"Ayçe Dikmen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayçe Dikmen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayçe Dikmen

Şiddeti sadece erkek mi uyguluyor?

30 Kasım 2017

 

Mutlaka onlardan bir şeyler alıyor, öğreniyorum. Kesinlikle aklımda, beynimde, ufuklarımda yepyeni pencereler açıyorlar. Bunlardan en yenisi 25 Kasım Kadına Şiddet ile Mücadele Günü için gittiğim Bahçeşehir Koleji Güzelbahçe Anadolu Lisesi’nde yaşandı. Bu okulun öğrencileri, Birleşmiş Milletler’in katkılarıyla kurdukları Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kulübü ile çok önemli bir ilki gerçekleştirdiler. Kadına şiddetin önlenmesi için kadının güçlendirilmesini konuştuktan ve bunu başarmış kadınları anlatan öncü kadınlar belgeselini izledikten sonra öğrenciler soru sormaya, katkı yapmaya başladılar.
Bir erkek lise öğrencisi söz alıp ‘ben kendi adıma bu konuları konuşmaktan ya da kadınlara şiddet uygulandığını ve onların bir mücadele içerisinde olduğunu görmekten rahatsızlık ve huzursuzluk duyuyorum. Bir erkek olarak böyle bir şeyin içinde olmadım, olmam da ama yine de sanki suçlanıyormuşum gibi geliyor ve bunu önlemek adına ne yapabilirim bilmiyorum’ dedi.

BAZEN ŞAKA DA ŞİDDET İÇEREBİLİR
Kadına şiddet ya da aslına bakarsanız ‘Her türlü şiddet’ konusunda yaptığımız ya da yaptığımızı düşündüğümüz birçok şey var. Ama ne kadarı işe yarıyor, gerçek bir değişim, dönüşüm sağlıyor emin değilim. Bu noktada sadece kadınlar değil, erkekleri de anlamaya çalışmak onları da sürece katarak ilerlemek daha doğru olabilir. Tabii bunu yaparken şiddetin ‘nedeni ne olursa olsun’ hoş görülmemesi ve kabul edilmemesi gerektiği muhakkak. Ama şu da bir gerçek ki, anlamaya çalışmak hoş görmek anlamına gelmiyor. Eğer bizler, kendisinin bir dahli olmadığı halde yine de kendini bir şekilde suçlanmış ve belki biraz da olsa bir baskı hissetmiş bu açık yürekli genci ve onun gibi hisseden- ki bunlardan biri de ‘Bir erkek olarak utanıyorum’ diye yazan sevgili Deniz Sipahi’ydi- daha birçok duyarlı erkeği de sürece katabilirsek inanıyorum daha fazla ilerleyebiliriz. Belki şiddetin tarafını sadece erkekler gibi göstermeden, şiddetin kendisini konuşmak daha doğru bir yaklaşım olabilir. Çünkü şiddet sadece fiziksel olarak tanımlanamaz. Bazen bir şaka, bazen bir ima, bazen kültürel kodlarla fiziksel güce gerek duymadan da şiddet uygulanabilir. Sonuçta başlıkta sorduğum soruya kendi adıma yanıt verirsem;
Şiddet, sadece fiziksel olan ve sadece erkeklerin yaptığı bir şey değil. Şiddetle mücadele etmek için, ne olduğunu daha iyi anlamaya ihtiyacımız var....

ADAMSIN PRENS HARRY

Yazının devamı...

Şiddetin çözümü kadının güçlenmesi

26 Kasım 2017

25 Kasım’ın Dünya Kadına Şiddete Hayır Günü olması nedeniyle sohbet ettiğim Barones Meral Ece, kadına şiddetin ancak kadınların güçlendirilmesiyle çözüleceğini söylüyor.

- Ailenizin Kıbrıs’tan İngiltere’ye göç etme hikayesi nasıl?
Ailem 1947’de İngiltere’ye Kıbrıs’tan göç etmiş. Babam orada polismiş. Dayım İngiliz ordusu için 2. Dünya savaşında askerken esir düşmüş ve 4 yıl Almanya’da esir kampında kalmış. Sonra İngiltere’ye yerleşmiş ve annem de yanına gelmiş ve babamla evlenmiş. Ben Londra’da doğdum ve eğitimimi burada aldım. Aslında sanat eğitimi aldım. İngiltere’de çok tanınan sanatçı Tracey Emin de akrabam oluyor.
- Politikaya ve Lordlar Kamarası’na girmeniz nasıl oldu?
Sanat okulundan mezun olduktan sonra yerel hükümette çalışmaya başladım. Bir kütüphanede görev aldım. Orada çok kitap okudum açıkçası. Sonra belediye meclis üyesi oldum. 16 yıl bu görevi yürüttüm. 2010’da bıraktım. Yine bir çok projede çalışıyordum. Sonrasında Lordlar Kamarası için teklif geldi. Şaşırdım ama Lordlar Kamarası’na giren ilk Türk asıllı kişi olmanın önemini düşününce büyük bir sevinçle kabul ettim ve Barones olarak ilan edildim. Törene ailemin ve en önemlisi annemin gelmesi çok hoştu. Babam da görsün isterdim ama annemin bunu görmesi ve benimle gurur duyması beni hala çok sevindiriyor.
- Lordlar Kamarası’nda çalışırken öncelik konularınız neler?
Açıkçası buradaki kimi üyeler ara sıra geliyorlar fakat ben tamamen işim gibi benimseyerek çalışıyorum. Kısa zaman önce partimin eşitlik konularındaki sözcüsü oldum. Bu nedenle sosyal konular, azınlıklar, kadın konuları gibi birçok konularda yaşanan eşitsizlikler üzerine çalışıyorum. Bir kadın olarak burada bulunmak da önemli tabi. Kadınlar hele hele azınlık gruplarına dahil kadınlar büyük sorunlar yaşıyor. Bu konuları kamuoyunun gündemine taşımaya, yaşanan sıkıntıları duyurmaya çalışıyorum.

Yazının devamı...

İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi Harvard ile eşdeğer

19 Kasım 2017

 

Danışma kurulu üyelerinden Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Departmanı Başkanı olan dünyaca tanınmış Prof. Gökhan Hotamışlıgil’in söylediğine gore ‘Harvard’daki araştırma merkezlerinden geri kalır yanı yok’. Harvard – MIT Sağlık Bilimleri’nden Prof. Mehmet Toner ise yapılan çalışmaların bu alanda dünya ile eş durumda olduğunu anlatıyor...

 

TÜRKİYE’Yİ BİLİM KURTARACAK

Prof. Mehmet Öztürk
(İBG Direktörü)

- İBG’yi biraz tanıtır mısınız?

Yazının devamı...

Karınızı dövebilirsiniz ama öpemezsiniz

16 Kasım 2017


Toplum içinde karınızı dövebilir, sövebilir, kötü davranabilirsiniz. Biz karışamayız, aile meselesi... Geleneklerimiz, göreneklerimiz böyle diyor. Aile içi mesele, kol kırılır yen içinde kalır. Karışmak bize düşmez.
Amaaa, toplum içinde karınızı severseniz, sevgi gösterirseniz haşa öperseniz işte o zaman bu aile meselesi olamaz. Toplumun ahlakı söz konusu. Biz bal gibi karışırız. Çoluğumuz çocuğumuz var.
Maazallah ya çocuklarımız sevgiye, aşka, birbirine sevgi göstermeye özenirse! Ya o sevginin iyileştirici gücüyle gözleri açılır da çirkinliklerimizi fark ederlerse!
Başımıza taş yağar sonra...
Ama şiddete, dövmeye, sövmeye her daim özendirilebilirler. Bunda sorun yok.
O yüzden biz sevginin olduğu her şeye karışabiliriz. Çünkü habire sevgiden, iyilikten, güzellikten bahsetsek de aslında, temelde sevgiye, güzelliğe karşıyız ve düşmanız.

Yazının devamı...

Yönetici kadın ciroyu artırıyor

12 Kasım 2017

 

- TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak neler yapıyorsunuz?
TÜRKONFED Türkiye’nin sadece en büyük KOBİ yapılanmasına sahip örgütü değil, aynı zamanda en büyük örgütlü kadın gücüdür. Bu nedenle de bünyesinde bir İDK Komisyonu var. Bu komisyon aracılığıyla 2007 yılından bu yana kadınların eğitime, iş hayatına ve siyasete katılımını teşvik edecek çalışmalar yürütüyoruz. En önemli projelerimizden biri “Kadının Çok Yönlü Güçlendirilmesi” projesi. Proje kapsamında ülkemizi 4’e böldük. Her bölgedeki iş kadınları dernekleri ve federasyonlarımız ile birlikte; o bölgedeki iş kadınlarının ihtiyacına göre belirlenmiş bir konuda panel düzenlemek, bölgenin başarılı iş kadınının seçimi ve öyküsü dinlenerek başarı ödülünün verilmesi, bölgede yardım ve desteğe ihtiyacı olan bir kadın girişimcinin şirketine BORGİB projemiz kapsamında destek verilmesi, sosyal ve ekonomik anlamda ağ oluşturulması gibi aktiviteler ile kadınları iş yaşamının içerisine daha çok çekecek çalışmalar yapıyoruz.
İkinci önemli faaliyetimiz ise bu yıl sonunda üçüncüsünü yayınlayacağımız İş Dünyasında Kadın raporlarımız. Bu raporlarımızda mevcut durumu ortaya koyup kadın istihdamının ya da kadın girişimciliğinin artırılması için hangi alanlarda eksik ve ihtiyaç varsa, sorun varsa o alanlara yönelik politika önerilerimiz oluyor.
Son olarak da bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinde Kadının Rolü Zirvesi.

EĞİTİM DÜZEYİ ARTTIKÇA İSTİHDAM DA ARTIYOR

Yazının devamı...

Hayallerinizin peşinden gidin

5 Kasım 2017

Hizmet verdiği yüzlerce hastasının yanında Didem’i tanıyanlar ne kadar enerjik, pozitif ve hayat enerjisi dolu olduğunu bilirler ve sanıyorum benim gibi onun bu yönünden olumlu etkilenirler. Her fırsatta dünyanın uzak köşelerine seyahat eden, fotoğraflayan ve özellikle sınır tanımayan doktorlar oluşumu ile gittiği Afrika’ya müthiş bir tutkuyla bağlı olan doktor, ‘50 yaşına yaklaştığım hayatımın bu döneminde hayallerimizin peşinden koşmamız gerektiğini iyice anladım. Sınırları yalnızca biz koyuyoruz, isteyince yapılamayacak çok az şey var’ diyerek hayata bakışını özetliyor...

- Çok yoğun çalışan bir doktorsun fakat aynı yoğunlukta da seyahat ediyorsun. Nasıl zaman buluyorsun? Seyahat senin için bir gereklilik mi?
- Seyahat benim için bir yaşam şekli desem abartmış olmam inan ki... Seyahat, vahşi yaşam ve doktorluk bir arada çok da kolay yürüyor hayatımda. Serbest hekim olarak kendi kliniğimde çalışıyorum. Bu bana aralarda birer haftalık kaçamaklar yapabilme şansı tanıyor. Dünyanın en ücra köşelerinde cep telefonu ve internet var! Hastalarımla iletişim kurabiliyorum. Sınır tanımayan doktorlar kısmı da bana insan hayatında fark yaratma duygusunu en derinden hissettiriyor. Sonuçta ben İzmir’de yaşıyorum. Ben olmasam da hastalarım bir endokrinoloji uzmanına ulaşıp tedavi olabilirler ama Afrikanın ücra köşelerinde bizler gitmezsek doktor yok. Bu tarif edilmez bir duygu. Örneğin Zulu kabilesi bizler için yerel kutsama ayini yaptı görevimiz tamamlandığında. Şu anda hatırladığımda bile gözlerim doluyor inan...

70 YAŞIMDA GİDEMEYECEĞİM YERLERE ŞİMDİ GİDİYORUM
- Özellikle uzak ülkelere seyahat etmeyi tercih ediyorsun. İlgini en çok ne çekiyor?

Yazının devamı...

İki kültürü dansta birleştirdi

29 Ekim 2017

Okul yıllarında farklı kimliği nedeniyle tepki gören Ceyda, çocukluğun verdiği kırılganlıkla Türk kimliğini reddetmiş ama üniversiteye geldiğinde ders aldığı Prof. Öcal Özbilgin’in de desteğiyle bunun ne kadar büyük bir zenginlik olduğunun farkına vararak Sufizme ve Anadolu kültürüne yönelmiş. Geleneksel Türk danslarını, İngiltere’de eğitimini aldığı modern dans ile birleştiren Ceyda,kurduğu Ceyda Tanç Dans Topluluğu ile İngiltere ve Türkiye’de birçok gösteri yapıyor.

CEYDA TANÇ
- Adınız Türk, ama Türkçeyi az konuşuyorsunuz. Neden?
- Babam Türk annem İngiliz. Tüm hayatım boyunca İngiltere’de yaşadım. Sadece 7 yaşımda babamın doktorası için 1,5 yıllığına Türkiye’de bulundum ama maalesef Türkçem hala pek iyi değil. Burada geçirdiğim zaman arttıkça dilimin de gelişeceğini umuyorum.
- Dansa nasıl başladınız?
- Modern dansa Londra’daki Roehampton Üniversitesi’nde başladım. Son yılımda bizim üniversitemizi ziyarete gelen Öcal Hoca ile tanıştım. Daha sonra beni Türkiye’ye davet etti. Ben de mezun olduktan sonra Türkiye’ye geldim 4 ay burada kalarak çok farklı teknikler öğrendim. 5 yıl önce de Ceyda Tanç Dans Topluluğu’nu kurdum.

Yazının devamı...

Kadınlar neden birlik olamıyor?

26 Ekim 2017


Yok vallahi öyle değil... Görünüşte anlaşıyoruz, yan yana pozlar veriyoruz, birbirimizin yüzüne gülüyoruz ama işte içerlerde bir yerde ya o benden daha çok öne çıkarsa, ya o benden daha fazla beğenilirse, alkış alırsa, ya o daha iyi bir yerlere gelirse diye içimiz içimizi yiyor.
Çünkü kendi özümüze güvenmiyoruz, hatta farklılığımızın farkında bile değiliz.
Neyi sadece kendimizin iyi yapabildiğimizin, sadece bize özgü olanın ve bir tek bizde olanın farkında değiliz. Başkalarının yaptıklarına bakıp o kriterlerle değerlendiriyoruz kendimizi. Dolayısıyla da bir fark yaratabilme, özgün olabilme şansını ıskalıyoruz. Korkularımız ve güvensizliklerimizle başkalarının ilerlemelerine de engel olmaya çalışıyoruz ki bizim de aslında yerimizde saydığımız anlaşılmasın...

REKABET SIKINTISI
Başka kadınların başarılarını sürekli gündeme getirerek, onlardan hem kendim hem de başkalarının ilham alması için fırsat yaratmaya çalışan biri için oldukça karamsar görünebilir bu söylediklerim... Ama amacım karamsarlık yaratmak değil, sadece tespit yapmak... Eğer bizi geride tutanın ne olduğunu anlarsak üstesinden gelebiliriz diye düşünüyorum. Hem şunu da belirtmeliyim ki, hep kaçındığım kadın rekabetinin sıkıntılarını yaşamakla birlikte hayatımda en büyük desteği de kadın dostlarımdan gördüm. Hep çok sağlam ve güçlü kadın dostlarım oldu hayatımda... Birbirimizin ilerlemesi ve öne çıkması için elimizden geleni yaptık, çünkü biliyorduk ki, her birimizin ışığı sadece ona özgü ve birimizin aydınlanması diğerimizin aydınlanmasını da kolaylaştıracak.
Sıkça dile getirdiğim bir şey var; Kadın dernekleri (içeriği ne olursa olsun) bir araya gelsin ve bir çatı altında ortak hareket etsin... Bu konuda çalışan bazı kadın dernekleri ve birlikleri olduğunu da biliyorum. Umuyorum bu en kısa sürede gerçekleşir çünkü her birimiz farklı yönlere kürek çekerken ilerlememiz zor. Ama hepimiz birlikte aynı yönde kürek çekersek müthiş bir hızla ilerleriz...

Yazının devamı...