Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kafamın içindeki cüce ve Afrika izlenimleri

ŞU bizim Descartes iddiasında haklıysa şayet, yani kafamın içinde aklımdan geçenleri okuyan, zihnime yansıyanları seyreden bir cüce varsa, eminim şöyle diyordur:

“Cibuti’ye bir İstanbul Meydanı kurmak, bir Burhan Bey bulvarı yapmak çok mu lazımdı sanki bize, etimiz ne budumuz ne arkadaş...”
O kadarla kalsa gene iyi. Dünyanın 17’nci büyük ekonomisi ama 3’üncü büyük donörü olduğumuzu duysa
çıldırmaz mı?
Para babaları sıralamasında 17’nciyken donörler sıralamasında 3’üncü ha! Şu savurganlığımıza bakıp söylenmez mi benim cüce, kıyakçılığın sonu ayakçılıktır diye...


* * *


Araya Kral Abdullah’ın Riyad’daki cenazesi girse de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika seyahati sürüyor.
Etiyopya’nın ardından bugün ve yarın Cibuti’yle Somali’deki TİKA projelerini de gördükten sonra, kafama musallat olan bücürün kafasından neler akacak kim bilir...
‘Ayranımız yok içmeye, kalkmış Afrika’ya yol, su, elektrik getiriyoruz; okul, hastane yapıyoruz; aş ve iş tedarikine giriyoruz’ muhabbetinden başlamaz mı vıdı vıdıya?
En fazla yardım artışında dünya 3’üncüsüyüz bugün. Bağış saçıyoruz neredeyse...
Yaptığımız yardımların milli gelirimize oranı açısından alalım. Bütün dünya donörleri arasında 2012’de 3’üncülüğe oturmuştuk, 2013’te ise 1’inci en cömert ülke olduk.
Dırdır etmez mi cüce arkadaşım, bonkör milletler listesinde başı çekmek bizim neyimize diye...
Kim ne yardım yapmış, toplam meblağ üzerinden kıyaslayalım desek bile... 2012’de AB’den sonra 4’üncü gelirken sonraki sene, yani 2013’te 3’üncülüğe yükselmişiz.
Amerika ve İngiltere’den sonra, dünyanın en eli açık bağışçısı bugün Türkiye.
Benim cücenin yerinde kim olsa hayıflanmaz mı? Ne hayıflanması, kahrından çatlamaz mı yahu hangi küçük düşünce insanına söyleseniz...


* * *


Türkiye’nin 2013 yılındaki insani yardım karnesini madde madde gözünde canlandırsa bile yeter bir cüceye:
-Dünya üzerinde gerçekleşen toplam insani yardımın % 7’sini Türkiye yapmış.
-Yine Türkiye, dünya üzerindeki toplam yardımların yarısını ABD, İngiltere, AB ve Japonya ile birlikte temin etmiş. Şampiyonlar ligine çıkmış...
-Sağladığı yardımların kişi başına milli gelire oranı bakımından %0.21 ile en cömert ülke olmuş. Gelirine nazaran en yüksek oranda bağış bütçesi ayıran ülke yani...
-Yardım harcamalarından her bir Türk vatandaşı başına 22 dolar düşmüş. Bu pay ile dünyanın en cömert insanları olmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, uluslararası klasmanda 1’inci sıraya yerleşmişler.
-Her 3 kişiden 2’sinin muhtaç durumda olduğu Suriyelilere, Türkiye son 2 yılda 2.5 milyar doların üstünde destek tahsis etmiş.
-Türkiye’nin toplamda 3 buçuk milyar doları bulan resmi kalkınma yardımlarının yarısı insani yardımmış. İlaveten, özel sektör ve STK’larımızın insani yardımları da 1 milyar dolar tutmaktaymış.
-Türkiye’nin insani yardımlarından en çok yararlanan ülkeler Suriye, Somali, Myanmar, Nijer ve Moritanya’ymış.
-Ve toplam insani yardım miktarımız bir önceki yıla göre % 57 artmış. Bu rakam, dünya sıralamasında 3’üncülük derecesi getiren bir rekormuş.


* * *


Henüz müşerref olmadım kendisiyle. Fakat tanışıp karşılıklı konuşabilmeyi çok arzu ederdim.
Çünkü kafamın içinde bir ‘Kartezyen tiyatro’ dönüyorsa, zihnim algıladıklarımın canlandığı bir sahneyse ve karşısında kurulmuş önünden akıp geçenleri izleyen bir cüce varsa... O cücenin kafasının içinde neler dönüyor bilmek isterdim.
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı TİKA’nın paramızı dünyanın orasına burasına savurması hakkında düşünse düşünse ne kadar küçük düşünüyordur acaba?

X