"Ahmet Hakan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ahmet Hakan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ahmet Hakan

Türk halkı milliyetçiliğin aslı varken taklidine oy vermez

7 Haziran seçiminden sonra çatışma süreci başladı.

AK Parti, bir anda PKK ve HDP karşıtı bir tutum aldı. Hatta MHP’yi bile geçecek kadar! Hedefinde MHP oyları var. MHP’den oy alabilir mi AK Parti? Ne diyorsunuz bu konuda?

UYGAR AKTAN: AKP’nin bir seçim stratejisi olarak bunu amaçladığı kesin. Ancak soru şu: Başarılı olabilir mi?
*
Olabilir mi?
UYGAR AKTAN: Olamaz. Çünkü Türk seçmeni, aslı dururken kopyasına ya da taklitçisine hiçbir zaman oy vermez. Sosyal demokrat olan birisi, sosyal demokrat taklidi yapan bir sağ partiye oy vermez. Bunun tersi de söz konusu. Dünyaya siyasal İslamcı olarak bakan bir seçmen, bütün geçmişi boyunca katı laik olan bir partiye, son iki hafta birkaç dindar cümle sarf etti diye oy vermez. Bizim seçmenimiz kimin ne olduğunu iyi bilir.
*
HDP ve PKK’ya karşı bu denli sert bir politika yürüten AK Parti’nin, milliyetçi oyları tırtıklaması neden mümkün olmasın?
UYGAR AKTAN: Mümkün olmaz. Çünkü halkımız, AKP’nin ‘Çözüm Süreci’ni buzdolabına kaldırdığını gayet iyi biliyor. Buzdolabına kaldırmak ne demek? Bir süre sonra yeniden uygulamaya koymak demek. Demek ki bütün bu milliyetçilik taslamalarına rağmen, terörle tekrar müzakereye oturacak. HDP ve PKK’ya karşı olsa “Buzdolabına kaldırdım” demez, “Fişi çektim” der.

Türk halkı milliyetçiliğin aslı varken taklidine oy vermez

 

Bahçeli ile görüşüyordum


MHP’den milletvekili adayı olmanız için teklif kimden geldi?
UYGAR AKTAN: Genel Başkanımız Sayın Bahçeli’yle görüşmelerim oluyordu. Özellikle dış politika alanında sohbetlerimiz oluyordu. Bu sohbetlerin devamı olarak biraz da doğal olarak gelişti süreç.
*
Babanız MHP’den milletvekili seçilmiş, ancak hemen sonra hastalanıp vefat etmişti. Bahçeli size “Merhum Gündüz Aktan’ın emaneti” olarak mı baktı, bakıyor acaba?
UYGAR AKTAN: Öyle bir duygusu eminim vardır. Ama sohbetlerimizin içeriği, babamın MHP’de başlattığı çizginin devam edebilmesi
üzerineydi.


PKK ile HDP arasındaki gerilim tiyatro mu?

 

HDP ile PKK arasında bir gerilim var. PKK’nın HDP’nin yükselişinden ve Demirtaş’ın öne çıkmasından rahatsız olduğuna dair izlenimler var. Ne düşünüyorsunuz bu konuda?
UYGAR AKTAN: Bu gerilimin bir danışıklı dövüş ya da bir tiyatro olmadığından henüz emin olmak mümkün değil. Aralarında bir kopuş var ise bu doğal olarak uzun bir süreç olacaktır. Takip etmek lazım...
*
Peki danışıklı dövüş söz konusu değilse?
UYGAR AKTAN: Bunun için HDP’nin terörle ve terör örgütüyle kopuşu gerçekleştirmesi gerekir. Böyle olursa Türkiye için hayırlı olur elbette. Bunu bekleyip görmemiz lazım. Henüz samimi olduklarına dair kanaat getirmemiz mümkün değil.
*
Ne olursa HDP’nin Türkiyelileştiğine kanaat getirirsiniz?
UYGAR AKTAN: Sahici ve samimi bir şekilde terör örgütüyle bütün bağlarını koparması gerekir. Terörün gayrimeşru olduğunu beyan etmesi, kınaması, araya mesafe koyması ve bunun bizim ikna olabileceğimiz kadar uzun, kalıcı ve gerçek bir politikaya dönüşmesi gerekir. Eğer HDP ile PKK arasındaki gerilim bu yönde başlamış olan bir sürecin ilk adımları ise ne âlâ... Bekleyip göreceğiz.
*
Siz böyle bir işaret alıyor musunuz?
UYGAR AKTAN: Buna bel bağlamak için henüz çok erken.

