"Ayçe Bükülmeyen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayçe Bükülmeyen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayçe Bükülmeyen

Sportif balıkçılık Alaçatı’da gelişiyor

TÜRKİYE’nin ilk sportif balıkçılık turnuvası olan Alaçatı Big Fish Turnuvası bu yıl 12’nci kez düzenleniyor. Geçen yıl başlatılan ‘Trofe Balık Programı’ ile Türkiye’de bir ilke imza atan Alaçatı Big Fish, Yakala – Bırak – Yaşat ile de gelecek nesillere bilinç aktarmayı hedefliyor. Sadece balıkçılık değil, birçok farklı etkinliğe de ev sahipliği yapacak olan ve 13-16 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan turnuvanın düzenleyicilerinden İlknur İçingir ile sohbet ettik.


* Big fish organizasyonunun kaçıncı yılı? Bugüne kadar neler yapıldı?
Turnuvanın 12, Alaçatı Big Fish markamızın 3’üncü yılı. Amacımız sportif balıkçılık hakkında farkındalık yaratmak. Geçen yıl Yakala-Bırak kategorisinde yaklaşık yarım ton balık doğaya geri iade edildi. Bu bilincin oluşması için Yakala-Bırak-Yaşat uygulamamız bu sene de var.
* Bu yıl ne gibi etkinlikler var?
TED İzmir Koleji ile “Deniz ve Sahil Atıkları Çocuklarımızın Ellerinde Sanata Dönüşüyor” projesini gerçekleştireceğiz. Etkinliğin ilk günü yapımına başladıkları dev balığı son gün tamamlayarak sergileyecekler. Murat Bildirici ile Ahşap Balık Boyama Atölyesi, kitap söyleşilerinde Ayçe Bükülmeyen “Ezber Bozan Kızlar”, Ömür Sabuncuoğlu “Onlar’ın Öyküsü”, Nalan Miri Sözer “Kim Tutar Seni Hayat 40’ta Başlar” olacak.
SEZON DIŞI HAREKET
* Kaç kişi/kurum vs. katılıyor? Yurtdışından gelen var mı?
Geçen yıl 64 tekne, Türkiye’nin önde gelen işadamlarından oluşan 380 katılımcı ve yaklaşık olarak 2 bin 500 ziyaretçi vardı. Her yıl Yunanistan, Kıbrıs, İtalya, Kıbrıs, Dubai ve Katar’dan da katılımcılar oluyor. Bu yıl da aynı şekilde bir katılım olacağını bekliyoruz.
* Bu turnuvanın doğa bilinci açısından ne gibi önemi var. Nasıl bir farkındalık yaratmayı planlıyorsunuz?
Sportif balıkçılık hakkında farkındalığı yüksek bir turnuva organize etmek her zaman en önemli önceliklerimizden. Hem gelecek nesillere örnek teşkil etmek hem de bu spora yıllardır gönül veren ve yeni başlayan sportif balıkçılar için ayrı bir bilinç oluşturabilmek için bu yıl da Yakala-Bırak-Yaşat uygulamamız devam edecek.

X