"Adnan Kaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Adnan Kaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Adnan Kaya

‘Sahne Tozu’nu yuttu bir kere!

‘BABASININ oğlu’ derler ya... Tabir yerindeyse ‘cuk’ oturuyor.

 Zaten çocukken hep babasını idol almış. Birçoğumuz gibi o da küçüklüğünde babasını bir kurtarıcı ve kahraman olarak görmüş. Gerçi bu durum onun için hiç değişmemiş. ‘Atatürk ilke ve inkılaplarına son derece bağlı bir devlet adamı olan babam benim için dünyadaki en yakışıklı ve en karizmatik kişiydi. Aynı zamanda içinden asla çıkılmaz zannettiğim sorunları bir çırpıda çözer ve kendine hayran bırakırdı. Çevremde bulunan bütün insanların saygı duyduğu ağırbaşlı, disiplinli ve espriliydi. Aynı zamanda insanları mutlu etmeyi çok severdi. Ben de büyüdüğümde insanları mutlu etmek için babamı örnek alır ve onun gibi olmak isterdim’ diyen M. Çağlar İşgören, genç yaşında bu çocukluk hayalini başarabilenlerden biri. Bunun için de, ‘insanı, insana, insanca anlatan tek sanat dalı ve hayat bilimi’ kabul edilen tiyatroda karar kılmış. Eğitimini de almış. Hem Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı’nda, hem de Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda okumuş. 2005’te ‘Sahne Tozu’ adını verdiği tiyatroyu kurmuş. Yine tabir yerindeyse ikinci babası yerine koyduğu ünlü tiyatrocu Haldun Dormen’in de el vermesiyle kısa sürede büyük yol kat etmiş, etmeye de devam ediyor. Genel sanat yönetmeni olduğu tiyatrosunda aynı zamanda eğitmenlik, yönetmenlik ve aktörlük yapıyor. ‘Sahne Tozu Tiyatro Ödülleri’ olarak başlatıp ‘Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri’ olarak sürdürdüğü İzmir’in ilk ve tek tiyatro ödülleri var ki, bu sanata emek verenleri taçlandırmayı hedefleyen bu yaratıcı fikriyle gözümdeki ve gönlümdeki yeri bir kat daha büyüyen bu genç adamı ekip arkadaşları bakın nasıl tanımlıyor: “Çağlar hoca disiplinli, istikrarlı ve kararlıdır. Mizahi yönü kuvvetlidir. Zaten bu özelliği yönettiği komedi oyunlarında da belli oluyor. Pozitif düşüncenin gücü ve inancıyla aldığı kararları sonuçlandırabilen bir özelliğe sahiptir. Tiyatro sanatına büyük önem ve değer verir. Yaptığı işi kendisi için değil, tiyatro sanatına katkı sağlayabilmek için yapar. Hayal gücü çok kuvvetlidir. Fazlasıyla yaratıcı fikirlere sahiptir. Lider ruhlu, tutkulu, güçlü, ileri görüşlü, dikkatlidir. Merhametli, sempatik, öğretici, empati yapabilme yeteneğine sahiptir. Aynı zamanda bakımlı ve karizmatiktir. Bakalım, okuyunca sizin fikriniz ne olacak? İyi pazarlar...

‘Sahne Tozu’nu yuttu bir kere

HAYAT FELSEFESİ

Umudunu yitirme... Bunu pes etmemekle orantılıyorum. Ben yaşamayı, insanları, sevmeyi seviyorum. O yüzden umudunu yitirmiş bir şekilde bekleyen biri olmayı yeğlersek yaşamın anlamının kalmayacağını düşünüyorum. İnsan her zaman iyimser olmalı. Çünkü iyi tarafından bakıldığı zaman daha pozitif şeyler üretilir. Ayrıca; bir insan umudunu yitirmeden, kötümserlikten uzak şekilde yaşarsa bence daha uzun süre ve mutlu yaşar.

OTOMOBİL

Arabalarım benim ‘Kanka’m

* İlk arabam ‘uzay kasa’ olarak nitelenen metalik gri Opel Vectra’ydı. Ona ‘Kanka’ adını vermiştim. Şimdi yine aynı renkte Hyundai Accent Blue’m var. Onun ismi de ‘Kanka.’ Bir otomobil alırken öncelikle güvenliğine, konforuna, performansına, dayanıklılığına ve tasarımına dikkat ederim. Kurallara uyan bir sürücüyüm.

BESLENME

Ispanaklı tavuğu tek geçerim

* Kahvaltıyı hiç aksatmam. Birkaç çeşit peynir ve mutlaka kızarmış ekmek olsun isterim. Öğlenleri dışarıda yemek yemeyi tercih ederim. Hafif ve yağsız sebze türü lezzetler tüketirim. Akşamları ıspanak, pırasa, enginar ya da haşlanmış tavuk veya ızgara köfte severim. Ara öğün olarak kuru üzüm atıştırırım. En çok avanture (ıspanakla özel pişirilmiş tavuk), en az kızartmadan hoşlanırım. Mutfakla aramın pek iyi olduğu söylenemez.

