"Ayçe Dikmen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayçe Dikmen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayçe Dikmen

Ağrıların mutlaka manevi nedeni var

ENERJİ, masaj, Doğu terapileri çok sevdiğim konular. Daha doğrusu yenilenmeyi, manevi temizlenmeyi amaçlayan her türlü konu… O nedenle ‘Gezgin terapist Jaspal Singh İzmir’e geliyor’ denilince bayağı merak ettim. İnternet sayfasına baktığımda da birbirinden ilginç hikayeler okudum ve mutlaka görüşmek istedim. Birçok insanın ‘İyileştiren Eller’ dediği Jaspal’ın www.yourholistichealer.com sayfasından gördüğüm kadarıyla terapi uyguladığı birçok ünlü isim var. Enerji konusunda da uzman olan Jaspal, ‘siz istemezseniz kötü enerji sizi etkilemez’ diyor...

Ağrıların mutlaka manevi nedeni var

İSTANBUL’DA TAKİPÇİM ÇOĞALINCA YERLEŞTİM
- “Gezgin Terapist” ne demek?
- Kısa vadede bir yere gidip orada terapist olarak çalışmak. Özellikle uzmanlık gerektiren bir terapi. Önce Hindistan’da büyük spalarda çalıştım. Sonra Tayland’da, Komboçya’da. Asya’daki birçok ülkeye gittim, orada masajlar yaptım. Tecrübe kazandıkça daha çok aranmaya başladım.

- Neden bu kadar yer varken Türkiye’ye yerleşmeyi seçtiniz?
- 8 yıl önce İstanbul’daki VIP Turizm’in sahibi Yasemin Pirinççioğlu masaja gelmişti. Çok beğenince beni Türkiye’ye davet etti. Türkiye’ye geldikten sonra yine Yasemin Hanım sayesinde Bodrum’da, İstanbul’da çalışmaya başladım. Bu sırada 600’e yakın insanla tanıştım. 50’ye yakın aile sürekli müşterimdir. Bu nedenle de İstanbul’da kalmak benim için daha anlamlı hale geldi. Şimdi de şubat ayına kadar İzmir Swissotel’de terapi uygulayacağım.

İNSANLARA DAHA FAYDALI OLABİLİYORUM
- Nasıl terapist olmaya karar verdiniz?
- Hindistan’da doğdum. Açıkçası bir enerjiyle doğduğumu biliyordum. Büyüdükçe bu enerjiyi kullanmayı öğrendim. Aslında tiyatrolardaki ışıklandırmalardan sorumlu olarak eğitim almıştım. Değişik işlerde çalıştıktan sonra mutlu olamadığımı anlayıp, hayatın anlamını aramaya başladım. İç sesimi dinleyip enerjimi masaj ve terapi üzerine kullanmaya karar verdim. Reiki eğitimi, uzmanlık gerektiren bazı masaj sertifikalarından sonra çalışmaya ve tecrübe kazanmaya başladım.

- Sizin diğer terapistlerden farkınız ne?

- Her organın, her dokunun, vücudu oluşturan bütün segmentlerin kendi içinde iletişimini sağlayan özel konuşmalarını hissediyorum. Bu nedenle insanlara daha faydalı olabiliyorum. Mesela sizin vücudunuzda bir kramp, ağrı hissettiğimde bunun manevi nedenlerini de hissediyorum. Daha çok ruh sağlığı ile ilgilenirken, reiki yaparken daha yardımcı olabiliyorum.
- Bir insanı tanıdığınız zaman duygusal durumunu hissediyor musunuz?
- Bütün yaşantınızın deneyimleri sizin vücudunuzun değişik parçalarında kalıyor, izleri oluyor. Ben masaj yaparken onları anlayabiliyorum.


Ağrıların mutlaka manevi nedeni var

ASYALILAR AVRUPALILARDAN DAHA SICAK

- Farklı milliyetlerden insanların farklı sıkıntıları, bedenlerine yansıyan sorunları oluyor mu sizce?
- Aslında insanların bulundukları iklime, yetiştirilme tarzlarına göre sıcaklıkları, soğuklukları oluyor. Bu gibi etmenler hayatınızdaki stresi artırıyor. Bazı insanlar daha stresli oluyor, çünkü yaşam sıkıntıları daha fazla oluyor. Asya kökenlilerin Avrupa kökenlilere göre daha sıcakkanlı olduklarını söyleyebilirim. Avrupa kökenliler işimi fazla önemsemeden masajını yaptırıp gidiyor ama Asyalılar daha detaylı ilgileniyor.