 

UYGAR AKTAN’A GÖRE...

MHP’ye oy vermek için 9 neden


UYGAR Aktan’a “Seçmen neden MHP’ye oy versin” diye sordum.
“Bunun dokuz nedeni var” dedi.
Ve başladı saymaya...
*
İşte Uygar Aktan’ın saydığı dokuz neden:
*
BİR: MHP son kaledir. Bütün partiler milliyetçiliği terk etti. Milliyetçilik konusunda hassasiyeti olanların gideceği tek adrestir MHP.
*
İKİ: Terör konusunda taviz vermeyen, müzakere yaklaşımını benimsemeyen tek partidir MHP... Vatan toprağının pazarlık konusu yapılmaması gerektiğini düşünenlerin gideceği tek adrestir MHP.
*
ÜÇ: Cumhuriyet’in ve demokrasinin kazanımlarının hoyratça harcandığı ve ikinci sınıf bir Ortadoğu ülkesine dönüştürülen Türkiye’yi birinci sınıf demokrasiye dönüştürecek tek parti MHP’dir.
*
DÖRT: Parlamenter demokrasiyi güçlü kılacak, yargı bağımsızlığını oluşturacak ve kuvvetler ayrılığı ilkesini hayata geçirecek tek adrestir MHP.
*
BEŞ: Ürettiğimizden çok tüketiyoruz. Bundan kaynaklanan açığı da borç ve kaynağı belirsiz dış sermaye ile döndürmeye çalışıyoruz. Yatırıma ihtiyacımız var. Yerli ve yabancı yatırımcının ülkeye yatırım yapabilmesi için hukuka ihtiyaç var. Hukuku tesis ederek yatırımların artmasını sağlayacak tek adrestir MHP.
*
ALTI: Devlet otoritesi ve kamu düzeni çökmüş durumda. Hâlâ devletin giremediği bölgeler var. Otoriteyi ve düzeni tesis edecek tek partidir MHP.
*
YEDİ: Kutuplaşma artmış durumda. Bunun kaynağı tek kişi: Recep Erdoğan. Onun anayasal sınırlarına dönmesi şart. Bunu yapacak tek adrestir MHP.
*
SEKİZ: Yolsuzluklarla mücadele... Her şeyden önce de 17/25 Aralık davaları... Bu davaların peşine düşen ve düşecek tek partidir MHP.
*
DOKUZ: Türkiye’de geniş kesim milliyetçi ve muhafazakâr. CHP bir alternatif olamaz. Türkiye’de seçmenin gözündeki yegâne alternatiftir MHP.

Türk halkı milliyetçiliğin aslı varken taklidine oy vermez
 

 

Babamın milliyetçiliği hamasi ve sığ değildi

 

BABANIZ merhum Gündüz Aktan’la ilişkiniz nasıldı?
UYGAR AKTAN: Çok iyiydi. Normal bir baba-oğul ilişkisinden daha öteydi. Çok yakındık.
*
Babanız kültürel, entelektüel ve siyasal birikim açısından hep Türkiye’nin önde gelen bir ismi olmuştur. Onun fikirleri sizi etkiledi mi?
UYGAR AKTAN: Elbette... Babam birikimini ve donanımını paylaşma konusunda tanıdığım en cömert insandı. Siyaset alanında kendisiyle bitmek tükenmek bilmeyen konuşmalarımız, sohbetlerimiz olmuştur. Bana yön veren isimdir. Türkiye’nin meselelerine bakışımı çok büyük ölçüde o şekillendirmiştir.
*
Babanız Gündüz Aktan’ın siyasi çizgisi neydi? Nasıl bir milliyetçilik anlayışına sahipti?
UYGAR AKTAN: Türkiye’nin milli çıkarlarını hukuka, bilgiye, akla dayalı argümanlarla ve politikalarla hayata geçirmekti. Yani duygusal, hamasi, sığ veya saldırgan duygularla değil. Türkiye’nin pek çok meselesinde haklı olduğunu, fakat derdini anlatamadığını, haklılığını uluslararası hukuka dayandırarak anlatma konusunda güçlük çektiğini, bu yüzden bazı konularda köşeye sıkıştığını düşünüyordu. Bunun entelektüel birikime dayalı bir milliyetçilikle aşılabileceğini öngörüyordu. Siyasette de bürokraside de bu çizgiyi temsil ediyordu.
*
Devlet Bahçeli de bu çizgiyi önemsiyor ve benimsiyor mu?
UYGAR AKTAN: Evet... Devlet Bey de bu çizgiyi önemsiyor ve benimsiyor.


