"Alışveriş Cadısı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Alışveriş Cadısı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.

Alışveriş Cadısı

İhtiyacın yoksa Verrr gitsin

14 Temmuz 2013

 

2012’nin sonlarına doğru herkes şu meşhur 21.12.2012’de ne olacağını merak ediyordu. Kimine göre kıyamet kopacak, kimine göre Marduk dünyaya çarpacaktı.


Dünya karanlığa gömülecek, elektrik kesilecek, pek çok kişi aklını kaçıracak ve her şeyin normale dönmesi aylar sürecek, yanardağlar patlayacak, yer yarılacak, bir gezegen çarpacak dünyanın sonu gelecek iddiaları dolaşıyordu.


Ama bir de bu tarihin insanoğlunun varoluşunu kökten değiştirecek milat olduğunu savunanlar vardı. İnsanoğlu yeni bir bilinç seviyesine yükselecek, bundan sonra her şey daha iyi olacaktı.


Yazının devamı...

Bunlar insanı alışverişten soğutur

4 Temmuz 2013

* Deneme kabinleri önündeki sıra


* Yaz sıcağında kabine girip daracık pantolonlardan denemek


* Kapıdan girer girmez peşine takılan satış görevlisi


* Kasadaki uzuuuunnn sıra. Acelen varsa önündekilerden en az biri ürün değişimi için gelmiştir ve dünyanın en ağır kanlı kasiyerine rastlarsın (bkz: Murphy Yasası)

Yazının devamı...

Alışveriş yapmadan yaşamak mümkün

1 Temmuz 2013

Para: Devletçe bastırılan, üzerinde değeri yazılı kâğıt veya metalden ödeme aracı, nakit (TDK sözlüğü)

 

“Mülkiyet olmadığını hayal edin. Merak ediyorum başarabilir misiniz?” der John Lennon, marş haline geline şarkısı “Imagine”de. Bugün dünya üzerinde pek çok kişi, bunun mümkün olduğunu ispat ediyor. Bazıları bir yıllığına bırakıyor alışverişi, bazıları daha uzun süre. Rekor ise hayatı film olan, Alman Heidemarie Schwermer’de. 71 yaşındaki Schwermer, tam 17 yıldır para kullanmadan yaşıyor, başkalarına da ilham oluyor.

 

 

Yazının devamı...

İçimden yazmak gelmiyor

27 Haziran 2013

Bir haftadır bu köşeyi yazmak içimden gelmiyor, elim gitmiyor.


Cuma günü yazının yenilenmiş olması gerekiyordu. Yapamadım. Elim kalkmadı. Pek çok şey yazabilirdim ama ‘alışveriş’ değil.


Dün bu sayfanın yenilenmiş olması gerekiyordu, yine elim gitmedi. Öncelikler başkaydı, alışveriş değil.


Sonunda yazabildiğim tek şey bu; yazamadığım. Ama en azından neden yazamadığımı yazmalıydım.


Yazının devamı...

Eminönü’de fare var

1 Haziran 2013

 

Eminönü ve Tahtakale, İstanbul’un en eski, en büyük, en oyuncaklı pazar yeri. Tüm alışveriş cadılarının oyun alanı.
Ama burada alışveriş yapmaktan zevk almak için AVM tipi değil, çarşı-pazar tipi alışverişçi olmak gerekir. Şöyle Salı Pazarı’nın altını üstüne getiren tiplerden biri olmak...


 

 

Yazının devamı...

Alışveriş bağımlısı mısınız?

27 Mayıs 2013

 


Türkiye’de aşırıya kaçan, saplantılı alışveriş tutkusu, yaygın rastlanan bir durum. Kadıköy Şifa Ataşehir Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Merve Büyükkucak, alışverişin eskiden fiziki ihtiyaçların giderilmesi anlamına geldiğini, fakat günümüzde bir takım duygusal ihtiyaçların giderilmesinde başvurulan bir yöntem olduğunu söylüyor. “Yeni bir şey satın almak birçok insana kendini iyi hissettiren ve hayatın birçok alanında kolaylıkla hissedemediğimiz bir güç hissi verebiliyor. Satın alınan şeyden çok satın almanın yarattığı tatmin ön plana geçiyor aslında.”


Birçok araştırma alışveriş yapmanın sinir ve öfkeyi değil ancak o an için üzüntüyü hafifletici etkisi olduğunu gösteriyor. Sinir daha çok kontrol hissi ile ilişkilendirilen bir duygu ama üzüntü öyle değil. Üzüntü belki birçok duygudan daha da fazla olarak kontrol hissinin kaybı ile eşleştirebiliyor. Çünkü üzüntü yaşayan insanlar genelde üzüntülerin kaynağını başkalarıyla ya da şansla açıklamaya daha meyilli oluyorlar. Bu nedenle alışveriş de bu kaybedilen kontrol hissini onarma amacıyla kullanılabiliyor. Çünkü alışveriş nerede alışveriş edeceğiniz, hangi mağazadan satın alacağınız ve ne alacağınız gibi birçok kişisel seçimi ve dolayısıyla kişisel kontrolü içinde barındıran bir aktivite.

 

Yazının devamı...

Muhteşem Gatsby etkisi: 20 maddelik alışveriş listesi

24 Mayıs 2013

İŞTE ALIŞVERİŞ LİSTESİ (Kadınlar ve erkekler için yapılmıştır)

1. Püsküllü, parıltılı elbise
2. Gösterişli, tüylü saç bandı
3. Art Deco şapka veya bone
4. Uzun, ama gerçekten uzun boncuk kolyeler. İnci tercih sebebi

Yazının devamı...

Fark yaratmak için kaç ölü gerekir

19 Mayıs 2013

 


AVM’LERDE BU HAFTA

 

Dijital oyun festivali

Yazının devamı...