- Peki Türkler hakkında neler söyleyecek?

- Bazıları sıcak, bazıları soğuk, tam bir denge var. Bazıları çok agresif olduğu için soğuk, bazıları çok sıcakkanlı olduğu için sıcak. Yani burada iki tarafın da karışımını görmek mümkün. Ben bu sebeple burada kalarak hem onlara yardım etmek istedim, hem de işimi yapmak.

PANİK ATAĞI OLAN KADIN TERAPİ İÇİN İLK KEZ DIŞARI ÇIKTI
- İnsanlarla yakınlaşınca terapi farklı yöne kayıyor mu? Ruhsal açılımlar konuşmalarda oluyor mu?
- Bu kişiden kişiye değişiyor. Terapistin başarısı karşısındaki kişinin ne kadar güvendiğine, açık olduğuna bağlı. Güvenirseniz, bu sizin terapinizin kısa vadede sonuca geçmesini sağlıyor. Ama güvenmezseniz bu sizin daha çok terapi almanıza da sebep olur. Bu size bağlı bir şey. Savunma mekanizmasını çıkaran bazı insanlar kendilerini kapatıyor, verileni kabul etmiyor. Bazı insanlar ise daha açık. Hatta bazı insanlar terapi sırasında ağlamaya başlayabiliyor.

- İlginç bir anınız var mı?

- İstanbul’da bir röportajımı okuyan bir bayan terapiye geldi. Hiç İngilizcesi olmadığından, doğru düzgün konuşamadığından masaja başladık. Kadın sürekli sağa sola bakıyor, sanki bir rahatsızlığı var. Yani bir türlü gerekli iletişimi sağlayamadık. Masaj bitti, kadın bir anda ağlamaya başladı. Meğer kadında panik atak varmış. Yıllarca evinde yalnız yaşamış, ilk defa dışarı çıkmış. O da röportajı okuduktan sonra olmuş. Daha sonra bir iki defa geldi ve biraz daha iyi bir duruma ulaştı.

Ağrıların mutlaka manevi nedeni var

SANKİ BÜYÜKANNEMİN ELİ

- Tedavi eden eller diyorlar size. Neden böyle bir isim konuldu?
- Budan’da çalışırken bir kadın masaja geldi. Masaja başladık, ilk 10 dakikada kadın ‘duralım’ dedi. Durunca elimi tutmak istedi ve ‘büyükannemin eli gibi hissettim’ dedi. Hatta kadın bu hikayeyi web sayfama da yazmış. ‘Ölmeden önce bana son dokunan el olmasını diliyorum’ dedi. Bunun nedeni ying ve yang. Hepimizin kadın ve erkek olmak üzere iki karakterimiz var. Duygusal anlarımızda kadın yönümüz, mücadele ederken erkek yönümüz çıkıyor ortaya. Ben masaj yaparken kadın karakterim öne çıkıyor. İnsanlar beni kendi ailesinden, daha yaşlı bir kadın figürü olarak görüyor.

İSTEMEZSENİZ KÖTÜ ENERJİDEN ETKİLENMEZSİNİZ
- Reiki uzmanısınız aynı zamanda. Aslında birçok kişi alıyor bu eğitimi değil mi?
- Reiki aslında herkeste olan bir şey. Evrende bir enerji dengesi var. Biz evrenden enerji aldıktan sonra karşıdaki kişiye veriyoruz bu güzel enerjiyi. Ondaki kötü enerjiyi de alıp evrene geri veriyoruz.

- Bu kötü enerji hepimizin sorunu aslında. Bir de etraftaki kötü enerjili insanlardan şikayet edenler var. Nasıl kendimizi koruyabiliriz?
- Reikinin temel amacı bu zaten. Evrenden aldığımız iyi enerjiyi karşımızdakine verirken ondan gelen kötü enerjiden reiki sayesinde korunuruz. Bu bize koruma kalkanı sağlar. Kötü enerji, sadece o kişiye zarar verir. Ben istemedikten sonra asla beni etkileyemez. Yani böyle insanları çok fazla umursamamanız gerekiyor. Siz kendinize bakın. Siz kabul etmedikçe size zararı olmaz.

X