"Adnan Kaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Adnan Kaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Adnan Kaya

Kalbi Ege’de kaldı

ONUN için, “Hayatını eğitim ve spora adadı” desek yanlış olmaz. O, aynı zamanda yetiştirdiği binlerce öğrencisinin arkadaşı olmaya başarabilen örnek bir eğitim gönüllüsü. Evet... Ferda Çekiç’in kendine özgü hayat görüşü, yaşama karşı dik duruşu, kararlı ve disiplinli yapısını ilk andan itibaren hissetmeye başlıyorsunuz. Yüzme, yürüyüş ve basketbol onun vazgeçilmezi. Bir de, “Hayatımının anlamı” dediği öğrencileri... İzmir’de başlayan ve şimdilerde Antalya’ya uzanan hayat çizgisinde Ege’yi hep ayrı bir yere koyuyor. Özel okul ve dershane yöneticilikleriyle İzmir’in hep sevgi ve özlemle andığı Çekiç, bugün Antalya’da marka haline getirdiği ‘Nar Tanesi Anaokulu’ ile adından söz ettirirken, İzmir’den yükselen şube taleplerine de kayıtsız kalamadığını söylüyor. Mesleğinin 40’ıncı yılında çocukların yanı sıra anne babaların da bilgi birikimlerinden yararlanabilmeleri için Ferda Çekiç Aile Akademisi’nin kuruluş müjdesini veriyor. Diğer ayrıntılar mı? Onlar da sohbetimizin satır aralarında gizli...

Kalbi Ege’de kaldı

OTOMOBİL

Yıldönümü hediyesiydi

* İlk arabam metalik sarı bir Ford Sedan’dı. Eşimin evlilik yıldönümü hediyesiydi. Şimdi 2012 model Suzuki SX 4’üm var. Trafikte oldukça dikkatliyim. Kurallara uyarım. Şu ana kadar da bir kazam olmadı. Ancak karşıdan gelene güvenmediğim için belki de çok daha temkinli sürüyorum. Gecenin 4’ü, 5’i de olsa kırmızı ışıkta kesinlikle dururum. Bir otomobilin benim için en önemli olmazsa olmazı güvenliği. Ayrıca, hacimli ve yüksek olması da tercih nedenlerim arasında.

BESLENME

Ekmeği hayatımdan çıkarttım

* Kahvaltımı genelde işyerinde yaparım. 1 tane kepekli grisini, peynir, zeytin, domates ve yeşil biberden oluşur. Mor, yeşil, sarı, kımızı sebzeleri özelliklerine göre tüketmeye çalışırım. Porsiyonlarım küçük olduğu için de ana yemeğimi ve salatamı rahatlıkla tüketirim. Her gün 2 litre su içerim. Akşam eve geldiğimde eğer yorgunsam süt ve müsli ile geçiştiririm. Bazen de kendimi şımartır fırında balık yaparım. Ekmeği hayatımdan çıkarttım. Fırında patlıcanı severim. Kerevizden ise hoşlanmam. Eskiden mutfakta zaman geçirmek hoşuma giderdi. Artık tek başıma yaşıyorum, o yüzden de pek girmiyorum. Enginar dolmasını güzel yaptığım söylenir.

MEKAN

Enerjisi çoook önemli

* İzmir’de Kordon Balık Pişiricisi, Antalya’da Serpme Balık Evi, Lara Balık Evi ve Balıkçı İrfan favori yerlerim. Mekanın lokasyonu ve enerjisi benim için önemli. Çalışanların güler yüzlü, gelenlerin saygın kişiler olması ve orada bulunmaktan mutlu olmalarına da dikkat ederim. Masaların düzeni, hizmetin niteliği de diğer kıstaslarım arasında.

SPOR

Doğa sporlarına aşığım

Kalbi Ege’de kaldı

* Mümkün olduğunca spor yapmaya çalışıyorum. Bol bol yüzüyorum. Aletli pilatese gidiyorum. Yaklaşık 30 yıl süreyle kayak yaptım. Ayrıca tüplü dalgıçlık kurslarına gittim. Açık deniz dalgıçlığı brövem var. Benim yaşam felsefem dağ ve deniz. Doğa sporları kısacası. Küçük yaşta basketbola başladım. Üniversitede Türkiye birinciliği gururu yaşadım. Çocukluğumdan beri Karşıyaka ve Fenerbahçe’ye sempatim var. İlk fırsatta rafting yapmak istiyorum.

