Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bakın şu kriminalize edene

SİZ, ‘Aman HDP’yi kriminalize etmeyelim’ dedikçe HDP, tuttuğunu kriminalize ediyor.

PKK terörüne laf etmeye görün, isterseniz IŞİD vahşetine lanet okumaktan dilinizde tüy bitsin, ne IŞİD’çiliğiniz kalıyor, ne katilliğiniz, ne suç ortaklığınız.
Siz istediğiniz kadar ‘Aman PKK’nın cinayetlerinden HDP’yi sorumlu tutmayalım’ deyin. HDP durmuyor. Hükümeti IŞİD terörünün başını okşamakla, besleyip büyütmekle suçluyor.
Demiyor ki ‘Yahu başkasını teröre destekle suçlayacak en son kişi bile ben değilim’. Hayır demiyor. Ne en ufak bir çekingenlik belirtisi var üstünde ne de en küçük bir mahcubiyet...
Siz alttan aldıkça üste, daha çok tepenize çıkıyor. Siz idare ettikçe, daha beter istismar ediyor.


* * *


Siz istediğiniz kadar ‘HDP’nin açmazları var, elinden bir şey gelmiyor, üstüne gitmeyelim, fazla zorlamayalım, biraz zaman tanıyalım, anlamaya çalışalım, silahsız siyasetle yapamayacağı hiçbir şey kalmadığını gösterip dağdakileri silahtan soğutacaktır, aman fırsat verelim’ deyin...
Yüzde 13 de alsa, 80 milletvekili de çıkarsa, iktidar ortaklığına da namzet olsa HDP’nin mazereti bitmiyor. Dağdakileri silahsızlanmaya değil, sizi silahların lüzumuna ikna etmeye ihtiyacı artarak devam ediyor.


* * *


Siz istediğiniz kadar ‘HDP yeterince palazlanırsa inisiyatif sivil siyasete kayar, onlar da aldıkları temsil gücüyle silahlı yönteme el koyar’ deyin...
HDP palazlandıkça inisiyatifi daha çok dağdakilere kaptırıyor, eli silahlılar dönüp HDP’nin yeni oylarına da el koyuyor.
Siz istediğiniz kadar HDP’den silahların sesini bastıracak gürlükte bir seda bekleyin...
Doçkalar patladıkça HDP ya başını öbür tarafa çeviriyor ya da PKK’yı haklı çıkarmaya bakıyor; hiçbir şeyine kusur buldurtmuyor, tek laf ettirmiyor Kandil’deki şeflere, sadece silahlarına kılıf buluyor, sadece ‘Ama onları da anlamaya çalışalım’ diyor.
Siz istediğiniz kadar IŞİD’in vahşetine lanet yağdırın...
HDP demiyor ki ‘Herhangi bir siyasi partiye karşı terörist suçlamasını en son ağzına alacak kişi benim’. Aksine, bunu PKK’nın terör faaliyetlerini meşru ve mazur göstermek için kullanıyor.
Hülasası, IŞİD çetesinin barbarlığını nazara vererek susturuculu cinayet şebekelerini göze hoş ve medeni gösterebileceğini sanıyor. PKK’ya karşı anlayış geliştirme kabiliyeti sınır tanımıyor.


* * *


HDP’yi kriminalize etmeyelim, kabul. Hatta Suruç katliamını önleyemediği için hükümeti protestosuna da katılalım. Ama onlar da PKK’nın sokak şiddetini önleyemediği için hükümetin kınanmasına katılıvermesinler mi artık?
Suruç’taki güvenlik zafiyetini sorgulayalım, hesap soralım. Bülent Arınç, IŞİD’le mücadelede yaptıklarını anlattı. Niye daha fazlasını yapmamış diye iktidarı eleştirelim, silkeleyelim.
Fakat HDP de hiç olmazsa polisin kontrol için neden Suruç Belediyesi’nin kültür merkezine sokulmadığını, ‘Biz alırız’ denilen tedbirlerin niye alınmadığını, oradaki kameraların neden 6-7 Ekim olaylarından beri çalışmadığını ucundan izah etsin, azıcık özeleştiri versin bize.
Daha dün iki sakallı vatandaşı IŞİD’çi diye çocuklarının önünde infaz eden, Ceylanpınar’daki iki polisi yataklarında kalleşçe katleden PKK’lıları kınamalarını beklemeyelim yine de. Eli silahlı şehir eşkıyalarının sokaklarda cirit atmasına niye göz yumulduğunu da sormasınlar...
PKK’yı kınamaya zorlamayalım HDP’yi, bu gerçekçi değil. HDP’nin PKK’ya söz geçiremeyeceğini hesaba katalım.
PKK’yla hiçbir bağı yokmuş, şiddet eylemlerine sempati beslemiyormuş gibi yapalım. Öz savunma çağrılarıyla bu infazlar arasındaki bağı da kurcalamayalım, halkı kendi güvenlik önlemlerini almaya çağırmalarıyla Apo’cu fedailerin saldırıları arasındaki ilişki üzerinde de durmayalım, onları hep görmezden gelelim.
Sonuçta ‘HDP’yi kriminalize etmek, PKK’yla bir tutmak, suça ortak etmek demokratik siyaseti teşvik yerine zayıflatacağı için hatadır, aleyhedir’ deyip geçelim hepsini.
Ama HDP aynısına yeltendiğinde, AK Parti’yi yalandan dolduruşlarla kriminalize ettiğinde, IŞİD’le bir tuttuğunda, katliama ortak ettiğinde ne yapacağız? Bunu da mı hoş göreceğiz? ‘PKK cici, AK Parti terörist’ cayırtısına da mı müsamahayla yaklaşacağız?
HDP’yi korumak konusunda gösterdiğimiz özen ve dikkatin binde birini bari HDP’den de beklemeyelim mi?

X