MEKAN

Hizmet, hijyen, çeşit önemli

* Balık lokantalarına ve yemek çeşidi bol olan restoranlara gitmekten hoşlanırım. İzmir’de Yengeç, Roof Garden, Swissotel Aquarium, La Cigale, Deniz; İstanbul’da Vogue, Spago, St. Regis; Ankara’da Villa; ABD’de Flo Lounge, The NoMad ve Ilılı en sevdiğim yerler arasında. Bir mekanda hizmet, temizlik ve menü zenginliği ararım.

SPOR

Doğa yürüyüşlerine ilgiliyim

* Fırsat buldukça trekking yapıyorum. Galatasaray taraftarıyım. Fırsatım ve imkanım olsa kesinlikle yamaç paraşütü yapmak isterdim.

TATİL

10 gün kafamı boşaltıyorum

* Yılda 1 kez tatile çıkabiliyorum. Genelde 1 hafta ile 10 gün arasında oluyor. Yurt içinde Çeşme’yi, yurt dışında ise İtalya ve Yunanistan’ı seviyorum. Tatil benim için dinlenmek demek.

HOBİ

‘Sahne Tozu’nu yuttu bir kere

Çakmak ve içki biriktiriyorum

* Balık tutmak büyük keyif. Çakmak ve içki koleksiyonum var. Rengarenk akvaryum balıklarım mevcut. Polisiye, felsefe ve bilim kitaplarını okumayı seviyorum. Müzikle de aram iyi. Türk Sanat Müziği, klasik müzik ve cazdan hoşlanıyorum. Piyano çalıyorum. Bir tiyatrocu olarak her hafta sinemaya giderim. Kendi programımdan fırsat buldukça konserleri kaçırmamaya çalışırım. Yıl içinde İzmir’deki çoğu tiyatro oyununu mutlaka izlerim.

KARİYER

‘Sahne Tozu’nu yuttu bir kere

Babam gibi olmak isterdim

* Sırasıyla Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Şan, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Muhasebe, Dokuz Eylül Üniversitesi Muhasebe, Anadolu Üniversitesi İşletme okudum. 1999’da Fehim Paşa Konağı adlı oyunla ilk kez sahneye çıktım. DEÜ Tiyatro Kulübü’nde eğitmenlik ve yönetmenlik yaptığım. Bu yıllarda Haldun Dormen’in büyük desteğini gördüm. Sonrasında Sahne Tozu Tiyatrosu’nu kurdum. Genel sanat yönetmeni olduğum tiyatromda aynı zamanda eğitmenlik, yönetmenlik ve aktörlük yapıyorum. Ayrıca; kurucusu olduğum Sahne Tozu Yapım’la, yazıp yönettiğim ve rol aldığım “Efe” isimli film çektim. 500’e yakın öğrencim rol aldı. Yakın zamanda vizyona girmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Bizim jenerasyonumuzda pazarda su satmak meşhurdur. 6 yaşındayken yapıp yapamayacağımı takip eden ailemin eşliğinde 1 bardak su satmış ve ilk paramı kazanmıştım.

GÜNE BAŞLANGIÇ

Gün içinde şekerleme yaparım

* Gece 02.00’de yatar, sabah 09.00’da kalkarım. Ama gün içinde şekerlemelerim vardır. Evden çıkışım 10.00’u bulur. Aradaki sürede önce bir müzik açar, günlük haberlere bakarak kahvaltımı yaparım.

MODA

Özel günler için modacım var

* Modayı az çok takip ederim. Kendime has bir stilim var. Günlük hayatta hakim yaka gömlek, üzerine bir şal ve dar kesim pantolon giymeyi tercih ederim. Bazen ceket giyerken, bazen de omuzlarıma aldığım sade bir kazak yeterli olur. Beyaz, mavi, pembe ve siyah renklerden hoşlanırım. Giysilerimi hazır alırım. Özel günler için Moda Giyim’den Murat ve Savaş Osmanoğulları’yla çalışıyorum. Fikir ve önerilerine her zaman önem veririm.

TEKNOLOJİ

‘Sahne Tozu’nu yuttu bir kere

Paylaşmaktan çok takipçiyim

* Teknolojiyle aram iyi. Facebook’ta varım, Twitter’da ise yokum. Günde en fazla 1 saat ayırırım, o da akşamları. Paylaşmaktan çok takip etmeyi severim.

ASTROLOJİ

Balığım, sanatçı ruhluyum

* Burcum balık. Pek takip ettiğim söylenemez. Sanatçı ruhlu oluşum (sanırım yükselenimden kaynaklanıyor) burcumla örtüşüyor. Duygusallık ise benim kitabımda yok.

KİMDİR?

Adı ve soyadı: M. Çağlar İşgören
Doğum yeri ve yılı: İzmir, 1980
Eğitimi: Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı, DEÜ Devlet Konservatuvarı, DEÜ Muhasebe, Anadolu Üniversitesi İşletme
Mesleği: Sahne Tozu Tiyatrosu Kurucusu, Genel Sanat Yönetmeni
Burcu: Balık
Medeni durumu: Bekar

X