"Alışveriş Cadısı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Alışveriş Cadısı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.

Alışveriş Cadısı

Kadıköy çarşı AVM’ye karşı

16 Mayıs 2013


Bugün Kadıköy Çarşısı’nın geleceğini tehdit eden iki şey var: Hızla artan ve katil yosun gibi çarşının her yerini saran turistik restoranlar ile eski Kuşdili Çayırı’na (eski Salı Pazarı alanı) yapılması planlanan alışveriş merkezi.
Çarşıdaki özgürlük ortamının ve renkliliğin fark edilmesi şunun şurasında bir iki yıllık mesele. Nevizade, Nişantaşı, Asmalımescit gibi turistik yerlerde belediyelerin içki servisi yapan mekanlarla mücadelesi başlayınca rota Kadıköy’e çevrildi. Kadıköy Çarşı, turistik rehberlerde de kendine daha fazla yer bulmaya başladı. Büyüyen potensiyeli görenler de fırsatı kaçırmadı.

 


Yazının devamı...

10 maddede BB ve CC kremler

5 Mayıs 2013

1. Her ikisi de cildin anlık olarak daha iyi görünmesini sağlamak için geliştirilmiş formüller.
2. BB, Blemish Balm’ın kısaltması. CC ise Color Control’un.
3. CC Kore’de, BB Almanya’da geliştirildi.
4. BB Avrupa ve ABD’de, CC ise Asya’da popüler.
5. Her iki ürün de nemlendiriyor, problemli bölgeleri hedef alıyor, koruyor, cilt tonunu düzenliyor, aydınlatıyor.
6. BB kremler ayrıca kusurları kapatıyor, dokuyu pürüzsüzleştiriyor.
7. CC kremler daha hafif, daha doğal sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Yazının devamı...

Taksim’e AVM gerekli mi?

29 Nisan 2013

Perakendecilerin hedefi en kısa zamanda İstanbul'da 55, Türkiye genelinde ise 150 AVM daha açmak. Onlara soracak olursanız, memleketimiz daha pek çok AVM’ye ihtiyaç duymakta. Onlar dağa taşa AVM kurarken, her birinde bir mağaza açmaya çalışan markalar iflasın eşiğine geldi, o da ayrı konu.


Şimdi Başbakan Erdoğan, çoktandır bildiğimiz bir şeyi, açık açık yeniden dile getirdi: Taksim'de yapılacak Topçu Kışlası AVM olacak. Taksim’de nefes alacak tek yer olan Gezi Parkı içindeki yüzlerce ağaçla birlikte yok edilecek ve yerine AVM dikilecek.  Aynı Başbakan daha iki hafta önce Yerel Yönetimler Sempozyumu’nda şöyle demişti: "Bizim metropollerimiz vardı ama o metropoller beceriksiz ve estetik dünyası olmayan, estetik ruhu olmayan ellerde adeta nekropole, yani ölü şehirlere dönüştü. Eskiden yeşilin içine yeşille uyumlu yapılar inşa edilirken şimdi artık saksılarda çiçekler yetiştiriliyor." Çelişkinin altını daha da çizmeye gerek yok sanırım.


Hadi meseleye ihtiyaçlar açısından bakalım. Şu anda Gezi Parkı olan ve AVM’ye dönüştürülecek olan alanın yakın çevresinde tek bir park, yeşil alan yok. Taksim Meydanı’ndan tüm İstiklal Caddesi’ni, Galata’yı geçin, Karaköy’e inin park bulamazsınız. Cihangir yönüne gitseniz durum değişmez. Tarlabaşı da öyle. En yakın yeşil alan Maçka Parkı’dır. Oysa son 10 yılda İstiklal Caddesi kendi başına koca bir AVM’ye dönüştü. Sinemalar, sergi salonları, kitapçılar kapandı, bunların hepsi, dünyanın her yerinde görebileceğiniz büyük zincir markalardan birinin mağazası oldu. Üstelik bu yüzlerce metrelik açık AVM’nin üzerine bir de Demirören denen AVM yapıldı, Emek ile Rüya sinemalarını yutan AVM de yolda.


Başbakan’ın 2023 hedeflerinden biri İstanbul’u dünyanın en büyük AVM’si yapmak mı merak ediyorum.


Yazının devamı...

Organikçiye her gün bayram

28 Nisan 2013

Tuzla Belediyesi ve www.manavim.com işbirliğiyle hizmete giren İstanbul’un en yeni organik pazarı, tüm hafta boyunca açık olacak. Tamamı güvenli ve sertifikalı organik ürünler, Tuzla Belediyesi’nin denetiminde satılacak. Çarşının yeri, Rauf Orbay Caddesi’nde. Tam Deniz Harp Okulu kavşağında. 24 saat güvenlik hizmeti, içinde 6 dükkan, bu dükkanlarda satılacak yaklaşık 300 çeşit ürün, soluklanmak için kafeterya, çocuklar için oyun parkı, dinlenme alanları, süs havuzu ve kahvaltı alanları var. Açılış 14:00’te.

BAŞKA NERELERDE VAR


İSTANBUL
Maltepe, Kadıköy, Şişli, Zeytinburnu, Beylikdüzü, Bakırköy, Silivri, Kartal, Kasımpaşa, Fatih

ANKARA

Yazının devamı...

Vitrinden son haberler

25 Nisan 2013

 

Halle Berry’nin ayakkabıları        

Retro timsah

Yazının devamı...

Bana festivalini söyle sana ne giyeceğini söyleyeyim

22 Nisan 2013

 


Bazı festivaller yaz güneşine erken kaçış fırsatı sunuyor. Kızlar için dökümlü atletler, kaftanlar ve tuniklerin yanı sıra, kesik şortlar ve sezonun olmazsa olmazı incecik şifon etekler; erkekler içinse jean gömlekler, yıldızlı ve çizgili şortlar, çeşit çeşit tişört ve üstler demek. Ayrıca geceye canlılık verecek, karanlıkta parlayan parçalar ve tam bir aksesuvar koleksiyonu da var. Bunun yanı sıra festivallere gidenlerin ihtiyaç duyacakları çadır, panço ve kendin yap kitleri gibi ürünler de koleksiyonda yer alıyor.

 

 

HAVA NASIL OLURSA OLSUN, HAVAN YERİNDE OLSUN

Yazının devamı...

Çakma Lacoste ile Nike sergi açtı

18 Nisan 2013

 


Gelelim sergiye...Dünyada satılan her 10 üründen 1’i taklit. 1990’lardan bu yana yüzde 400 büyüyen taklit ürün ticaretinin 2020’de 2 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Ben çok heyecanlanarak gittim sergiye ama alt katta, pek de trafik olmayan bir köşede, pek de dikkat çekmeyecek biçimde yerleştirilmişti ürünler. Bürokratik bir hali vardı diyeyim. Ama yine de ilginç. Toplam 80 tescilli marka, yanında taklidiyle yan yana görülüyor. Saat, cep telefonu, parfüm, çanta, ayakkabı, oyuncak, kulaklık, her şey var. İtiraf etmeli ki, bazıları orijinallerinden dana iyi görünüyor. Elbette görünüşte sadece. Sigara filtre ağızlığı olan Süzen’in bile taklidi olduğunu biliyor muydunuz? İnsan niye taklit filtre yapar ki?

 

Yazının devamı...