"Adnan Kaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Adnan Kaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Adnan Kaya

‘Kumru’yu kanatlandıran adam

İZMİR Kumrusu... Aklınıza havada uçuşan kuşlar gelmiyordur sanırım. Evet; üstü susamlı, esmer, tıkız bir tür ekmek/simitten söz ediyorum. Tarihi ya da ilk önce nerede yapıldığı tam olarak bilinmiyor. İzmir’e Makedonya’dan göç edenler tarafından getirildiği sanılıyor. Bir zamanlar Konak’ı dolduran kuşlara benzerliğinden dolayı bu ismin verildiği söyleniyor. 60’lı yıllarda sadece pazar günleri fırından sıcak olarak çıkarılıp içine İzmir tulumu ve domates konularak yenilmeye başlanıyor. Günümüzdeki halini alması, yani ızgaraya girmesi ise 70’lere uzanıyor. O senelerde Çeşme’ye de gelen bu ekmeği bir usta ızgaraya atıp içindeki malzemeleri ısıtmaya başlıyor. İşte o günlerden bugüne Çeşme’yle klasikleşen kumrudan yapılan sandviçle adı özdeşleşen işletmelerden biri olan Kumrucu Şevki’nin ünü artık tüm Türkiye’de biliniyor. Kumrucu Şevki, tam 42 yıllık geçmişe sahip. Sahibi Şevki Çilek... Şevki Bey’in iki erkek, bir de kız kardeşi var; Erkan Çilek, Arif Çilek ve Kadriye Bolayır. 1972’de çıktıkları yolculukta bugün Çeşme Merkez, Çeşme Marina, Çeşme Çarşı, Ilıca Çarşı, Ilıca Marina Sahil, Ilıca Sahil, Alaçatı, Kuşadası, Bostanlı, Buca, Alsancak, Bursa (Anotolium AVM) olmak üzere toplam 12 şubeleri mevcut. 13’üncüsü ise çok yakında İstanbul Kadıköy Bağdat Caddesi’nde açılacak. Özel nohut mayasından yapılan (ki, bu sayede ekmek bayatlama ve şişme yapmıyor, hazmı da kolaylaştırıyor) kumrular, kendilerine ait fırında odun ateşinde pişiriliyor. LPG kesinlikle kullanılmıyor. Kumru ekmeği fırına girmeden önce pekmeze yatırılıyor. Esmer rengini de bu işlemden alıyor. Daha sonra pekmezin üzerine susam serpiliyor. 24 saat açık olan mekanda ateş hiç sönmüyor. Sucuklu, salamlı ve peynirli çeşitlerin yanı sıra üçünün karışımıyla ortaya çıkan ‘Yengen’ ve bunlara eritme peyniri eklenmesiyle hazırlanan ‘Süper Yengen’ turşu, biber ve pul biberle ikram ediliyor. Malzeme ilk günden beri aynı firmadan alınıyor. Domates ise tamamen doğal kendi üretimleri. Şevki Çilek, aile bireylerinin bütünlüğüne, birlikteliğine, mutluluğuna ve sağlığına büyük önem veriyor. Kumrucu Şevki müşterileri de aynı saygı ve sevgiyi yedikleri ürünlerde buluyor. Arkadaş, dost canlısı, insan sevgisi yüksek, mütevazı bir yapısı olan Şevki Çilek’le uçak fobisinden olta balıkçılığına kadar iş dışı yaşamını konuştuk.

‘Kumru’yu kanatlandıran adam

HAYAT FELSEFESİ
Hayatın bana verdiklerini dostlarım, yakınlarım ve ihtiyacı olanlarla paylaşmak.

OTOMOBİL
İlk ben binmeliyim

* İlk arabam sıfır kilometre 1990 model kahverengi Flash S’di. Şimdiki 2012 model yine sıfır beyaz Range Rover. Kurallara uyan dikkatli bir sürücüyüm. Bir otomobilde benim için en önemli unsur güvenlik ve ilk el olması.

BESLENME
Mutlaka acılı olacak

* Her sabah mutlaka kahvaltımı yaparım. Peynir, sucuklu ve pastırmalı yumurta olsun isterim. Öğlenleri yemek yeme alışkanlığım yok. Genelde badem, ceviz, kuru kayısı tüketirim. Akşam yemeğim de kahvaltı gibi düzenli ve özeldir. Tüm aile, sıklıkla da dostlarımızla bir araya geliriz. Dolma, lahana sarma, kuzu etli enginar ve pırasaya bayılırım. Tabii hepsi acılı olacak! Klasik Türk mutfağını seviyorum. Bu yüzden yurt dışına çıktığımda herkes gibi sıkıntı yaşıyorum. Mutfağı hiç sevmem. Ama mangala girer, kumru yaparım.

