin kültür kaynağı

 

NÜKLEER FİZİKÇİ ATAKAN ÇİFTİ SAYESİNDE BİNAMIZI ALDIK
- Bu kadar zahmetli bir çalışma. Ücret de almıyorsunuz. Nasıl kaynak buluyorsunuz?
- Bağışlarla, gönüllülerle çalışıyoruz. Kurban bağışları yapılıyor. Fitreleri kabul ediyoruz. Bazı kitaplar proje kapsamında basılıyor. Büyük firmalar bizimle sosyal sorumluluk projeleri yapıyorlar. Mesela Kilsan firması çok güzel bir proje yaptı. Yeni yıl hediyesi olarak tüm müşterilerine metal bir kitap ayracı hediye etti. Üzerine de kabartmalı olarak Breille alfabesiyle ‘Yeni Yılınız Kutlu Olsun. Türgök’ yazdılar. Bize de 500 adet kitap bastırdılar. Hem onlar güzel bir sosyal sorumluluk projesi yapmış oldular hem de bize müthiş bir katkıları oldu. Mesela bulunduğumuz dernek binamızı da Almanya’dan bir bağışçı çift sayesinde alabildik.
- Ne kadar güzel. Nasıl ulaştılar size?
- Almanya’da yaşayan nükleer fizikçi çift Yüksel - Berksan Atakan’a ne kadar teşekkür etsek azdır. Diğer taraftayken en büyük sıkıntımız yerimizin darlığıydı. Gültekin Bey hep daha geniş bir yer aradı. Biraz paramız ve çeşitli kampanyalarla yeni bir yer almaya çalışıyorduk. İçimize sinmese de tam bir yer alacaktık ki bu çift bizi duymuşlar ve çok büyük bir bağış yaptılar. Hatta sonra bir miktar daha yardım yaptılar ve kendimize bir depo da aldık.

 

GÖRME ÖZÜRLÜ ÖĞRENCİLERE DERS KİTABI BASIYORUZ
- Şimdilerde nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?
- Son dönemde daha çok çocuklar ve gençlere yöneldik. Onlar için özellikle sınav kitaplarını çeviriyoruz. Tudem’in TEOG için çıkarılan kitaplarını çevirdik. 16 Körler Okulu’na ve kaynaştırma eğitimiyle orta sonda okuyan öğrencilere yolladık. Avukat olan bir gencimiz var, biz onun tüm kitaplarını çevirdik ve gönderdik. Sonra İstanbul’da IB öğrencisi bir çocuğumuz var. O da çok başarılı oldu hatta törenlerinde hep TÜRGÖK’ü alkışlıyorlarmış. Görme özürlü çocuklarımızın eğitimleri için bunları yapmamız gerekiyor.
- Özel sektörün ilgisi nasıl? Onlarla da projeler yapıyor musunuz?
- Dr. Oetker firması ile yeni bir proje bitirdik. Onların hazırlamış olduğu bir tatlı tarifleri kitapçığını bastırdık. Sesli cd olarak da hazırladık. Geçen hafta Dr. Oetker’in fabrikasına gittik ve görme özürlülerimiz orada bu tarifleri deneyerek tatlılar yaptılar. Şimdi de bu kitap ve cd leri göndererek birçok görme özürlüye ulaştıracağız. Şimdilerde Ödünç Kabartma Kitap projesi yapıyoruz. Bir de isteyen herkes 500 liralık bir sponsorluk bedeliyle annesi, babası ya da eşi dostu yani istediği herkes adına kitap bastırabiliyor. O kişinin adı o kitaba basılıyor. Çok güzel bir hediye oluyor. Bir de Çocuğuma Kitap Okuyorum Projesi var. Görme özürlü bir anne çocuğuna kitap okumak istiyordu ona çocuk kitaplarını kabartmalı bastık, resimleri betimledik. Çocuğa da normal kitabı yolladık. Şimdi birlikte okuyorlar. Hatta çocuğu anne sen nasıl görüyorsun resimleri bile diyormuş.

 

GÜLTEKİN YAZGAN’I KONSERLE ANACAĞIZ
- 10 Nisan’da bir konser düzenleyeceksiniz...
- Gültekin Yazgan’ı anma konserimiz olacak. Bunu her yıl yapıyoruz. Onu kaybettiğimiz sene 7 Şubat tarihinde bir konser organize etmiştik. Dünyaca ünlü flüt sanatçımız Şefika Kutluer sahneye çıkacaktı. Fakat 29 Ocak’ta Gültekin’i kaybettik. İlk anda konseri iptal etmeyi düşünmüştük fakat ben de oğlumuz Yankı da konseri iptal etmedik ve onun anısına yaptık. Ondan sonra her yıl İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’yla birlikte bir konser düzenliyoruz. İdil Biret, Gülsin Onay gibi değerli sanatçılar eşlik etti. Bu yıl da çok önemli ve özellikle yurt dışında tanınmış sanatçı Toros Can katılacak.
- Katılmak isteyenler nasıl temin edebilir davetiyeleri?
- Bizi arayarak katılabilirler. Bağış yaparak da bize destek olabilirler. Telefon numaralarımız; 232. 224 26 27 ya da 533. 607 72 83. Bizi aramalarını bekliyoruz, herkesin desteğine ihtiyacımız var.

X