Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Fedakârlık işi tamam inşallah

DAVUTOĞLU, en çok oyu alan partinin lideri sıfatıyla kapı kapı dolaşacak.

CHP, MHP ve HDP sıraya girmiş kapılarının çalınmasını bekliyor. Hepsi fedakârlık yapmaya hazır. 7 Haziran sonrasında, Meclis’in kilit partisi HDP olacaktı. Fakat her nasılsa MHP’ye kaptırdılar o rolü. Tüm koalisyon senaryolarının favori adayı MHP oldu birden. HDP’nin de onun kadar milletvekili var halbuki. Ancak eski fiyakasından eser yok...
AK Parti de ‘Olursa MHP’yle olur’ havasında. HDP ile CHP de az koşmadı peşinden MHP’nin. Hâlâ bir umut sürüyor bekleyişleri, belki bu yana döner diye.


* * *


HDP’nin barajı geçip yüzde 13’lere baliğ olması en çok kime yaradı diye bakın. Bilatereddüt MHP’dir... Dağdakiler şimdi MHP’li hükümet seçeneklerinin önünü açmak için silah bırakıp güvenlik güçlerine teslim olacak. Karayılan, Bayık, Kalkan ve diğer ‘elebaşlar’... Hatıra binaen mücadele geçmişlerine bir seferde kalem çekip inecekler Kandil’den.
O an geldi; kimi cezaevi nüfusuna, kimi affa uğramış itirafçı kadrosuna, kimi de çoluk çocuğa, torun torbaya karışacak. Sessizce bir köşeye çekilecekler...
“Kaybedilecek bir saniyemiz bile yok” dedi Bahçeli. Duydu bunu örgüt şefleri, dururlar mı? Bahçeli’den şunları da duydular: ‘Derhal ve acilen diyalog ve mutabakat zeminleri oluşturulmalı. Türkiye güçlü, atılımcı, katılımcı ve icraata odaklı bir hükümete kavuşmalı...’
Yeter ki ‘meseleyi dar kalıplara, ideolojik beklentilere ve çıkar hesaplarına endeksleyenler geleceğimizi riske atmasın...’
Madem görev Kandil’e düşüyor. Türkiye’nin hükümetsiz kalmaması için 40 yıllık PKK derhal kendini lağvetti bilin siz. Acele tarafından, göz açıp kapayıncaya kadar gereğini yapacaklardır.
Demirtaş, MHP’nin gönlü olsun diye ağzını doldurarak PKK’ya ‘Bebek katili terörist’, Öcalan’a ‘İmralı canisi’ diye bağıra çağıra bağlamanın tellerini incitecek.
CHP, Bahçeli’nin reçetesine uyacak, ‘sosyal yarılma’ya iyi gelmesi için AK Parti ile koalisyona girecek.
AK Parti, Çankaya Köşk’ünü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geri döneceği bir fanus şeklinde restore edecek. MHP kendini iyi hissetsin, Bahçeli’nin eli rahatlasın, ağzından laf çıktı bir kere, seçmenine mahcup olmasın bari diye.
17-25 Aralık dosyaları yeniden açılmayacak, direkt kesin hükme bağlanacak ve koalisyon şerefine cezaların infazına geçilecek. Sözü yerde kalmasın maksat.
İşte o gün MHP, devleti başsız, milleti iktidarsız bırakmamak için üstüne düşen her fedakârlığı yapmaktan zerre miskal çekinmeyecek.


* * *


CHP’ye gelecek Davutoğlu. ‘Ne iyi ettiniz de geldiniz’ diyecek Kılıçdaroğlu. Kapıda karşılayacak, içeri buyur edecek. Ramazan münasebetiyle izzet ikram faslı pas geçileceğinden hoşbeşi kısa kesecek. Lafı uzatmadan mevzuya girecek Kılıçdaroğlu. ‘Yalnız ben oy verin gitsinler demiştim, kalın birlikte oturalım dersem nasıl anlatırım şimdi dışarıdakilere’ moduna geçecek. ‘Siz kendi içinizde şartları olgunlaştırıp gelseniz olmaz mı’ diyerek topu gerisin geriye AK Parti’nin kucağına atacak...
MHP’ye geldiğinde ise bismillah daha kapıda selamlaşır selamlaşmaz, hal hatır sormaya dahi kalmadan ‘Bizim fanus işi ne oldu’ sorusuyla karşılanacak. Ayakta tutulmayacak, baş köşeye oturtulacak tabii. Töre gereği, ayağa gelmiş misafire hürmette kusur edilmeyecek. Fakat Davutoğlu ve heyeti henüz neye uğradığını bile anlamadan zil çalacak. Töreye de uygun olacak. Tam bir demokratik nezaket, misafirperverlik adabı ve centilmenlik içinde paydos denilecek, ‘Maalesef bu sefer paydos, kısmetse bir dahakine yine bekleriz’...
HDP, kavgada bile söylenmeyecek şeyleri en başta söylediği için diyecek yeni bir şey bulamayacak görüşmede...
AK Parti’nin de canına minnet. İlk tur, ikinci tur derken süre dolacak, ver elini sandık...
Maşallah hepsi fedakârlık yapmaya dünden hazır olduğuna göre iş kesin başa düşecektir. Taşın altına yine bizim el sokulacak demek.
Müsaadenizle ben biraz yorgunluk atsam diyorum, görünüşe bakılırsa bir daha zor yakalarım böyle boşluk. Cümleten iyi bayramlar.

X