‘Kumru’yu kanatlandıran adam

MEKAN
En az birini iyi yapmalı

* İstanbul’da Kaşıbeyaz, Hukka ve Sütiş; İzmir’de ise Blanc, Ferdi Baba ve Dost Pide keyif aldığım mekanlar arasında. Tercih aşamasında hizmet, lezzet, hijyen ve en az bir şeyi çok iyi yapmasına dikkat ederim. İşimiz lezzet olunca damak tadına önem veriyorum ister istemez!

SPOR
Sörf izlemek büyük keyif

* Genç yaşlarda sporla aram iyiydi. Yüzme ve dalışla ilgilendim. Şimdi sadece yürüyüş yapıyorum. Alaçatı’da denizin üzerinde kelebekler gibi uçuşan sörfçüleri izlemek en büyük zevkim. Benim de en çok yapmak istediğim sporlardan biri. Beşiktaşlıyım.

TATİL
Yorgunluk ve stres atarım

* Uçak fobim var. Biri yazın, diğeri kışın olmak üzere yılda iki kez birer haftalığına tatile çıkarım. Yılın yorgunluğunu ve stresini atarım, ailemle daha çok zaman geçiririm. Destinasyon olarak ise Türkiye’nin tarihi, kültürel ve doğa harikası kentlerini tercih ederim. Cennet gibi bir ülkede yaşıyoruz. Ülkemin bilmediğim bölgelerine gitmeyi, oraları tanımayı seviyorum. Yurt dışı benim için ikinci planda. Avrupa ve Uzakdoğu ilgimi çekiyor. Ancak baştada dediğim gibi uçak korkum yüzünden daha çok seyahat etmek istesem de yapamıyorum.

KARİYER
İlk Musevilerden gördüm

* Lise mezunuyum. Küçükken yolcu otobüslerinde su ve gazoz sattım. Babamın Ilıca’daki çay bahçesinde çalıştım. Sonra onun yanında küçük bir büfe işlettim. Sandviç yaparak başladım. Bir gün İzmir’de yaşayan Musevi vatandaşlar bu kumru ekmeğini getirdi. İnsanı tok tuttuğunu, ayrıca hazmının kolay olduğunu söyledi. O gün bu gündür derken tam 35 yıl olmuş, dile kolay! Yaptığım işten çok memnunum. Hizmet sektörünü seviyorum. Bir işi iyi yapmak, başkalarının ağzından da bunu duymak gurur verici. Gençlik yıllarımda dünya çapında bir zincir mağazam olmasını hayal ederdim.

‘Kumru’yu kanatlandıran adam

GÜNE BAŞLANGIÇ
Saat 03.00’ten önce yatamam

* İşimiz gereği sabaha karşı 03.00 gibi yatar, 11.00’de kalkarım. Bu rutine alıştım. Dinamik uyanırım. Zinde olurum. Kahvaltımı eder, gazeteleri okur, kişisel bakımımı yapar, giyinir ve 13.00’de de evden çıkarım.

MODA
Özel bir gün değilse sporum

* Giyim kuşamıma dikkat ederim. Özel bir gün olmadıkça spor giyinirim. En çok beyaz ve mavi renklerden hoşlanırım. Hazır giyimi tercih ederim. Kolay ama seçici bir müşteriyim. Çok sık alışverişe çıkmam.

SOSYAL MEDYA
Ara sıra Facebook’tayım

* Pek sık olmamakla birlikte Facebook kullanırım. Bizim yaştakiler gençler kadar bilgisayarla pek haşır neşir olmayı sevmiyor diye düşünüyorum. İşiniz masa başıysa o başka tabii!

SEVİMLİ DOSTLAR
Kedi-köpek gibi değiller!

* ‘Şımarık’ adında bir köpeğimiz, ‘Cesur’ isminde bir kedimiz ve onun yavruları var.

ASTROLOJİ
Duygusal, cömert, koruyucu

* Balık burcuyum. Bu burcun erkeklerinin duygusal, cömert, merhametli ve koruyucu olduğu söylenir. Bana da uyuyor.

KİMDİR?
Adı: Şevki Çilek
Doğum yeri ve yılı: Çeşme, 1961
Eğitimi: Lise
İşi: Kumrucu Şevki’nin kurucusu
Medeni durumu: Nuray Çilek’le evli. Gözde ve İbrahim Fırat adlı iki çocuk babası

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI