Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

AKePe terörü

DUYAN, gören de terör örgütü tabela değiştirdi zannedecek, yeni bir isim verdiler sanki ona.

PeKeKe, KaCeKa, HePeGe,YeDeGe derken AKePe çıktı şimdi de...
Bin bir surat Carlos gibi, bin bir harf kombinasyonu var terör örgütünün. Üç harfliler serisine son eklenense bu AKePe...
BeDePe’den sonra gelen HeDePe’liler ilk ağızdan yayıyor bilgiyi. Kaynağımız, içeriden iyi haber alan, güvenilir bir kaynak üstelik.

* * *

Peki nedir bu AKePe terörünün kanlı bilançosu?
HeDePe eşbaşkanları, kamuoyunu düzenli olarak bilgilendiriyor bu hususta.
İşte azılı terörist AKePe’nin birkaç eylemi...
Cizre’de yüzü maskeli, eli Kalaşnikoflu teröristler ‘öteki Kürtler’in ev ve işyerlerine saldırırken mi görüldü?
Bir eşbaşkan, basına bülteni geçiyor hemen:
“AKePe’li teröristler Cizre’yi kana buladı. Onları Cizre’den de tüm Türkiye sathından da temizleyeceğiz...”
Üniversite kampusunda sağ görüşlü, MHP’li bir öğrenci mi öldürüldü?
Öbür eşbaşkan devralıyor bilgilendirme nöbetini:
“Ege Üniversitesi’nde bir saldırı gerçekleştiriliyor. Bir kişinin ölümüne neden oluyor. O 150 kişilik ırkçı, faşist grubu 15 solcu, yurtsever gencin üstüne kim yolladıysa onlar sorumludur...”
Hızını alamıyor eşbaşkan:
“Parti binalarımıza dönük ırkçı, faşist saldırılar gerçekleştiriliyor.
12 ilde eşzamanlı olarak... Kalleşçe, haydutça saldırılar bunlar. AKePe’nin azmettirdiği saldırılardır bunlar...”
Eşbaşkan durdurulamıyor:
“Biz Türkiye’nin yeni demokratik yüzüyüz. Bütün bu ırkçı, faşist, terörist saldırıları boşa çıkaracağız...”
Sanırsınız öldürülen MHP’li değil de PeKeKe’li. Ve bu inançla, cuk oturtuyor lafı eşbaşkan: “PeKeKe’ye silah bırakma çağrısı yapıyorsunuz. Ama siz daha fazla silahlanıyorsunuz. İç güvenlik paketi devletin devasa düzeyde silahlanması, silahlandırılması yasasıdır.
Bu başkanlık ve diktatörlük sistemine itiraz edecek olan herkesi terörle sindirmek için çıkarılıyor. Devlet terörünü 2, 3, 5 kat daha fazla güvence altına almak için...”

* * *

MHP’li gencin öldürülmesini nasıl anlatıyor fakat Devlet Bahçeli:
“Fakülte koridorları Kandil’deki mağaralar gibidir. Dağ eğitiminden geçmiş bölücü militanların kanlı eylemi yaşanmıştır. Üniversitelerde karşıt görüşlülerin çatışması değil PKK’lıların provokasyonu vardır. Teröristler ne zamandan beri fikir sahibi olmuştur...”
PeKeKe’nin gençlik yahut şehir örgütlenmesi dedikleri YeDeGe’nin tabelası değişmiş, AKePe olmuş da koskoca Devlet Bahçeli duymamış mı yani hâlâ?

Yanlış kişiye çatmasa iyiydi

GENELKURMAY Başkanı, Bahçeli’ye bir cevap verdi. Ama lafı uzatmayarak doğrusunu yaptı, siyasi bir kişilikle polemiğe girmekten kaçındı. Girse, ağır ve son derece şahsi bir suçlamaya maruz kalmasına, kendini savunma hakkına filan bakılmayacaktı. Siyasetin alanına daldığı için haklıyken haksız duruma düşecekti.
Ancak MHP lideri, hükümete yüklenirken aynı ayrımı yapmadı, aynı özeni gösteremedi. Necdet Özel Paşa’nın dikkatli cevabı ise bu iki tutum arasındaki farkın altını kalınca çizmiş, daha da belirginleştirmiş oldu.

* * *

Devlet Bey’in sözleri, içerik olarak da incelikten uzaktı gerçi. Kantarın topuzu fena halde kaçmıştı. Bir genelkurmay başkanının üstüne “Senin için vatan nedir? Harbiye’de vatan konusu işlenirken dersi mi kırdın, okuldan mı kaçtın” düzeyinde sözlerle gitmesi beklenmezdi.
Fakat keşke o kadarla kalsaydı. Devlet Bey’den asıl beklenmeyecek şey, o sözlerin bir de muhatabını karıştırması, bir de yanlış adrese yollamasıydı.

* * *

Siyasetçiler siyasetçileri eleştirir, siyasi talimatları yerine getiren bürokratları değil.
Bu temel kuralı çiğneyerek Genelkurmay Başkanı’na ne önermiş oluyor Devlet Bey? Bağlı olduğu hükümetin politik direktifine, siyasi emrine uymamasını mı?...
Bir askeri, sırf emre itaatsizlik etmediği, aldığı komutun gereğini başarıyla yerine getirdiği için ağır biçimde yermek, Devlet Bey’in gördüğü hangi demokratik siyaset dersinde işlendi acaba?

X