Davutoğlu rüştünü ispat edemezse silinir gider

 

PARTİNİZİN ileri sürdüğü 4 şart şunlar: Anayasa’nın ilk dört maddesinin kabulü, 17/25 Aralık’ın üzerine gidilmesi, çözüm sürecinin tamamen ortadan kaldırılması ve Cumhurbaşkanı’nın anayasal sınırlarına dönmesi... AK Parti’nin bu dört şartı kabul etmesi mümkün mü sizce?
UYGAR AKTAN: Mümkün tabii... AKP ile Ahmet Davutoğlu siyasi rüştünü ispat ederse ve Saray’ın vesayetini kırarsa... Mümkün olur.
*
AK Parti ve Davutoğlu bunu yapabilir mi?
UYGAR AKTAN: Büyük hayal kırıklığı yaşıyoruz aslında Davutoğlu’nun bu kadar bağımlı olması karşısında. Eğer bu vesayeti kıramazsa ve siyasi rüştünü ispat edemezse çok geçmeden siyasetten silinecektir.


Üç isim, üç yorum


UYGAR Aktan’a üç isim söyledim, üç yorum istedim. İşte Aktan’ın üç isimle ilgili yorumları:
*
TUĞRUL TÜRKEŞ: Özellikle taşıdığı soyadı nedeniyle yapmış olduğu davranış benim açımdan şoke edici. O artık AKP’li. Biz artık ondan söz ederken bir AKP’liden söz etmiş oluyoruz.
*
SİNAN OĞAN: Bildiğim kadarıyla parti disiplinini ihlal ettiği için ihraç edildi. Karar verildi. Bizim açımızdan o konu bitti.
*
MERAL AKŞENER: Sadece bu dönem aday gösterilmemiştir. Aslında hepsi bu... MHP gibi köklü bir partinin isimler üzerinden tartışılmaması gerekir. Genel başkanımızın dediği gibi “Hanımefendiler bu dönem biraz dinlenecekler.”


4 şarttan vazgeçmek yok


Koalisyon için dört şart ileri sürmüştü partiniz. Devlet Bahçeli’nin bazı açıklamaları, bu şartlardan vazgeçildiği şeklinde yorumlandı. Doğru mu bu yorum?
UYGAR AKTAN: Doğru değil. Dört şart baki kalmak üzere HDP hariç her partiyle koalisyona açığız. Pozisyonumuz değişmemiştir.

 

‘Çözüm’cü AKP, MHP’den bir oy bile koparamaz

 

UYGAR Aktan, AK Parti’nin MHP’den bir oy bile koparamayacağının nedenlerini şöyle anlatıyor:
*
Recep Erdoğan Oslo’da yabancıların gözetiminde başlayan ve bizim ihanet olarak algıladığımız çözüm sürecinin “mimarıyım” demedi mi? Dedi. Bunu herkes biliyor.
*

Milli orduya yapılan kumpas için açılan davaların “savcısıyım” demedi mi? Dedi. Bunu da herkes biliyor.
*
“Her türlü milliyetçiliği ayağımın altına alıyorum” demedi mi? Dedi.
*
Apo’ya “sayın” onun döneminde söylenir hale gelmedi mi? Geldi. Bu da biliniyor.
*
İmralı’ya çay bahçesine gider gibi gelip gitmeler onun döneminde olmadı mı? Oldu.
*
Sürecin son aşaması olarak Dolmabahçe Mutabakatı onun döneminde gerçekleşmedi mi? Gerçekleşti.
*
Sonra birdenbire “Kandırıldım, beni kandırdılar” dedi mi? Dedi.
*
Bunları yapmış bir isim, seçime beş kala milliyetçilik taslayarak MHP’den bir oy bile koparamaz.


UYGAR AKTAN KİMDİR

 

ÜNLÜ diplomat merhum Gündüz Aktan’ın oğlu...
Babasının görev yaptığı Kenya’da dünyaya gelmiş.
42 yaşında.
İsviçre’de ve Amerika Birleşik Devletleri’nde uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi okumuş.
Doktorasını Yeditepe Üniversitesi’nde tamamlamış.
Bir ablası var. Paris’te sanat küratörü.
İki yıl önce evlenmiş. Nikâh şahitliğini Devlet Bahçeli yapmış.
Eşi içmimar.


Fotoğraflar: Emre YUNUSOĞLU

 

X