Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Olacak duaya da buyurun

İKİ ucu, HDP ile MHP’yi bir araya getirecek çılgın proje, ilk testte berhava oldu. Olmayacak duaydı, amin demenin âlemi yoktu, eşyanın tabiatına aykırıydı. Yine de dediniz...
Hayatın doğal akışını zorladınız, olmazı oldurmaya çalıştınız, sermayeyi ham hayale yüklediniz. Fakat tutmadı.
Ne var şoka girecek Allah aşkına, ne var ahlanıp vahlanacak, ne var hayata küsecek, ne var kendinize gelemeyecek?...
‘Yandı gülüm keten helva’ bunalımına girecek, dünyası yıkılmış gibi moral bozacak, bütün iddialarından vazgeçecek, hemen havlu atacak ne var?...
Daha feci yıkımlar yaşamak istemiyorsanız oluruna bakın. HDP ile MHP’yi bitiştirmekten çok daha gerçekçi bir imkân var ortada; merkez sağla merkez sol partileri bir araya getirmek. Siyasete inancınızı kaybedeceğinize ona çalışın asıl siz.


* * *


AK Parti’yse AK Parti, CHP’yse CHP... Hangi tarafa yakınsanız, kime sesinizi duyurma şansınız daha yüksekse o tarafa seslenin.
Söyleyin ki; koalisyon görüşmelerinde gücünü abartmasın, ne istediğini bilerek masaya otursun, istekleri makul ve gerçekçi olsun, ucuz siyaset esnaflığını bıraksın, olmadık şartlar öne sürmesin, kininin davasını gütmesin, ‘Ama benim rövanşım ne olacak’ diye tutturmasın, popülist sıkıştırma taktiklerine tevessül etmesin, muhatabını hafife almasın, daha fazla taviz koparma numaralarına yeltenmesin, işi yokuşa sürmesin, yormak için oyalamacaya başvurmasın, ülkeye zaman kaybettirmesin, lüzumsuz kapris yapmasın, karşısındaki ona bir adım yaklaşırsa derhal bir adım da o yaklaşsın, dürüst ve açık davransın...
Böyle söyleyin. Meclis başkanı seçiminden dolayı MHP’ye söylenip durmaktan daha anlamlı bir iş yapmış olursunuz.


* * *


Unutmayın; bir AK Parti-CHP koalisyonu kurulamaması için hiçbir sebep yok.
Unutturmayın; koalisyon kurulamazsa tekrar sandıklar kurulacak. Oradan kimin bahtına ne çıkacağını ise ancak Allah bilir.
Ya şimdi konuşun ya da sonra kaçan fırsatın ardından boş boş dövünmeyin yine.


Suriye’nin yetim piyadeleri


-DÜNKÜ gazetelerde üst düzey bir yetkiliye dayandırılan çok sayıda haber ve yorum vardı. Ankara’nın son askeri müdahale çıkışının perde arkasını aydınlatıyordu hepsi.
Meğer heyecana kapılacak bir durum yokmuş, bir delilik yapıp tek taraflı savaşa girmiyormuşuz. Uluslararası koalisyonla birlikte planladığımız askeri müdahale adımlarıymış bunlar.
Ben de bir üst düzey yetkiliyle temas fırsatı buldum. Ne anladığımı yazıyorum.
ABD’nin başı çektiği IŞİD karşıtı hava koalisyonunun yerde bir piyade gücü var: PYD... Havadan koalisyon uçakları IŞİD mevzilerini bombalıyor, arkasını karada PYD’nin YPG milisleri getiriyor. ABD bu sayede, tek bir askerinin burnu kanamadan, tek bir Coni postalı Suriye topraklarına değmeden göğüs göğüse karada çarpışıyor. F-16’lar vuruyor, PYD ilerliyor...
Esad rejiminin hava kuvvetlerinin de bir piyade gücü var: IŞİD... Rejim hava saldırılarıyla Özgür Suriye Ordusu’nun direncini kırıyor, karadaysa IŞİD aynı noktalara eşgüdümlü taarruz başlatıyor. IŞİD, rejimin piyade kuvveti gibi işlev görüyor. Birbirlerine payanda oluyor, birbirlerini tamamlıyorlar. İki tarafa da kazandıran bir işbirliği...
Bir de hava gücü olmadan savaşan bir kara unsuru var: Özgür Suriye Ordusu...
Onlar da IŞİD’e karşı savaşıyorlar. Fakat PYD’ye ilişmeyen Esad’ın MIG jetleri onların başına bomba yağdırıyor.
Fakat PYD’nin imdadına yetişen hava koalisyonunun uçakları, IŞİD’le savaşında Özgür Suriye Ordusu’na ne bir güne bir gün destek atıyor ne de hava koruması sağladığı görülüyor.


* * *


Kara savaşının tek yetim piyadeleri onlar. Meşru Suriye muhalefetinin silahlı gücü olarak BM dahil bütün dünyada tanınıyorlar. ABD, Türkiye ile birlikte başka müttefik ülkelerde de ÖSO savaşçılarını eğitip donatma programları yürütüyor.
Ne ki iş kara savaşına gelince ortada sahipsiz kalan tek unsur yine onlar...
Türkiye’nin son çıkışı, anlıyoruz ki işte ÖSO’ya havadan destek çıkmayı amaçlıyor. Obüs toplarıyla koruma şemsiyesi sağlanacak, sıkıştıkları yerde hava vuruşlarıyla önleri açılacak.
Türkiye’nin askeri hedefi, sınır boylarından IŞİD belasını tamamen söküp atmak. ÖSO da kendi vatan topraklarını bu vahşet organizasyonundan temizlemiş olacak.
Ortak amaç için, biz havadan, onlar karadan yüklenecek. Koparılan gürültünün sebeb-i hikmeti budur.

X