Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hadi darısı başınıza ayol

RADİKAL sol koalisyonu SYRİZA’nın Yunanistan’daki sarsıcı zaferiyle Türkiye’deki iktidar kavgasının olası sonuçları arasında benzerlikler kuruluyor günlerdir.

‘Orada sol yükselişe geçtiğine göre burada da geçer’ düzeyinde projeksiyonlar, analizler, öngörü ve çıkarsamalar gırla...
Yunan halkı seçimini yaptı, mesajını verdi, kendine pay çıkarmak da bize düştü.
Aramızdaki sebep-sonuç ilişkisine bakar mısınız, müthiş değil mi:
Orada 40 yıllık hâkim partiler Yeni Demokrasi ile Pasok lastik patlattığına göre... Burada da 12 yıllık muktedir AK Parti lastik patlatacak demektir, yolun sonu göründü.
Orada hazırdan yiye yiye AB ve IMF’ye 300 milyar Euro borç takıldığına göre... Burada da seçime kadarki 5 ayda bir mucizeye imza atılacak ve iktidar hazineyi çarçur gümletecek. Ama eksi bakiyeye geçmek için önce IMF’ye borç verdiği 5 milyar doları acele tarafından tahsile koyması gerekecek.
Orada halk ağır bir borç rejimi altında inim inim inlediğine göre... Burada da radikal sola sarılacak kadar ezilip sıfırlanacak millet.
Orada Balkanlar üzerinden esen borcunu harcını ödemeden kaçma rüzgârları burada bizi de etkisi altına alacak. Tokatçılık kurumsallaşacak, hesap ödeme zamanı masa devirme numaraları revaç bulacak.
Orada yüzeye vuran bu dip dalga burada AK Parti’yi de önüne katıp götürecek.
Dibe çakılan Yunanistan’da soldan doğdu güneş, burada da dibin dibini boylamak kaydıyla solun yükselişi önlenemeyecek.
Orada SYRİZA’yı iktidara taşıyan sosyoloji önümüzdeki seçimlerde burada da CHP, HDP veya ÖDP’den birine gün yüzü gösterecek.
Orada Maoistinden Troçkistine, sosyal demokratından devrimci solcusuna yamalı bohça gibi bir hizipler ittifakı kazandı... Burada da en çok fraksiyonu bünyesine eklemleyen parçalı siyaset voleyi vuracak.
Orada bizim Gezi çatapatına destek atan birine oy verdi, ‘Çipras’ dedi halk... Burada da Gezi oylanacak ve tercihe bağlı olarak ya Kılıçdaroğlu ya Demirtaş ya da Alper Taş halkın gönlünden çıkacak.
Orada Çipras’ın yüzüne gülen büyük çaresizlik, burada da Kılıçdaroğlu, Demirtaş ya da Alper Taş üçlüsünden birini güldürecek.
Orada bir boş hayale, bir olmaz maceraya yelken açan milli irade, burada da bir güneş gibi sandıklarda tecelli edecek.
Hani ne derler, rüya gibi, gerçek olamayacak kadar güzel...

* * *


Orada kazanılan zafer burada kutlandı ya, bizim kadar SYRİZA bile sevinmedi kazandığına, kara kara devraldığı enkazın altından nasıl kalkacağını düşünüyor, tek sermayesi de çamura yatmak. Böyle morallere, böyle heyecanlara hasretmişiz meğer burada.
IMF komiserlerinin çantasını koltuklarının altına verip üste de bahşiş parası bırakarak evlerine gönderdi AK Parti, şu Çipras’ın AB ve IMF troykasına arkadan sallaması kadar havalı görünmedi burada.
5 yıl önce maaşları ödemek için kapı kapı dilendikleri parayı afiyetle yiyen onlar değilmiş gibi... ‘Borç anlaşmalarını sandıkta iptal’ edebileceklerine inandılar orada. Burada alkış tufan.
‘Eski siyasi düzeni yıktık, elitleri ve oligarklarıyla tarihin çöplüğüne gönderdik’ diyorlar orada... Buranın oligarşik eski düzen tribünleri bravo sesleriyle yıkılıyor.
“Diklenmeden dik duracağız” diye diye başına açmadığı iş kalmadı Tayyip Erdoğan’ın, şu Çipras’ın “AB’yle çatışmayacağız ama boyun da eğmeyeceğiz” lafları kadar sükseli, fiyakalı gelmedi buraya.
Orada kötü yönetimler sonucu batmış, sıfırı tüketmiş, namerde muhtaç edilmiş bir seçmen harakiri yaptı... Buradaki tuzu kurular iç geçire geçire onlara özeniyor, onların fıstık gibi masalında olmaya heves ediyor.
Burası hangi yalan dünyaydı yahu, bir çimdikleyin beni.

X