TATİL

Uzarsa hemen sıkılırım

Kalbi Ege’de kaldı

* Zaman yaratabildiğim sürece tatile çıkmaya çalışıyorum. Uzun tatillerin insanı değilim. 10-15 gün boyunca git denize gir, akşam partilere katıl... Benim karakterime uygun değil. Yılda birkaç kez en çok 3-4 günlük kaçamaklar yaparım, o kadar!

HOBİ

En büyük tutkum okumak

* Annemin çok büyük bir kütüphanesi vardı ve sürekli okurdu. Bu alışkanlık bana da geçti. Yeni çıkan kitapları kaçırmam. Tarzım daha çok araştırma ve biyografi...

KARİYER

Yaşamımı eğitime adadım

* İlk, orta, lise öğrenimim İskenderun’da geçti. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi mezunuyum. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde de yüksek lisansımı tamamladım. Okul biter bitmez öğretmenliğe başladım. İlk görev yerim Balıkesir Savaştepe’ydi. Daha sonra Manisa ve İzmir... Karataş Lisesi’nin ardından 14 yıl Karşıyaka Gazi Lisesi’nde görev yaptım. Emekli olduktan sonra Aliağa TED, Gediz Koleji ve Çakabey Koleji’nde çalıştım. Daha sonra bir dershanenin yöneticiliğini üstlendim. Ardından Antalya’ya geçtim. Bir anaokulunda yöneticilik yapmaya başladım. 4 yıl önce de burayı devraldım ve kurucu müdürü oldum. Çocukken idealim hukuk okuyup avukat olmaktı. Kazandım da ama o dönemki olaylar yüzünden vazgeçtim. İlk paramı Ankara’da basketbol oynarken kazandım. O 100 lirayı hiç unutamam.

GÜNE BAŞLANGIÇ

Klasik müzikle uyanırım

* Hafta sonu da olsa 07:00’da uyanırım. Hemen klasik müzik açarım. Güne sakin ve huzurlu başlamamı sağlıyor. Sonra kedilerimle vakit geçiririm. 08:00’a 10 kala da işe gitmek üzere arabaya binmiş olurum.

Kalbi Ege’de kaldı

MODA

Şıkır şıkır bana uymaz

* Bence moda insanın kendisine yakışanıdır. ‘Moda’ diye abuk subuk elbiseler giymeye karşıyım. Spor kıyafetleri tercih ederim. Şıkır şıkır, abiye tarzı giysileri kendime yakıştıramıyorum. Yazın soft, kışın siyah renk tercih ederim.

TEKNOLOJİ

Çok meraklısı değilim

* Teknolojiyi çok sevmiyorum. İşimin bir parçası olması nedeniyle ihtiyacım ölçüsünde kullanıyorum. Çok meraklısı da değilim. İki kişinin yemeğe gidip karşılıklı cep telefonlarıyla ilgilenmelerini anlayamıyorum. Durmadan Facebook ve Twitter’da gezinmeyi de sevmiyorum.

ASTROLOJİ

Duygusal ve kırılganım

* Burcum balık, yükselenim de aslan. Duygusal ve kırılganım ama dik duruşumun arkasında saklanırım.

SEVİMLİ DOSTLAR

İki sokak kedim var

* Biri ‘Tarçın’, diğeri ‘Tina’. İkisi de 4 yaşında. Karı kocalar ama çocukları yok!

HAYAT FELSEFESİ

Babamın bana söylediği şu iki cümleyi hiç unutmam: “Hata yaptıysan, o hatanın da arkasında durmalısın” ve “Hayatta ne yaparsan yap aynaya baktığın zaman gördüğün yüzden yüzün kızarmasın.” Çok şükür öyle de oldu!

KİMDİR?

Adı ve soyadı: Ferda Çekiç
Doğum yeri ve tarihi: İskenderun, 1953
Eğitimi: Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi Bölümü
İşi: Anaokulu sahibi
Medeni durumu: Bekar, bir erkek çocuk annesi

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI