"Ayçe Bükülmeyen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayçe Bükülmeyen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayçe Bükülmeyen

Urla’daki sihirli dünya

Sanırım yakında ‘Ege’nin Özel Kadınları’ serisini de yapacağım. Çünkü öyle güzel ve özel yürekli kadınlar tanıyorum ki sizlere nasıl anlatacağımı bilemiyorum.

 

 

İşte onlardan biri: Yıldız Gürgün. Uzun yıllardır turizm alanında bölgemize önemli hizmetler veren Gürgün, kalbinin sesini dinleyerek çocuklarımız için Sihirli Masalevi’ni açmış. Urla’nın müthiş doğasına nazır bambaşka bir dünya yaratan Yıldız, herkesi ‘Sihirli’nin sihirli dünyasına davet ediyor.

 

30 YILDIR TURİZMLE İLGİLENİYORUM

- Masal evi açmak nereden aklına düştü?
- Almanya’da bir pansiyonumuz var. Bremen’den Frankfurt’a kadar da bir masal yolu. Kassel ortasında ve Grimm kardeşlerin şehri. Çizmeli kedi, Rapunzel, külkedisi gibi tüm dünyada okunan, bilinen masalların yaratıcısı bu kardeşler aslında Alman sözlüğünü yazmış ama kelimelerin akıllarda kalıcılığını masallarla vermişler. Beni etkiledi bu hikaye ve masal evlerini gezmeye başladım. Her masalın şatosunda geleneksel kıyafetlerle masal anlatan kişileri dinledim. O otellerde kaldım, sabah kahvaltımızı Rapunzel’in getirmesi beni heyecanlandırdı. ‘Neden benim Ege köylerimde de bir masal yolu olmasın’ dedim. İzmir’de 30 yıldır turizmle, Çeşme’de de 10 yıldır 3 minik otelle ilgiliyim. Bunların arasında Urla’da böyle bir hayalimi gerçekleştirmek istedim. Kolay olmadı ama amacı var. Masal anlatımlarımızın tüm geliri EÇEV’e bağışlanıyor. Bu bana huzur veriyor.

Urla’daki sihirli dünya

MASALLARI EN GÜZEL
İNSANLARI SEVENLER ANLATIR

- Burada neler yapılıyor, ne gibi etkinlikler var?
- Biz 60 masalı slayt yaptık. Bazılarını çizdirdik. Hatta yeğenim Defne Aydemir şu an Harward’da 3D animasyon kursunda. Bazılarını o çizdi. Masalları büyük ekranda çizimleriyle anlatıyoruz. Doğum günleri yapıyoruz. Çocukların masallarını yazıyoruz. 2 odamız var. Konaklama imkanı sunuyoruz. Minik bahçemizde kahvaltı ve 5 çayları veriyoruz. Birçok atölye, sergi ve kermesler yapıyoruz. Yani sihirli evimizde her türlü yaratıcı etkinliğe açığız.
- Masalları kimler anlatıyor?
- Ben ve burada çalışan Eylül. Masalları en güzel insanları sevenler anlatır. Zaman verip emek verecek anneanneler, babaanneler, anneler, babalar kadar yakın olanlar. Biz de bir amaç edindik. Bunun için de hem ben hem de Eylül masal anlatıcılığı kurslarına gittik, diplomalar aldık. Ama en önemlisi candan anlatıyoruz. Bazen senin gibi ezber bozanlar da gelip anlatıyor. Önemli olan hissetmek.

Urla’daki sihirli dünya

SİHİRLİ’DEN AYRILAN ÇOCUK MUTLU

- Çocukların tepkileri neler oluyor, bundan sonra hedeflerin neler?
- Aslında masalı dinlemeyi sevdirmek, yine gidelim dedirtmek ve onları mutlu etmek. Sihirli’den ayrılan çocuklar mutlu. Hatta bir çoğu bize Pamuk Prenses olup olmadığımızı sordu.
- Urla’yı seçmenin özel bir nedeni var mı?
- Urla’da güzel şeyler oluyor. Dostlarımın özel evleri bu kadar inanılmaz hale getirmiş olması çok özel. Mitera’da bir çay içseniz, Ayerva’da bir zeytinyağı tadımı yapsanız ya da Fırın Vourla ile Urlice’de bir akşam yemeği yeseniz ‘Neden Urla’ demezsiniz.

EGE BÖLGESİ’NDEKİ EN
İYİ ACENTE SEÇİLDİK

- Yılların başarılı turizmcisi olarak Urla’daki evinde de odalar kiralıyorsun. Sence Urla’nın gerektiği değeri bulması için neler yapılmalı?
- Valla bu yıl bizi Ege Bölgesi’ndeki en iyi acente seçenlere sonsuz şükranlarımı iletiyorum. Ancak şu bir gerçek: Urla, altyapısı ile büyümeli. Asla 2 kat kuralı bozulmamalı. Yolların yoğunluğu hafifletilip güzel reklam yapılmalı ve tur operatörleri davet edilmeli.
- Buraya ulaşmak isteyenler sizi nasıl bulacak?
- Kapımız herkese açık. Sosyal sorumluluk projelerini yaşatmak hepimizin sorumluluğu. Lütfen herkes bir sosyal sorumluluk için çaba harcasın. Bizim çocuklarımız, illa kan bağlı olduklarımız değil, başka çocukları da mutlu etmeliyiz. Facebook, instagram hesaplarımız var. Web sitemiz www.sihirli.com... Telefonumuz ise (0232) 421 75 08.

X